پلاک خوانی موتور تک فاز و سه فاز

یکی از مهارت های ضروری که هر مهندس برق و اتوماسیون صنعتی باید داشته باشد توانایی درست پلاک خوانی یا استخراج اطلاعات از روی پلاک موتور است. پلاک لوحی است فلزی که تمام اطلاعات راه اندازی و مشخصات کاری روی آن نوشته می شود.

آموزش تابلو برق صنعتی

نحوه پلاک خوانی موتور

اطلاعاتی که از روی پلاک موتور می توانیم استخراج کنیم عبارتند از:

 1. ولتاژ

در پلاک خوانی موتور این داده ها به شما می گوید که موتور در کدام ولتاژ کار می کند. پارامترهای مشخص شده برای نام موتور مانند ضریب توان، بازده، گشتاور و جریان در ولتاژ و فرکانس نامی هستند. وقتی موتور از ولتاژ دیگری به غیر از ولتاژ مشخص شده روی پلاک استفاده کند، عملکرد آن تحت تأثیر قرار می گیرد.

اگر ولتاژی که بر روی پلاک موتور درج شده ۳۸۰/۶۶۰ باشد اتصال آن به صورت مثلث است اما استارت اولیه می تواند به صورت ستاره باشد سپس با مثلث در مدار ادامه دهیم. ولی در موتورهای ۲۲۰/۳۸۰ اتصال فقط می تواند به صورت ستاره باشد، مگر اینکه آن را با اینورتر راه‌اندازی کنیم و فقط می توانیم در دورهای پایین از آن استفاده کنیم.

همچنین بخوانید: نحوه راه اندازی مدار فرمان ستاره مثلث

پلاک خوانی ولتاژ موتور

 1. فرکانس

معمولاً برای موتورها، فرکانس ورودی 50 یا 60 هرتز است. اگر بیش از یک فرکانس روی پلاک مشخص شده باشد، پارامترهای دیگری که تحت تاثیر فرکانس هستند هم باید روی پلاک نشان داده شوند.

پیشنهاد ویژه : دوره آموزش تابلو برق صنعتی ویژه بازار کار بصورت کاملا عملی با 30% تخفیف

 1. فاز

این پارامتر نشان دهنده تعداد خطوط برق AC است که می تواند تک فاز یا سه فاز باشد. معمولاً موتور تک فاز دارای 2 ترمینال است – خطی و خنثی. همچنین ممکن است یک پین جداگانه برای اتصال به زمین داشته باشد. موتور سه فاز دارای 3 ترمینال – برای 3 فاز در اتصال دلتا است. اگر ستاره باشد، ترمینال چهارم برای خنثی نیز ارائه می شود. زمین ترمینال پنجم است.

معمولاً موتورهای AC بیش از 1 کیلووات به صورت تک فاز طراحی می شوند. بین مثلاً 1 تا 5 کیلو وات بسته به کاربرد آنها می توانند تک فاز یا 3 فاز باشند. بعد از 5 کیلووات ، تقریباً تمام موتورها 3 فاز هستند.

موتورهای 3 فاز دارای 6 ترمینال قدرت عایق شده بر روی صفحه نصب هستند که گاهی اوقات با UVW و XYZ مشخص شده اند و ترمینال ها از نظر عمودی و افقی فاصله یکسان دارند، بنابراین صفحات اتصال کوچک، می توانند به راحتی اتصالات را در هر دو جهت ایجاد کنند تا اتصال ستاره یا دلتا به منبع برق ایجاد شود.

سیستم. موتورهای تک فاز دارای 3 یا 4 نقطه اتصال هستند، که اغلب دارای یک جعبه ترمینال یا روکش با منبع تغذیه شروع یا راه اندازی خازن یا هر دو (خازن مانند یک سیلندر طولانی به طول 1-2 اینچ ، به طول 3-4 اینچ است). در موتورهای تک فاز گاهی سوئیچ گریز از مرکز بر روی شافت قرار دارد

یا فقط می توانید در جعبه ترمینال بررسی کنید که 3 خط وجود دارد یا نه، اگر سه خط وجخود داشت این یک موتور 3 فاز است. اما اگر 2 خط داشته باشد یک موتور تک فازاست.

 1. جریان

یکی از مهم‌ترین پارامترهای پلاک‌خوانی موتور های الکتریکی ، خواندن جریان نامی موتور است .جریان نشان داده شده روی پلاک مربوط به توان خروجی نامی همراه با ولتاژ و فرکانس است. اگر فازها نامتعادل باشند یا ولتاژ پایین تر از حد مجاز باشد، ممکن است جریان از آمپر صفحه پلاک خارج شود.

اگر فاز نامتعادل باشد یا شبکه افت ولتاژ داشته باشد، جریان از آمپراژ نامی موتور دچار انحراف می شود. این جریان تعیین‌کننده کنتاکتور و سایر تجهیزات مورد نیاز کنترل موتور خواهد بود.

نوسان در ولتاژ تغذیه تاثیر زیادی روی موارد زیر دارد:

 • گشتاور تولید شده توسط موتور
 • جریان مصرفی
 • راندمان الکتروموتور
 • عمر مفید الکتروموتور
 • تولید گرما و دمای بدنه موتور

یکی از مهم‌ترین علل استفاده کردن از اینورتر در راه‌اندازی موتور، ثابت نگه‌داشتن گشتاور و جریان در سطحی استاندارد درصورت نوسانات ولتاژ شبکه می‌باشد.

 1. نوع موتور

سازندگان موتواغلب نام تجاری یا کد محصول را در این قسمت درج می‌کنند. بعضی از تولیدکنندگان از نوع برای تعریف موتور به صورت تک فاز یا چند فاز، تک فاز یا چند سرعته یا بر اساس نوع ساخت استفاده می کنند. با این وجود، هیچ استاندارد صنعتی برای آن وجود ندارد. در واقع این کد، ابزاری برای معرفی محصول است.

 1. ضریب قدرت

اختلاف فاز که بدلیل خاصیت سلفی موتور بین ولتاژ وجریان ایجاد می‌¬شود را ضریب توان می گویند. این عدد همیشه بین صفر و یک تغییر می‌¬کند. هر چه قدر خاصیت سلفی کمتر باشد این عدد به یک نزدیک‌تر می شود و توان راکتیو موتور به صفر نزدیک‌تر شده و موتو راندمان بالاتری خواهد داشت.

ضریب قدرت روی پلاک به صورت “PF” یا “PF” یا cos φ نشان داده شده است. ضریب توان بیان نسبت قدرت فعال (W) به توان ظاهری (VA) است که به صورت درصد بیان می شود. پلاک موتور ضریب توان موتور را در حالت پر بار برای شما فراهم می کند. ضریب قدرت همچنین به عنوان cosFI شناخته می شود.

 1. کیلو وات یا اسب بخار

کیلووات یا اسب بخار درجه خروجی مکانیکی موتور است که توانایی ارائه گشتاور مورد نیاز برای بار در سرعت نامی است.

کیلووات یا اسب بخار در پلاک خوانی موتور

 1. سرعت بار کامل

سرعت بار کامل، سرعتی است که گشتاور نامی بار در خروجی توان نامی تحویل می دهد. به طور معمول، سرعت بارگذاری کامل در RPM داده می شود. این سرعت را گاهی اوقات سرعت لغزش یا سرعت واقعی روتور می نامند. برچسب کارایی موتورسرعت بار کامل با درصد یا کیلووات یا اسب بخار را نشان می دهد. این سرعت سرعت لغزشی و همچنین سرعت واقعی روتور نیز نامیده می‌شود.

 1. بازده

Efficiency قدرت خروجی موتور است که تقسیم بر توان ورودی آن در 100 می شود. بازده به صورت درصد بیان می شود. سازنده تضمین می کند که بازده در یک محدوده خاص قرار بگیرد، که بسته به استاندارد طراحی متفاوت است، به عنوان مثال IEC یا NEMA. بنابراین ، هنگام ارزیابی عملکرد موتور، به حداقل بازده تضمین شده توجه کنید.

 1. چرخه کاری

این پارامتر مدت زمانی را مشخص می کند که موتور می تواند درجه پلاک خود را با خیال راحت حمل کند. در بسیاری از موارد ، موتور می تواند این کار را به طور مداوم انجام دهد ، که با S1 یا “Cont” در پلاک نشان داده می شود. اگر چیزی روی پلاک مشخص نشده باشد ، موتور برای چرخه کار S1 طراحی می شود.

 1. کلاس عایق بندی

کلاس عایق (INSUL CLASS) بیان طبقه بندی استاندارد تحمل حرارتی سیم پیچ موتور است. کلاس عایق بسته به توانایی سیم پیچ در دمای عملیاتی معین برای یک عمر معین با یک علامت مانند “B” یا “F” مشخص می شود. هرچه شماره حروف الفبا بیشتر باشد، عملکرد بهتری دارد.

کلاس عایق بندی موتور

به عنوان مثال، عایق کلاس “F” در دمای عملیاتی معین نسبت به کلاس “B” عمر نامی طولانی تری دارد.
کلاس عایق. CI.F (B) = کلاس F با افزایش دما B

 1. حداکثر دمای محیط

حداکثر دمای محیط دمایی است که در آن موتور می تواند کار کند، گاهی اوقات روی پلاک مشخص شده است. در غیر این صورت حداکثر برای موتورهای EFF2 40 درجه سانتیگراد و برای موتورهای EFF1 به طور معمول 60 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. موتور می تواند در حداکثر دمای نامی کار کند و همچنان در حد تحمل کلاس عایق باشد.

 1. منحنی کاهش قدرت خروجی

در پلاک خوانی موتور ، منحنی کاهش توان خروجی، کاهش عملکرد را با افزایش دمای محیط یا افزایش ارتفاع بالای دریا نشان می دهد.

 1. ارتفاع

نشانه حداکثر ارتفاع از سطح دریا را نشان می دهد که در آن موتور در افزایش درجه حرارت طراحی خود باقی می ماند و تمام ویژگی های دیگر را برآورده می کند.

 1. محفظه

محافظت از محیط و روش خنک سازی را برای موتور نشان می دهد. محفظه به صورت IP یا ENCL در صفحه نام نشان داده شده است.

 1. قاب

طراحی ویژگی های گشتاور و جریان موتور را نشان می دهد. حرف طراحی (A ، B ، C یا D) دسته های مختلف را تعریف می کند. بیشتر موتورها از نوع A یا B طراحی می شوند.

بنابراین ، هنگام استفاده از موتور یا جایگزینی آن با موتوری دیگر ، مهم است که این پارامتر را بررسی کنید، زیرا برخی از تولیدکنندگان محصولات خود را به حروفی اختصاص می دهند که استاندارد صنعت محسوب نمی شوند و این ممکن است منجر به مشکلات جدی شود.

 1. ضریب خدمات

موتوری که برای کار با درجه قدرت صفحه پلاک خود طراحی شده است دارای ضریب سرویس 1.0 است. این بدان معناست که موتور می تواند با 100٪ قدرت نامی خود کار کند.

بعضی از برنامه ها به موتوری نیاز دارند که می تواند بیش از توان نامی باشد. یک موتور فاکتور سرویس 1.15 می تواند با 15 درصد بالاتر از توان پلاک موتور کار کند. با این حال، هر موتوری که به طور مداوم با ضریب سرویس بیش از 1 کار کند، در مقایسه با کارکردن با قدرت نامی، دوام کمتر دارد.

باید توجه داشته باشیم هنگامی که یک موتور برای مدت طولانی کار می کند ، اغلب نمی توان اطلاعات عملکرد آن را تعیین کرد زیرا صفحه های نام موتور اغلب از بین می روند یا بی رنگ می شوند پلاک خوانی موتور و خواندن اطلاعات آن می تواند چالش برانگیز باشد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی فنی حرفه ای ویژه اشتغال و بازار کار از جمله آموزش برق صنعتی ، آموزش plc ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … در تهران می باشد. برای مشاهده لیست کامل بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات