انواع موتورهای تکفاز

موتور های تکفاز برای استفاده در مصارف خانگی به وجود آمدند.این موتور ها بسیار کاربردی بوده و برای راه اندازی تنها به یک فاز و یک نول نیاز دارند.بزرگ ترین عیب این موتور ها این است که خود راه انداز نیستند. یعنی در لحظه استارت گشتاور راه اندازی ندارند.بنابر این برای راه اندازی آنها به یک راه انداز کمکی نیاز است.این راه انداز کمکی می تواند انواخ مختلفی داشته باشد که در زیر به نوع فاز شکسته،خازن موقت و خازن دائم اشاره شده است و در ادامه توضیحات هر یک به همراه شکل آورده شده است.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق صنعتی و ساختمان خود دوره های تخصصی آموزش برق ساختمان ، آموزش برق صنعتی و آموزش هوشمند سازی ساختمان را ویژه بازار کار و در کارگاههای مجهز بصورت عملی برگزار می کند. برای ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

فاز شکسته

در این نوع راه اندازی از یک سیم پیچ کمکی که میزان نسبت مقاومت به راکتانس آن به این نسبت در سیم پیچ اصلی متفاوت است استفاده شده است.بنابراین یک میدان الکتریکی دو فاز در موتور به وجود می آید که قابلیت گشتاور راه اندازی را به موتور اضافه میکند.در این نوع راه اندازی از یک سیم پیچ کمکی که با یک خازن و یک کلید گریز از مرکز سری شده استفاده می شود.خازن در این نوع از نوع الکترولیتی بوده و باعث می شود که سیم پیچ اصلی با سیم پیچ کمکی اختلاف فاز پیدا کند.

بنابر این در لحظه راه اندازی یک میدان الکترومغناطیسی دو فاز در موتور به وجود آمده که گشتاور راه اندازی آن صفر نیست و موتور شروع به حرکت می کند.با رسیدن سرعت موتور به 75% سرعت نامی کلید گریز از مرکز قطع شده و سیم پیچ کمکی از مدار خارج میشود،از این پس موتور به صورت دائم به کار خود ادامه می دهد.

موتورهای تکفاز

خازن موقت

در این نوع راه اندازی از یک سیم پیچ کمکی که با یک خازن و یک کلید گریز از مرکز سری شده استفاده می شود.خازن در این نوع از نوع الکترولیتی بوده و باعث می شود که سیم پیچ اصلی با سیم پیچ کمکی اختلاف فاز پیدا کند.بنابر این در لحظه راه اندازی یک میدان الکترومغناطیسی دو فاز در موتور به وجود آمده که گشتاور راه اندازی آن صفر نیست و موتور شروع به حرکت می کند.

با رسیدن سرعت موتور به 75% سرعت نامی کلید گریز از مرکز قطع شده و سیم پیچ کمکی از مدار خارج میشود،از این پس موتور به صورت دائم به کار خود ادامه می دهد.

موتورهای تکفاز

خازن دائم

در این گونه راه اندازی از یک سیم پیچ کمکی که یک خازن با آن سری شده استفاده می شود.خازن به کار رفته در این روش از نوع روغنی است.در این روش جریان عبوری از سیم پیچ اصلی با جریان عبوری از سیم پیچ کمکی اختلاف فاز پیدا کرده و در نتیجه در لحظه راه اندازی گشتاور صفر نخواهد بود و موتور شروع به حرکت میکند.این موتور ها نسبت به موتور های قبلی از گشتاور راه اندازی و دائم کار بالا تری برخوردار هستند.

موتورهای تکفاز
موتورهای تکفاز

دو خازن

این روش تلفیقی است از خازن موقت و خازن دائم،یعنی در لحظه راه اندازی هر دو خازن در مدار وجود دارند و موتور گشتاور راه اندازی بسیار بالایی دارد. پس از رسیدن سرعت شفت به سرعت نامی کلید گریز از مرکز عمل کرده و جریان سیم پیچی با خازن موقت قط می شود اما سیم پیچ با خازن دائم به صورت دائم جریان خواهد داشت.

موتورهای تکفاز

موتور یونیورسال

نوعی خاص از موتور از موتور های الکتریکی وجود دارند که امروزه در بسیاری از وسایل برقی از قبیل جارو برقی ، آبمیوه گیری و…. استفاده می شوند.این موتور های موتور های سری (یونیورسال) نام دارند و توانی کارکرد هم با برق متناوب و هم با برق ثابت را دارا هستند.

به همین دلیل آنها را یونیورسال می خوانند.روتور این موتور ها سیم پیچی شده و توسط زغال با سیم پیچ استاتور سری می شوند.از قابلیت های متمایز این موتور ها نسبت به موتور های القایی می توان به توانایی کنترل سرعت چرخش با ولتاژ اشاره کرد.این قابلیت در موتور های DC هم وجود دارد.در ادامه شکل مدار معادل این گونه موتور ها آورده شده است.

موتورهای تکفاز
موتورهای تکفاز

نحوه عملکرد موتور یونیورسال

همان طور که در شکل دیده می شود سیم پیچی آرمیچر (روتور) با سیم پیچی استاتور سری شده است.این امر سبب می شود که جریان عبوری از سیم پیچ های استاتور و روتور با هم برابر و هم فاز باشند.بنابر این موتور در یک جهت شروع به حرکت میکند.برای تعویض جهت چرخش روتور باید تنها جای اتصال سیم پیچ روتور را عوض کرد.

کاربرد های موتور یونیورسال

از این موتور ها به دلیل قابل استفاده بودن با برق AC و DC در اکثر وسایل الکتریکی استفاده می شود.از این وسایل می توان به آبمیوه گیری،لباس شویی و جارو برقی اشاره کرد.

برخی دیگر از سایر دوره های تخصصی در آموزشگاه فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش رباتیک و بیش از هشتاد دوره دیگر می باشد. تمامی دوره ها تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور و با اعطای مدرک معتبر برگزار می شود. برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.