کنترل بار شیوا امواج چیست؟

چکیده مطلب :

در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان ضمن آشنایی با کنترل بار، دستگاه کنترل بارشیوا امواج را تعریف کرده و با ویژگی ها، نمای ظاهری و مشخصات فنی آن آشنا خواهید شد و در ادامه راهکار نصب و تنظیم آن با کمک جداول آموزش داده می شود.

یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات برق صنعتی که به منظور حفاظت از دستگاه های موجود در کارخانجات و صنایع از افزایش یا کاهش جریان مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه کنترل بار است. یکی از نمونه ها معروف این دستگاه که با نام کنترل بار شیوا امواج شناخته می شود در دو مدل کاربردی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان ضمن آشنایی با کنترل بار، دستگاه کنترل بارشیوا امواج را تعریف کرده و با ویژگی ها، نمای ظاهری و مشخصات فنی آن آشنا خواهید شد و در ادامه راهکار نصب و تنظیم آن با کمک جداول آموزش داده می شود.

آموزشگاه فن آموزان دوره جامع آموزش برق صنعتی را بصورت عملی و تخصصی در کارگاههای مجهز برگازر می کند. این دوره دربرگیرنده دو مبحث آموزش تابلو برق صنعتی و آموزش plc می باشد که هر کدام بصورت مجزا نیز در کارگاههای اختصاصی و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای برگاز می شود. برای مشاهده سرفصل ها و اطلاعات کامل دوره تابلو برق روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تابلو برق صنعتی

کنترل بار چیست؟

کنترل بار که به عنوان مدیریت سمت تقاضا (DSM) نیز شناخته می شود، فرآیند متعادل کردن عرضه برق در شبکه با بار الکتریکی با تنظیم یا کنترل بار به جای خروجی نیروگاه است. این را می توان با مداخله مستقیم ابزار در زمان واقعی، با استفاده از رله های حساس به فرکانس که کلید های مدار را فعال می کنند، با ساعت های زمانی، یا با استفاده از تعرفه های خاص برای تأثیر گذاری بر رفتار مصرف کننده به دست آمد.

کنترل بار چیست

کنترل بار معیاری است که شرکت‌ها برای کاهش تقاضا در شبکه برق از آن استفاده می‌کنند. زمانی که بار مصرف ‌کنندگانی که از وسایل الکتریکی استفاده می ‌کنند روی شبکه افزایش می‌ یابد، به جای افزایش تولید برای عرضه بیشتر، شرکت برق بار را کاهش می‌ دهد. تعدادی از اقداماتی وجود دارد که شرکت ‌ها می ‌توانند برای انجام این کار از آن ها استفاده کنند، از جمله کنترل ریپل، متر های زمان ‌بندی شده، پرداخت‌ های تشویقی یا تعرفه ‌های جریمه. شرکت ‌های برق ممکن است از ترکیبی از این تکنیک‌ ها برای متعادل کردن بار با عرضه موجود استفاده کنند.

در کنترل امواج، ابزار سیگنالی ارسال می کند که تجهیزات غیر ضروری را خاموش می کند. مصرف کنندگان می توانند با شرکت در یک برنامه کنترل بار داوطلبانه موافقت کنند که در آن دستگاه های تخصصی را با سیستم های الکتریکی خود تطبیق دهند. ابزار می تواند تجهیزات را هنگامی که در حال استفاده نیستند خاموش کند. این نمونه ای از فناوری شبکه هوشمند است که بر نظارت و کنترل گسترده اجزای شبکه برای مدیریت مصرف انرژی متکی است.

سه استراتژی برای کاهش مصرف انرژی در خانه

کاهش بار های مسکونی می تواند تقاضا برای برق شبکه را کاهش دهد و در هزینه های ماهانه انرژی صرفه جویی کند. سه راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه عبارتند از:

 1. استفاده از پنل های خورشیدی
 2. بهبود بهره وری انرژی
 3. حفظ انرژی

استفاده از پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی روشی ساده برای کاهش مصرف انرژی هستند. با جفت کردن PV های خورشیدی و باتری های خورشیدی خود می توانید حتی بیشتر صرفه جویی کنید. این به شما امکان می دهد از انرژی خورشیدی ذخیره شده در باتری ها در زمان اوج تقاضا استفاده کرده و موجب کم شدن هزینه های انرژی می شود.

بهبود بهره وری انرژی

خرید یک یخچال یا دیگر لوازم خانگی با با لاترین درجه کیفیت  بهره وری انرژی که کارآمد تر باشد می تواند در دراز مدت به صرفه جویی در هزینه برق شما کمک کند. صرفه جویی در هزینه انرژی را می توان از طریق ارتقاء در آب بندی و عایق کاری خانه شما محقق کرد. وقتی خانه تان مهر و موم شود، در هزینه های سرمایش یا گرمایش صرفه جویی خواهید کرد.

حفظ انرژی

حتی ساده‌ ترین روش‌ های صرفه ‌جویی در مصرف انرژی نیز می ‌تواند تفاوت بزرگی در قبض برق ماهانه شما ایجاد کند. با استفاده درست از یخچال و فریزر، خاموش کردن آبگرمکن های برقی و هم چنین بستن درب اتاق هایی که برای سرمایش یا گرم کردن استفاده نمی شوند، مصرف انرژی منازل مسکونی شما کاهش می یابد. هم چنین می ‌توانید ابزار ها یا تجهیزاتی را نصب کنید که به‌ طور خودکار بلند کردن وسایل سنگین را تنظیم کرده و از آن مراقبت می‌ کنند تا کارایی مصرف انرژی شما را بهبود بخشند. از این راه حل ها می توان برای کنترل بار یا سیستم هوشمند کنترل انرژی استفاده کرد.

آیا کنترل بار چیز خوبی است؟

کنترل کننده بار که گاهی اوقات به عنوان کنترل کننده تقاضای پیک نیز شناخته می شود، وسیله ای است که میزان برقی را که خانه شما می تواند در یک لحظه توسط شبکه برق مصرف کند، محدود می کند. می توان آن را از راه دور از پنل الکتریکی خود به کار انداخت. این دستگاه ها توسط صاحبان خانه هایی که به دنبال کاهش مصرف برق خانوار خود و صرفه جویی در مصرف برق هستند، قابل استفاده است. از این دستگاه ها می توان برای کنترل سوئیچ های بار، لوازم خانگی و وسایل الکتریکی که خاموش و روشن می شوند، استفاده کرد.

هم چنین این دستگاه ها برای تنظیم توان مصرفی بار فردی استفاده می شوند. برنامه ‌های کاربردی یا یک تامین‌ کننده انرژی شخص ثالث نیز می ‌توانند از کنترل‌ کننده‌ های بار برای کاهش مصرف انرژی برای اوج مصرف خانگی شما استفاده کنند. شرکت های برق می توانند مصرف انرژی شما را از طریق کنترل مستقیم بار مدیریت کنند. این بدان معنی است که می توانید آبگرمکن و تهویه مطبوع خود را در زمان پاسخگویی به تقاضای اوج خاموش یا خاموش کنید. این برای مشتریان مسکونی چه معنایی دارد؟ در ازای آن، تأمین ‌کننده انرژی ممکن است مشوق ‌های مالی یا کاهش هزینه ‌های قبض برق را ارائه دهد.

آیا کنترل بار چیز خوبی است؟

مشتریان زمانی که از برق شبکه در دوره های اوج مصرف استفاده می کنند، هزینه بسیار بیشتری می پردازند. کنترل کننده های بار مسکونی به متعادل کردن تقاضای بالا از خانه ها و کنترل نوسانات تقاضا کمک می کنند. این برای تامین کننده برق مفید است. کنترل کننده بار خورشیدی که به عنوان کنترل کننده شارژر خورشیدی شناخته می شود، ولتاژ باتری را تنظیم می کند و بار های الکتریکی DC را کنترل می کند.

معرفی کنترل بار شیوا امواج

دستگاه کنترل بار دیجیتال به منظور تقارن سازی جریان در مراکز صنعتی و کارخانجات در دو مدل طراحی و توسط اراد مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوزی به کار رفته رد ساخت این تجهیز صنعتی، افزایش و کاهش جریان برق در دستگاه ها و تجهیزات صنعتی را به طور موثر کنترل کرده و از سیستم میکروپروسسوری برای این عملکرد استفاده می کند.

معرفی کنترل بار شیوا امواج

کنترل بار شیوا امواج که بدون نیاز به CT کار می کند در دو مدل 1-60 آمپر و0/5-15 آمپر طراحی شده است. وظیفه این دستگاه حفاظت از الکتروموتور های تک فاز و سه فاز در برابر عدم تقارن جریان و ولتاژ بوده تا عملکرد این موتور ها دچار اختلال نشود. این دستگاه قابلیت تشخیص خطا با استفاده از اندازه گیری دقیق جریان عبوری از تجهیزات صنعتی را داشته و می تواند بدون استفاده از ترانس جریان یا همان CT با استفاده از 3 کانال عبور سیم، جریان عبوری را به طور دقیق اندازه گیری کند. یکی دیگر از مزیت های این دستگاه، توانایی تشخیص قطع فاز محسوب می شود که توسط کنترل بار موجود در این دستگاه که بسیار حساس است، شناسایی می شود.

ویژگی های کنترل بار شیوا امواج

در این قسمت برای آشنایی بیشتر با کنترل بار شیوا امواج، ویژگی های آن را بررسی می کنیم. ویژگی های کنترل بار شیوا امواج عبارتند از:

 • استفاده از سیستم قوی میکروپروسسوری برای محافظت از موتور های تک فاز و سه فاز
 • کنترل دقیق میزان جریان دستگاه ها با کمک نمودار و منحینی های دقیق
 • اندازه گیری دقیق جریان عبوری بدون استفاده از ترانس جریان
 • نمایش پیغام های خطا و مقادیرتنظیم شده برای جریان و بار
 • محافظت از عدم وجود تقارن در مقادیر جریان

ویژگی های کنترل بار شیوا امواج

نمای ظاهری کنترل بار شیوا امواج

صفحه دیجیتال، چراغ سیگنال وچندین دکمه بر روی دستگاه وظیفه اعلان خطا، اندازه گیری جریان و هشدار هنگام افزایش یا کاهش بیش از حد جریان را بر عهده دارند. در این دستگاه 8 چراغ سیگنال وجود دارد که هر یک نشان دهنده یک مورد خاص می باشد. این چراغ ها در هنگام تنظیم به صورت ثابت روشن می باشد و در هنگام وجود خطا به طور چشمک زن کار می کنند. در ادامه با سیگنال ها و پیام های اختصاصی مربوط به هر یک از آن ها آشنا خواهید شد.

 1. OL: افزایش جریان (0.5-15A),(1-60A)
 2. UL: کاهش جریان قابل تنظیم تا 1 واحد کمتر از OL
 3. A%: عدم تقارن جریان ها از 7 تا 100 درصد
 4. ON: تأخیر در وصل یا تأخیر ریست برای 0 تا 240 ثانیه
 5. OFF: تأخیر در قطع برای خطای افزایش و عدم تقارن جریان
 6. OFF(u): تأخیر در قطع برای خطای کاهش جریان
 7. Normal: وضعیت رله
 8. Delay Start: زمان استارت اولیه از 0 تا 120 ثانیه

مشخات فنی کنترل بار شیوا امواج

کنترل بار شیوا امواج با ولتاژ تغذیه  50 تا 60 هرتز یا 180 تا 250 vac کار می کند و از لحظ دما و رطوبت باید در دمای -20 درجه سانتی گراد تا +65 درجه سانتی گرا و رطوبت 60 درصد کار کند. هم چنین خروجی این دستگاه یک رله 5 آمپر در نظر گرفته شده است.

مشخات فنی کنترل بار شیوا امواج

نحوه نصب و تنظیم کنترل بار شیوا امواج

کنترل بار شیوا امواج به عنوان یک دستگاه مستقل و مجزا نیازی به هماهنگ سازی با ابعاد کنتاکتور و قطع کننده مدار در تجهیزات نداشته و در سه مرحله نصب مکانیکی، سیم بندی ندار قدرت و در مرحله آخر سیم بندی مدار فرمان انجام می گیرد.

تنظیم دستگاه کنترل بار شیوا امواج با کمک جداول نمایش داده شده در زیر انجام می شود.

جدول 1: عملکرد کلید ها و نمایشگر ها در حالت عادی (وصل رله)

نصب کنترل بار شیوا امواج

جدول 2:تنظیم های دستگاه

تنظیم کنترل بار شیوا امواج

جدول 3: پیغام های خطا

پیغام های خطا کنترل بار شیوا امواج

جدول 4: تنظیم وضعیت رله

تنظیم وضعیت رله در کنترل بار شیوا امواج
مشاهده و دانلود pdf مقاله: کنترل بار شیوا امواج چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات