مشکلات متداول آسانسورها و راه حل آن ها

مشکلات متداول آسانسورها و راه حل آن ها

موارد زیادی می توانند منجر به عملکرد نادرست آسانسورها شوند از قدیمی بودن سیستم و ساختار آسانسور گرفته تا فرسوده شدن طناب ها یا فلکه ی هرزگرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تعدادی از مشکلات و خطاهای متداولی که مردم در استفاه از آسانسور با آن ها مواجه می شوند و راه حل هایی برای برطرف کردن این مشکلات بپردازیم.

مشکلات متداول آسانسورها

  1. عملکرد نادرست یاتاقان یا سر و صدا کردن آن

بسیاری از خطاهای موتور به دلیل عملکرد نادرست یاتاقان ها است و سر و صدا کردن یاتاقان ها معمولاً به دلیل ارتعاشات موتور است. انرژی موتور توسط درایوهای فرکانس متغیر کاهش می یابد و این باعث تولید جریان هایی می شود که با لرزاندن آسانسور به آن آسیب می رسانند.

این مسئله می تواند خطرناک باشد و باعث شود که جریان های آزاد بیشتر موجب فرسایش یاتاقان ها شوند.

راه حل این مشکل استفاده از جذب کننده های القایی استاستفاده از جذب کننده های القایی ( inductive absorber ) راه حل خوبی برای حل این مشکل است. یک جاذب القایی مانند CoolBLUE می تواند این جریان ها را جذب کند و به صورت همزمان از سیستم در برابر خرابی و از کار افتادگی محافظت کند.

به علاوه، این جذب کننده از وصل بودن سیم های اتصال به زمین اطمینان حاصل می کند، مشکلاتی را که نویز های الکتریکی در اتصال به زمین به وجود می آورند و می توانند منجر به از کار افتادگی یا لغزش سیستم شوند به حداقل می رساند.

مشکلات آسانسورها

  1. هم تراز نبودن درایو موتور

همیشه زمانی که یک موتور الکتریکی با تجهیزات دیگر جفت می شود باید به هم تراز بودن موتور با آن توجه کرد. اگر موتور هم تراز نباشد یاتاقان های آن دچار فرسودگی می شوند.

استفاده از اندازه گیر های لیزریبا استفاده از اندازه گیر های لیزری می توانید به طور دقیق هم تراز بودن یا نبودن موتور با قطعه ی دیگر را تشخیص دهید. برای این کار از یک خط کش و نخ هم می توانید استفاده کنید. البته می توانید یک دستگاه چرخ دنده دار تهیه کنید ، موتور این دستگاه ها فلنج دار است و دیگر نیازی به تراز کردن ندارد.

  1. درب آسانسور باز نمی شود

باز نشدن درب آسانسور حادثه ی ترسناکی است به ویژه اگر هوای داخل آسانسور گرم باشد یا افراد سالمند داخل آسانسور باشند. علاوه بر باز و بسته نشدن درب آسانسور، زمانی که سنسور های آسانسور نتوانند دست ها و پاهای افراد را تشخیص دهند ممکن است درب آسانسور به صورت ناگهانی بسته شود و باعث آسیب رسیدن به دست و پای افراد شود. این آسیب ها می توانند شامل شکستگی استخوان و آسیب های جدی باشند.

راه حل : سنسور های درب آسانسور را تعمیر یا تعویض کنیداگر سنسورهای درب آسانسور هماهنگ کار نمی کنند و یا از کار افتاده اند، لازم است که این سنسورها را تعمیر کنید. یکی دیگر از دلایل باز و بسته نشدن درب خراب بودن موتور است. اگر موتوری که در را باز و بسته می کند خراب شده است باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

دوره  آموزش نصب آسانسور  به صورت صفر تا صد و کاملا عملی زیر نظر اساتید مجرب آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =