علائم روغن سوزی ماشین

علائم روغن سوزی ماشین

روغن سوزی در خودرو وقتی اتفاق می افتد که روغن موتور خودرو، همراه با سوختی که در موتور با عمل احتراق می سوزد و به شکل دود از اگزوز خارج می شود.

یکی از علایمی که نشان می دهد ماشین شما روغن سوزی دارد این است که چراغ روغن موتور شما اغلب روی داشبورد و جلوی شما ظاهر شده و چشمک می زند. همچنین ممکن است هنگام بررسی میزان سطح روغن موتور ماشین خود با میله اندازه گیری، متوجه کاهش مداوم آن شوید.

کاهش مداوم سطح روغن بدون این که خودروی شما دارای نشتی باشد، به شما این پیام را می رساند که خودروی شما در حال روغن سوزی است.

آموزش مکانیک خودرو

روغن سوزی خودرو به مرور زمان در اغلب خودروها با قطعات فرسوده براساس کارکرد آن ها می تواند اتفاق بیافتد، ولی در خودروهایی که جدید هستند هم گاهی اوقات با ایراد در قطعات مختلف دچار این مشکل می شوند.

علائم روغن سوزی خودرو و این که چگونه بفهمیم ماشینی که از آن استفاده می کنیم روغن سوزی دارد یا نه، به همراه آشنایی با انواع روغن موتور و علت های روغن سوزی و… را در این مقاله بررسی کرده و به آن جواب خواهیم داد.

پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را بگیرید.

پیشنهاد ویژه: دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو و آموزش تعمیرات ایسیو بصورت عملی در تعمیرگاه مجهز با 30% تخفیف. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

روغن موتور چیست، انواع آن کدام است و چرا در خودرو استفاده می شود؟

جهت کاهش اصطکاک، سایش، خوردگی، حرارت و… بین قطعات مکانیکی در موتور خودرو از روغن موتور استفاده می شود.

برای این که همه موارد ذکر شده از نظر ویژگی ها را به عنوان مزایای روغن موتور خودرو داشته باشید، باید روغنی مناسب، طبق پیشنهاد سازننده خودرو و متخصصان امر، یعنی مکانیک ها را در خودروی خود استفاده کنید.

انواع روغن موتورهایی که می توانند در خودرو استفاده شوند عبارتند از:

 • سنتتیک
 • نیمه سنتتیک
 • معمولی

روغن موتور سنتتیک و مزایای آن ها

روغن موتورهایی که سنتتیک هستند، در واقع روغن موتور های با کیفیت بالا خالصی هستند. با توجه به این که خالص هستند، شما می توانید بالاترین توان موتور خودروی خود را با استفاده از این روغن موتور داشته باشید. مهمترین عیب این نوع روغن، گرانی آن نسبت به دو مورد دیگر می باشد.

از دیگر مزایای این روغن ها برای استفاده در خودرو عبارتند از:

 • کم کردن مصرف سوخت ماشین
 • افزایش طول عمر موتور با جلوگیری از فرسودگی قطعات
 • مقاومت به دمای بالا
 • نیاز به تعویض کم به خاطر حفظ کیفیت آن

روغن موتور معمولی خودرو، معایب و مزایای آن

روغن موتور معمولی به عنوان روغن مینرال هم گفته می شود که برای خودرو دارای کمترین درجه کیفیت روغنی است که می توانید از آن استفاده کنید.

این روغن موتورها، دارای ویسکوزیته کمی بوده و برای محافظت از خودروی شما از سرما و گرما مناسب نیست، یعنی در دماهای بالا و پایین زیاد کیفیت خود را خیلی زود از دست می دهد.

قیمت ارزان از مهمترین مزایای این نوع روغن موتور خودرو می باشد. از طرف دیگر تعویض در کوتاه مدت با پیمودن مسافت کم، عدم مقاومت در مقابل حرارت زیاد و… از معایب روغن موتور معمولی یا مینرال می باشد.

روغن موتور نیمه سنتتیک خودرو چیست؟

روغن موتور نیمه سنتتیک در واقع به عنوان روغنی با کیفیت متوسط ما بین روغن سنتتیک و معمولی می باشد که علاوه از کیفیت قابل قبول نسبت به روغن معمولی، قیمت مناسبی هم دارد.

انواع روغن موتور

روغن سوزی در خودرو چرا اتفاق می افتد؟

در اغلب موارد، روغن سوزی به علت فرسوده شدن قطعات است. به عنوان مثال، کاسه نمد خراب، خرابی رینگ روغن پیستون، یاتاقان ها و … از جمله قطعاتی هستند که خرابی آن ها می تواند منجر به سوختن روغن خودروی شما شود، که اصطلاحا گفته می شود ماشین روغن سوزی دارد.

همچنین نشتی روغن و برخورد با قطعات داغ خودرو نیز منجر به این مورد می شود. از طرف دیگر واشر سر سیلندر نیز ممکن است خراب شده و باعث شود تا روغن موتور را به جای این که از محفظه احتراق دور نگه دارد، وارد آن شده و با سوخت و احتراق مخلوط شود و مشکل ساز شود. چرا که موتور خودرو طوری طراحی شده است که روغن خارج آن باشد و به داخل محفظه احتراق نباید وارد شود.

در واقع محفظه احتراق جایی است که سوخت با هوا ترکیب شده و با جرقه ای مشتعل می شود تا وسیله نقلیه روشن شود. با قطعات فرسوده ای که ذکر شدند، روغن موتور می تواند نشت کرده و با این مخلوط احتراقی، منجر به سوختن روغن شود.

مهمترین نشانه های روغن سوزی در خودروها

مهمترین نشانه های روغن سوزی در خودروها عبارتند از:

 • بوی سوختن روغن که از خودرو می آید.
 • کاهش مداوم روغن
 • مشاهده دودهای آبی و سفید از اگزوز خودرو
 • وجود روغن در دهانه اگزوز
 • روغنی بودن سر شمع ها
 • کاهش شتاب خودرو

نشانه های روغن سوزی خودرو

خروج انواع دود های رنگی در روغن سوزی موتور ماشین

دود آبی و خروج آن از اگزوز خودرو، اگر خودروی شما دارای روغن سوزی باشد، می تواند با بالا رفتن دور موتور، مقدار و شدت آن نیز حتی افزایش پیدا کند. البته در بعضی خودروهای جدید نیز ممکن است با توجه به این که دود خروجی از اگزوز را بگیرند، این علامت در آن ها مشاهده نشود.

سطح روغن زیاد و همچنین شکستگی میل سوپاپ و رینگ پیستون نیز می توند باعث روغن سوزی با دود آبی باشد.

در مورد دود سفید نیز به این شکل ات که، دیدن دود سفید در زمستان طبیعی است و جای نگرانی نیست، اما در روزهای گرم سال ممکن است به علت نشت روغن و سوختن آن باشد.

حتی اگر روغن به داخل موتور برود و جلوی احتراق کامل خودرو را بگیرد، دود سیاه ناشی از سوخت ناقص را نیز ممکن است داشته باشید.

کاهش سطح روغن موتور خودرو علامتی برای روغن سوزی ماشین

درست است که روغن موتور با گذشت زمان کم می شود. ولی با توجه به برند و سن ماشین این عدد یا مقدار باید طبیعی باشد که می توانید از مکانیک متخصص ان را بپرسید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

چک کردن روغن موتور خودروی خود با نشانگر روغن موتور و 1 ساعت بعد از خاموشی آن از مواردی می باشد که می توانید جهت چک کردن کاهش سطح روغن موتور خودروی خود انجام دهید.

نشتی روغن نیز از عوامل دیگری است که ممکن است داشته باشید. این مورد را می توانید با دقت به محلی که ماشین خود را پارک می کنید نیز متوجه شوید. یعنی لکه های روغن را بعد از حرکت خودرو ببینید که در زیر آن وجود دارند یا نه. در صورتی که روغنی زیر خودرو نباشد باید به روغن سوزی موتور در قدم بعدی فکر کنید.

دیگر دلایل نشتی روغن خودرو و روغن سوزی خودرو را در ادامه به علت فرسودگی قطعات می آوریم.

دلایل اصلی روغن سوزی موتور خودرو

دلایل اصلی روغن سوزی موتور خودرو عبارتند از:

 • مشکل در کاسه نمد
 • خرابی یاتاقان ها
 • مشکل در واشر سر سیلندر
 • استفاده از روغن نامناسب و بی کیفیت
 • مشکل در رینگ پیستون
 • خرابی لاستیگ گیت
 • خرابی شاتون ها
 • وارد شدن روغن گیربکس و هیدورلیک در موتور خودرو
 • خرابی شیر PVC

علائم روغن سوزی موتور

خرابی رینگ پیستون و روغن سوزی به این دلیل

کنترل میزان روغن در کنار روغن کاری و روان کاری دیواره های سیلندر پیستون از وظایف رینگ پیستون می باشد.

خرابی رینگ پیستون می تواند علت نشتی و روغن سوزی در خودرو باشد که به علت خرابی و  فرسوده شدن آن اتفاق می افتد که باید توسط مکانیک خودرو تعویض شود.

خرابی واشر سرسیلندر و روغن سوزی ماشین به این دلیل

واشر سرسیلندر بین سرسیلندر و بلوک موتور خودرو قرار دارد که از جنس های مختلفی چون فولاد، مس، کامپوزیت و… برای عایق بندی جهت جلوگیری از وارد شدن آب و روغن داخل محفظه احتراق و خروج گازهای حاصل از احتراق استفاده می شود و در صورت خرابی باید بررسی شود و در صورت نیاز تعویض شود.

آیا روغن سوزی برای موتور خودرو ضرر دارد؟

جواب به این سوال در یک کلمه قطعا بله خواهد بود. چرا که همانطوری که قبلا هم ذکر شد، روغن موتور جهت کاهش اصطکاک، سایش، خوردگی و حرارت بین قطعات مکانیکی استفاده می شود، اگر روغن موتور کاهش محسوسی داشته باشد، در این حالت مطمئنا موتور ماشین دچار فشار زیاد، کاهش توان موتور، حرکت سخت سیلندر پیستون و… خواهد شد.

یکی از دلایل رایج یاتاقان زدن موتور کاهش روغن و فشار روغن موتور می باشد که اگر این علایم ذکر شده را نادیده بگیرید باید موتور خودروی خود را عوض کنید.

راه های جلوگیری از روغن سوزی خودرو قبل و بعد از تعمیر آن

اگر بعد از تعمیر موتور ماشین خود به مشکل و روغن سوزی مجدد خودرو اتفاق بیافتد، این اتفاق ناشی از تعمیر ناقص به دلیل سپردن کار به افراد غیر متخصص و همچنین استفاده نامناسب از ماشین بعد از تعمیر و رانندگی با سرعت زیاد، ممکن است اتفاق بیافتد.

راه های جلوگیری از روغن سوزی خودرو نیز عبارتند از:

 • تعویض به موقع روغن خودرو
 • آب بندی صحیح موتور توسط مکانیک
 • استفاده کردن از روغن مناسب موتور خودرو بنا به پیشنهاد سازننده آن
 • بررسی نکردن سطح روغن و کم شدن آن
 • شستن موتور خودرو به صورت مداوم با گازوئیل، مخصوصا در دفعات زیاد در طول سال
 • باز نکردن ترموستات (چرا که باعث به هم ریختن تنظیمات دمای موتور به این دلیل می شود.)

جلوگیری از روغن ریزی ماشین

اگر ماشین روغن سوزی دارد، چه کار باید انجام داد؟

اگر ماشین شما روغن سوزی دارد از مراجعه ماشین خود به مکانیک تردید نکنید. آنها با استفاده از مهارت و تخصص خود می توانند دلیل و محل دقیق نشتی روغن را به سرعت تشخیص داده و سپس اقدامات لازم را برای رفع این مشکل انجام دهند.

اگر ماشین خود را جهت رفع مشکل روغن سوزی موتور پیش مکانیک ماهر ببرید، علاوه از نشانه های رایجی که ما در این مقاله شمردیم، این متخصصان با تست های مختلف مثل کمپر سنج، تست های آسیب دیدن سیلندر و … را انجام می دهند که میزان خرابی و هزینه و … را برآورد می کنند و به شما نیز می گویند تا تعمیر آن را شروع کنند.

حتی در خرید خودرو هم با توجه به این که این تست هزینه زیادی ندارد، متخصصین امر پیشنهاد می کنند هنگام خرید خودرو تست کمپرس سنج را برای خودرو انجام دهید تا آسیب موتور را از این نظر بررسی کنید و سپس خودروی دست دوم و کارکرده را خریداری نمائید.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی اموزشهای مکانیک و اتو مکانیک در تهران دوره های تخصصی ویژه کار از جمله مکانیک و برق خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات موتور نیسان ، آموزش ریمپ ایسیو و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان از طریق شماره 02191321001 امکانپذیر می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *