معرفی قطعات جاروبرقی و عملکرد هر کدام

معرفی قطعات جاروبرقی و عملکرد هر کدام
چکیده مطلب :

این مقاله به معرفی قطعات جاروبرقی و نحوه عملکرد هر یک از اجزای به کار رفته در جاروبرقی به همراه عکس هر قطعه می پردازد.

جارو برقی دستگاهی است که فشار مکش را برای جمع آوری گرد و غبار، کثیفی و سایر ذرات از کف و سایر سطوح در منازل یا صنایع ایجاد می کند. امروزه استفاده از جارو برقی در همه خانه ها متداول شده است. اما چند نفر از شما قطعات جارو برقی را می شناسید؟ اطلاعات مربوط به قطعات جارو برقی قبل از استفاده الزامی است. با اطلاع از قطعات جارو برقی و نحوه عملکرد آن ها شما می توانید آن را به خوبی اجرا کنید. هم چنین این اطلاعات به شما در نگهداری قطعات جارو برقی کمک می کند. آموزشگاه فن آموزان در این مقاله ضمن معرفی اجزای جارو برقی، شما را با هر یک از آن ها به طور تصویری آشنا می کند.

 1. موتور الکتریکی جارو برقی
 2. منبع تغذیه یا سیم جارو برقی
 3. خرطومی جارو برقی
 4. لوله تلسکوپی یا اکستنشن جارو برقی
 5. فن داخلی جارو برقی
 6. پاور هد جارو برقی
 7. برس جارو برقی
 8. اتصالات جارو برقی
 9. کنترل کننده ی سرعت جارو برقی
 10. کنترل مکش جارو برقی
 11. چراغ جلو جارو برقی
 12. ماژول کنترل جارو برقی
 13. تسمه متحرک جارو برقی
 14. فیلتر جارو برقی
 15. کیسه گرد و غبار جارو برقی
 16. کلید روشن و خاموش جارو برقی
 17. چرخ جارو برقی
 18. برد الکتریکی جارو برقی
 19. بدنه جارو برقی
 20. سیم جمع کن جارو برقی

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

موتور الکتریکی جارو برقی

هر جاروبرقی یک قلب دارد، بخشی که آن را به کار نگه می دارد و این موتور است. موتور الکتریکی به جاروبرقی نیرو می دهد تا فن را از طریق یک تسمه متحرک به کار بیندازد. بیشتر جاروبرقی ها از موتور با توان 1600 تا 1800 وات کار می کنند. سطوح مکش و تمیز کردن انواع جارو برقی ها به قدرت موتور آن ها بستگی دارد. در واقع توان موتور الکتریکی جارو برقی قدرت و سرعت پره فن را تعیین می کند. جاروبرقی فقط در صورتی کار می کند که موتور در شرایط خوبی باشد. تعمیر و نگهداری موتور باید بعد از مدتی استفاده از جارو برقی انجام شود تا خوب کار کند. موتور های با کیفیت عمر طولانی دارند.

 قطعات جاروبرقی: عکس موتور جاروبرقی

منبع تغذیه یا سیم جارو برقی

برای روشن و خاموش کردن جارو برقی حتماً به یک منبع تغذیه نیاز دارید. برخی از دستگاه ها از منبع تغذیه به عنوان باتری قابل شارژ استفاده می کنند، اما بقیه جارو برقی ها از یک سیم برق بلند استفاده می کنند. جارو برقی که با باتری کار می کند سبک تر و قابل حمل تر است اما قدرت محدودی دارد. برای راه اندازی جارو برقی باید دو شاخه سیم آن را وارد پریز کنیم تا منجر به دریافت برق فوری شود. بنابراین لازم نیست منتظر شارژ مجدد باتری باشیم. طول این سیم ها بسته به نوع جارو برقی متفاوت است.

قطعات جاروبرقی: عکس منبع تغذیه یا سیم جاروبرقی

خرطومی جارو برقی

جاروبرقی ها دارای یک شیلنگ انعطاف پذیر هستند که باعث افزایش دسترسی و سهولت حرکت می شود. جنس شیلنگ ها پلاستیک یا ترکیبی از پلاستیک و لاستیک است. این شلینگ ها به نام خرطومی یا لوله جارو برقی شناخته می شود. لوله جارو برقی دارای تعدادی ضمیمه هستند که کارایی بیشتری در تمیز کردن می دهد. هوا از طریق شیلنگ از واحد اصلی می آید و به لوله کششی متصل می شود.

قطعات جاروبرقی: عکس خرطومی جاروبرقی

لوله تلسکوپی یا اکستنشن جارو برقی

یکی دیگر از قطعات جارو برقی، لوله تلسکوپی یا اکستنشن جارو برقی می باشد. یک سر لوله اکستنشن به شلنگ و سر دیگر به نازل متصل می شود. انواع مختلفی از نازل ها در بازار موجود است. این لوله کششی به هدایت نازل در جهت دلخواه کمک می کند.

قطعات جاروبرقی: عکس لوله تلسکوپی یا اکستنشن جارو برقی

فن داخلی جارو برقی

فن داخلی درست پشت برس چرخان جارو برقی قرار دارد. هدف آن هدایت هوا برای حرکت از فیلتر به کیسه جارو برقی است. هنگامی که تیغه زاویه دار فن می چرخد، هوا را می مکد و هوا را به سمت درگاه اگزوز هل می دهد. این قطعه مانند یک راهنمای تور عمل می کند و دائماً کثیفی ها و زباله ها را از فیلتر به داخل کیسه گرد و غبار هدایت می کند.

قطعات جاروبرقی: عکس فن داخلی جارو برقی

پاورهد جارو برقی

پاور هد که به عنوان نازل قدرت شناحته می شود یکی از اجزای اصلی جارو برقی بوده که در پایه جارو برقی قرار دارد. عملکرد این قسمت به هم زدن کثیفی است تا از پایین به سمت بالا که در آن مکش اتفاق می افتد حرکت کند. هم چنین قابلیت تنظیم ارتفاع خود را برای هر نوع کفی به رول برس ارائه می دهد. انواع مختلف پاور هد قادر به تمیز کردن هر سطحی از کف چوبی گرفته تا فرش و پرز های عمیق را دارد.

قطعات جاروبرقی: عکس پاورهد جارو برقی

بسیاری از پاورهد ها دارای یک پورت مسدود هستند که به رفع انسداد کمک می کند. عدم وجود پورت انسداد، ممکن است فرصتی برای از بین بردن دستگاه شما وجود داشته باشد. بنابراین، داشتن این پورت گرفتگی برای جارو برقی شما بهتر است.

برس جارو برقی

یکی از قطعات اصلی جارو برقی، برس جارو برقی می باشد که به صورت غلتکی درون پاور هد قرار دارد. برای تمیز کردن فرش، و هر سطحی به صورت دستی یا خودکار عمل می کند.

اجزای جاروبرقی: عکس برس جارو برقی

اتصالات جارو برقی

اکثر جارو برقی ها از اتصالات زیادی برای کارایی بهتر استفاده می کنند. ابزار شکاف، برس گرد گیری و ابزار اثاثه یا لوازم داخلی برخی از اتصالاتی هستند که در جارو برقی دیده می شوند. ابزار های خلاقانه در جارو برقی ناحیه باریک و غیر قابل دسترس مانند زیر تخت یا مبلمان را تمیز می‌ کنند. برس های گردگیری برای پاک کردن قفسه کتاب، طاقچه ها، لامپ، نمایشگاه و آثار هنری قاب شده شما استفاده می شود.

اجزای جاروبرقی: عکس اتصالات جارو برقی

کنترل کننده ی سرعت جارو برقی

در بعضی موارد نیاز است که سرعت موتور جارو برقی را به دلخواه تنظیم کنیم. بنابراین می توانیم از قطعه کنترل کننده سرعت جارو برقی برای دستیابی به این امر استفاده نماییم.

قطعات جاروبرقی: عکس کنترل کننده ی سرعت جارو برقی

کنترل مکش جارو برقی

در مواردی که نیاز داریم فشار مکش جارو برقی را به طور دلخواه تنظیم کنیم، می توان با استفاده از دکمه کنترل مکش در جارو برقی این کار را انجام دهیم.

اجزای جاروبرقی: عکس کنترل مکش جارو برقی

چراغ جلو جارو برقی

چراغ جلو بخشی از جاروبرقی است که در نازل برق قرار دارد. عملکرد چراغ جلو روشن تر کردن مسیر محل تمیز کردن است که به تشخیص تمیز بودن یا نبودن آن منطقه کمک می کند. هم چنین به افزایش نور در مکان هایی مانند زیر تخت یا مبلمان کمک می کند.

اجزای جاروبرقی: عکس چراغ جلو جارو برقی

ماژول کنترل جارو برقی

ماژول کنترل به عنوان نمایشگر دیجیتال جاروبرقی نیز شناخته می شود و در واحد مکش مرکزی جاروبرقی موجود است. این قطعه کمک می کند تا در مورد وضعیت باتری، مشکل فیلتر، وضعیت کیسه گرد و غبار و سایر موارد به کاربر هشدار داده شود.
اجزای جاروبرقی: عکس ماژول کنترل جارو برقی

تسمه متحرک جارو برقی

تسمه متحرک جارو برقی برای اتصال موتور با یک برس دوار استفاده می شود. اگر مکش جارو برقی ضعیف شده و زباله ها به داخل دستگاه نمی روند، دلیل آن احتمالاً مربوط به معیوب بودن تسمه متحرک است.عملکرد درست این قطعه اجازه می دهد تا جارو برقی به طور پیوسته و بدون وقفه کار کند. بنابراین، بسیاری از تعمیرکاران جارو برقی توصیه می کنند، برای عملکرد بهتر دستگاه باید هر 3 ماه آن را تعویض کنیم.

اجزای جاروبرقی: عکس تسمه متحرک جارو برقی

فیلتر جارو برقی

فیلتر جارو برقی برای جداسازی اجسام سنگین و جامد از گرد و غبار ضروری است. این قطعه به این دلیل مهم است که اجسام بزرگ اغلب می توانند قسمت هایی از خلاء را بشکنند. پره های فن ممکن است آسیب ببینند و اگر زباله های سخت از فیلتر عبور کنند، سوراخ هایی در کیسه گرد و غبار ایجاد می شود. فیلتر مانند سپر جاروبرقی شما در برابر شمشیر است. فیلتر ها برای جاروبرقی ضروری هستند تا از عبور هر گونه آلودگی و باکتری از هد برقی که در خارج از جاروبرقی شناور است جلوگیری شود. جریان هوا از درگاه اگزوز به خانه ما حاوی مقدار زیادی آلرژن، گرد و غبار و باکتری است که بر سلامت ما تأثیر می گذارد. جارو برقی از یک فیلتر برای غلبه بر این مشکل استفاده می کند و خانه ما را عاری از باکتری می کند. به طور کلی دو نوع فیلتر موجود است.

 • فیلتر HEPA واقعی
 • فیتر سبک HEPA

اجزای جاروبرقی: عکس فیلتر جارو برقی

فیلتر HEPA واقعی

فیلتر های HEPA واقعی برای به دام انداختن تقریباً 99.7 درصد از باکتری ها و آلرژن ها استفاده می شود که اندازه آن ها تا 0.3 میکرون است. این کار موثر تر است که خانه هایمان را آلوده و عاری از باکتری کنیم. این فیلترها از هر فیلتر دیگری گرانتر هستند و فقط در مدل های گران قیمت موجود هستند.

فیلتر سبک HEPA

فیلر سبک  HEPA برای به دام انداختن حدود 85 تا 99 درصد گرد و غبار، زباله ها و باکتری ها استفاده می شود. این فیلتر ها ارزان هستند و کارایی کمتری نسبت به فیلترهای هپا واقعی دارند، اما به این معنی نیست که این نوع فیلتر بی فایده است. سبک هپا می تواند 85 تا 99 درصد از باکتری ها و آلرژن ها را به دام بیندازد. علاوه بر این، انواع خاصی از فیلتر های قابل شستشو هستند که سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه است، در حالی که برخی از فیلتر ها باید به طور مرتب تعویض شوند که ممکن است برای برخی افراد گران تمام شود.

کیسه گرد و غبار جارو برقی

وظیفه کیسه گرد و غبار جمع آوری گرد و غبار و زباله ها می باشد. هوا از کیسه گرد و غبار خارج می شود و گرد و غبار و زباله رسوب می کند. این شکاف های گرد و غبار معمولاً از پارچه یا کاغذ کوره ساخته شده اند. در برخی از جارو برقی ها، کیسه گرد و غبار دارای دو بخش است. یک بخش برای ذرات جامد و بخش دیگر برای گرد و غبار و زباله است.

کلید روشن و خاموش جارو برقی

کلید جارو برقی باعث روشن یا خاموش شدن دستگاه می شود. این سوئیچ را می توان در مکان های مختلف جارو برقی قرار داد و کاملاً به برند و مدل دستگاه بستگی دارد. در برخی از جارو برقی ها، کلید ON/OFF روی بدنه و برخی روی دسته آن ها قرار می گیرد.

معرفی قطعات جاروبرقی: عکس کلید روشن و خاموش جارو برقی

چرخ جارو برقی

چرخ های جارو برقی یکی از مهم ترین قطعات در جارو برقی به شمار می روند که با استفاده از آن ها می ‌توانیم دستگاه را به هر مکانی برای تمیز کردن زمین منتقل کنیم.

معرفی قطعات جاروبرقی: عکس چرخ جارو برقی

برد الکتریکی جارو برقی

طیف متنوعی از برد های الکتریکی جارو برقی کارآمد و محکم وجود دارد که در ساخت مدل های مختلف جارو برقی به کار گرفته می شود. این برد های PCB جاروبرقی پیشرفته و با دوام با فناوری مدرن ادغام شده اند تا خدمات برجسته ای را ارائه دهند و عمر کار جارو برقی را افزایش دهند. این برد های الکترونیکی متشکل از قطعات و اجزای ریز و درشتی هستند که هر یک وظیفه خاصی بر عهده دارند. برد جارو برقی بر روی تخته‌ های چند لایه با دوام و مستحکم ساخته شده ‌اند که می ‌توانند در هر نوع مجموعه الکتریکی قرار بگیرند و در نتیجه سطوح عملکردی بهینه را ارائه می‌ دهند.

معرفی قطعات جاروبرقی: عکس برد الکتریکی جارو برقی

سیم جمع کن جارو برقی

یکی از قطعات مکانیکی جارو برقی ها، سیم جمع کن بوده با استفاده از جریان برق به جمع کردن سیم برق دستگاه پس از اتمام استفاده از جارو برقی می کند. سیم جمع کن درون یک فنر به شکل مار پیچی قرار گرفته و به دور قرقره پیچیده شده است.

معرفی اجزای جاروبرقی: عکس سیم جمع کن جاروبرقی

بدنه جارو برقی

بدنه جارو برقی در واقع از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش مخصوص کلید ها، سیم جمع کن و قسمت قطعات اضافه و جانبی می باشد و بخش دوم شامل کیسه جارو برقی و فیلتر ها می باشد. بدنه جارو برقی نسبت به سلیقه سازنده می تواند در رنگ و شکل های متفاوتی طراحی گردد.

دانلود pdf مقاله: معرفی قطعات جاروبرقی و عملکرد هر کدام

3/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دوره های تعمیراتی پردرآمد ویژه بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله