زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم : یکی از مهم ترین قطعات خودرو، قطعه ای به نام تسمه تایم است. حساسیت این قطعه به اندازه ای ست که در صورت پاره شدن و خرابی آن، خسارت های میلیونی برای شما به بار می آورد. به عبارت دیگر، تسمه تایم مانند دیگر قطعات خودرو نیست که هنگام خرابی به راحتی تعویض شود؛ بلکه این قطعه وقتی با نقص مواجه می گردد، به راحتی به دیگر قطعات نیز صدمه زده و خسارت به بار می آورد. در این مقاله تصمیم داریم با تعریفی از این قطعه، هشدارهای پاره شدن آن و زمان تعویض تسمه تایم، آشنا کنیم.

آموزش مکانیک خودرو

پیشنها ویژه: دروه های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو عملی و تضمینی با مدرک معتبر در آموزشگاه فن آموزان

تسمه تایم خودرو چیست؟

این تسمه از جنس پلاستیکی است و دنده هایی بر روی آن قابل مشاهده است. مهم ترین وظیفه این تسمه، روشن کردن موتور و در نهایت ماشین است. پس بدون آن این اتفاق نخواهد افتاد. دو قسمت مهم در موتور به نام های میل لنگ و میل سوپاپ وجود دارند که تسمه تایم بر روی پولی های آن ها قرار گرفته است.

از جمله کارهایی که تسمه تایم انجام می دهد، تعیین زمانبندی عملکرد میل سوپاپ است. گفته می شود، تعداد دورهایی که میل سوپاپ می چرخد، یک دوم تعداد دورهایی است که میل لنگ می چرخد. به عبارت دیگر، به ازای هر دو دور چرخش میل لنگ، میل سوپاپ یک دور به چرخش در می آید.

تسمه تایم خودرو چیست

در گذشته برای این زمانبندی، از زنجیر تایم استفاده می شده است. به همین علت در برخی خودرو ها مانند پیکان و پیکان وانت، از زنجیر تایم استفاده شده است. شاید برایتان سوال ایجاد شده باشد که تفاوت زنجیر و تسمه تایم با هم در چیست! از لحاظ دوام و ماندگاری، زنجیر تایم نسبت به تسمه عمر طولانی تری دارد و تسمه به خاطر جنس پلاستیکی بیشتر از زنجیر تایم که آهنی است، در معرض خرابی و پارگی قرار دارد.

بنابراین باید در زمان مشخص و مناسب، اقدام به تعویض تسمه تایم صورت گردد. اما نکته مثبتی که تسمه تایم نسبت به زنجیر دارد، بی صدا بودن آن است. زنجیر تایم به خاطر آهنی بودن، دارای سر و صدای زیادی است و تعمیر و نگهداری آن سخت تر و پرهزینه تر از تسمه می باشد.

پاره شدن تسمه تایم

داشتن آگاهی کافی در ارتباط با خودرو و تمامی قطعات آن، به ویژه قطعات حساسی مانند تسمه تایم، امنیت راننده و سرنشینان را بالا برده و همچنین از خسارت های مالی زیاد نیز جلوگیری می کند.

در قسمت قبل گفته شد که تسمه تایم عمر مشخصی دارد و باید به موقع تعویض شود. همچنین در مورد خسارت های ناشی از پارگی تسمه تایم و آسیب دیدن سایر قطعات خودرو به خاطر پارگی این قطعه، جملاتی ذکر شد. اما بیایید بررسی کنیم که واقعا چه اتفاقی در خودرو ما می افتد، اگر تسمه تایم به موقع عوض نشده و پاره شود.

در داخل سیلندر خودرو، پیستون ها و سوپاپ هایی هستند که به خاطر چرخیدن میل لنگ و میل سوپاپ، طبق زمانبندی مشخص شده به وسیله تسمه تایم، این پیستون ها و سوپاپ ها به همدیگر برخورد نمی کنند. پس واضح است، در صورتیکه تسمه پاره شود، این زمانبندی حیاتی بهم ریخته و سوپاپ ها و پیستون ها با یکدیگر برخورد می کنند. نتیجه این برخورد، خرابی و کج شده سوپاپ ها و اختلال در عملکرد خودرو می باشد؛ که البته این کمترین خسارت ناشی از حادثه پاره شدن تسمه تایم است. اگر ماشین با سرعت در حال حرکت باشد و دور موتور نیز بالاست، این خسارت به سیلندر نیز میرسد که حتی ممکن است نیاز باشد این قطعه را نیز تعویض کنید.

یک نکته بسیار مهم که اغلب افراد از آن غافل می شوند، بررسی سلامت تسمه دینام است. تسمه دینام دارای عمر کوتاهتری نسبت به تسمه تایم است و باید بعد از هر 20 هزار کیلومتر کارکرد، حتما آن را عوض کرد. اگر تسمه دینام پاره شود، ممکن است تکه هایی از آن وارد محفظه تایمینگ شده و حتی باعث پارگی تسمه تایم نیز گردد.

در ایران، طبق آمار و ارقام، بیشترین میزان پارگی تسمه تایم در خودروهای خانواده پژو است. البته پرایدهای یورو4 نیز از این قاعده مستثنی نیستند و سوپاپ های ان ها به خاطر پاره شدن تسمه ، دچار آسیب شده و موتورشان نیازمند تعمیر خواهد بود. علاوه بر این دو کارخانه، در خودروهای ریو نیز این اتفاق به کرات رخ داده و خسارت هایی، حتی بیشتر از دیگر ماشین ها، وارد کرده است.

برخی خودرو ها نیز، مانند پراید های مدل پایین،در صورت پارگی تسمه تایم ، به خاطر کوتاه بودن شاتون ها، سوپاپ ها آسیب نمی بینند و فقط ماشین در حال حرکت خاموش می شود.

در کل، پاره شدن تسمه تایم و تسمه دینام می تواند عواقب بدی داشته و زمان و پول زیادی از شما هدر برود. توصیه کارشناسان این است که تمامی راننده ها به امور مربوط به خودرو خود واقف باشند و مواردی از جمله زمان تعویض تسمه تایم را همیشه به یاد بسپارند. اما برای دانستن زمان تعویض این قطعه حساس و مهم، بخش بعدی را مطالعه کنید.

زمان استاندارد برای تعویض تسمه تایم

زمان مناسب تعویض تسمه تایم برای تمام خودروها یکسان نیست. فاکتورهایی وجود دارند که بر اساس آن ها می توان به این نتیجه رسید که آیا زمان تعویض این تسمه فرا رسیده است یا خیر. اما به صورت کلی گفته می شود که زمانی که خودرویی 60 هزار کیلومتر راه رفت، بهتر است بدون توجه به دیگر فاکتورها، تسمه تایم تعویض شود.

 زمان استاندارد تعویض تسمه تایم

از مواردی که برای تشخیص زمان تعویض تسمه تایم باید در نظر گرفت، جدا از کارکرد 60 هزار کیلومتری، تاریخ انقضای خود تسمه است. ممکن است خودرویی چند سال استفاده نشده باشد و کارکرد آن زیر 60 هزارتا باشد؛ نمی توان گفت به علت کارکرد کم آن، نیازی به تعویض تسمه نیست. در اینجا عمر تسمه از زمان تولید آن مهم می شود.

هر تسمه تنها سه تا پنج سال، قابل استفاده است. بنابراین، در هنگام تعیین زمان تعویض تسمه تایم ، جدای از بررسی کارکرد اتومبیل، تاریخ انقضای تسمه هم باید مد نظر قرار داده شود. اما گاهی اوقات، نیاز است که تسمه را زودتر زمان اعلام شده توسط کمپانی خودرو عوض کنیم. اینجاست که نیاز است علائم هشداردهنده فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم را باید شناخت.

علائم مهم برای تعویض تسمه تایم

  1. یکی از علائم مهم زمان تعویض تسمه تایم ، استارت نخوردن ماشین است. وقتی عملکرد تسمه تایم درست نباشد، در زمان استارت زدن، میل لنگ به حرکت درآمده ، اما نیروی لازم برای حرکت میل سوپاپ منتقل نمی شود و در نتیجه، اتومبیل شما روشن نمی گردد. در صورتی که تسمه تایم سالم باشد، حرکت میل لنگ به میل سوپاپ منتقل شده و عمل احتراق در موتور رخ داده و ماشین روشن می شود.
  2. نشانه دیگری که به شما زمان تعویض تسمه تایم را اعلام می کند ، دود زیادی است که از اگزوز خارج می شود. این دود غلیظ و زیاد، نشان دهنده انجام نشدن پروسه احتراق کامل و صحیح در داخل موتور است. خرابی تسمه تایم می تواند منجر به ناموفق بودن عمل احتراق گردد.
  3. سومین علامت زمان تعویض تسمه تایم ، کارکرد ضعیف موتور در هنگام حرکت خودرو است. لغزش یا کاهش قدرت موتور که دلیلی بر عملکرد ضعیف دور موتور است، حاکی از آن می باشد که تسمه تایم باید تعویض شود.

در خودروهای ایرانی، کیلومترهایی توسط کمپانی ها برای هر اتومبیل مشخص شده است که مالکین معمولا بر اساس این کیلومترها، به تعمیرگاه مراجعه کرده و درخواست تعویض تسمه تایم خود را دارند. در زیر برخی از اعداد و رقم ها برای خودروهای مختلف آورده شده است:

  • پژو ۴۰۵: ۷۰ هزار کیلومتر
  • تندر۹۰: ۴۰ هزار کیلومتر
  • پراید: ۱۰۰ هزار کیلومتر
  • ریو: ۶۵ هزار کیلومتر
  • مزدا ۳۲۳: ۷۰ هزار کیلومتر
  • مگان: ۶۰ هزار کیلومتر
  • زانتیا: ۶۵ هزار کیلومتر

برای عملکرد ایمن و بهتر، عموما خودروها در کیلومتری بین 60 تا 70 هزار نیاز دارند تا تسمه تایم جدید روی آن ها نصب شود. این اعداد را می توان در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کرد.

نکات مهم برای تعویض تسمه تایم

در زمان تعویض تسمه تایم ، بهتر است بلبرینگ تایم را نیز همزمان عوض کنید. هر چند تعویض بلبرینگ تایم هر 100 هزار کیلومتر است. اما کماکان بهتر است هم زمان با تعویض تسمه ، بلبرینگ نیز عوض شده تا از خرابی آن و صدمه به تسمه تایم، جلوگیری کرده باشید.

تعویض تسمه تایم

تسمه را هیچگاه تا نزنید و اشیاء و اجسام خارجی روی آن قرار ندهید.

یک تسمه تایم سالم، باید فاقد شکستگی و ترک در سطح و دندانه ها، پریدگی لبه ها و جدایی لایه ها باشد.

تسمه را به صورت مرتب چک کنید و زمان تعویض تسمه تایم را بدانید.

بررسی کنید ظاهر تسمه خوردگی و ترک و پریدگی و باز شدن دندانه ها را نداشته باشد. در صورت رؤیت هر یک از این موارد، بهتر است از استفاده آن تسمه پرهیز کنید.

بهتر است در زمان تعویض تسمه تایم ، وسایلی که خرابی احتمالی آن ها، باعث صدمه به تسمه می شود را نیز تعویض کنید. مانند واترپمپ ها، هرزگردها و پولی ها.

آموزشگاه فن آموزان دوره های آموزش مکانیک و اتومکانیک خودرو را بصورت تضمینی و تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره های مکانیک و برق خودور ،  آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیر گیربکس خودرو ، آموزش تعمیر موتور سیکلت ، آموزش جلوبندی سازی خودرو و … با ارائه مدرک فنی حرفه ای برگزار می کند. عناوین بیش از هشتاد دوره آموزشی در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده است.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یک =