باکس کنترل(Control Box) در سیستم های دزدگیر خودرو

باکس کنترل(Control Box) در سیستم های دزدگیر خودرو

باکس کنترل یا سرور(server)، اصلی ترین قسمت دزدگیر خودرو است زیرا مانند دزدگیر اماکن تمام اجزای سیستم اعلام سرقت خودرو به آن وصل می شوند . باکس مرکزی مغز سیستم اعلام سرقت خودرو است و تمامی کنترل ها و برنامه ریزی ها در این قسمت انجام می شود . اطلاعات دریافتی توسط سنسورها به سرور می رسد و سرور نیز پس از پردازش اطلاعات اقدام مقتضی را انجام می دهد البته تمام این موارد در کسری از ثانیه اتفاق می افتد که فرصت عکس العمل از سارق گرفته شود .

باکس کنترل به شکل یک جعبه کوچک است که در ابعاد مختلفی موجود است . ابعاد آن نسبتا کوچک است تا قابلیت استقرار در یک مکان مخفی را داشته باشد و سارق نتواند آن را به راحتی پیدا نموده و تخریب نماید . به همین علت معمولا آن را در زیر داشبورد و یا کنسول جلوی خودرو و یا در قاب فرمان نصب می نمایند .

باکس کنترل توسط سوکت هایی که به صورت کابل هستند به سایر قسمت ها متصل میشود . این سوکت ها در روی باکس کنترل یا سرور به صورت نری و مادگی هستند و پس از نصب باید حتما در جای خود محکم شوند .

سوکت های روی سرور دارای پین های متعددی هستند که در هر دستگاه ممکن است بر حسب کارخانه سازنده ممکن است متفاوت باشند .

معمولا باکس های کنترل(سرور)از نظر امکانات نیز با یکدیگر متفاوت هستند که این موجب می شود که نوع طراحی و همچنین نوع نصب آنها نیز اندکی با یکدیگر تفاوت داشته باشد . اما به طور کلی یک سیستم اعلام سرقت معمولی با یک سرور معمولی دارای یک سری ورودی و خروجی ها می باشد که هر کدام وظیفه خاص خود را انجام می دهند .

دزدگیر خودرو

نمایشگر LED: نمایشگر LED  یا به صورت مجزا و یا روی سنسور و بر روی داشبورد خودرو قرار میگیرد . بدین وسیله سارق متوجه می شود که خودرو مجهز به سیستم اعلام سرقت است

سنسور شوک : سنسور شوک در مقابل ضربه و حرکت عکس العمل نشان داده و بدین وسیله باکس کنترل از وجود خطر آگاه میشود .

سنسور التراسونیک : سنسور التراسونیک سیستم اعلام سرقت را از وارد شدن شی و یا انسان به داخل خودرو آگاه می سازد .

آژیر : آژیر به عنوان تجهیزات اعلام سرقت صوتی استفاده می شود .

قفل مرکزی : سیستم اعلام سرقت خودرو به وسیله قفل مرکزی درب ها را باز و بسته می نماید .

صندوق پران : صندوق پران یا صندوق بازکن یکی از امکانات دزدگیر خودرو است که به وسیله آن می توان صندوق عقب را باز نمود .

کاپوت : یکی از راه های سرقت خودرو باز نمودن کاپوت و قطع نمودن کابل های باتری است که به وسیله آن اطلاعات باکس کنترل از باز شدن کاپوت خودرو مطلع می شود .

آنتن : کابل آنتن خودرو باید به باکس کنترل متصل شود . در این حالت از آنتن به عنوان دریافت و ارسال امواج حاصل از ریموت کنترل استفاده می شود . لازم به ذکر است که فقط در دزد گیر های تصویری نیاز به نصب آنتن داریم

باتری : باکس کنترل جهت فعالیت به برق 12V  نیاز دارد . این برق به وسیله باتری تامین می شود .

سوئیچ : سوئیچ جهت روشن و خاموش نمودن خودرو به کار می رود . با متصل شدن این قسمت به دزدگیر ، سیستم دزدگیر روشن و خاموش شدن خودرو را درک می نماید و اقدامات لازم را در این خصوص انجام می دهد .

مطالب مرتبط :

آموزش های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان