مدار الکتریکی رله ضربه ای

رله ها معمولا با سیم پیچ ساخته می شوند و برای ایجاد دستور قطع و وصل در مدار در قسمت مدار فرمان قرار می گیرند.مدار الکتریکی رله  ضربه به نوعی از رله ها گفته می شود که ساختار ساده تری نسبت به رله های زمان دار دارند و برای قطع و وصل بار الکتریکی از چند نقطه استفاده می شوند.

موارد کاربرد مدار الکتریکی  رله ضربه ای

کاربرد مدار الکتریکی رله ضربه ای زمانیست که می خواهیم یک مصرف کننده را از چندین نقطه قطع و وصل کنیم. به عنوان مثال چراغ راه پله در مجتمع های مسکونی را می خواهیم از چند نقطه خاموش و روشن کنیم.البته برای این کار رله تایمر دار هم وجود دارد.اما هزینه و پیچیدگی بیشتری نیز دارد.پس در نتیجه زمانی که برای ما بحث خاموش شدن اتوماتیک مد نظر نباشد و هزینه کمی نیز بخواهیم خرج کنیم این انتخاب مناسب تر است.

تحلیل و نحوه عملکرد مدار  رله ضربه ای

نحوه عملکرد مدار به این صورت است که با فشار دادن هر یک از شستی های s1,  s2 , s3 ,s4   رله مربوط به مدار ضربه ای تحریک می شود.با تحریک رله تیغه  باز آن که در شکل K1می باشد بسته می شود .با بسته شدن این کلید جریان وارد لامپ E1شده و سپس چراغ E1روشن می گردد.چراغ روشن می ماند تا زمانی که یک بار دیگر  یکی از شستی ها زده شود. با فشرده شدن هر شستی  رله ضربه ای تحریک می شود. اینبار تیغه بسته رله یا همان K1باز میشود.با باز شدن این تیغه مسیر جریان لامپ E1قطع شده و در نتیجه لامپ خاموش می گردد.با فشرده شدن هر یک از شستی ها دوباره لامپ روشن می شود و با فشرده شدن برای بار چهارم دوباره خاموش می گردد.و این پروسه ادامه پیدا می کند.پس به نوعی مدار رله ضربه ای یک مدار حافظه دار است که حالت قبلی آن در حالت جدید آن تاثیر گذار است و با توجه به آن تصمیم می گیرد که چراغ را روشن کند و یا خاموش کند

شمای فنی، حقیقی و مسیر جریان مدار الکتریکی رله ضربه ای
مدار الکتریکی رله ضربه ای
مطالب مرتبط:

مدار الکتریکی کلید تبدیل

مدار الکتریکی اتاق خواب و زنگ

مدار الکتریکی رله زمانی

آموزش های مرتبط:

آموزش برق ساختمان

آموزش برق ساختمان درجه 1

آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش مقدماتی برق صنعتی

آموزش تابلو برق صنعتی


مقالات برق ساختمانی

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *