موتور سانترال یا موتور وسط یا موتور مرکزی

موتور سانترال یا موتور وسط یا موتور مرکزی

به منظور تامین امنیت اماکن مختلفی مانند پارکینگ ها، مغازه های مختلف، گاراژها و غیره می توان از کرکره های برقی استفاده کرد. به طور کلی درب های کرکره ای سال هاست که برای اماکن تجاری مختلف مورد استفاده قرار می گیرد اما در گذشته نوع سنتی آنها به کار می رفت که به صورت دستی باز و بسته می شد. امروزه کرکره های برقی به شکل اتوماتیک و با استفاده از ریموت کار می کنند که برای این کار نیاز به نصب تجهیزات مختلفی در کرکره می باشد که از مهم ترین آنها می توان به موتور کرکره برقی اشاره کرد.

موتورهای کرکره برقی در انواع  مختلفی وجود دارند که ما در این مقاله به معرفی موتور سنترال یا موتور وسط یا موتور مرکزی می پردازیم. تا انتهای مقاله با ما باشید تا در رابطه با ویژگی هایی که این موتور دارد بیشتر آشنا گردید.

چه اجزایی در کرکره برقی به کار رفته است

پیش از آن که به معرفی موتور سانترال در کرکره برقی بپردازیم نیاز است تا در رابطه با قطعات مختلفی که برای کار کردن این نوع درب اتوماتیک مورد نیاز می باشد آشنا شوید. در ادامه مطلب معرفی مختصری از این قطعات خواهیم داشت:

تیغه: قطعه مهمی که ساختار اصلی کرکره برقی را تشکیل می دهد تیغه نام داشته و در جنس های مختلفی از قبیل پلی کربنات، گالوانیزه، آلومینیوم، منیزیوم و غیره تولید می شود. بسته به این که کرکره برقی در چه محیطی قرار است نصب گردد، می توان جنس های مختلفی از تیغه را انتخاب نمود. به عنوان مثال در مکان هایی که می خواهید سر و صدای کمتری را بشنوید تیغه های گالوانیزه نسبت به سایر تیغه ها مفیدتر می باشند چرا که در آنها از فوم های عایق استفاده شده است.

ریل: تیغه های کرکره برقی باید در داخل ریل قرار گیرند تا بتوانند به راحتی به سمت بالا و پایین حرکت نمایند. ریل ها را هم در انواع مختلف آهنی و آلومینیومی تولید می کنند.

صفحه پلیت: صفحه پلیت ها را به شکل عمودی بر روی پروفیل ها جوش می دهند و باعث می شوند تا بتوان لوله های کرکره برقی را بر روی آنها سوار کرد.

شفت: تیغه ابتدایی کرکره برقی به قطعه ای پیچ می شود که به آن شفت گفته می شود. زمانی که موتور کار می کند، باعث می شود تا شفت چرخانده شود و تیغه ها به دور آن به صورت رول دور بخورند.

کپس: کپس قطعه ای جنس پلاستیک می باشد که سبب می شوند تیغه هایی که در یکدیگر فرو رفته اند تکان نخورده و به سمت بیرون کشیده نشوند.

در کنار این قطعات، اجزای دیگری مانند تیغه انتهایی، اندکپ، جا قفلی، رسیور، قوطی و موتور در انواع کرکره های برقی به کار رفته است که در ادامه به ارائه توضیحاتی در رابطه با موتور خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

موتور کرکره برقی چیست و چه وظیفه ای دارد

موتور را می توان اصلی ترین قطعه در کرکره های برقی دانست که با استفاده از نیروی برق می تواند باعث بالا و پایین رفتن کرکره برقی گردد. در واقع این موتورها هستند که نیروی الکتریسیته را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و موجب باز و بسته شدن درب می شوند. موتورهای کرکره برقی به ریموت متصل شده و امکان کنترل کردن و مدیریت آنها از راه دور برای کاربر وجود خواهد داشت.

در هنگام خرید کرکره برقی نیاز است تا در رابطه با موتور آن توجه زیادی را به کار گرفت چرا که موتورها در انواع مختلفی وجود داشته و هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که این ویژگی ها باعث می شوند تا از هر یک در موقعیت های خاص و درب های مختلفی استفاده شود. معمولا فروشندگان کرکره های برقی راهنمایی های لازم را در این خصوص به شما می نمایند و علاوه بر آن نیاز است تا اطلاعات خود را در این زمینه نیز افزایش دهید تا بتوانید خرید مناسبی داشته باشید.

انواع موتور کرکره برقی

یکی از انواع موتورهای کرکره برقی، موتور ساید می باشد که به آن موتور کناری یا موتور راست نیز گفته می شود. در مکان هایی که دارای رفت و آمد زیادی می باشند از موتورهای ساید استفاده می شود چرا که قدرت آنها نسبت به سایر موتورها بیشتر بوده و در قدرت های مختلف موجود می باشند. این نوع از موتورها کاملا بدون صدا بوده و به همین دلیل استفاده از آنها در مکان های مختلف مورد استقبال افراد قرار گرفته است. اما موتورهای ساید نیاز به فضای زیادی داشته و این یک ایراد برای آنها محسوب می شود. علاوه بر آن در این نوع از درب ها نیاز به تایم بیشتری برای باز و بسته شدن می باشد.

مکان هایی که دارای عرض کمی برای نصب کرکره برقی می باشند بهتر است از موتورهای توبلار استفاده نمایند. این نوع از موتورها را در مکان های کم تردد مورد استفاده قرار داده و معمولا در مغازه های کوچک موتورهای توبلار را به کار می برند.

اما نوع دیگر از موتورهای کرکره برقی موتور سانترال یا موتور مرکزی یا موتور وسط می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

انواع موتور کرکره برقی

موتور سانترال کرکره برقی چیست

موتورهای سانترال یا مرکزی از ابتدایی ترین موتورهای تولید شده توسط شرکت های تولید کننده موتور کرکره برقی می باشد که در ابتدا به منظور برقی کردن کرکره های سنتی مورد استفاده قرار گرفت.  

موتورهای سانترال دارای ویژگی هایی می باشند که از جمله آنها می توان به نصب سریع و راحت آنها اشاره کرد. بسیاری از افرادی که هنوز هم از کرکره های دستی قدیمی استفاده می کنند، تمایل به تبدیل این نوع از درب ها به کرکره برقی را دارند. در این گونه مواقع نیازی به تعویض کل درب نمی باشد و می توان با قرار دادن موتوری بر روی آن، کرکره را به حالت برقی و اتوماتیک درآورد. نوع موتوری که در این گونه موارد پیشنهاد می شود موتور سانترال بوده که نصاب های کرکره برقی می توانند به راحتی آنها را نصب نمایند.

واحد قدرتی که برای موتورهای سانترال استفاده می شود نیوتن متر می باشد. در واقع یک نیوتن متر را می توان بزرگی گشتاوری دانست که از نیروی یک نیوتن به شکل عمودی بر بازوی گشتاور یک متری وارد می گردد. این نوع از موتورها می توانند برای کرکره هایی که دارای تردد متوسط می باشند مورد استفاده قرار گیرند.

مزایا و معایب موتور سنترال یا موتور وسط یا موتور مرکزی

دلیل نامگذاری این نوع از موتورها، قرار گرفتن آنها در وسط شفت می باشد. در واقع موتورهای سانترال را در میان کاسه دو فنر نصب می کنند.

از مزایای مهمی که برای موتورهای سانترال وجود دارد حرکت سرع و روانی است که نسبت به سایر موتورها دارند. همچنین در مواقعی که برق شهری قطع می باشد امکان استفاده از خلاص کن به صورت سریع و راحت وجود داشته و می توان با وجود قطعی برق کرکره برقی به راحتی باز و بسته نمود. مزیت بزرگ دیگری که برای موتورهای سانترال وجود دارد این است که می توان آنها را بر روی کرکره های لانه زنبوری قدیمی به راحتی نصب نمود.

اما در کنار تمامی این مزایا، ایزادهایی هم به موتورهای سانترال یا مرکزی وارد می باشد که از مهم ترین آنها می توان به مواردی مانند هزینه نصب بالای آن اشاره کرد.

نصب غیر اصولی و نادرست موتورهای سانترال باعث می شود تا موتور و همچنین فنرهای به کار رفته در کرکره بر روی تیغه های دستگاه خط و خش بیندازند. 

در صورتی که موتورهای سانترال دچار مشکل و خرابی گردند نیاز است تا برای تعمیر آنها کل کرکره را پایین کشید و پس از تعمیر مجددا نصب نمود که این کار زمان زیادی را تلف کرده و هزینه بیشتری را نیز می طلبد.

برندهای مختلفی از موتور سانترال وجود دارد که هر یک به تولید مدل ها و سری های مختلف از این نوع موتور می پردازند. اما برای نصب آنها نیاز است تا حتما از فردی که در این کار تخصص بالایی دارد استفاده نمود تا در آینده کرکره برقی شما دچار مشکل نشود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید. برخی دیگر از دورهای درحال برگزاری در فن آموزان شامل آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای آگاهی از لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان