مشکلات رایج پرینترها + روشهای برطرف نمودن

مشکلات رایج پرینترها + روشهای برطرف نمودن

فهرست مطالب

پرینتر ها یکی از دستگاه های پر کاربرد در دسته دستگاه های اداری می باشد که در اداره ها، مدارس و حتی منازل مورد استفاده قرار می گیرند. آشنایی با مشکلات رایج پرینتر ها و اقدامات اولیه برای رفع آن ها باعث می شود که از صرف زمان و هزینه اضافه برای تعمیر پرینتر ها جلوگیری شود. در این مقاله ضمن آشنایی با مشکلات رایج پرینتر ها، راه های برطرف کردن آن ها نیز آورده شده است.

 • گیر کردن کاغذ در پرینتر
 • جمع شدن کاغذ در پرینتر
 • کشیده نشدن یا وارد نشدن چند کاغذ به داخل دستگاه پرینتر
 • پرینت نگرفتن دستگاه پرینتر
 • پرینت نصفه و نیمه صفحات
 • تار و ناخوانا بودن صفحات چاپ شده
 • چاپ خطوط عمودی اضافی
 • چاپ کمرنگ دستگاه پرینتر
 • سفید پرینت گرفتن دستگاه چاپگر
 • چاپ کند دستگاه پرینتر

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش تعمیرات پرینتر ، آموزش کابینت سازی ، آموزش تعمیرات فتوکپی و … را با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. جهت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

فیلم توضیح مشکلات پرینتر و راه حل آن ها

 1. گیر کردن کاغذ در پرینتر

یکی از اصلی ترین مشکلات در بین همه پرینتر ها گیر کردن کاغذ می باشد. در این حالت با خطای Paper Jam در پرینتر روبرو می شویم. دلایل متعددی باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه پرینتر می شود که اصلی ترین آن استفاده از کاغذ نا مناسب می باشد. استفاده از کاغذ غیر استاندارد، مرطوب، مچاله شده باعث می شود در روند وارد شدن کاغذ توسط غلطک های کاغذ کش اختلال ایجاد شود و کاغذ درون پرینتر گیر کند. دلیل دیگر وقوع این مشکل، معیوب بودن غلطک های داخلی دستگاه می باشد.

راه حل برطرف کردن مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

اگر با مشکل گیر کردن کاغذ روبرو هستید، در ابتدا از متناسب بودن جنس کاغذ مورد استفاده با دستگاه پرینتر خود اطمینان حاصل پیدا کنید. توجه داشته باشید که از کاغذ های مرطوب و مچاله و کاغذ هایی که هر شی خارجی مانند سوزن منگنه یا چسب به آن ها متصل است، استفاده نکنید.

رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

به منظور رفع مشکل برطرف کردن مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر، دستگاه را باز کرده و پس از بیرون آوردن تونر و درام، کاغذ را به آرامی بیرون کشیده و کاغذ ها را به صورت صاف و به شکل صحیح در مخزن قرار می دهیم. کارتریج و فیوزینگ دستگاه را بررسی نمایید.

در صورتی که معیوب بودن غلطک های داخلی دستگاه منجر به گیر کردن کاغذ در چاپگر می شود، توصیه می شود دستگاه توسط متخصصین پرینتر عیب یابی و قطعات معیوب با نمونه های جدید و با کیفیت جایگزین شود. هم چنین با سرویس دستگاه، مانع از بروز مشکلات در قطعات دیگر دستگاه شود.

 1. جمع شدن کاغذ در پرینتر

جمع شدن و مچاله شدن کاغذ در پرینتر یکی از مشکلات متداول در پرینتر ها بوده که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. این مشکل به دلیل عوامل مختلفی از جمله کاغذ نامناسب و اختلال در فیوزینگ دستگاه رخ می دهد.

راه حل برطرف کردن مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر

برای برطرف کردن مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر پس از بیرون آوردن کاغذ مچاله شده از سینی پرینتر، دستگاه را باز کرده و با یک چراغ قوه تمام اجزای داخلی را بررسی کرده و کاغذ جای مانده در دستگاه را با انبرک بلند بردارید.

رفع مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر

به منظور رفع مشکل حاصل از اختلال در فیوزینگ دستگاه، پس از بررسی فیوزینگ و خروجی پرینتر توسط کارشناس تعمیر پرینتر، نسبت به تعویض قطعاتی مانند فیلم، هات و پرس فیوزینگ اقدام فرمایید.

 1. کشیده نشدن یا وارد شدن چند کاغذ به داخل دستگاه پرینتر

گاهی اوقات با وجود سر و صدای حاصل از چاپ دستگاه، کاغذ به درون پرینتر وارد نشده یا چندین کاغذ همزمان با هم به داخل پرینتر وارد می شوند. کشیده نشدن یا وارد شدن چند کاغذ به داخل دستگاه پرینتر یکی از مشکلات رایج در پرینتر ها بوده که ممکن است به دلایل متفاوتی از جمله خراب بودن غلطک های کاغذ کش، خرابی کلاچ پرینتر، معیوب بودن سینی کاغذ و مشکلات نرم افزاری اشاره کرد.

راه حل برطرف کردن مشکل کشیده نشدن یا وارد شدن چند کاغذ به داخل دستگاه پرینتر

برای رفع مشکل می توان به سرویس و شستشوی غلطک های کاغذ کش پرداخت. در این صورت مشکل به صورت موقتی حل خواهد شد. اما توجه داشته باشید که ممکن است در آینده نزدیک دستگاه مجددا نیاز به سرویس خواهد داشت. بدین منظور پیشنهاد می شود قطعه معیوب توسط متخصص تعمیر پرینتر بررسی و تعویض گردد.

 1. پرینت نگرفتن دستگاه پرینتر

پرینت نگرفتن دستگاه پرینتر از مشکلات رایج در پرینتر ها بوده که با خطای Printer is not printing from the expected paper tray نمایش داده می شود. ممکن است این مشکل به دلایل ساده ای از قبیل عدم اتصال پرینتر به برق، عدم وجود کاغذ کافی در سینی پرینتر و متصل نبودن کابل USB به پرینتر باشد.

راه حل برطرف کردن مشکل پرینت نگرفتن دستگاه پرینتر

به منظور عیب یابی و رفع مشکل پرینت نگرفتن پرینتر مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • چک کردن وصل بودن پرینتر به جریان برق
 • بررسی کابل ها و اتصالات
 • بررسی تعداد کاغذ های موجود در سینی پرینتر
 • اطمینان از آپدیت و به روز بودن درایور ها و نرم افزار های مربوط به چاپ
 • اندازه گیری میزان کارتریج دستگاه

در صورتی که موارد بالا به درستی کار می کند اما همچنان مشکل پا بر جا مانده است، پرینت نگرفتن دستگاه پرینتر به دلیل ایرادات سخت افزاری به وجود آمده و باید توسط تکنسین حرفه ای پرینتر عیب یابی و تعمیر شود.

 1. پرینت نصفه و نیمه صفحات

دستگاه پرینتر در حالت عادی به چاپ کامل صفحات می پردازد. اما ممکن است پس از چاپ، قسمتی از صفحه سفید مانده و چاپ نشده است. پرینت نصفه و نیمه صفحات یکی از مشکلات متداول در پرینتر بوده که به دلایل متعددی رخ می دهد.

اصلی ترین دلیل چاپ نصفه و نیمه صفحات مربوط به خرابی کارتریج می باشد. دلیل دیگر وجود این مشکل، یکسان نبودن اندازه کاغذ مورد استفاده در چاپگر با اندازه کاغذ انتخاب شده در تنظیمات چاپ دستگاه می باشد.

راه حل برطرف کردن مشکل پرینت نصف و نیمه صفحات

در قدم اول برای رفع مشکل باید با بررسی درایور دستگاه از آپدیت و به روز بودن آن مطمئن شوید. در ادامه سطح جوهر کارتریج را بررسی کنید. در صورتی که نیاز به تعویض کارتریج می باشد آن را عوض نموده و دوباره درایور را نصب کنید.

پس از چک کردن یکسان بودن کاغذ مورد استفاده در چاپگر با اندازه کاغذ انتخاب شده در تنظیمات چاپ دستگاه، از گزینه پیش نمایش چاپ دستگاه پرینتر استفاده کنید تا ابعاد چاپ را به خوبی بررسی کنید و در صورت نامتناسب بودن آن ها، تنظیمات را تغییر دهید.

 1. تار و ناخوانا بودن صفحات چاپ شده

یکی از مشکلات رایج و عمومی در پرینتر ها، چاپ صفحات به صورت تار و ناخوانا می باشد. خطای این قسمت به صورت Printed Pages are Fade بر روی دستگاه نمایش داده می شود. عوامل زیادی بر روی کیفیت کار چاپگر موثر بوده که مهم ترین آن ها نوع کاغذ مورد استفاده، تونر و وضعیت کارتریج دستگاه می باشد.

راه حل برطرف کردن مشکل تار و ناخوانا بودن صفحات چاپ شده

استفاده از کاغذ نامناسب می تواند باعث پخش شدن جوهر و تونر شده و باید از کاغذ های متناسب با دستگاه استفاده شود.

در صورتی که از دستگاه پرینتر زیاد استفاده نمی کنید، ممکن است تونر ته نشین شده و باعث تار شدن صفحات چاپ شده گردد، در این صورت ابتدا تونر را خارج کرده و به آرامی آن را حرکت دهید. از لمس کردن استوانه تونر بپرهیزید. زیرا ممکن است اثر انگشت شما روی تونر قرار گرفته و مشکلات بیشتری را به وجود آورد.

رفع مشکل تار و ناخوانا بودن صفحات چاپ شده پرینتر

اگر تار و ناخوانا بودن صفحات چاپ شده به دلیل تونر و وضعیت کارتریج چاپگر باشد، مقدار تونر کارتریج رو به اتمام بوده و قرار گرفتن مقدار کم تونر روی درام منجر به چاپ صفحات به صورت تار می شود. در این حالت ابتدا درام کارتریج را با استفاده از الکل ایزوپروپیل و یک پارچه بدون پرز تمیز کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، اقدام به شارژ کارتریج دستگاه خود نمایید.

 1. چاپ خطوط عمودی اضافی

وجود خطوط عمودی اضافی در صفحات چاپ شده از مشکلات رایج پرینتر ها بوده که ممکن است به دلیل آلودگی محیط داخلی پرینتر با پودر تونر و گرد و غبار و هم چنین خراش برداشتن استوانه داخل کارتریج تونر از طریق سوزن کاغذ اتفاق بیفتد.

راه حل برطرف کردن مشکل چاپ خطوط عمودی اضافی

به منظور برطرف کردن مشکل چاپ خطوط عمودی اضافی باید پس از باز کردن قاب دستگاه، با بررسی تونر در بخش های داخلی دستگاه و شناسایی محل نشت تونر با استفاده از وسایل مکنده مناسب توسط متخصص درون پرینتر را کاملا تمیز نمایید.

برطرف کردن مشکل چاپ خطوط عمودی اضافی پرینتر

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که خودشان دستگاه را تمیز کنند که ممکن است قطعات ظریف و حساس پرینتر در طول کار آسیب دیده و مشکلات بیشتری برای دستگاه چاپگر ایجاد شود. در صورتی که پس از تمیز کردن دستگاه چاپگر، مشکل رفع نشود باید بخش های لیزر، برد پاور و فیوزینگ دستگاه توسط متخصص تعمیر پرینتر عیب یابی و تعمیر شود.

 1. چاپ کمرنگ دستگاه پرینتر

یکی از مشکلاتی که در پرینتر ها وجود دارد، چاپ کمرنگ دستگاه پرینتر می باشد. بسیاری از کاربران برای افزایش طول عمر کارتریج و کاهش هزینه های مربوط به تونر، دستگاه پرینتر خود را بر روی حالت Economy Mode قرار می دهند. این گزینه با کاهش هزینه اقتصادی، مصرف تونر در دستگاه را کاهش داده و به این ترتیب صفحات چاپ شده در پرینتر کمرنگ می باشند.

راه حل برطرف کردن مشکل چاپ کمرنگ دستگاه پرینتر

به منظور رفع مشکل چاپ کمرنگ دستگاه پرینتر کافی است پرینتر خود را از روی حالت Economy Mode برداشته و مراحل زیر را انجام دهید:

 • انتخاب فایل مورد نظر در پرینتر و انتخاب گزینه Print
 • انتخاب گزینه Printer Properties در پایین کادر پرینتر
 • غیر فعال کردن گزینه Economy Mode در بخش Print Quality

در ادامه با انتخاب گزینه Higher Quality کیفیت چاپ بالا رفته و مشکل رفع خواهد شد.

 1. سفید پرینت گرفتن دستگاه چاپگر

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از تنظیم پرینتر، کاغذ های چاپ شده خروجی از پرینتر سفید بوده و پرینتر کارکرد درستی ندارد.

راه حل برطرف کردن مشکل سفید پرینت گرفتن دستگاه چاپگر

یکی از نکات مهم در درست کار کردن پرینتر، نصب دستگاه روی مکان صاف می باشد. به طوری که اگر پرینتر روی مکان کج و زاویه دار قرار گرفته باشد به خوبی کار نخواهد کرد. پس در قدم اول برای رفع مشکل سفید پرینت گرفتن دستگاه، از نصب صحیح دستگاه اطمینان حاصل کنید و دستگاه را ریست کنید. یکی از دلایل سفید پرینت گرفتن، اتمام تونر دستگاه بوده که بدین منظور جوهر و تونر چاپگر را بررسی نموده و در صورت اتمام تونر، کارتریج دستگاه را شارژ نمایید.

برطرف کردن مشکل سفید پرینت گرفتن دستگاه چاپگر

کاغذ مورد استفاده و نحوه قرار گرفتن صحیح درون پرینتر را بررسی کنید. هم چنین از خالی نبودن صفحات در فایل مورد نظر را با استفاده از گزینه Print Preview چک کرده و در صورت وجود، آن ها را حذف نمایید.

 1. چاپ کند دستگاه پرینتر

یکی از مشکلاتی که باعث آزار افراد هنگام کار با پرینتر می شود، چاپ کند و آهسته دستگاه پرینتر می باشد. چاپ کند دستگاه پرینتر ممکن است به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. سرعت چاپ پرینتر به مدل دستگاه نیز بستگی دارد. در بعضی از مدل های پرینتر چاپ سریع همراه با کیفیت بالای چاپ انجام می شود. در حالی که در برخی از مدل ها با این که سرعت دستگاه به نسبت بالا می باشد ولی از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشد.

میزان استفاده و مدت زمان استفاده نیز بر سرعت دستگاه اثر گذار بوده به طوری که به مرور زمان دستگاه پرینتر مستهلک شده و سیستم پردازش اطلاعات به کندی کار کند.

راه حل برطرف کردن مشکل چاپ کند دستگاه پرینتر

برای رفع مشکل کند بودن چاپ در دستگاه پرینتر کافی است کیفیت چاپ را کاهش دهید. به منظور کاهش کیفیت چاپ در چاپگر می توانید با مراجعه به بخش Setting دستگاه، گزینه Print and Properties را انتخاب کرده و با تغییر حالت چاپ به گزینه Draft ، تنظیمات چاپ بر روی پیش نویس قرار داده شده و با کاهش کیفیت چاپ، مشکل کند بودن دستگاه چاپگر حل خواهد شد.

برطرف کردن مشکل چاپ کند دستگاه پرینتر

هم چنین شما می توانید با تنظیم دستگاه بر روی چاپ صفحات وب سایت ها بدون گرافیک یا اضافه کردن یک حافظه جانبی RAM به پرینتر، سرعت چاپ در دستگاه را افزایش دهید.

در صورتی که چاپ کند دستگاه به دلیل استهلاک قطعات و چاپگر رخ داده است، توصیه می شود اتصالات مربوط به چاپگر را چک کرده و در صورت متصل نشدن کابل ها به پرینتر یا استفاده از کابل های معیوب، به تعویض آن ها توسط تکنسین حرفه ای بپردازید.

آموزشگاه فن آموزان مجری بارگزاری دوره های فنی ویژه کسب درآمد و ورود به بازار کار از جمله دوره آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش پی ال سی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق ساختمان و بالغ بر هشتاد دوره تخصصی دیگر تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای می باشد. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها و دریافت مشاره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.