علت از کار افتادن مایکروویو

علت از کار افتادن مایکروویو

نحوه تعمیر مایکروویو

                         

مایکروویو ها لوازم آشپزخانه ی نسبتاً مطمئنی هستند اما مانند هر دستگاه دیگری ممکن است در نهایت به دلیلی از کار بیفتد. در بیشتر موارد از کار افتادن مایکروویو شما یک دلیل ساده دارد. در بسیاری از موارد دیگر خریدن یک دستگاه جدید برایتان ارزان تر از تعمیر دستگاه قبلی تمام می شود .

علت ساده

خراب شدن کلیدهای روی درب، و یا خراب شدن و ناهماهنگی درب دستگاه دلایل رایجی هستند که سبب از کار افتادن مایکروویو ها می شوند. وقتی این مشکلات پیش بیایند ممکن است سبب پریدن فیوز و سوختن دستگاه شما شوند.

اگر پس از تعویض فیوز، در زمان کوتاهی دوباره فیوز پرید و دستگاه از کار افتاد این مسئله به این معنی خواهد بود که مشکل دستگاه شما ساده نیست .

دلایل طبیعی

اگر به دلیل یک طوفان یا باران برق خانه تان دچار نوسان شده باشد این امر ممکن است سبب سوختن سیم های داخل دستگاهتان شده باشد. این اتفاق می تواند به دلیل قدیمی بودن مایکروویو و استفاده ی بیش از حد از آن هم اتفاق بیفتد .

تمیز کردن

تمیز نگه داشتن مایکروویو برای داشتن عمر طولانی این دستگاه بسیار مهم است. ریختن ذرات غذا در داخل مایکروویو می تواند سبب جرقه و گرم شدن بیش از حد آن شود که این امر می تواند سبب آسیب رسیدن به اجزای داخلی مهم آن مانند هدایتگر امواج یا هسته ی مغناطیسی شود .

خراب بودن کلید های روی درب

روی درب مایکروویو کلید هایی (دکمه) وجود دارند که باید در جای خود محکم باشند تا دستگاه به درستی کار کند. اگر مایکروویو شما چند ثانیه کار می کند و سپس خاموش می شود، احتمالاً دکمه ها خراب یا شل شده اند.

گاهی اوقات خمیدگی و یا داغ شدن بیش از حد دکمه ها ی روی درب سبب توقف عملکرد صحیح مایکروویو می شود. بعضی از مایکروویو ها نوعی واشردرزگیر یا لاستیک دور تا دور درب خود دارند. در صورتی که این واشر یا لاستیک پاره شود، مایکروویو خاموش می شود. اگر مایکروویو شما دچار چنین مشکلی شد به یک فرد متخصص برای تعمیر آن زنگ بزنید .

خرابی صفحه ی لمسی یا صفحه ی کنترل

بعضی از مایکروویو ها دارای دکمه و صفحه کلید هستند در حالی که بعضی دیگر دارای صفحه ی لمسی می باشند. مایکروویو های دارای صفحه لمسی نسبت به مدل های دارای صفحه کلید پیشرفته تر هستند اما از آن ها حساس ترند. بنابراین اگر مایکروویوتان به طور ناگهانی از کار ایستاد احتمالاً صفحه ی کنترل لمسی دستگاه دچار اتصالی شده است .

عملکرد نادرست مبدل ولتاژ ( ترنسفورماتور )

در داخل مایکروویو یک مبدل ولتاژ بالا تعبیه شده است که برای شارژ کردن و برق رسانی به مگنترون ولتاژ بالا تولید می کند. مگنترون پس از شارژ شدن امواج رادیویی منتشر می کند که از هدایتگر امواج عبور می کنند و به بخش پخت غذا وارد می شوند تا غذا را پخته یا گرم کنند.

اگر مایکروویو برای چند ثانیه کار کرده و سپس خاموش می شود، ممکن است مدار مبدل ولتاژ بالا دچار یک اتصالی ناگهانی شده باشد. در این مواقع برای تعمیر با یک فرد متخصص تماس بگیرید .

خراب شدن فَن خنک کننده

در داخل دستگاه یک فن خنک کننده وجود دارد که کار آن خنک نگه داشتن مگنترون و دیگر اجزای الکتریکی داخل دستگاه می باشد . بنابراین اگر دستگاه روشن می شود اما فَن آن کار نمی کند ، احتمالاً دستگاه بنا به دلایل ایمنی به طور خودکار خاموش شود .

انسداد دریچه

دستگاه دارای یک دریچه ی هوا نیز می باشد تا آن را خنک نگه دارد. اگر این دریچه با چربی و کثیفی مسدود شود ،دستگاه به درستی کار نخواهد کرد و مایکروویو بنا به دلایل ایمنی به طور خودکار خاموش می شود. بنابراین دریچه را با یک فرچه تمیز کنید تا از بروز این مشکل پیش گیری کنید.

مشکل در فیوز سرامیکی

علت دیگری که سبب خاموش شدن دستگاه و عدم برق رسانی به آن می شود می تواند فیوز سرامیکی آن باشد. اگر دستگاه روشن نمی شود و صفحه لمسی هم خاموش است احتمالاً فیوز دستگاه خراب شده است.

فیوز جزئی است که مسئول حفاظت از اجزای دیگر در برابر نوسانات می باشد و هنگامی که کار نکند دستگاه هم کار نخواهد کرد. دستگاه را از برق بکشید سپس می توانید به فیوز که در داخل اتاقک دستگاه نزدیک به کابل برق قرار دارد دسترسی پیدا کنید.

برای آزمایش کردن اتصال و عملکرد فیوز از مولتی متر استفاده کنید. اگر دیدید که فیوز دیگر کار نمی کند باید آن را جایگزین کنید.

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی شامل لوازم ریز و درشت آشپزخانه و منزل در کارگاه های عملی مجتمع آموزشی فن آموزان برگزار می گردد.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.