علت زود خالی شدن باتری گوشی

علت زود خالی شدن باتری گوشی : تلفن های هوشمند امروزی، دستگاه های فوق العاده ای هستند. بسیاری از کارها که در سال های گذشته با لپ تاپ و نوت بوک انجام می دادیم، امروزه با موبایل قابل انجام هستند. با این حال ، هر چقدر هم که تلفن های هوشمند پیشرفت کرده اند ، اما متخصصان ادعا می کنند که عمر باتری و زود خالی شدن باتری موبایل همچنان یک معضل در دنیای تلفن های همراه است که هنوز راه حلی که این مشکل را به صورت کامل رفع کند، پیدا نشده است.

آموزش تعمیرات موبایل

ما این پردازنده های بسیارسریع ، نمایشگرهای زیبا و فضای ذخیره سازی زیادی را در اختیار داریم ، اما همه ما با نگه داشتن شارژ موبایل دست و پنجه نرم می کنیم. راه حلی که سازندگان تا به حال برای این مشکل سنجیده اند، اعمال آمپر بیشتر و بزرگتر کردن اندازه باتری ها بوده است. این امر منجر به ایجاد چندین تلفن با باتری های بزرگ شده است ، اگرچه تجارت همیشه با زیبایی و ظرافت دستگاه ها بیشتر موافق است. چرا که این گونه تولیدات در بین مردم طرفداران زیادی دارد.

چرا باتری گوشی زود خالی میشود؟

 • روشنایی بیش از حد صفحه نمایش
 • باز ماندن برنامه های پر مصرف در پس زمینه
 • آپلود و بک آپ عکس ها
 • مجوزهای برنامه
 • شارژ با استفاده از شارژر کند یا کابل معیوب
 • بستن برنامه های اخیر از تسک منیجر
 • جستجوی دائم شبکه های Wi-Fi توسط گوشی
 • روشن بودن همیشگی اعلان ها
 • زیاده روی در استفاده از تلفن و برنامه های سنگین
 • به روز نبودن نرم افزارها
 • همگام سازی خودکار برنامه ها و داده ها

روشنایی بیش از حد صفحه نمایش

علت زود خالی شدن باتری گوشی می تواند تنظیم بیش از حد روشنایی صفحه نمایش است. یا آن را دوباره تنظیم کنید و همیشه روی مقدار کم نگه دارید ، یا از تنظیماتی استفاده کنید که تلفن را قادر می سازد به طور خودکار بر اساس محیط اطراف شما روشنایی صفحه را تعیین کند.

چرا باتری گوشی زود خالی می شود

تلفن ها تنظیم می شوند تا پیام های متنی شما وقتی بیرون از خانه هستید و نور زیاد است، قابل مشاهده باشند ؛ اما وقتی در خانه هستید باتری با ارزش خود را با نگه داشتن همان سطح روشنایی زیاد، هدر می دهید. روش دیگر برای کاهش میزان باتری مصرفی صفحه نمایش ، کوتاه کردن مدت زمان خاموش شدن صفحه نمایش در زمانی است که از گوشی استفاده نمی کنید.

باز ماندن برنامه های پر مصرف در پس زمینه

بدیهی است که بزرگترین علت زود خالی شدن باتری گوشی های هوشمند ، برنامه هایی هستند که بد رفتاری می کنند. Verizon Wireless لیست طولانی از برنامه ها را منتشر کرده بود که به مشتریان خود از استفاده از آنها هشدار داد تا از تخلیه بیش از حد باتری های موبایل ها جلوگیری کند. اگر حتی امروز این لیست را ببینید ، تعداد زیادی از دلایل موثر را می بینید.

همه معتقد هستند که برنامه های رسانه های اجتماعی که کاربرد بسیار زیادی توسط کاربران دارد، به طور خودکار در پس زمینه فعال می شوند و همچنین کاربران از بستن آن ها غافلند، پس همین امر باعث تخلیه مقدار زیادی از شارژ باتری می شود.پیشنهاد می کنیم ، هر زمان که برنامه ای را نصب می کنید ، بررسی کنید آیا تنظیماتی برای بازخوانی پس زمینه وجود دارد یا خیر و یا تنظیم را به جای خودکار به دستی تغییر دهید.

این بدان معنی است که هر بار که به آن برنامه دسترسی پیدا می کنید ، داده ها یا فیدهای خودکار را از دست می دهید ، اما مطمئناً عمر باتری شما را بهبود می بخشد. شما می توانید برنامه ای مانند GSam Battery Monitor را نصب کنید تا بدانید کدام برنامه ها از باتری بیش از حد لازم استفاده می کنند و یا فعالیت آنها را محدود کنید یا در صورت عدم نیاز گزینه دیگری را پیدا کنید.

آپلود و بک آپ عکس ها

اگر Google Photos یا Dropbox را در تلفن خود دارید و برای به اشتراک گذاری و آپلود عکس ها با حجم بالا از آن ها استفاده می کنید، باید بدانید که این برنامه های مقدار زیادی می تواند علت زود خالی شدن باتری گوشی شما باشد. برای بهبود عملکرد باتری می توانید تنظیمات را طوری تغییر دهید که تنها زمانیکه گوشی به برق وصل است، کار آپلود و بک آپ انجام شود.

مجوزهای برنامه

مجوزهای برنامه ها را تحت کنترل خود داشته باشید. اگر برنامه گالری عکس مجوز استفاده از برنامه dialer گوشی شما را دارد، مورد مشکوکی ست و نباید اینگونه باشد. فعالیت هایی در حال انجام است که برخلاف میل شماست. بنابراین ، بهینه سازی مجوزهای برنامه ها و خاموش کردن مجوزهایی که واقعاً مورد نیاز نیستند ، به شما در صرفه جویی شارژ باتری کمک می کند.

ممکن است باعث بدرفتاری یک اپلیکیشن شود ، بنابراین هنگام رد مجوز اطمینان حاصل کنید ، اما بهتر است به سرعت برگردید و دوباره از مجوز برنامه ها بازدید کنید. تعداد برنامه هایی را که از خدمات موقعیت مکانی شما استفاده می کنند تحت نظر داشته باشید و برنامه هایی را که فکر می کنید هیچ ارتباطی با آنها ندارند ، پیدا کنید. آنها نه تنها با GPS درگیر می شوند بلکه برخی از اطلاعات محلی شما را به سرورهای خود منتقل می کنند و می توانند علت زود خالی شدن باتری گوشی شما باشند.

شارژ با استفاده از شارژر کند یا کابل معیوب

جدا از مبحث زود خالی شدن باتری موبایل، حفظ و نگهداری شارژ اوریجینال گوشی ها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که شارژری که همراه با گوشی، از بسته بندی کارخانه، به صورت آکبند به دست شما می رسد، بهترین شارژر برای دستگاه تلفن هوشمند شماست.

وقتی شارژر اصلی خراب شود مجبور می شوید با یک گزینه ارزان تر آن را جایگزین کنید. چیزی که باید بدانید این است که شارژر کند و کابل خراب، به مرور زمان به باتری موبایل صدمه می زند و باعث می شود قابلیت حفظ شارژ گوشی شما به شدت کاهش پیدا کند. به این صورت که پروسه شارژ با شارژر کند نه تنها بسیار طولانی خواهد شد بلکه خیلی زود هم گوشی شارژ خالی خواهد کرد.

بستن برنامه های اخیر از تسک منیجر

تسک منیجر برنامه ای ست که از آن برای بستن برنامه هایی که اخیرا استفاده شده اند اما هنوز باز و فعالند، استفاده می شود. ورژن های اخیر اندروید، برای برنامه هایی که در بک گراند هستند، فضایی مشخص اختصاص داده اند. اگر دستگاه با مشکل کمبود حافظه مواجه شود، از فضایی که برای برنامه های پس زمینه اختصاص داده شده است، به صورت خودکار،استفاده می کند.

خالی شدن باتری موبایل

استفاده از تسک منیجر ممکن است به معنای بستن برنامه هایی باشد که قرار است بارها و بارها دوباره از اول راه اندازی شوند. این کاری غیر ضروری ست که باعث هدر رفتن شارژ و همچین درگیری بیش از حد CPU می شود.شخص شما بهتر می داند چه هنگام برنامه ای بسته شود یا اجازه دهد که اپلیکشن در پس زمینه فعال باشد.

جستجوی دائم شبکه های Wi-Fi توسط گوشی

انتخاب مداوم Wi-Fi به جای داده تلفن همراه، می تواند برای آرامش خاطر و صورتحساب ماهانه شما بسیار مناسب باشد. اما اگر تلفن شما دائماً در حال جستجوی سیگنال Wi-Fi در هر جا باشد ، به راحتی باعث مصرف انرژی زیاد و خالی شدن باتری گوشی می شود. اگر از تلفن استفاده نمی کنید و نمیخواهید اتصال به شبکه Wi-Fi داشته باشید یا اصلا امکان اتصالی وجود ندارد ، برای جلوگیری از مصرف زیاد باتری، وای فای را خاموش کنید.

روشن بودن همیشگی اعلان ها

به کاری که تلفن شما در طول روز انجام می دهد فکر کنید. اگر دائماً روشن است و صدای اعلان ها را می شنوید ، احتمالاً متوجه شده اید که چرا باتری خیلی زود خالی می شود. جریان مداوم اعلان ها به دوام باتری تلفن شما آسیب می رساند. اطمینان حاصل کنید که فقط اعلان ها را در برنامه هایی فعال کرده اید که واقعاً به آنها اهمیت دهید و مهم هستند. علاوه بر این، در صورت لزوم ، تعداد اعلان های سایت ها و برنامه های خبری، نوتیفیکیشن های بازی ها و … را غیر فعال کنید.

زیاده روی در استفاده از تلفن و برنامه های سنگین

اگر روزانه بارها هوا را بررسی می کنید یا دائماً در حال جستجوی مسیرهای مختلف در Google Maps هستید، باید بدانید این برنامه ها قدرت زیادی از باتری شما را مصرف می کنند. برنامه هایی که به GPS احتیاج دارند، علی رغم مفید بودن، نباید به میزان زیاد استفاده شوند و زمانی که کار با آن ها تمام می شود، حتما آن ها را ببندید.

به همین ترتیب ، استفاده مداوم از اینترنت ، پخش موسیقی یا تماشای فیلم در کل روز یا برقراری تماس تلفنی های زیاد از جمله فعالیت های پرمصرف است که می تواند علت زود خالی شدن باتری گوشی باشد ، ممکن است لازم باشد آنها را قطع کنید و باید از انجام آن خودداری کنید. هنگامی که باتری رو به اتمام است ، تماشای فیلم ها ، انجام بازی های سنگین گرافیکی یا استفاده زیاد از دوربین را برای بعد بگذارید.

به روز نبودن نرم افزارها

دلایل زیادی برای به روز نگه داشتن سیستم عامل و برنامه های شما وجود دارد. اما اگر در مورد طول عمر باتری تلفن هوشمند خود مشکلی دارید ، در اینجا یکی دیگر از موارد زیر وجود دارد: به روزرسانی های سیستم عامل یا برنامه های مورد علاقه شما می توانند رفع اشکالاتی کنند که در وهله اول ممکن است در مشکل دوام باتری شما نقش داشته باشند.

اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه سیستم عامل موجود استفاده می کنید و بررسی کنید که جدیدترین نسخه برنامه های خود را نصب کرده اید تا از جدیدترین بهبودها و رفع اشکالات بهره مند شوید.

همگام سازی خودکار برنامه ها و داده ها

دیگر علت زود خالی شدن باتری گوشی ، فعال سازی همگام سازی خودکار داده ها و برنامه ها است. گوشی شما به صورت خودکار از عکس ها و داده های شما بکاپ می گیرد یا برنامه های شما را همگام سازی می کند.

اما اگر متوجه شدید که این همگام سازی خودکار باعث خالی شدن باتری شما شده است همگام سازی را فقط به صورت دستی انجام دهید و حالت خودکار را غیرفعال کنید.

نگهداری از باتری گوشی

اگر اصول و نکات گفته شده را رعایت کنید مشکل خالی شدن زود هنگام باتری گوشی حل خواهد شد. برای این که بتوانید طول عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید باید به نکات خاصی توجه کنید و اقداماتی انجام دهید.

 1. تمام نکاتی که در بالا گفته شد رعایت کنید

همان طور که در بالا گفته شد برای این که عمر باتری خود را افزایش دهید باید نور گوشی را روی حالت خودکار قرار دهید، برنامه های پرمصرف را کامل ببندید و اگر آن ها را لازم ندارید لغو نصب کنید.

بلوتوث، وای فای و جی پی اس گوشی را خاموش نگه دارید، گوشی را یا سایلنت کنید و یا روی صدا قرار دهید و از قرار دادن گوشی روی ویبره خودداری کنید، اعلان های غیر ضروری را خاموش کنید و حتماً سعی کنید که همواره از جدیدترین ورژن برنامه ها و سیستم عامل استفاده کنید.

نگهداری از باتری گوشی

 1. گوشی خود را درست شارژ کنید

زمانی که باتری شما ناگهان خالی می شود این احتمال وجود دارد که عمر باتری به پایان رسیده باشد. هر باتری حدود 1000 دوره شارژ عمر دارد و پس از آن دیگر کارآیی آن کاهش پیدا می کند.

بعضی از افراد زمانی گوشی را به شارژ می زنند که شارژ آن صفر درصد شود و سپس آن را تا 100% شارژ می کنند. این یک روش نادرست است.

در حقیقت به این عمل کالیبره کردن می گویند نه شارژ کردن. همواره گوشی خود را در محدوده امن یعنی بین 20 الی 90 درصد شارژ کنید. یعنی روی 20 درصد گوشی را به برق وصل کنید و روی 90 درصد از برق بکشید. از روش کالیبره کردن هر دو الی سه ماه یک بار استفاده کنید.

 1. تم گوشی را روی حالت تیره قرار دهید

اگر صفحه نمایش شما OLED باشد تغییر حالت گوشی به حالت تیره می تواند از میزان مصرف شارژ باتری بکاهد. به دلیل این که OLEDها می توانند تک تک پیکسل های پس زمینه را به رنگ سیاه تغییر دهند در کاهش مصرف انرژی مؤثر هستند.

 1. برنامه هایی که برای گوشی مشکل به وجود آورده اند را لغو نصب کنید

یکی دیگر از دلایل خالی شدن باتری برنامه هایی هستند که برای گوشی مشکل بوجود می آورند. ساختار برخی از برنامه ها باگ ها و مشکلاتی دارد که پس از نصب گوشی شما را هم دچار اختلال می کنند. یکی از پیامدهای این بدافزارها مصرف زیاد از حد شارژ باتری است.

وارد قسمت تنظیمات باتری گوشی شوید و برنامه هایی که حجم زیادی از شارژ باتری را مصرف می کنند شناسایی کنید. اگر برنامه های پرمصرف را نیاز ندارید آن ها را لغو نصب کنید و ببینید که خالی شدن باتری فرقی می کند یا نه. همچنین می توانید از گزینه Force stop استفاده کنید و ببینید که مشکل حل می شود یا نه.

آموزشگاه فن آموزان در تهران دوره های ویژه اشتغال را برای ورود کارآموزان به بازار کار و کسب درآمد برگزار می کند. برخی از این دوره ها شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … می باشد. لیست بیش از هشتاد دوره آموزشی پردرآمد در صفحه اصلی سایت موجود است.

3/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
نیما ستوده
نیما ستوده

نیما ستوده هستم. با سابقه دوازده سال فعالیت در زمینه تعمیرات گوشی های برندهای مختلف (از جمله سامسونگ ، آیفون ، شیائومی) با سیستم عامل های اندروید و ios در بازار تعمیر گوشی. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیرات موبایل را به اشتراک می گذارم.

3 پاسخ به “علت زود خالی شدن باتری گوشی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات