دلايل دود سياه اگزوز خودرو

دود سیاه اگزوز در خودرو، یکی از آسان ‌ترین راه ها برای تشخیص عیب از موتور خودرو می باشد. به همین دلیل است که مکانیک ها به صاحبان خودرو در بیشتر مواقع توصیه می کنند که در صورت مشاهده دود سیاه در اسرع وقت به آنها مراجعه کنند تا مشکل را زود رفع نمایند. دلیل این امر هم به نادیده گرفتن صاحبان خودرو ناشی از این مشکل می باشد که فکر می کنند مشکل خاصی نیست و خود به خود رفع می شود.

آموزش مکانیک خودرو

در حالت عادی، نباید از اگزوز ماشین شما دود خارج شود. آلایندگی ها و دود هایی که به این شکل قابل مشاهده هستند به نوعی همه آن ها نشانه ای از وجود مشکل در موتور خودرو هستند. با این که این یک مورد منفی است، اما یک نکته مثبت در این مشکل وجود دارد که مشکلات مختلف، رنگ ‌های متفاوتی از دود را ایجاد می ‌کنند و تشخیص نوع مشکل را آسان ‌تر می ‌کنند.

پس در حالت کلی مهم نیست که دود چه رنگی باشد، مهم این است که در صورتی که دودی از ماشین شما خارج می شود و جاده یا مسیر حرکتی از هر نظر ایمن است، رانندگی را متوقف کرده و سپس برای حمل خودرو با امداد خودرو تماس بگیرید و وسیله نقلیه خود را برای سرویس و بررسی مشکل به نزدیکترین مکانیک نشان دهید.

این نوع دود به دلیل چندین مشکل مثل انژکتور معیوب، نشتی از سوپاپ، فیلتر هوای کثیف و آسیب دیده یا توربوشارژر خراب و… می باشد که در ادامه همه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

دپارتمان مکانیک و اتومکانیک در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان شامل دوره های تخصصی آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و … ویژه بازار کار و کسب درآمد می باشد. تمامی دوره ها با اعطای مدرک معتبر و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای برگزار می شود. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

فیلم تشریح دلایل دود سیاه اگزوز خودرو

انواع رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو

انواع رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو عبارتند از:

 • خروج دود سفید یا بخار سفید از اگزوز
 • دود آبی رنگ یا مایل به آبی از اگزوز ماشین
 • خروج دود سیاه از اگزوز خودرو

در ادامه به توضیح دلایل هر کدام از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

خروج دود سفید یا بخار سفید از اگزوز

خروج دود سفید اغلب زمانی ایجاد می شود که ماشین شما پارک شده است و آب در لوله اگزوز وجود دارد و هنگامی که ماشین خود را روشن می کنید، لوله اگزوز گرم شده و در واقع میعان را به بخار تبدیل می کند.

این یک مورد رایج در زمستان می باشد که اتفاق می افتد. اگر بخار سفید به زودی و پس از گرم شدن موتور از بین برود، هیچ نگرانی در مورد آن نخواهید داشت، اما اگر پس از گرم شدن موتور نیز این دود همچنان وجود داشته باشد، نشان از مشکلی در موتور ماشین می باشد.

دود سفید اگزوز

در این حالت معمولا دود سفید یا خاکستری رنگ را مشاهده خواهید کرد که به دلیل نشت مایع خنک کننده به محفظه احتراق ممکن است اتفاق بیافتد.

مثلا وجود مشکل و نشتی در واشر سرسیلندر باعث قاطی شدن آب و روغن شده و با نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندر نفوذ کرده و علاوه از ایجاد دود سفید به موتور نیز آسیب بزند. یا در مثالی دیگر روغن هیدرولیگ گیربکس ممکن است باعث بوجود آمدن این نوع دود شود.

خارج شدن دود آبی رنگ یا مایل به آبی از اگزوز خودرو

دود آبی رنگ یا مایل به آبی اگرچه با دود خاکستری اشتباه گرفته می شود، اما دودی که رنگ آبی دارد می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. به طور کلی، این مشکل ناشی از موتوری است که روغن زیادی می سوزاند. این مشکل به احتمال زیاد به دلیل فرسوده شدن اجزای موتور، از جمله مهر و موم سوپاپ، رینگ پیستون و … است. در صورت بروز این دود مشخصا به معنای مشکل جدی در موتور ماشین است که نیاز است قطعات تعویض شوند. زیرا سایش در قطعات داخلی وجود دارد و به این معنی است که آنها دیگر نمی توانند به وظیفه خود به درستی عمل کنند.

خروج دود آبی از اگزوز

دلایل احتمالی دیگری نیز برای این مورد وجود دارد که یکی وجود روغن زیاد در موتور ماشین می باشد که اگر کمی روغن را تخلیه کنید این مشکل به سادگی حل می شود. پس همچنان چه روغن موتور کم به موتور آسیب می رساند، روغن موتور زیاد هم مشکلاتی را برای آن به وجود می آورد که باید چک کرده و این مشکل را حل کرد. اگر خودتان توانایی این کار را دارید که هیچ، در صورتی که نمی توانید این کار را به نحو احسن انجام دهید باید پیش مکانیک خوب برای انجام کارهای ذکر شده ببرید تا قطعاتی که نیاز به تعویض دارد را تعویض کرده و قطعاتی که نیاز به تعمیر دارند را تعمیر کنند تا مجددا به صورت بهینه موتور برای شما کار کند.

دود سیاه اگزوز خودرو و علت های آن

دود سیاه اگزوز خودرو نشانه آن است که نسبت سوخت به هوا در موتور بسیار زیاد است. این حالت دو معنی می تواند داشته باشد که عبارتند از:

 1. انژکتور سوخت زیادی اضافه می ‌کند.
 2. سوپاپ ‌های ورودی هوا، هوای کافی را به داخل نمی ‌دهند.

توجه داشته باشید که سوخت اضافی فقط در صورتی به درستی مصرف خواهد شد که هوای کافی تامین شود و این بدان معناست که توربوشارژر باید در وضعیت خوبی باشد. یعنی همه موارد زنجیروار به هم وصل هستند و باید آن ها را بدانیم.

اگر توربوشارژر فرسوده شود یا نشتی داشته باشد، هوای کافی برای سوختن سوخت اضافی را تامین نخواهد کرد و قطعا منجر به دفع سوخت اضافی از طریق اگزوز می شود. در صورت نادیده گرفتن دود سیاه، خطر آسیب رسیدن به سنسورهای خودرو و مبدل کاتالیستی را نیز خواهید داشت.

 علت دود سیاه اگزوز خودرو

پس دود سیاه به این معنی است که موتور خودروی شما بیش از حد سوخت می سوزاند یا این که سوخت آلوده شده است و با روغن موتور مخلوط شده است. این مشکل در موتورهای دیزلی و بنزینی وجود دارد و بر عملکرد آن ها تاثیر می گذارد و حتی در موتورهای دیزلی نرخ بالاتری نیز دارد.

به عنوان مثال، در خودروی دیزلی اغلب اوقات دود سیاهی که از اگزوز خارج می شود به خاطر دلایل زیر می باشند که عبارتند از:

 • لحظه روشن شدن موتور
 • هوای سرد
 • زمانی که با سرعت نامتعارف به موتور خودرو فشار بیاید.

در این سه حالت، دود سیاهی که از اگزوز ماشین خارج می شود، اغلب به شکل ابرهای بسیار غلیظ سیاه است.

نشتی انژکتور سوخت، رگلاتور معیوب جهت تنظیم میزان سوخت یا فیلتر هوای کثیف و… از عوامل اصلی در موتورهای خودروهایی است که انژکتوری می باشد.

در نوع کاربراتوری نیز احتمال وجود مشکل از ساساست می باشد که مشکل در مسیر هوا و کثیف شدن فیلتر می تواند علت این مشکل باشد.

موتور بنزینی و موتور دیزلی و دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز آن

در ادامه به دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز موتورهای بنزینی و دیزلی را بررسی خواهیم کرد. این موارد عبارتند از:

 • فیلتر هوا کثیف و مسدود شده است.
 • سنسور اکسیژن ضعیف یا خراب است.
 • انژکتور معیوب و دود سیاه خودرو
 • سنسور جریان هوای بد (MAF)
 • ایراد در دریچه EGR
 • رسوب بیش از حد کربن ناشی از سوخت ماشین
 1. فیلتر هوا کثیف و مسدود شده است

یک موتور عادی و بدون نقص، تمام سوخت خود را می سوزاند و فقط دی اکسید کربن و آب تولید می کند. با این حال، هنگامی که سوخت کمی می سوزد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، باید فیلتر هوا بررسی شود تا ببینیم آیا به دلیل کثیف بودن آن مسدود شده است یا خیر. اگر کثیفی دارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را جایگزین کنید.

پس یکی از دلایل اصلی دود سیاه از اگزوز با سوخت بنزینی یا دیزلی، کثیف بودن فیلتر است. چرا که در این حالت کثیفی از رسیدن هوای تمیز به موتور جلوگیری کرده و در نتیجه بر سیستم های کنترل آلایندگی تاثیر خواهد گذاشت. با کاهش جریان هوا نیز یک مخلوط سوخت بیشتری تشکیل می شود که معمولا منجر به آسیب دیدن شمع خودرو می شود.

 1. سنسور اکسیژن ضعیف یا خراب

یکی دیگر از دلایل انتشار دود سیاه از اگزوز، سنسور اکسیژن است. وظیفه اصلی سنسور اکسیژن، ارسال اطلاعات به واحد کنترل موتور (ecu) است و به این ترتیب آن را قادر می سازد تا خودرو به طور کارآمد مواردی را که مربوط به سنسور مورد نظر هست را اجرا کند و همچنین از انتشار دود جلوگیری کند. وقتی سنسور اکسیژن ضعیف یا خرابی دارید، مطمئنا ماشین کارایی کمتری خواهد داشت که نه تنها منجر به ایجاد دود، بلکه مشکلات دیگری مثل مصرف سوخت بالا، مشکلات استارت و … را خواهد داشت.

 1. انژکتور معیوب و دود سیاه خودرو به این دلیل

انژکتور بخش مهمی از سیستم سوخت خودرو است که در موتور قرار دارد. انژکتور در منیفولد ورودی نزدیک دریچه ورودی قرار دارد و هدف آن اطمینان از جریان مستقیم سوخت به داخل سیلندر است تا اطمینان حاصل شود که سوخت به انژکتور دریچه ورودی موتور پاشیده می شود. این بدان معناست که اگر انژکتور به دلیل مسدود شدن ایراد داشته باشد، کار خود را به درستی انجام نمی دهد. بنابراین، سوخت اضافی به عنوان کربن جامد را تشکیل می دهد که به شکل دود سیاه از اگزوز خارج می شود.

 1. سنسور جریان هوای بد (MAF)

هدف اصلی سنسور جریان هوا (MAF) این است که مطمئن شویم مقدار صحیحی از سوخت با هوای ورودی به موتور مخلوط شده است. با این وجود، اگر MAF به درستی کار نکند احتمال ارسال اطلاعات غلط و ترکیب سوخت و هوای نامناسب را نیز باعث شود.

مثلا جریان هوای بیشتری را که وارد سیستم می شود و در نتیجه سوخت اضافی به داخل موتور جریان می ‌یابد. در نهایت، نتیجه نهایی سوخت نسوخته ای خواهد بود که به صورت دود سیاه از اگزوز خارج می شود.

 1. ایراد در دریچه EGR

یک EGR (Exhaust Gas Recirculation) وظیفه دارد تا دمای احتراق را در محفظه احتراق کاهش دهد. این فرآیند ضروری باعث کاهش تشکیل اکسیدهای نیتروژن می شود. با این حال، هنگامی که مقدار نادرست اکسید کربن به محفظه احتراق وارد شود، دریچه های EGR احتمالا عملکرد نادرستی دارند، زیرا قادر به کنترل افزایش اکسیدهای نیتروژن در این حالت نیستند.

بنابراین، قبل از اینکه تصمیم به تعویض دریچه EGR بگیرید، ابتدا آن را کامل تمیز کنید و ببینید دود سیاه هنوز از اگزوز خارج می شود یا خیر، در صورت خارج شدن دود سیاه آن را تعویض کنید و در صورتی که دود سیاه خارج نشود، همان دریچه را استفاده کنید.

 1. رسوب بیش از حد کربن یا دوده ناشی از سوخت ماشین

خودروهایی که کیلومترهای زیادی را طی کرده‌اند رسوب بیش از حد کربن به شکل دوده ناشی از سوخت ماشین تاثیر دارد و در مناطقی انباشته می‌ شود که منجر به عملکرد درست آنها نمی‌ شود. موتورهای دیزلی به راحتی مستعد تجمع دوده هستند. چرا که کارکرد موتورهای دیزل، طولانی‌ تر از بنزین و همچنین استفاده از سوخت خام می باشد.

چگونه می توان دود سیاه ناشی از اگزوزو خودرو را برطرف کرد؟

اکثر خودروها هر از گاهی دود سیاه را تجربه می کنند. با این حال، این همیشه نشان دهنده هیچ مشکل جدی نیست. به عنوان مثال، همان طوری که گفتیم، اگر خودروی شما در هنگام راه ‌اندازی کمی دود از اگزوز مخصوصا به شکل دود سفید داشته باشد که خارج می شود و با گرم شدن موتور از بین رود، جای نگرانی نیست. اما اگر پس از گرم شدن خودرو نیز ادامه یابد، جای نگرانی وجود دارد و باید مشکل رفع شود.

بهترین راه ‌ها برای رفع مشکلات ناشی از دود سیاه موتورهای بنزینی و دیزلی را در ادامه بیان می کنیم.

این موارد عبارتند از:

 • تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا
 • تعویض یا تعمیر کامپیوتر (ECU) خودرو
 • تعویض سنسور اکسیژن
 • رفع مشکلات مربوط به رینگ پیستون
 • استفاده از سیستم تزریق سوخت یا سوخت رسانی ریلی مشترک در موتور های دیزلی
 • استفاده از مکمل ها و افزودنی های سوخت برای کمک کردن دود سیاه اگزوز
 1. تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا

فیلترهای هوای کثیف را تمیز کنید. این کار را می توانید توسط یک مکانیک خودرو حرفه ای و واگذار کردن این کار به یک متخصص انجام داد. پس از برداشتن فیلتر خودرو و تمیز کردن آن بعد از شستشو توسط شما یا مکانیک خودرو به جای خود باید برگردانده شود. البته اگر مشکل با تمیز کردن حل نشد، باید تعویض و جایگزین شود.

برطرف نمودن دود سیاه اگزوز خودرو

 1. تعویض یا تعمیر کامپیوتر (ECU) خودرو

تعویض یا تعمیر کامپیوتر (ECU) خودرو نیز بسته به میزان آسیب آن می تواند یکی دیگر از مواردی باشد که در این زمینه باید انجام شود. اما تعویض آن بسیار پرهزینه می باشد. البته اگر فقط مشکل از منبع تغذیه باشد، مکانیک ماهر می تواند آن را در کمترین زمان تعمیر کند. اما اگر مشکل جدی باشد، کامپیوتر ماشین باید تعویض شود.

 1. تعویض سنسور اکسیژن

تعویض سنسور اکسیژن نیز راه دیگری برای رفع مشکلات ناشی از دود سیا خواهد بود. سنسورهای اکسیژن برای اندازه‌گیری و متعادل کردن نسبت اکسیژن به سوخت بسیار مهم می باشند و به این دلیل با توجه به این که گاهی اوقات مسدود می شوند و به طور کلی کار نمی کنند و حتی ممکن است باعث توقف غیرمنتظره ماشین شما نیز بشود بهتر است تعویض شود. سنسور اکسیژن را نیز می توان تمیز کرد تا چند وقت نیز برای ماشین کار کند، اما بهترین راه، جایگزینی و تعویض آن می باشد.

 1. رفع مشکلات مربوط به رینگ پیستون

یکی از اجزای مهم موتور، رینگ پیستون می باشد که برای آب بندی محفظه احتراق وجود دارد تا از دست دادن گازها به حداقل برسد. بنابراین، هنگامی که این قطعات آسیب ببینند یا فرسوده شود، هنگام شتاب گیری خودرو، دود سیاهی از اگزوز ماشین خارج خواهد شد. پس رینگ های پیستون را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید تا از شر دود سیاه خلاص شوید.

 1. سیستم تزریق سوخت یا سوخت رسانی ریلی مشترک در موتور های دیزلی

برخلاف خودروهای دیزلی قدیمی، اکثر خودروهای دیزلی جدید از سیستم تزریق سوخت یا سوخت رسانی ریلی مشترک استفاده می کنند که در تغذیه مستقیم سوخت به سوپاپ های برقی دارای عملکردی عالی می باشند. استفاده از این سیستم تزریق که با تکنولوژی بالا می باشند، باعث می شود خودروی شما دود سیاه را به معنای واقعی تجربه نکند. بنابراین، هنگام خرید خودروی دیزلی، می توانید از سیستم تزریق سوخت یا سوخت رسانی ریلی مشترک آن اطمینان حاصل کرده و سپس ماشین را بخرید.

 1. استفاده از مکمل ها و افزودنی های سوخت

استفاده از مکمل ها و افزودنی های سوخت نیز راه حل دیگری برای جلوگیری از تشکیل دود سیاه اگزوز خودرو می باشد. رسوبات و زباله های حاصل از احتراق به تدریج در انژکتورها و محفظه سیلندر ایجاد می شوند و تجمع می کنند و باعث بروز مشکلاتی در موتور می شود.

افزودن و مخلوط کردن سوخت دیزل با مواد افزودنی این مشکل را برطرف می کند تا از رسوبات آن خلاص شوید که این کار را با اضافه کردن آن به سوخت انجام داده و طی چند روز دود را از بین می ‌برد.

آموزشگاه فن آموزان همچنین دوره های آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو و … را در دپارتمان مکانیک و اتومکانیک خود ارائه می دهد. این دوره بصورت عملی در تعمیرگاههای مجهز و با پشتیبانی نامحدود برگزار می شود. برای جزئیات بیشتر تماس بگیرید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

4 پاسخ به “دلايل دود سياه اگزوز خودرو”

 1. سلام ، باتشکر از راهنمایی شما ، خواستم بپرسم خودروی من سمند ای اف سون چند وقتی است که گاها” دود سیاه از اگزوز داده و حتی روغن نیز کم میکند پیش خیلی از مکانیکها رفتم که هرکدام نظر جداگانه ای داشته اند . اما سوال بنده این است اگر موتور خام سوزی داشته باشد آیا این مورد باعث کم شدن روغن موتور میشود . ضمن اینکه بعد از 1000 کیلومتر رفتن مقدار کم شده نزیدیک به 600 یا 700 سی سی میرسد. از اطلاع رسانی آموزشگاه بسیار سپاسگزارم . خدانگهدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات