0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

معرفی شغل کابینت سازی

درآمد و بازار کار شغل کابینت سازی
چکیده مطلب :

این مقاله در مورد شغل کابینت سازی ، سرمایه لازم ، بازار کار و درآمد شغل کابینت سازی ،روند کاری ، مهارتهای لازم ، ابزارهای مورد نیاز و هر آنچه که شما را در جهت ورود به شغل کابینت سازی راهنمایی می کند ، می باشد.

امروزه شغل کابینت سازی تبدیل به یکی از پر تقاضاترین مشاغل در حوزه خدمات شده است که به نوبه خود دارای چالش های منحصر به خود است. برای اینکه به یک کابینت ساز حرفه ای تبدیل شوید نیاز به گذراندن دوره های تخصصی و نیز طی دوره کارآموزی می باشید. در این مقاله راهنمایی جهت ورود به شغل کابینت سازی MDF ارائه شده است.

آموزش کابینت سازی

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان در دوره آموزش کابینت سازی تمامی اصول و مهاتهای ساخت ، طراحی ، اندازه گیری ، شناخت تجهیزات و … را بصورت عملی و ویژه بازار کار ارائه می دهد. جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

فیلم معرفی شغل کابینت سازی

شغل کابینت سازی

در این شغل همانطور که از نام آن پیداست، کابینت ساز در واقع اقدام به طراحی، ساخت و سپس نصب قفسه های کشویی و در بسته، کمد دیواری، تخت تاشو، کتابخانه و غیره می کند. بهتر است که بگوییم این شغل ترکیبی از هنر و ریاضی است. مهم ترین ویژگی کابینت ساز این است که دقیق و ظریف باشد. اگر این کار به صورت دقیق و با ظرافت انجام نشود می تواند مشکلات مهمی را ایجاد نماید و اشکالاتی در ظاهر و اندازه ها بوجود بیاید.

به عنوان یک کابینت ساز باید دارای ابتکار عمل نیز باشید و بتوانید از کوچکترین فضاها بیشترین بهره را ببرید. علاوه بر این نیاز است که قادر به مشاوره در مورد رنگ، نوع چوب بکار رفته و مدل و … باشید. مهم تر از تمام موارد گفته شده کابینت ساز باید فردی خوش قول و مشتری مدار باشد که کار را در مهلت مقرر و به نحو احسن تحویل دهد تا مشتریان به راحتی بتوانند به آن ها اطمینان کنند و تبدیل به مشتریان دائم شوند.

سرمایه مورد نیاز کابینت سازی

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار شغل کابینت سازی MDF می تواند تحت تاثیر یکسری عوامل باشد که باعث می شود میزان این سرمایه یا خیلی کم و یا خیلی بالا شود. در صورتی که با کارگاه های تولیدی همکاری کنید و به عنوان نصاب فعالیت کنید آنگاه هزینه های مربوط به کرایه کارگاه را ندارید که در این صورت نیاز به حداقل سرمایه دارید.

چنانچه قصد دارید به عنوان کارگاه یک مغازه کوچکی را اجاره کنید تا مشتریان به آن رفت و آمد داشته باشند، به ابزار آلات و میز کار مناسب نیاز دارید که این خود باعث افزایش سرمایه مورد نیاز نسبت به حالت قبلی می شود.

سرمایه لازم برای شغل کابینت سازی

در صورتی که بخواهید بطور حرفه ای فعالیت کنید نیاز به یک کارگاه با فضای بزرگ دارید تا قادر باشید کلیه فرآیند های ساخت کابینت از قبیل برش دادن ورق های ام دی اف، وکیوم کردن درهای کابینت کلاسیک، لبه چسبانی قطعات، مونتاژ و غیره را انجام دهید و علاوه بر آن دستگاه های مورد نیاز این کار را باید تهیه کنید به همین خاطر میزان سرمایه مورد نیاز بسیار بالاتر می رود. در ادامه به تعدادی از ابزار آلات مورد نیاز کابینت سازی اشاره می کنیم.

لوازم مورد نیاز کابینت سازی

 • دستگاه لبه چسبان pvc
 • دستگاه مکنده
 • کمپرسور هوا
 • دستگاه دور کن یا برش ام دی اف
 • وکیوم چوب
 • دستگاه برش و حکاکی CNC
 • دستگاه برش اتوماتیک

برخی دیگر از سایر دوره های تخصصی که در اموزشگاه فن آموزان ارائه می شود شامل دوره های آموزش تعمیرات ماشین های اداری ، آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش کلید سازی می باشد. تمامی دوره ها از صفر تا صد ویژه اشتغال برگزار می شود.

مهارت های لازم در حرفه کابینت سازی

در ابتدا لازم است بدانید که این شغل برای افرادی بهتر است که در سن پایین قرار دارند زیرا کارهای سختی را در بر می گیرد و نیاز است که جسم شما از سلامتی برخوردار باشد. به همین دلیل اگر در سن بالا می خواهید این شغل را استارت بزنید بهتر است که از انجام آن صرف نظر کنید. بطور کلی چنانچه این شغل را از جوانی انتخاب کرده و سپس به کسب مهارت بپردازید پس از چند سال به یک حرفه ای تبدیل می شوید.

مسئولیت ها و وظایف به عنوان کابینت ساز

 • انجام اندازه گیری دقیق و رسم نقشه های اجرایی
 • طراحی نمودن کابینت با توجه به میزان فضای موجود و سلیقه کارفرما
 • آشنایی کامل با ابزار و وسایل مورد نیاز
 • رعایت و حفظ اصول ایمنی به منظور پیش گیری از مشکلات جدی
 • نصب نمودن بخش های مختلف کابینت
 • دادن مشاوره به مشتری در خصوص ابزارهایی که استفاده می شود
 • کمک به مشتری در خصوص انتخاب مدل و رنگ بر اساس فضا

روند کاری کابینت سازی

روش کار کابینت سازی به این صورت است که ابتدا مشتری مراجعه می کند و اندازه ها و ابعاد گرفته می شود. در قدم بعد قیمت ها برآورد می شوند و اگر با توجه به بودجه مشتری با آن موافقت کرد، طراحی شروع می شود. در مرحله بعد طرح های زده شده به مشتری نشان داده می شود و پس از اعمال اصلاحات و نظرات قرارداد منعقد می شود.

بر طبق قرارداد سعی شود که نصف هزینه را پیش از شروع کارو 25 درصد آن را در اواسط کار دریافت شود. و تسویه حساب را در انتهای کار انجام دهید.  مدت زمان انجام ساخت کابینت تقریبا یک هفته زمان می برد. برای مثال می توان یک روز را به خرید و آماده سازی چوب و وسایل مورد نیاز اختصاص داد. یک روز را به برش و یک روز را به ساخت آن ها پرداخت. در آخر یک روز نیز برای نصب وقت سپری کرد.

بازار کار و آینده شغلی کابینت سازی

توجه داشته باشید که در این شغل سفارشات و پروژه هایی که انجام می دهید حکم نمایشگاهی برای شما دارد که با استفاده از سرمایه دیگران آن را دایر نموده اید. در این صورت افراد با دیدن کارهای شما در منازل مختلف در پی رفت و آمدهای خانوادگی آدرس شما را از یکدیگر اخد کرده و به شما رجوع خواهند کرد.

آینده شغلی کابینت سازی

از سوی دیگر، در حال حاضر دید افراد و جوامع به سمت زیبایی دکوراسیون منزل خود است. از همین رو انتظار می رود که با توسعه صنعت در حوزه متریال و چوب، بیش از هر زمان دیگر به نیروی ماهر در زمینه کابینت سازی نیاز پیدا شود. در ایران نیز شغل کابینت سازی ارتباط مستقیمی با صنعت ساخت و ساز دارد که امید می رود میزان آن همواره بصورت افزایشی باشد.

درآمد شغل کابینت سازی MDF چگونه است؟

ابتدایی ترین سوالی که هر شخصی ممکن است هنگام شروع یک شغل با آن برخورد کند، میزان سرمایه لازم، سود و درآمد آن است. امروزه کابینت به صورت جزئی جدا نشدنی از لوازم آشپزخانه به شمار می رود که به ظاهر و چیدمان به روز خانه کمک شایانی می کند. در نتیجه با طرح های زیبایی که وجود دارد می توان از حداقل فضا بهره برد.

در واقع کابینت ساز جزو مشاغلی است که همیشه مورد توجه جامعه بوده است. بنابراین می توان از این شغل انتظار درآمدهای زیادی نیز داشت. البته به یاد داشته باشید که همانند بسیاری از کارهای فنی و خدماتی درآمد شما به عوامل بسیاری مانند کیفیت کار، خوش قول بودن، تجربه و مهارت شما در عرصه طراحی و ساخت بستگی دارد.

به همین خاطر نمی توان مبلغ دقیقی را برای درآمد این شغل بیان کرد زیرا برای شرایط کاری مختلف می تواند متفاوت باشد. اگر بخواهیم بیشتر به این موضوع بپردازیم باید گفت که سود عمده کابینت سازی به مواد اولیه و سابقه و مهارت وابسته است. به عنوان مثال، یکسری از مواد بصورت وارداتی در دسترس هستند که پیدا کردن آن ها در بازار کمی مشکل تر است به همین علت سود کابینت های لوکس به نسبت کابینت های معمولی کمتر است.

معمولا قشر مرفه رنگ و طرح هایی را انتخاب می کنند که در بازار سخت تر پیدا می شود و باید از کشورهای دیگر اقدام به وارد کردن آن ها کرد. درآمد یک صاحب کارگاه به طور متوسط ماهی 4 الی 5 میلیون است. البته این درآمد کاملا عادی می باشد. در صورت داشتن مهارت می توان آن را به حدود 70 میلیون رساند.

آموزشگاه فن آموزان بیش از هشتاد دوره تخصصی ویژه اشتغال سریع و کسب درآمد از جمله دوره های را بصورت عملی و تحت نظارت سازمان های فنی حرفه ای کشور در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دوره های فنی حرفه ای ویژه اشتغال و بازار کار

یک پاسخ به “معرفی شغل کابینت سازی”

 1. علاقه داشته باشی شغل اینده داریه منم خواستم از طریق حرفه اموزی یا فنی حرفه ای وارد این شغل شوم ازبس هزینه اش بالاست نشد ولی ازطریق شاگردی تونستم اگه هزینه شو نداری واسه کلاس های اموزشی کابینت برو پیش یه اوستا کار حرفه ای به عنوان شاگرد یادتتون بده شغل پردرامدیه کابینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله