علائم و اختصارات نقشه لوله کشی ساختمان

علائم و اختصارات نقشه لوله کشی ساختمان
چکیده مطلب :

نماد های لوله کشی یک طراح را قادر می سازد تا یک برنامه گام به گام مشخص را دنبال کند. یک نقشه به لوله کش کمک می کند تا با مکان یابی تجهیزات از طریق نماد ها و اختصارات لوله کشی ذکر شده در یک طرح، ارتباط خود را حفظ کند. در این مقاله قصد داریم با جزئیات علائم و اختصارات نقشه لوله کشی ساختمان آشنا شویم.

زیرساخت یک خانه بدون ساختار لوله کشی حرفه ای لنگ است. لوله کشی برای تامین آب و گاز در سراسر ساختمان انجام می شود. همه اتاق ها، آشپزخانه، دستشویی ها، اتاق های نشیمن نیاز به اتصال خط لوله برای تامین آب و گاز دارند. اتصال خط لوله لوله کشی برای تامین، ورودی آب تمیز و تخلیه زباله نصب شده است.

اتصال به خوبی نصب شده دلیلی برای سلامتی در نظر گرفته می شود زیرا وظیفه تمیزی آب را بر عهده دارد. این آب در روال روزانه استفاده می شود. برای این منظور یک نقشه لوله کشی حرفه ای ساخته شده و تمامی عملکرد ها از طریق نماد های لوله کشی به تصویر کشیده شده است. این نماد ها انواع ابزار و تجهیزات لوله کشی را پوشش می دهند. در اینجا قصد داریم با جزئیات علائم و اختصارات نقشه لوله کشی ساختمان آشنا شویم.

آموزشگاه فن آموزان دوره جامع آموزش لوله کشی ساختمان را بصورت عملی در کارگاههای مجهز به تجهیزات و ابزارهای تخصصی و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای برگزار می کند. این دوره علاوه بر لولوه کشی آب و فاضلاب، نصب پمپ ، آبگرمکن و اجرای سیستم گرمایش از کف را بصورت کامل در برمی گیرد. برای مشاهده سرفصل ها و جزئیات کامل این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش لوله کشی ساختمان

الزامات نقشه لوله کشی ساختمان

قبل از ایجاد نمودار و نقشه لوله کشی ساختمان، باید الزامات تجهیزات لوله کشی را بدانید. برای وضوح و سازگاری، طرح ‌بندی ‌های نقشه لوله ‌کشی باید از نماد های شماتیک استاندارد صنعتی و دقیق استفاده کنند. در بسیاری از موارد، نمودار لوله کشی برای تشخیص فرآیند های خاص کد رنگی می شود، به عنوان مثال:

 • خطوط آبی نماد تامین آب شیرین است.
 • خطوط قرمز برای تامین آب گرم است.
 • خطوط سیاه برای لوله های زباله است.
 • خطوط زرد نماد لوله های هواگیری هستند.

در ادامه ضمن آشنایی با نماد های لوله کشی و انواع آن، نمونه هایی از نماد و اختصارات شماتیک لوله کشی برای پلان های تجاری و مسکونی آورده شده است.

نماد های لوله کشی چیست؟

پلان لوله کشی اتصال خطوط لوله در دیوار های ساختمان و زیر زمین است. نقشه های لوله کشی ساختمان برای تامین آب، تامین معابر زهکشی و جلوگیری از تخریب خط لوله انجام می شود. تمام اتاق ها نیاز به اتصال آب و گاز دارند که تنها پس از نصب لوله کشی خوب امکان پذیر است. این نشان می دهد که چگونه آب شیرین وارد و زباله ها خارج می شوند. این فرآیند ماهیت فنی بسیار حساسی دارد و به یک تکنسین لوله کشی ساختمان واجد شرایط نیاز دارد.

 نماد های لوله کشی

یک تکنسین لوله کشی ساختمان باید یک طرح لوله کشی را ترسیم می کند که شامل بسیاری از نماد ها و علائم مربوط به لوله کشی است. استفاده از علائم لوله کشی مربوط به نشان دادن موارد زیر است:

 • ذکر اندازه تجهیزات در نقشه لوله کشی ساختمان
 • ردیابی و ذکر زمان روی نماد ها
 • افزودن تجهیزات مختلف بر روی نقشه
 • اضافه کردن جزئیات اضافی
 • ورودی و خروجی اتصال تغذیه
 • نشان دادن اتصالات آب سرد یا گرم به صورت جداگانه

انواع علائم لوله کشی ساختمان

نماد های لوله کشی یک طراح را قادر می سازد تا یک برنامه گام به گام مشخص را دنبال کند و از پرت شدن حواس او در بسیاری از امور و مراحل غیر ضروری جلوگیری می کند. اتصال لوله کشی نیاز به تعمیر و نگهداری به موقع دارد. یک نقشه به لوله کش کمک می کند تا با مکان یابی تجهیزات از طریق نماد ها و اختصارات لوله کشی ذکر شده در یک طرح، ارتباط خود را حفظ کند.

علائم لوله کشی ساختمان

هم چنین بسیاری از ساختمان ها نیاز به بازرسی لوله کشی دارند و این تنها در صورتی امکان پذیر است که از نماد های لوله کشی به طور دقیق در نقشه استفاده شود. اگر همه ابزار ها روی نقشه به عنوان نماد های لوله کشی نشان داده شوند، تعمیر آسان و راحت به نظر می رسد زیرا مکان نماد برای جلوگیری از قطع شدن خطوط لوله ترجیح داده می شود. انواع علائم و اختصارات لوله کشی ساختمان به صورت زیر دسته بندی می شوند.

 • نماد های لوله کشی
 • نماد های لوله کشی و اتصال
 • نماد های پوسته و ساختار دیوار
 • نماد های در و پنجره

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات پکیج

نماد های لوله کشی

لوله کشی سیستمی است که آب را از طریق خطوط لوله نصب شده در خانه یا ساختمان هدایت می کند. این موضوع شامل استفاده از لوله ها، شیر ها، وسایل لوله کشی، مخازن و سایر تجهیزات است. از این تجهیزات برای گرمایش و سرمایش، دفع زباله، تحویل آب آشامیدنی استفاده می شود. نماد های لوله کشی تمام ابزار های فنی مورد استفاده برای تامین آب و گاز را نشان می دهد. ابزار های مورد استفاده برای گرمایش، دستگاه های پمپاژ برای افزایش فشار مایع، رادیاتور هایی که نور، گرما یا صدا ساطع می کنند. در ادامه با برخی از لوازم و تجهیزات مورد استفاده در طراحی نقشه ساختمان آشنا خواهیم شد.

 • دیگ بخار: دستگاهی که با سوزاندن سوخت برای گرم کردن آب استفاده می شود.
 • تبادل حرارتی: برای انتقال موثر گرما از یک رسانه به رسانه دیگر استفاده می شود.
 • کویل گرمایشی: وسیله گرمایشی مخصوصی که به صورت مارپیچ شکل می گیرد.
 • پمپ: وسیله ای مکانیکی است که از مکش یا فشار برای بالا بردن یا حرکت مایعات، فشرده کردن گاز ها یا فشار دادن هوا به اجسام قابل باد کردن مانند لاستیک استفاده می کند.
 • بخاری: وسیله ای برای گرم کردن هوا یا آب.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات کولر گازی

نماد های لوله کشی و اتصال

نماد های لوله کشی و اتصال همه انواع خطوط لوله و اتصال دهنده ها را نشان می دهد. لوله معمولاً برای ایجاد اتصالات در تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات لوله برای اتصال یک لوله به لوله دیگر برای افزایش طول لوله یا تغییر جهت جریان یک سیستم لوله کشی استفاده می شود. آن ها جریان آب را منحرف می کنند و در اندازه های مختلف ساخته می شوند.

نماد های لوله کشی و اتصال در ساختمان

آن ها هم چنین تمام وسایل الکترونیکی را که برای اتصالات استفاده می شوند را پوشش می دهند. مفاصل در اینجا نمادین هستند. اختصارات لوله کشی ساختمان شامل خطوط لوله مختلفی مانند ضخیم یا نازک، خط لوله آب گرم و خط لوله آب سرد است. اما دو نوع اصلی اتصال خط لوله وجود دارد.

 • خط لوله اصلی: یک لوله اصلی طولانی، معمولاً در زیر زمین، برای انتقال مایع یا گاز در فواصل طولانی.
 • خط حد باتری: خطی که حد باتری را نشان می دهد.
 • سریال الکترونیکی: سریال برای دستگاه های الکترونیکی.
 • ردیابی حرارتی: نوعی سیستم است که برای حفظ یا افزایش دمای لوله ها و مخازن استفاده می شود.
 • سیگنال الکتریکی: جریان الکتریکی یا میدان الکترومغناطیسی که برای انتقال داده ها از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود.

نماد های پوسته و ساختار دیوار

دیوار رایج ترین و اساسی ترین قسمت یک ساختمان است و برای محافظت از یک منطقه ساخته شده است. دیوار ساختمان را برای تشکیل اتاق ها و بخش ها تقسیم می کند. در این دسته، خط نازک، دیوار داخلی را توصیف می کند و خط ضخیم دیوار های خارجی را توصیف می کند. سه نوع دیوار وجود دارد. دیوار های ساختمانی، دیوار های مرزی خارجی و دیوار های حائل.

نماد های پوسته و ساختار دیوار در لوله کشی ساختمان

نماد های دیوار و اختصارات مربوط به آن اطلاعاتی در مورد اندازه‌ ها، طول‌ ها، عرض‌ ها و متریال دیوار ها را به ما نشان می ‌دهند. این نقشه ها انواع مختلفی از دیوار ها را با توجه به محل قرار گیری و عملکرد آن ها نشان می دهد. از نماد های زیر در پلان ساختمان برای نشان دادن ستون ها، پنجره ها، در ها و پله ها استفاده می شود. ستون ها در انواع و طرح های مختلف مانند گره خورده، مارپیچ، کامپوزیت و غیره هستند. پنجره ها دارای طرح ها و دسته بندی های متنوعی از جمله دو آویز، قاب و سوله هستند.

نماد های در و پنجره

درب یک مانع لولایی، کشویی و گردان برای ورود به اتاق، ساختمان، سالن، وسیله نقلیه یا چارچوب کمد است. این گذرگاه یا انتقال از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. همه این نماد ها با توجه به محل قرار گیری و موقعیت در ها به یک پلان ساختمان اضافه می شوند. پنجره دریچه ای در دیوار یا سقف ساختمان برای ورود هوا و نور است. هم چنین اجازه عبور برخی از صدا ها را می دهد. ممکن است باز یا بسته شود. شیشه روی پنجره می تواند شفاف، نیمه شفاف یا مات باشد.

نماد های در و پنجره در لوه کشی ساختمان

نماد های پنجره و درب در لوله کشی ساختمان

نماد های مختلف پنجره در یک نمودار برای نشان دادن انواع و دسته های مختلف پنجره ها استفاده می شود. نماد های در و پنجره عناصر اساسی هر طرح لوله کشی هستند. پنجره ها طوری به تصویر کشیده شده اند که انگار بخشی از دیوار ها هستند. سه خط موازی پنجره های شیشه ای کشویی معمولی را از دیوار های جامد جدا می کند. پنجره‌ های محفظه دارای قوس ‌هایی هستند که شبیه در ها هستند و نحوه باز شدن آن‌ ها به بیرون را نشان می‌ دهند. پنجره ‌های کناری مانند لبه علامت توقف کج شده ‌اند و مسیر خط مستقیم دیوار را قطع می‌ کنند.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: علائم و اختصارات نقشه لوله کشی ساختمان

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
امیررضا فیروزبخت
امیررضا فیروزبخت

امیررضا فیروزبخت هستم؛ حدود یازده سال است که کار تاسیسات انجام میدهم. از جمله موتورخانه، تعمیرات پکیج ، کولرهای گازی، چیلر ، وی آر اف ، انواع لوله کشی و تمامی رشته هایی که مربوط به تاسیسات می شود.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات