علائم روغن سوزی ماشین

علائم روغن سوزی ماشین

با افزایش سن خودرو مصرف روغن موتور در آن بیشتر می شود. روغن سوزی مشکل رایجی در بین صاحبان خودرو است اما اگر نادیده گرفته شود، می تواند به موتور خودرو آسیب جدی وارد کند. علل متداولی که منجر به سوختن روغن می شود شامل سوپاپ سوخته و حلقه های پیستون است که همه آنها می توانند روغن را به محفظه های احتراق وارد کنند.

آموزش مکانیک خودرو

پیشنهاد ویژه: دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو و آموزش تعمیرات ایسیو بصورت عملی در تعمیرگاه مجهز با 30% تخفیف. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

اگر روغن موتور وارد محفظه احتراق شود کمتر می سوزد و احتمالاً دود آبی را مشاهده نمی کنید، اما ممکن است هنگام چک کردن اتومبیل متوجه آن شوید. این که چقدر روغن سوزی “طبیعی” است و چه زمانی بیش از حد می شود بستگی به نوع خودرو دارد روغن سوزی “معمولی” در یک وسیله نقلیه ممکن است در خودروی دیگر بیش از حد باشد.

درحالی‌که روغن سوزی خودرو مشکل نسبتاً شایعی است، تولیدکنندگان راهنمایی کافی و یکسانی در این مورد ارائه نمی دهند، بنابراین آنچه برای یک موتور طبیعی است برای موتور دیگر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، «بی ام و» به مالکان خود می گوید طبیعی است که برخی از موتورها در کمتر از هزار مایل یک چهارم روغن بسوزانند.

به‌عنوان یک قاعده، اکثر موتورهایی که مسافت کمتر از 50،000 مایل را طی کرده‌اند نباید بیش از یک چهارم روغن را استفاده کنند (مگر اینکه سازنده چیز دیگری بگوید). اگر یک موتور نیاز به یک کوارت در هر 3،000 مایل یا کمتر داشته باشد، این می تواند نشانه نشتی (ممکن است به‌راحتی قابل‌مشاهده نباشد) یا مشکلات داخلی موتور، مانند خراب شدن سوپاپ ها، حلقه های پیستون و … باشد. هنگامی که یک موتور بیش از 75000 مایل راه می رود باید انتظار افزایش مصرف روغن را داشت به ویژه اگر از 100000 مایل فراتر رود.

علاوه بر این، بسیاری از موتورهای جدیدتر از روغن رقیق تر و ویسکوزیته کمتری مانند 5W20 یا 0W20 به جای مثلاً 10W30 استفاده می کنند. ازآنجاکه این روغن ها رقیق هستند، راحتتر می توان واشرها، مهر و موم ها و حلقه هایی که در طول زمان ساییده شده‌اند را روغن‌کاری کرد و در نتیجه مصرف روغن افزایش می یابد.

اگر خودرویی دارید که روغن می سوزاند چه باید بکنید

اگر دودی که از لوله خودروی شما خارج می شود دارای رنگ آبی است، این یعنی خودرو شما روغن می سوزاند. وقتی روغن موتور به محفظه احتراق نشت می کند، یک مشکل جدی وجود دارد که باید دراسرع وقت حل شود.

باتوجه به این که مصرف روغن برای خودروهای مختلف متفاوت است، بهترین روش این است که مرتباً سطح روغن خود را بررسی کرده و در صورت سوختن موتور، به دنبال مکانیکی برای گرفتن نشتی باشید. دانستن میزان مصرف معمول روغن طی چند سال یا هزاران مایل برای یک موتور خاص، زمینه ای را برای تعیین زمان مصرف بیش از حد فراهم می کند و احتمالاً به شما هشدار می دهد که نشت یا مشکل داخلی ایجاد شده است. حتی نشت های کوچک روغن نیز باید دراسرع وقت کنترل و برطرف شود تا از آسیب جدی به موتور جلوگیری شود.

وقتی متوجه شدید که خودروی شما روغن می سوزاند ولی نشتی ندارد و هیچ قطره‌ای از روغن را روی زمین نمی بینید با تعویض واشر مشکل حل نمی شود و به یک بازرسی اساسی نیاز خواهید داشت. وقتی موتور شروع به سوزاندن روغن می کند، بهتر است خیلی سریع اقدام به رفع آن کنید اگر شانس با شما یار باشد با هزینه ناچیزی می توانید مشکل را حل کنید.

فقط خودروهای قدیمی نیستند که روغن سوزی می کنند. نگهداری نادرست از هر نوع خودرویی می تواند آن را به روغن سوزی بیندازد. در این صورت ممکن است ماشین شما نیاز به تعمیر یا تعویض حلقه های کنترل روغن داشته باشد در مواردی حتی ممکن است نیاز به تعویض کامل موتور پیدا کنید در حالی که قیمت موتور بسیار گران است.

دلایل روغن سوزی ماشین

  • درست کارنکردن حلقه های پیستون

پیستون های موتور شما در سیلندرهای خود بالا و پایین می روند. حلقه های کنترل روغن که غالباً حلقه های پیستون نامیده می شوند، به روغن اجازه می دهند دیواره سیلندر و قطعات متحرک را بدون فشار در داخل محفظه احتراق چرب کنند. اگر حلقه های پیستون گیر کرده، فرسوده یا شکسته شده باشند، روغن می تواند وارد محفظه احتراق شده و بسوزد.

دلایل روغن سوزی موتور

  • نشت راهنمای سوپاپ

سوپاپ ها مصرف مخلوط هوا و سوخت گازهای خروجی را کنترل می کنند. راهنماهای سوپاپ از نشت روغن موتور به داخل محفظه احتراق از بالا جلوگیری می کند. اگر راهنماهای سوپاپ فرسوده باشند، روغن وارد سیلندر شده و می سوزد.

  • نشت واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر روغن را در بلوک و سر موتور می بندد و گردش را بدون نشت روغن یا مایع خنک‌کننده در داخل یا خارج موتور انجام می دهد. اگر واشر سرسیلندر نشت کند، می تواند روغن را مستقیماً در سیلندرها بریزد.

  • گیرکردن شیر PCV

فشار موتور از طریق دریچه تهویه مثبت میل‌لنگ یا شیر PCV به داخل منیفولد ورودی آزاد می شود. اگر این سوپاپ بچسبد، فشار موتور را ایجاد می کند یا روغن را به داخل سیلندرمی فرستد.

نشانه های روغن سوزی موتور چیست؟

شایع‌ترین علامتی که روغن سوزی موتور را نشان می دهد، دود مایل به آبی از لوله انتهایی است. رنگ آبی مشخصه روغن سوزی است. در برخی از خودروها، به‌ویژه در خودروهایی که از روغن موتور مصنوعی استفاده می کنند، ممکن است دود لوله چندان مشهود نباشد اما بوی ناشی از روغن سوزی کاملاً مشهود باشد. ممکن است خودرویی که روغن می سوزاند نشتی نداشته باشد. حتی بدون دود آبی یا بوی بد اگر مصرف روغن شما بسیار بیشتر از حد معمول است، باید آن را بررسی کنید.

آسیب های روغن سوزی خودرو

اگر اتومبیل شما به روغن سوزی افتاده است تا مدتی دیگر هم می تواند کار کند، به شرطی که در صورت کم شدن روغن آن را جبران کنید اما اگر مسئله روغن سوزی نادیده گرفته شود، چه اتفاقی برای خودرو می افتد؟

  • موتور خشن کار می کند، زیرا روغن به‌درستی در سیلندر نمی سوزد.
  • شمع ها در اثر روغن کثیف می شوند و چراغ Check Engine را روشن می کنند.
  • روغن زیاد در اگزوز می تواند مبدل کاتالیزوری شما را بیش از حد گرم یا خراب کند.
  • روغن کم موتور می تواند باعث سوختن موتور یا توقف موتور شود.

بنابراین اگر خودروی شما روغن می سوزاند، باید زود رسیدگی شود و نادیده گرفته نشود.

تعمیر روغن سوزی موتور

معمولاً حل مشکل روغن سوزی موتور آسان نیست. تنها نگرانی که به‌راحتی برطرف می شود، تعویض شیر PCV است. در غیر این صورت، تعمیر موتور می تواند هفته ها طول بکشد.

نحوه تعویض روغن خودرو

اگرچه تعویض روغن خودرو ممکن است آسان به نظر برسد، اما هنوز هم بسیاری از افراد این کار را اشتباه انجام می دهند و آن را به یک کار طاقت فرسا تبدیل کرده‌اند. تعویض روغن مهمترین کاری است که می توانید برای ماندگاری موتور انجام دهید. ما به شما نحوه تعویض روغن و افزایش طول عمر روغن را آموزش می دهیم.

نحوه تعویض روغن ماشین

قبل از رفتن به فروشگاه قطعات خودرو، با راهنمای مالک خود در مورد نوع و وزن روغن مخصوص خودرو مشورت کنید. رعایت توصیه های خودروساز برای ویسکوزیته روغن بسیار مهم است.

با پخش کردن ورقه های پلاستیکی روی زمین شروع به کار کنید. سپس ماشین خود را بالای آن سوار کنید. این کار نشت روغن را از بین می برد. ماشین را جک کنید، جک ها را در جای خود قرار دهید و ماشین را پایین بیاورید. اگر روی آسفالت هستید، مربع هایی از تخته سه لا را زیر پایه جک برای حمایت قرار دهید.

دوشاخه را بازکرده و سریع آن را بیرون آورده و از جریان روغن دور کنید. پلاگین تخلیه را تمیز کرده و یک واشر جدید (در صورت نیاز) نصب کنید. فیلتر روغن قدیمی را بردارید و مطمئن شوید که واشر لاستیکی همراه آن است. اگرنه، آن را از موتور جدا کنید. آچارهای مختلف فیلتر روغن برای خودروهای مختلف بهتر کار می کند. نوعی را انتخاب کنید که بیشترین فضا را برای مانور به شما می دهد.

موتور را با استفاده از قیف پر کنید و قبل از ریختن آن در سطل بازیافت، بطری را مجدداً (برای جلوگیری از ریختن) دوباره جا بیندازید. روغن استفاده شده را در یک ظرف بزرگ بریزید. موتور را پرکرده و روشن کنید تا چراغ روغن داشبورد خاموش شود. چند دقیقه صبر کنید، سپس آن را چک کنید و در صورت نیاز روغن بیشتری اضافه کنید.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی اموزشهای مکانیک و اتو مکانیک در تهران دوره های تخصصی ویژه کار از جمله مکانیک و برق خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات موتور نیسان و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان از طریق شماره 02166477300 امکانپذیر می باشد.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =