تنظیمات پکیج در زمستان

عملکرد زمستانی پکیج

استفاده از سیستم های گرمایشی مختلف در فصول سرد سال از موارد ضروری است که در ساختمان های مختلف رعایت می شود. سیستم های گرمایشی مختلفی وجود دارند که سال هاست از آنها استفاده می شود که از آن میان می توان به انواع بخاری و هیتر، شوفاژ و موتورخانه و غیره اشاره کرد.

آموزش تعمیرات پکیج

اما یکی از سیستم های گرمایشی محبوب که در سال های اخیر وارد بازار شده و در این مدت کم با استقبال زیادی مواجه شده است پکیج می باشد. استفاده از پکیج ها به علت استفاده و نصب راحتی که دارند و همچنین ظاهر جمع و جور و زیبایی که از آن برخوردار می باشند، نسبت به سایر سیستم های گرمایشی ترجیح داده می شوند.

تنظیمات پکیج ها در فصل زمستان و تابستان متفاوت بوده و نیاز است تا با تغییر فصل این تنظیمات را تغییر داد تا پکیج عملکرد مناسبی داشته باشد. در این مطلب به نحوه تنظیم عملکرد زمستانی پکیج پرداخته شده است.

آموزشگاه فن آموزان یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج محسوب می شود، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نحوه برگزاری کلاس ها از طریق شماره تماس 02191321001 با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

معرفی پکیج و اجزای آن

پکیج به دستگاهی گفته می شود که قابلیت تامین آب گرم مصرفی ساختمان را داشته و در کنار آن به گرم کردن فضای ساختمان نیز می پردازد. در واقع پکیج را می توان مدل کوچک شده و مینیاتوری موتورخانه دانست که برای هر واحد به صورت مستقل نصب می گردد.

این دستگاه باعث مصرف بهینه سوخت شده و در انواع مختلف دیواری و زمینی تولید می شود. پکیج های دیواری از اجزای مختلفی مانند شیر نظارت گاز، مشعل، مبدل های حرارتی، شیر سه راهی، برد نظارت الکترونیک، کلید ایمنی حداقل فشار آب، مخزن انبساط و غیره تشکیل شده اند که هر یک از این اجزا عملکرد ویژه ای در پکیج دارند.

برای راه اندازی پکیج باید به فصلی که در آن قرار داریم توجه نمود و تنظیمات متناسب با فصل مورد نظر را در پکیج انجام داد. در ادامه به عملکرد زمستانی پکیج و چگونگی تنظیم آن به طور کامل پرداخته شده است.

دلیل تنظیم حالت زمستانی پکیج

با شروع فصل سرما نیاز است تا سیستم های گرمایشی آماده سازی و تجهیز گردند؛ این کار می تواند عملکرد سیستم را بهبود بخشیده و مصرف انرژی را بهبود بخشد و در نهایت باعث افزایش طول عمر دستگاه گردد. در ساختمان هایی که از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی خود استفاده می کنند این موضوع اهمیت بسیاری دارد چرا که پکیج ها دارای تنظیمات مختلفی در تابستان و زمستان می باشند و برای تامین آب گرم مصرفی در زمستان حتما نیاز است تا تنظیمات زمستانی دستگاه با دقت صورت گیرد. با توجه به افزایش بازدهی پکیج با انجام تنظیمات زمستانی نیاز است تا افراد با نحوه انجام این تنظیمات آشنایی داشته باشند.

دمای مناسب پکیج در زمستان

پیش از آن که به نحوه تنظیم حالت زمستانی پکیج بپردازیم نیاز است تا با دمای مناسبی که برای اتاق در فصل زمستان وجود دارد آشنا گردیم. دمای مناسب در فصل زمستان برای اکثر افراد دمایی در حدود 18 تا 21 درجه سانتی گراد می باشد. این دما برای سالمندان و نوزادان کمی بیشتر بوده و در حدود 22 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد.

بر اساس میانگین سنی افراد ساکن در ساختمان و گرمایی یا سرمایی بودن آنها می توان دمای مناسبی را برای پکیج خود تنظیم نمود. در برخی از مدل های پکیج می توان دمای دستگاه را در زمان های مختلف تنظیم نمود تا در زمان هایی خاص دمایی خاص برای پکیج تنظیم گردد.

عملکرد پکیج دیواری در حالت زمستانی به چه صورت است؟

زمانی که عملکرد پکیج را بر روی حالت زمستانی تنظیم می نمایید، دستگاه علاوه بر گرم کردن فضای ساختمان و تامین آب مصرفی لوله ها، به گرم کردن آبی که وارد لوله های رادیاتور و شوفاژها می شود نیز می پردازد.

با باز شدن شیر آب گرم سنسور برقی باعث قطع شدن مدار رادیاتور تا وقتی که آب گرم مصرفی باز است می گردد. این قطع شدن مدار موقتی بوده و و زمانی شیر آب گرم بسته می شود مدار آب گرم رادیاتور مجددا وصل می گردد و آب گرم همیشه در دسترس شما قرار می گیرد. در حالت تابستانی پکیج تنها آب گرم مصرفی بهداشتی تامین می گردد و آب گرمی که وارد لوله های رادیاتور می شود قطع می باشد در صورتی که در حالت زمستانی هر دو این موارد امکان پذیر می باشد.

البته نکته ای که در حالت زمستانی پکیج وجود دارد این است که امکان تامین هر دو مورد آب مصرفی و آب ورودی به رادیاتورها به صورت همزمان امکان پذیر نمی باشد و اولویت با تامین آب گرم مصرفی لوله ها می باشد و در صورتی که این آب مورد نیاز نباشد پکیج به تامین آب گرم رادیاتور می پردازد.

چگونگی فعال کردن حالت زمستانی پکیج

برای فعال کردن حالت زمستانی پکیج باید از دکمه ولومی که بر روی دستگاه وجود دارد استفاده نمود. سه دکمه ولوم و یک عقربه و دکمه بر روی پکیج های دیواری وجود دارد که هر یک عملکرد ویژه ای در پکیج دارد.

ولومی که در قسمت سمت راست پکیج قرار دارد برای روشن و خاموش کردن پکیج طراحی شده است و با تنظیم آن بر روی صفر دستگاه خاموش و تنظیم بر روی یک پکیج روشن خواهد شد. کلید ولومی که در قسمت وسط قرار دارد تنظیم کردن دمای آب مصرفی طراحی شده است و نیازی به تنظیم هر روزه آن نمی باشد. با یک مرتبه تنظیم دمای آن که تنظیم در قسمت وسط می باشد نیازی به تنظیم مجدد نخواهد بود.

اما کلید ولومی که در سمت چپ پکیج قرار دارد برای تنظیم حالت تابستانه و زمستانه پکیج می باشد و زمانی که بر روی حالت صفر قرار گیرد نشان دهنده تنظیم آن بر روی حالت تابستانه می باشد. با چرخاندن این ولوم پکیج در حالت زمستانه قرار خواهد گرفت و توانایی گرم کردن آب در لوله های رادیاتور و شوفاژ وجود خواهد داشت.

باید توجه کرد که ولوم را در حالت ماکزیمم قرار نداد چرا که در این حالت فشار زیادی به پکیج وارد می گردد. عقربه ای که بر روی پکیج قرار دارد باید همیشه بین عدد 1 و 2 قرار داشته باشد و تنظیم آن توسط قطعه شیر پرکن انجام می شود. شیر پرکن شیر کوچکی است که در قسمت زیرین پکیج قرار دارد و به راحتی قابل تشخیص می باشد.

نکات مهم در تنظیم حالت زمستانه پکیج

اولین نکته ای که در هنگام فعال نمودن حالت زمستانی پکیج باید به آن توجه نمود تنظیم عقربه پکیج بر روی 1.5 می باشد و همانطور که گفته شد تنظیمات این عقربه را باید با استفاده از شیر پرکن انجام داد.

پس از آن نیاز است تا لوله های گاز، دودکش ها، شیرهای اتصال آب و چنین مواردی به دقت بررسی گردند و اگر این قطعات دارای نشتی و یا قطعی می باشند آنها را برطرف نمود. در ادامه باید تمام شیرهای آب باز شده و دمای پکیج را بالا ببرید و در هنگامی که اولین شوفاژ شروع به گرم شدن کرد باید آن را هواگیری نمود.

انجام هواگیری نیز نیاز به مهارت بالایی داشته و در صورتی که تخصصی در آن ندارید نیاز است تا به تکنسین پکیج مراجعه نمایید تا این کار را برایتان انجام دهد. با انجام این کارها حالت زمستانی پکیج فعال گشته و می توان دمای پکیج را در هر دمایی که دلخواهتان می باشد تنظیم نمود.

جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان

گاهی مواقع دیده می شود که پکیج هایی که در بیرون از ساختمان نصب شده اند در فصل زمستان به علت سرمای هوا دچار یخ زدگی می گردند. برای جلوگیری از این یخ زدگی می توان روش هایی را امتحان نمود.

برای رفع این مشکل می توان با باز کردن شیر گاز و اتصال دوشاخه دستگاه به پریز برق، از یخ زدگی پکیج جلوگیری نمود. علاوه بر آن امکان افزودن ماده ضد یخ به رادیاتور دستگاه وجود دارد که سبب می شود تا پکیج دچار یخ زدگی نگردد. البته عملکرد ضد یخ ها در پکیج های آنالوگ و دیجیتال با هم متفاوت بوده و در پکیج های دیجیتال عقربه را باید بین عدد 1 و 1.5 قرار داد و کلید انتخاب فصل نیز بر روی عدد صفر قرار گیرد.

در پکیج هایی که به صورت آنالوگ می باشند نیز باید شیر ورودی گاز را باز نموده و عقربه فشار بین عدد 1 و 1.5 قرار گیرد و کلید تنظیم دمای آب گرم و شوفاژ در حالت صفر قرار داده شود.

آموزشگاه فن اموزان با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور دوره های تخصصی الکترونیک، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش لوله کشی ساختمان و بیش از هشتاد دوه تخصصی دیگر در تهران برگزار می کندو تمامی دوره ها بصورت عملی و با امکان تجدید رایگان دوره ها ارائه می شود.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات