بازار کار نصاب آسانسور

بازار کار نصاب آسانسور

به علت افزایش جمعیت، ساخت آسمان خراش ها و ساختمان های بلند در کشورهای مختلف بسیار گسترش یافته است. رفت و آمد به طبقات بالایی این ساختمان ها توسط پله بسیار خسته کننده بوده و در تمامی این آپارتمان ها استفاده از آسانسور ضروری می باشد. صنعت آسانسور را می توان یکی از صنایع پر درآمد در تمامی کشورهای جهان دانست.

این صنعت در کشور ما نیز از رونق خوبی برخوردار بوده و نیاز به نصاب های آسانسور در ساخت بناهای مختلف به شدن احساس می شود. با توجه به این که افراد زیادی علاقمند به فعالیت در این حوزه می باشند در این مقاله سعی شده تا اطلاعات جامعی از شغل نصب و تعمیرات آسانسور و بازار کار و میزان درآمد آن و همچنین نحوه کسب مهارت در این حرفه پرداخته شود.

دوره آموزش نصب آسانسور در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان بصورت تخصصی و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان در کارگاههای مجهز ارائه می شود. جهت شرکت در این دوره و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

معرفی شغل نصاب آسانسور

نقش آسانسور در ساختمان های چند طبقه و برج ها و آپارتمان های مختلف بسیار پر رنگ بوده و اکثر ساختمان ها نیاز به نصب آسانسور دارند. آسانسورها پس از این که ساخته می شوند باید به محل مورد نظر انتقال داده شده و در آنجا توسط نصابان قطعات مختلف مونتاژ گشته و در مکانی که چال آسانسور حفر گردیده است نصب گردند. این کار نیازمند دقت و توجه بالایی می باشد چرا که کوچکترین خطایی در نصب آسانسور می تواند ساکنین ساختمان را با مشکلات و خطرات متعددی مواجه سازد. فرصت های شغلی بسیاری برای نصابان آسانسور وجود دارد که از آن میان می توان به کارخانه های تولید آسانسور، شرکت های ساختمانی مختلف و غیره اشاره کرد.

یک نصاب آسانسور وظیفه مونتاژ قطعات آسانسور و نصب آن، بررسی و کنترل منظم چرخ دنده ها، موتورها، ترمز ها، درب ها و قفل ها، انجام تعمیرات، تعویض بخش های داخلی آسانسور و بررسی تجهیزات مختلف آسانسور از لحاظ ایمنی را بر عهده دارد. شغل نصاب آسانسور

مراحل مختلف نصب آسانسور

نصب آسانسور در یک ساختمان کار راحتی نبوده و نیاز به طی کردن مراحل مختلفی می باشد که در ادامه به این مراحل اشاره شده است.

  • بررسی نقشه و ابعاد کابین و جانمایی: در این مرحله نیاز است تا ظرفیت آسانسور را تعیین نموده و با توجه به آن ابعاد مورد نظر را سفارش دهیم. در ادامه ابعاد چاهک و آماده سازی آن نیز باید به صورت بسیار دقیق اندازه گیری و انجام گردد. همینطور نقشه پشت بام ساختمان نیز در محدوده ای که چاهک آسانسور قرار دارد باید تهیه گردد. مهندس معمار نیز باید طراحی جانمایی آسانسورها را به صورت دقیق و حساب شده انجام دهد.
  • آماده کردن چاله آسانسور: ارتفاعی که جهت چاله آسانسور انتخاب می شود باید بر طبق استانداردهای موجود بوده و اولین توقف آسانسور بایستی 150 سانتی متر باشد.
  • آهن کشی چاله آسانسور: آهن کشی نیز باید بر اساس نقشه ای که فروشنده و سازنده آسانسور ارائه داده است صورت گیرد و در این مرحله سازه فلزی مختلفی در این چاله تعبیه می گردند.
  • اجرای دیوار کشی در اطراف چاه: دیوارهای جداکننده ای باید در سه طرف چاله آسانسور کشیده شوند و روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که از آن جمله می توان به ورق کشی، رابیس بندی و انجام اندود به وسیله سیمان یا گچ اشاره کرد.
  • تاسیس موتورخانه: در هنگام نصب آسانسور در ساختمان های مختلف باید موتورخانه ای نیز در آن مکان راه اندازی گردد. تاسیس این موتورخانه دارای شرایط و ضوابطی می باشد که نصاب آسانسور باید از آنها آگاهی داشته باشد.
  • اجرای کابل کشی: در انتها باید کابل کشی و نصب تابلوی سه فاز صورت گرفته و برای این کار تجهیزات مختلفی باید به کار گرفته شوند که نصاب آسانسور از این موارد آگاهی کامل داشته و قادر به انجام این کار می باشد.

بررسی بازار کار نصاب آسانسور

با توجه به رشد بی رویه ای که در ساخت بناهای مختلف در سال های اخیر صورت گرفته است، نیاز به نصاب های آسانسور نیز در جامعه بیشتر شده است. از آن جایی که نصب آسانسور از عهده افراد عادی خارج بوده و حتما نیاز به متخصص در این کار دارد، در نتیجه بازار کار نصاب های آسانسور از رونق خوبی برخوردار بوده و این افراد می توانند به درآمد بالایی از طریق این حرفه دست پیدا کنند.

با توجه به افزایش ساخت و سازها و نیاز آنها به آسانسور، پیشرفت شغلی در این حرفه بسیار زیاد بوده و می توان گفت این شغل، شغلی دائمی برای افراد می باشد که می توانند با استفاده از روش های مختلف به گسترش این حرفه بپردازند. افراد متخصص در حرفه نصب آسانسور می توانند با ویزای کاری در کشورهای مختلف مشغول به کار گردند چرا که معمولا کشورهای پیشرفته به نیروی متخصص و فنی در این حرفه نیازمند می باشند.

افزایش درآمد نصاب آسانسور

حرفه نصب آسانسور دارای سختی ها و مشکلات بسیاری می باشد اما با تحمل این سختی ها می توان به درآمد بالایی دست پیدا کرد. هر چه میزان تسلط و مهارت خود را در عملیات نصب و تعمیرات آسانسور گستشرش دهید می توانید مشتریان بیشتری را جذب نموده و به درآمد بالاتری برسید.

این مهارت ها می تواند با انجام مطالعه در رابطه با تکنولوژی های جدیدی که وارد آسانسورها می گردد و استانداردهای جهانی که برای نصب آن وجود دارد، حاصل گردد. مسلما با پیشرفت تکنولوژی، در طراحی آسانسورها و نحوه نصب آنها تغییراتی ایجاد می شود که فرد نصاب باید اطلاعات خود را در این زمینه آپدیت نموده تا بتواند به عنوان یک نصاب حرفه ای آسانسور در پروژه های مختلف فعالیت نماید.

در کنار مهارت فنی و دانش علمی بالا، این افراد بایستی با ساختمان سازان و معماران ساختمانی تعامل نموده و سفارش کار خود را به این افراد نمایند؛ در این صورت مهندسین ساختمانی با نصاب های آسانسور یک اکیپ را تشکیل داده و می توانند در پروژه های کوچک و بزرگ با یکدیگر همکاری نمایند.افزایش درآمد نصاب آسانسور

البته نقش تبلیغات را در این حرفه نباید نادیده گرفت و نیاز است تا بازاریابی مناسب و حرفه ای برای این کار صورت گیرد و با پرداخت مبلغی به صورت پورسانتی یا حقوق ثابت به بازاریابان، می توان جهت دریافت پروژه های مختلف با این افراد همکاری نمود. البته امروزه با وجود گسترش فضای مجازی امکان انجام تبلیغات در این فضاها برای نصاب های آسانسور وجود خواهد داشت.

بهتر است برای جذب مشتری بیشتر و افزایش درآمد خود، علاوه بر کیفیت مناسب، سرعت عمل بالایی را نیز در انجام کارها به کار گرفت و با برخورد مناسب با مشتری و دریافت مبلغ به صورت رقابتی به افزایش درآمد خود کمک نمود.

چه میزان سرمایه برای ورود به این حرفه نیاز است؟

سرمایه زیادی برای ورود به حرفه نصب آسانسور نیاز نمی باشد چرا که این افراد تنها اقدام به مونتاژ قطعات تولید شده توسط سازندگان پرداخته و در ادامه به نصب آسانسور می پردازند. در نتیجه نیاز به تجهیزات و دستگاه های گران قیمتی برای شروع به کار نمی باشد. البته هزینه ای در حدود 15 میلیون تومان باید جهت شرکت در دوره های آموزشی این رشته در نظر گرفت و علاوه بر آن هزینه ای نه چندان زیاد هم برای ابزار کار نصب آسانسور باید توسط فرد فراهم گردد.

چگونه وارد شغل نصب آسانسور شویم؟

در صورتی که علاقمند به فعالیت در این حوزه می باشید در ابتدا باید سختی های کار را بررسی نموده و با آنها کنار بیایید. شغل نصب آسانسور را می توان یکی از مشاغل پر ریسک دانست و از جمله خطراتی که این افراد را تهدید می نماید می توان به سقوط، برق گرفتگی و صدمات بدنی مختلف اشاره نمود. اما در صورت داشتن مهارت بالا در این حرفه و رعایت تمامی موارد ایمنی و استانداردهای لازم می توان از به وجود آمدن خطرات مختلف جلوگیری کرد.

یکی از روش هایی که می توان از طریق آن وارد حرفه نصب آسانسور گردید تحصیل در رشته کار و دانش و گرایش نصب و تعمیرات آسانسور می باشد. در دانشگاه نیز رشته ای به نام نصب و تعمیرات آسانسور وجود داشته و افراد می توانند با انجام تحصیلات آکادمیک در این رشته و کسب مهارت های لازم، وارد بازار کار نصب و تعمیرات آسانسور گردند.چگونه وارد شغل نصب آسانسور شویم؟

علاوه بر آن به علت استقبال زیادی که افراد از شغل نصب آسانسور به علت میزان درآمد بالای آن نموده اند، سازمان فنی و حرفه ای اقدام به برگزاری دوره های آموزش نصب آسانسور نموده است. این دوره های آموزشی در آموزشگاه هایی که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای می باشند صورت گرفته و افراد در این دوره ها با تمامی اصول و قواعد موجود در نصب آسانسور آشنا می گردند.

تمامی نکاتی که در هنگام نصب آسانسور جهت تایید نظام مهندسی باید رعایت گردد توسط مدرسین این آموزشگاه ها به افراد انتقال داده می شود. برای یادگیری بهتر کارآموزان و تصور ذهنی در رابطه با آسانسورها، از ماکت های شبیه سازی شده جهت آموزش استفاده می گردد و در صورت عدم یادگیری افراد، به مدت 6 سال پس از اتمام دوره می توان از پشتیبانی حضوری و تلفنی آموزشگاه استفاده نمود.

آموزش ها مربوط به برند خاصی از آسانسور نبوده و مباحث به صورت کلی آموزش داده می شود تا افراد بتوانند با برندهای مختلف کار کرده و در نصب و تعمیرات آنها دچار مشکل نگردند.

همچنین بیش از هشتاد دوره تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش برق ساختمان و … در مجموعه فن آموزان تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور و با اعطای مدرک معتبر برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.