راه های نشت یابی کولر گازی و ابزار مورد نیاز آن

نشت یابی کولر گازی

واحدهای سرمایشی اغلب به دلیل از دست دادن مبرد دچار اختلال می شوند و یافتن تمام نشتی ها در سیستم، بخش ضروری تعمیرات به شمار می رود. از آزمایش قدیمی حباب صابون گرفته تا نشت یاب های الکترونیکی مدرن، روش های زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای تشخیص نشت در واحدهای سیستم تهویه مطبوع مانند کولر گازی، استفاده کرد. برای آشنایی با روش ‌های مختلف نشت یابی کولر گازی و اینکه چرا باید رنگ UV کولر گازی را به جعبه ابزار خود اضافه کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان تاسیسات خود دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … را بصورت عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

فیلم معرفی راههای نشت یابی کولر گازی

روش های نشت یابی کولر گازی

از جمله مشکلات کولر گازی می توان به نشت مبرد یا همان گاز اشاره نمود که باعث ایجاد اختلال در سیستم خنک سازی می گردد. در ادامه قصد داریم که انواع نشت یابی را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

  • تست نیتروژن

یکی از روش‌های یافتن محل های نشتی در یک سیستم، استفاده از گاز نیتروژن فشرده است. در این آزمایش، یک متخصص تهویه مطبوع، تمام مبرد را از دستگاه خارج کرده و گاز را با نیتروژن فشرده جایگزین می کند و به هر صدا گوش می دهد. از آنجایی که نیتروژن تحت فشار بیشتری نسبت به مایع خنک کننده نگه داشته می شود، نشت در هنگام خروج از سیستم، صدای خش خش یا صدایی شنیدنی ایجاد می کند. در حالی که برخی از مردم این روش را ترجیح می دهند، ممکن است گران باشد. همچنین بسیاری از تکنسین ها ترجیح می دهند در کنار این روش از رنگ فلورسنت (UV) خارجی کولر گازی استفاده کنند.

 روش نشت یابی کولر گازی

  • استفاده از نشت یاب های الکترونیکی

نشت یاب های الکترونیکی یا “sniffers” ابزارهایی هستند که مبردهای خاصی را شناسایی می کنند. این آشکارسازهای قابل حمل اغلب مقرون به صرفه ترین تست را ارائه می دهند. با این حال، آنها همچنین می توانند نادرست عمل نمایند. نشت یاب های الکترونیکی باید بر روی هر سطحی که ممکن است دارای نشتی باشد قرار داده شود تا آن را اسکن کند، که این کار می تواند در مکان های تنگرکه دسترسی به آن دشوار است، بسیار چالش برانگیز باشد.

نشت یابی الکترونیکی کولر گازی

  • بکار بردن رنگ UV کولر گازی یا فلورسنت

استفاده از رنگ ماوراء بنفش تهویه مطبوع برای تشخیص سوراخ ‌های نشتی در یک سیستم، روشی مقرون ‌به‌ صرفه و دقیق برای یافتن نشتی است. تولید کنندگان کولر گازی دو ابزار در دسترس دارند تا تشخیص نشت را آسان کند. ابزار اول اسپری است که وقتی در معرض نور UV قرار می گیرد شفاف می شود. مانند تست حباب قابل اعتماد قدیمی، این ابزار هم به کویل ها می چسبد و در محل هر نشتی حباب ایجاد می کند.

نشت یابی گاز کولر

برای متخصصینی که محصولات تعمیرات تهویه مطبوع داخلی را ترجیح می‌دهند، ما برلیانت، یک رنگ UV تزریقی که در محل هر نشتی شفاف شود و با همه گازهای مبرد سازگار است را پیشنهاد می ‌کنیم. مانند روش قبلی، باقیمانده برلیانت را می توان به راحتی با برلیانت ریموور حذف کرد تا از مثبت شدن کاذب در آینده جلوگیری شود. در واقع، رنگ UV کولر گازی تشخیص نشتی را آسان می کند.

تشخیص نشتی کولر گازی

ابزارهای ضروری برای نشت یابی کولر گازی

چه به ‌تازگی به ‌عنوان یک تکنسین تهویه مطبوع و تعمیرکار کولر گازی کار خود را شروع کرده ‌اید یا می ‌خواهید به یک تکنسین تبدیل شوید، ابزارهای مختلفی وجود دارد که روزانه به آنها نیاز خواهید داشت.

ابزار نشت یابی کولر گازی

  • ابزارهای دستی استاندارد

در اینجا چند ابزار استاندارد وجود دارد که هنگام کار به عنوان تکنسین کولر گازی و دیگر سیستم های تهویه مطبوع، به آنها نیاز خواهید داشت:

چکش: می توانید از یک چکش با اندازه استاندارد برای انجام انواع کارهای مربوط به تهویه مطبوع استفاده کنید. تکنسین ها اغلب یک چکش سبک وزن با مواد چسبنده و ویژگی های فایبرگلاس بادوام را ترجیح می دهند تا از سنگینی کمربند یا کیف ابزار خود جلوگیری کنند.

سطح: تکنسین های کولر گازی ممکن است هنگام نصب ترموستات یا سایر تجهیزات از یک تراز مخصوصاً مغناطیسی استفاده کنند تا مطمئن شوند که سطوح را به درستی تراز می کنند. این ابزار دست کم گرفته شده ای است که می تواند کار را در دراز مدت حرفه ای تر جلوه دهد.

دریل شارژی: در حالی که کارفرمایان ممکن است یکی از این مته ها را تهیه کنند، مجموعه مته های شارژی با درایورها و بیت های مختلف یک ابزار ضروری برای کار HVAC و همچنین استفاده شخصی است. دریل با باتری لیتیومی 12 ولت یا بالاتر و شارژر یک ساعته توصیه می شود.

مجموعه آچار آلن: مجموعه آچار آلن دارای اندازه های متعدد امپریالیستی و متریک است که مناسب تمام تجهیزات تهویه مطبوع است. واحدهای اندازه گیری مورد نیاز معمولا از ماشینی به ماشین دیگر متفاوت است.

آچار سرویس: آچارهای سرویس یا آچار پمپ، اغلب توسط تکنسین های کولر گازی هنگام دسترسی به تجهیزات هیدرولیک مانند شیرهای تبرید روی کمپرسورها استفاده می شود. آنها اغلب خورنده و سبک وزن برای سهولت استفاده هستند.

چاقوی کاربردی: یک چاقوی کاربردی با تیغه های جایگزین اضافی می تواند برای تکنسین کولر گازی و دیگر سیستم های تهویه مطبوع، هنگام برش عایق یا باز کردن جعبه ها مفید باشد.

فیوز کش: می توانید از فیوز کش برای جدا کردن ایمن فیوز از بلوک فیوز یا نگهدارنده استفاده کنید. آنها برای فناوری های تهویه مطبوع همچون کولر گازی، که اغلب با اجزای الکتریکی سیستم های گرمایش و تهویه سروکار دارند، مفید هستند.

پیچ گوشتی ترموستات: برای جدا کردن روکش ترموستات، تکنسین های کولر گازی به پیچ گوشتی هایی با سرهای باریک، مانند پیچ ​​گوشتی های فنی کیت های تعمیر الکترونیکی، نیاز دارند.

آچارهای قابل تنظیم: کار تهویه مطبوع و سیستم های برودتی، به آچارهای مختلفی نیاز دارد، بنابراین ایده خوبی است که آچارهای قابل تنظیم 6 و 8 اینچی را در دسترس داشته باشید. داشتن طیف وسیعی از آچارهای کوچک، متوسط ​​و بزرگ به شما توانایی انجام هر کاری را می دهد.

آچار لوله: آچارهای لوله که به عنوان یک ابزار لوله کشی طراحی شده اند، به ویژه برای تکنسین های کولر گازی مهم هستند زیرا به شما امکان می دهند لوله ها را از سیستم های حرارتی مانند کوره ها جدا کنید یا ببندید.

مجموعه مهره های گردن بلند: هنگام کار بر روی تجهیزات، تکنسین های HVAC گاهی اوقات مجبور می شوند در فضاهای کوچک فشار بیاورند. مجموعه ای از مهره های گردن بلند می تواند به شما کمک کند مهره ها را در یک ناحیه فشرده محکم کنید.

پیچ گوشتی چند بیتی: پیچ گوشتی ها ابزاری ضروری برای نگهداری هستند و تکنسین های HVAC برای تکمیل کار خود به اندازه های مختلف نیاز دارند. داشتن یک پیچ گوشتی چند منظوره و چند بیتی با طیف وسیعی از اندازه ها مفید خواهد بود.

دم باریک: تکنسین های HVAC اندازه های مختلف سیم را کنترل می کنند که با استفاده از انبردست خم می شوند، تغییر موقعیت می دهند و برش می دهند. دم باریک مخصوصاً برای کارهایی مانند این مفید است.

سیم کش و گیره گیر: برخی از انبردست ها دارای سیم کش و گیره های متصل به آنها هستند، اما برخی دیگر ممکن است جداگانه فروخته شوند. در این صورت، داشتن سیم کش و گیرع گیر در دست به تکنسین ها کمک می کند تا در کار خود دقیق تر باشند.

کاتر لوله و تیوب: تکنسین های HVAC اغلب نیاز به برش لوله ها و تیوب ها برای سرویس تجهیزات دارند. برای این کارها، کاتر لوله و تیوب با اندازه های مختلف می تواند کمک کند.

قیچی ورق فلزی: اگرچه تکنسین معمولاً مسئولیت نصب کانال ها را بر عهده ندارند، ممکن است لازم باشد هر از گاهی سوراخ هایی را در کانال های فلزی ایجاد کنند، بنابراین ایده خوبی است که قیچی ورق فلزی را در جعبه ابزار خود داشته باشید.

کولیس لوله: تعمیرکاران از کولیس های لوله برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی لوله آهنی، لوله مسی، PVC و غیره استفاده می کنند.

سیم کششی: تکنسین های HVAC هنگام وصل کردن ابزار برقی خود در محل کار از کابل های Cord استفاده می کنند. یک طناب بلند، ضخیم و بادوام به طول حدود 50 اینچ توصیه می شود.

  • ابزار تخصصی نشت یابی کولر گازی

در اینجا چند ابزار ویژه وجود دارد که ممکن است لازم باشد در موقعیت های خاص در کار از آنها استفاده کنید:

دماسنج دیجیتالی دستی: دماسنج های دستی قابل حمل به تعمیرکاران کمک می کند تا هنگام کار بر روی سیستم های تهویه مطبوع همچون کولر گازی، دما را بخوانند. این یک ابزار مهم برای اطمینان از اینکه می توانید کار را به طور دقیق انجام دهید است.

 نحوه نشت یابی کولر گازی

صاف کننده فین کویل (شانه فین کندانسور): صاف کننده فین سیم پیچ به تکنسین کمک می کند تا کویل های کندانسور کولر گازی را هنگامی که کثیف، گرفتگی یا تاب برداشته می شوند، صاف و تمیز کنند. این ابزار می تواند به بهبود تبادل گرما کمک کند و جریان هوا را موثرتر کند.

ابزار حذف هسته: ابزار حذف هسته یک ابزار تخصصی HVAC است که به حذف هسته های شکسته یا آسیب دیده شیر در واحدهای تهویه مطبوع و تبرید کمک می کند. این ابزار می تواند به شما کمک کند تا فرآیند تعویض را سریع شروع کنید.

گیج مبرد دیجیتال: گیج های مبرد دیجیتالی به تکنسین های HVAC کمک می کنند تا سطوح مبرد را اندازه گیری کنند و محاسبات را بر اساس خوانش های دریافتی کامل کنند. آنها بسیار مفید هستند، به خصوص در مقایسه با همتایان آنالوگ خود، زیرا باعث صرفه جویی در وقت تکنسین ها و جلوگیری از خطاهای احتمالی می شوند.

فیلتر کش: دسترسی به فیلترها در سیستم های کولر گازی می تواند چالش برانگیز باشد، به همین دلیل است که یک فیلتر کش یک ابزار تخصصی ضروری برای تکنسین ها محسوب می شود. دارای دسته بلندی است که می تواند به فیلترها قلاب شود و به راحتی آنها را جدا کند.

تفنگ یا گان درزبندی: تفنگ های درزبندی به تکنسین ها این امکان را می دهند که سوراخ ها را پر کنند و کانال های هوا را در هر کجا که لازم است ببندند. یک نسخه بدون قطره، برای جلوگیری از آشفتگی و پاکسازی وقت گیر، توصیه می شود.

سایکرومتر: سایکرومترها به تعمیرکاران اجازه می ‌دهند تا جریان هوا و مخلوط ‌های هوا را هنگام سرویس‌ دهی سیستم ‌های تهویه اندازه ‌گیری کنند. این ابزارها رطوبت نسبی را نیز اندازه ‌گیری می ‌کنند، که به تکنسین‌ ها ایده بهتری درباره اینکه آیا سیستم ‌هایی که نصب می ‌کنند از رطوبت هوا جلوگیری می ‌کنند یا خیر، می ‌دهد.

ابزارهای تصویربرداری حرارتی: دوربین ‌های تصویربرداری حرارتی یک ابزار ضروری HVAC هستند که به تکنسین ‌ها کمک می ‌کند تا با شناسایی منشأ مشکلات در سیستم‌ های آب و هوایی، مسائل پیچیده را تشخیص دهند.

حلال شستشو: تعمیرکاران گاهی اوقات با موانعی در خطوط تبرید مواجه می شوند. حلال فلاشینگ می تواند به تعمیرکاران کمک کند تا به سرعت موانع و آلاینده ها را پاک کنند تا دستگاه ها به طور موثر کار کنند.

نشت یاب: تعمیرکاران کولر گازی از نشتی یاب ها استفاده می کنند که فرکانس های صوتی آکوستیک را اندازه گیری می کنند تا به کمک آن ها مناطق مرطوب را پیدا کرده و تأیید کنند. اندازه ‌گیری‌ هایی که نشتی یاب انجام می ‌دهد می ‌تواند به تکنسین ‌ها کمک کند تا بفهمند نشتی از کجا می ‌آید تا آن را به طور دقیق تعمیر کنند.

تنظیم کننده نیتروژن: تنظیم کننده های نیتروژن برای کاهش زمان انتشار گاز و مایع با فشار بالا عمل می کنند و به عنوان دریچه های کنترل فشار عمل می نمایند. این ابزارها کمک می کنند تا میزان سوخت آزاد شده را محدود و کنترل کنند.

پمپ خلاء: پمپ های وکیوم کمک می کنند تا رطوبت خطوط تبرید و گرمایش را حذف کنند. آنها ابزار قدرتمندی هستند که انجام هر کاری را کارآمدتر می کنند.

کیف سرویس تهویه مطبوع: در حالی که کیف ‌ها و جعبه‌ های ابزار زیادی در بازار وجود دارد که می ‌توانید از آنها برای حمل ابزارهای خود استفاده کنید، یک کیف خدمات تهویه مطبوع با طراحی خاص تهیه کنید که نیازهای گردش کار روزانه تکنسین‌ ها را در نظر داشته باشد. این کیف ها دسترسی آسان به تمام ابزارهایی را که شما به طور منظم استفاده می کنید فراهم می نماید و معمولاً حمل و نقل آنها راحت تر از سایر وسایل مشابه است.

  • تجهیزات و ابزار ایمنی

برای اطمینان از ایمن ماندن در حین کار، به تجهیزات زیر نیاز دارید:

دستکش: از آنجایی که تکنسین‌های HVAC روزانه مواد شیمیایی و خنک‌ کننده ‌های مختلفی را کنترل می‌ کنند، مهم است که برای محافظت از دست‌ ها و پوست خود در برابر آسیب، هر جا که می روند، دستکش همراه داشته باشند.

عینک ایمنی: تجهیزات محافظ چشم می تواند به تکنسین ها کمک کند تا از چشمان خود در برابر زباله ها، مواد شیمیایی و سایر مواد خطرناکی که در محل کار با آنها مواجه می شوند محافظت کنند.

مولتی متر: مولتی مترها وجود الکتریسیته را آزمایش می کنند و ولتاژ را اندازه گیری می کنند. تکنسین های HVAC از آنها به عنوان وسایل ایمنی استفاده می کنند زیرا اغلب در نزدیکی سیم کشی برق کار می کنند که در صورت استفاده نادرست می تواند خطراتی را ایجاد کند.

برخی دیگر از دوره های پرطرفدار در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تابلو برق ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … می باشد. برای دریافت جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله