0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

باتری اسیدی بهتر است یا اتمی

باتری اسیدی بهتر است یا اتمی

یکی از تکراری ترین سوال‌هایی که معمولا در حوزه باتری خودرو مطرح میشود ، تفاوت بین انواع مختلف آن است. امروزه دو نوع باتری، با نام های باتری اسیدی و باتری اتمی ، در بازار مصرف‌کنندگان وجود دارند و شرکت‌های متعددی با کیفیت‌های متفاوت این باتری‌ها را تولید و روانه بازار میکند. باتری اتمی یا باتری اسیدی؟  کدام بهتر است ؟ آیا واقعا یکی از آنها بر دیگری برتری دارد. تفاوت این دو نوع باطری در چیست؟  چرا بیشتر فروشندگان  باتری اتمی را تبلیغ میکنند و سعی در فروش آن دارند ؟ آیا  طول عمر باطری اتمی واقعا بیشتر است؟ اینها سوالاتی است که اکثر مصرف کنندگان در ذهن خود راجع به باتری دارند.

آموزش برق خودرو

وظیفه اصلی باتری ماشین تامین کردن انرژی و نیروی لازم برای روشن شدن، جرقه زدن استارت موتور و تامین انرژی برای سیستم های روشنایی، صوتی و تصویری و… می باشد. میزان سلامت باتری ماشین بر کیفیت راندمان خودرو تاثیر مستقیم دارد.  عمر قطعات موجوددر خودرو رابطه مستقیمی با باتری ماشین دارد. پس اینکه ما برای خودروی خود چه نوع باتری را و با چه ویژگی هایی انتخاب میکنیم بسیار مهم و تاثیرگذار است.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش مکانیک خودرو عملی و تضمینی در تعمیرگاه مجهز با 30% تخفیف ویژه دوره. برای ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

انواع باتری خودرو

دو نوع باتری از نظر ساختار داریم:

 • اسیدی یا الکترولیتی
 • اتمی یا سیلد

انواع باتری خودرو

هر دو نوع  این باتری‌ها قابلیت شارژ  و دشارژ شدن را  دارند، و در آمپرهای متفاوتی تولید می‌شوند. همچنین،  خروجی آمپر و قدرت باتری‌های اتمی و  باتری های اسیدی به یک انداه هست . هر دو نوع باتری دارای وزن و ابعاد مشابهی می باشند. همچنین هر دو از ورقه های سربی و الکترولیت ساخته می شوند و ولتاژ ۱۲ ولت و برق رسانی یکسانی دارند که با اتصال قطب مثبت و قطب منفی که بر روی آنها قرار داده شده است قابل استفاده است.

 1. باتری اسیدی خودرو

باتری‌های اسیدی، نسل قدیمی و شناخته‌شده انواع باتری‌های خودرو هستند که هنوز هم  مشتریان زیادی دارند . سطح این باتری‌ها از شش درپوش جداگانه تشکیل شده است که قابلیت باز و بسته شدن دارند و دارای الکترولیت‌های موردنیاز برای فعالیت باتری میباشند . در میان صفحه های مثبت و منفی از محلولی به نام الکترولیت که از ۶۵ درصد آب و ۳۵ درصد اسید تشکیل شده است، پر می شود. در باتری های اسیدی جنس صفحات الکترولیت از سرب است. صفحه های هرفضا به واسطه اتصال دهنده ای به هم متصل می شوند. هر کدام از فضا‌ها حدود ۲ تا ۲.۲ ولت برق تولید می‌کنند که به‌همین دلیل باتری ها ۱۲ ولت خروجی برق دارند.

سطح الکترولیت‌های باتری با دو علامت حداکثر (MAX) و حداقل (MIN) روی کلاهک‌ها مشخص شده است . جدای از کلاهک‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، باتری‌های اسیدی  دارای چندین صفحه غوطه‌ور نیز هستند . صفحاتی که در محلول اسید سولفوریک و آب شناور هستند؛ و به همین خاطر این باتری‌ها را با باتری های اسیدی نامیده اند . مشکلات هنگام استارت و روشن کردن خودرو، از نشانه‌های ضعف در عملکرد  باتری  اسیدی میباشد.

در واقع باطری اتمی نیز اسید دارد و فقط سطح اسید آن  به علت نوع صفحات باطری تغییری نمیکند وکم نمیشود .  پس باطری اتمی باطری خشک و عاری از اسید نیست.

البته باطری بدون اسید نیز وجود دارد اما  به دلیل  قیمت بسیار بالا در بازار باطری داخلی یافت نمیشود و فقط باتریهای یو پی اس یا برق اضطراری از باطری کاملا خشک استفاده میکنند که این نوع باتری ups مناسب استفاده در خودرو نیست.

باتری های اسیدی از باتری هایی هستند که نیامند به مراقبت هستند ؛ چرا که همواره باید میزان اسید آنها به طور مداوم و مرتب چک شود . ساختار این نوع باتری ها به طوری هست که به مرور زمان سطح اسید موجود در باتری کاهش پیدا خواهد کرد  و اگر چک نشود و میزان اسید اضافه نشود ؛ در نتیجه باتری خالی میشود.

 1. باتری های اتمی خودرو

انواع باتری‌های اتمی که با نام‌های سیلندر و باتری خشک هم شناخته می‌شوند، این نوع باتری محبوبیت زیادی در میان مصرف‌کنندگان دارند و از آن به‌عنوان نسل جدید باتری‌های مورداستفاده روی خودروها شناخته می‌شوند. باتری‌های اتمی هم همانند باتری های اسیدی، دارای سطح مشخصی از الکترولیت هستند. تنها تفاوت در عملکردی است که  بین این دو نوع باتری وجود دارد،  عدم نیاز باتری اتمی به اضافه کردن آب مقطر، بررسی چگالی و  تنظیم سطح الکترولیت است.

باتری اتمی خودرو

 این ویژگی به دلیل کارایی صفحات استفاده شده در ساختار باتری‌های اتمی وجود دارد . در ساختار باطری های اتمی از کلسیم استفاده شده است و به همین دلیل دیگر میزان اسید موجود در باتری با گذشت زمان کاهش پیدا نمی کند.

این باتری ها کمتر نیاز به مراقبت دارند. یکی از مزایای این باتری ها این است که نشانگری که بر روی باتری نصب شده است توسط رنگ خود از سلامت باتری خبر میدهد.

تفاوت باتری اسیدی و باتری اتمی

حال سوال این است . تفاوت بارتی اسیدی و باتری اتمی چیست ؟ و باتری اسیدی بهتر است یا اتمی؟

 • مزایای باطری اتمی که نسبت با باطری اسیدی دارد این است که آلودگی کمتر تولید میکند.
 • اسید یا الکترولیت باطری از درون باطری خارج نخواهد شد و باطری تا آخر عمر خود تمیز و بدون ریزش اسید میماند.این اختلاف را زمانی که دو عدد باطری  فرسوده اتمی و اسیدی را با هم مقایسه کنید کاملا خود را نشان میدهد . باطری فرسوده اتمی بسیار تمیز تر از باطری فرسوده اسیدی است.
 • عمر یک باطری اتمی در شرایطی که دینام ماشین درست باشد و ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد  به پنج سال هم میرسد که این مسئله در مورد باطریهای اسیدی دیده نمیشود و طول عمر باطریهای اسیدی کمتر است.
 • از دیگر تفاوت‌های این دو نوع باتری ، می‌توان به نحوۀ غیرفعال شدن و همچنین عمر مفیدشان اشاره کرد. باتری‌های اسیدی معمولاً به آرامی خاموش می‌شوند و تحت تاثیر عوامل خارجی ساده‌ای مانند مشکل در استارت، خراب می‌شوند. در مقابل، باتری‌های اتمی به طور ناگهانی و به یکباره خاموش می‌شوند و روند خاموش شدن آن‌ها، هیچ علائم و هشدار و نشانه ای ندارد.

تفاوت باتری اسیدی و باتری اتمی

 • آلودگی محیطی توسط اسید در باتری‌های اسیدی بسیار بیشتر از انواع اتمی باتری‌ها است. این تفاوت به دلیل تعداد و نوع ساختار درپوش و حامل اسید می‌باشد. به دلیل وجود تعداد بیشتر ظرف حامل اسید در باتری‌های اسیدی، خطر ریختن و آلودگی اطراف باتری و موتور خودرو توسط اسید موجود  در مخزن افزایش می‌یابد.
 • یکی دیگر از اساسی‌ترین تفاوت‌های این دو عمرشان میباشد. معمولا طول عمر باتری‌های اتمی ۵ تا ۱۰ سال است و بسیار بیشتر از طول عمر مفید یک باتری اسیدی است. البته روش نگهداری، کیفیت محصول و برند باتری از عوامل تأثیرگذار در طول عمر باتری‌ها هستند.
 • صفحات استفاده شده در ساخت باتری‌های اسیدی به مراقبت و نگهداری نیاز دارند.
 • نگه‌داری و  تعمیر  باتری‌های اتمی بسیار آسان‌تر از انواع اسیدی هستند. فقط زمانی که دما به طور ناگهانی افزایش پیدا کند، باتری‌های اتمی آسیب جدی متحمل می‌شوند و احتمالاً امکان تعمیر آنها وجود نخواهد داشت.
 • اتومبیل‌هایی که به باتری اتمی مجهز هستند، توان تولیدی بسیار بیشتری از خودروهای مجهز به باتری اسیدی دارند. همچنین به دلیل وجود منبع تغذیه بهتر در انواع اتمی، فرایند استارت خوردن در این نوع‌ باتری‌ها کاملاً بدون مشکل انجام می‌شود.
 • از دیگر تفاوت‌‌های عمده‌ای که بین این دو نسل وجود دارد، مقاومت در برابر شارژ بیش از حد است!
 • یکی از دیگر از مهم‌ترین مزایای باتری‌های اتمی، عدم نیاز به شارژ مجدد پس از تهیۀ آن است. زیرا که باتری‌های اتمی دارای ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتری نسبت به باتری‌های اسیدی هستند.

بطور خلاصه مزایا و معایب باتری های اتمی موارد زیر است:

مزایای باتری اتمی

 • در باتری اتمی امکان شارژ شدن دوباره باتری وجود دارد .
 • باتری اتمی نیاز به تعمیرات و کمتری نسبت به نوع اسیدی دارد.
 • باتری اتمی نیاز به چک و سرویس آب مقطر ندارد.
 • باتری اتمی در برابر شارژ بیش از حد و همین طور دشارژ شدن مقاومت بالایی ا خود نشان میدهد .
 • باتری اتمی طول عمر بیشتری دارد.
 • آلودگی باتری اتمی از باتری اسیدی کمتر است. در این نوع باتری به دلیل بسته بودن قالب باتری به هیچ وجه اسید باتری از آن خارج نمی شود  و باعث کثیف شدن بدنه و آسیب به سیم کشی های خودرو نخواهد شد .در نتیجه، تا آخر عمر باتری اتمی، ساختار باتری اتمی خودرو کاملا تمیز و بدون ریزش اسید خواهد ماند.

معایب باتری اتمی

 • احتمال از کار افتادن یک دفعه ایی باتری اتمی وجود دارد.
 • قیمت بالاتری نسبت به باتری اسیدی دارند.
 • همچنین باتری‌های اتمی فقط یک درپوش دارند، در حالی که انواع اسیدی، دارای شش محفظۀ ذخیره‌سازی اسید هستند.
 • باتری‌های اسیدی دسترسی آسانی به اسید ندارند! در مقابل باتری‌های اتمی نیازی به اسید ندارند.
 • باتری‌های اتمی به دلیل دارا بودن برخی ویژگی های مثبت، مزایا و بهره بردن بیشتر از علم روز، قیمت بیشتری از  باتری‌های اسیدی دارند.

با توجه به مطالب گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت که باتری‌های اتمی بهتر از باتری‌های اسیدی هستند و به‌همین دلیل هم فروش بسیار بیشتری نسبت‌ به باتری های اسیدی دارند. عمر طولانی و صدالبته عملکرد بسیار بهتر، این نوع باتری ها ارزش قیمت بالای این نوع باتری را دارد. بنابراین باتری اتمی، انتخاب بهتری به نظر میرسد ؛ اما فراموش نکنید که باتری‌های اسیدی هم طرفداران خود را  دارد و بسیاری از شرکت‌های تولیدکنندۀ باتری هنوز این مدل از باتری‌ها را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی آموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران می باشد و دوره های تخصصی ویژه کار واشتغال از جمله مکانیک و برق خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش تعمیر موتور سیکلت و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را بصورت عملی در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

یک پاسخ به “باتری اسیدی بهتر است یا اتمی”

 1. جای تاسفه مردم همه جوره از تولید کننده داخلی حمایت کردن ولی اونها بجای کالای خوب با کمک .. کاهاهاشون رو با بالاترین قیمت و پایین ترین کیفیت به مردم قالب میکنند. تکنولوژی هر روز پیشرفت میکنه. باطری خودرو تا چند دهه پیش خراب نمیشد اگه شارژ کم میکرد با شارژ کردن درست قابل استفاده بود ولی هر سال به عمد مثل محصولات دیگه تعمدا عمرشون رو کم کردند تا با این قیمت هنگفت عمر کمترب و برای اونها فروش بیشتری داشته باشه. باطری عمرش از مداوم به پنج سال و بعد سه سال و دو سال و الان یک سال بیشتر کار نمیکه. مطمینا من خریدار و بقیه از پولی که میدیم با این کیفیت راضی نیستیم ولی با توافقاتی که بین اونها انجام شده تا محصول خارجی وارد نشه که بتونن بدتربن رو بزور به مردم بندازند چاره ای رو برای مردم نزاشتند و بجای حمایت مردمی مجبور به خرید کاهای بدون کیفیت تعمدی میکنند. این اقتصاد کلاه برداری هست و هیچ موقع پیشرفتی دروون نخواهد بود مگر با کلاه برداری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله