نحوه نصب پایه موتور به پلیت

در انتهای موتور یک زائده گی وجود دارد که باید به پایه متصل شود. اتصال آن ها به هم توسط یک اشپیل انجام می پذیرد.

ستاره ای توبولار

لازم به ذکر است که موتورهای توبلار در مدل های خلاص کن دار و بدون خلاص کن به بازار عرضه می شوند.

موتور توبلار بدون خلاص کن وخلاص کن دار

اگر کرکره بیرون جمع شو است نباید اهرم خلاص کن موتور را نصب کنید و اگر هم نصب کردید حتماً باید جا قفلی نیز نصب کنید تا امنیت آن جا بالاتر رود. ولی اگر کرکره داخل جمع شو بود دیگر نگران این مسائل نباشید و نیازی به جا قفلی نیست.

حالا نوبت به نصب تیغه ها می رسد. برای راحتی کار ، اولین تیغه ای که قرار است بر روی لوله نصب شود  را به تکه های 30 الی 40 سانتی برش دهید. تا اتصال آن ها به لوله راحت تر شود.

سپس تیغه های بعدی را به صورت کشویی به روی هم سوار کرده و توسط کپس محکم کنید تا دیگر جای بازی نداشته باشد. البته ای شکل نصب کردن مخصوص کرکره های بزرگ است. در کرکره های کوچکتر باید تیغه ها را 5 تا 5 تا به یکدیگر متصل کنید.(بر روی زمین) و سپس بر روی کار سوار کنید.( بهتر است این را بدانید که سوار کردن تیغه ها به روی هم، بستگی به سلیقه ی شما دارد. چون هرکسی این کار را به کل دلخواه خود انجام میدهد. زمانی که تیغه ها را مونتاژ می کنید، نباید آن ها را به داخل ریل بفرستید. کل کار باید خارج از ریل انجام شود.  پاشنه و لاستیک انتهایی را مانند دیگر تیغه ها نصب کنید.

اکنون کار به پایان رسیده است و باید تیغه ها را به داخل ریل بفرستیم. برای این کار می توانید از اهرم خلاص کن استفاده کنید و یا این که به موتور برق بدهید تا کل تیغه ها رول پیچ شوند.  حجم رول پیچ کرکره را متناسب با کارتان تنظیم کرده ( رگلاژ کنید) و خوب محکم کنید. ان گاه توسط اهرم خلاص کن و یا ولتاژ برق، حرکت موتور را برعکس کنید تا تیغه ها رو به پایین حرکت کنند. و در این زمان با دستتتان کمک کنید که تیغه ها به داخل ریل بیافتند.

نکته بسیار مهم: حداقل 10 و حداکثر 20 سانتی متر از بالای ریل را توسط دستگاه سنگ فرز برش داده تا در زمان پایین آمدن کرکره سرو صدا ایجاد نشود و همچنین ورود تیغه ها به داخل ریل ها با نرمی انجام شود.

همانطور که در توضیحات بالا گفته شد اولین تیغه را به چند تکه تقسیم کردیم و به روی لوله پیچ کردیم. چون در غیر این صورت نصب اولین تیغه کاری بسیار سخت است و اگر کج بسته شود رگلاژ کرکره کاری بسیار دشوار خواهد بود. زمانی که برای اولین بار کرکره را بالا می برید، باید تیغه ها را رگلاژ کنید یعنی اینکه ببینید از هر طرف حداقل 1 سانتی متر در ریل ها باد خور وجود داشته باشد. برای این کار کافیست تیغه ها را توسط یک اهرم به چپ یا راست بکشید که البته کاری بسار سخت است که باید توانایی آن را داشته باشید.

بعد از اینکه کار نصب به پایان رسید نوبت به تنظیم LIMIT SWITCH است. لیمیت سوئیچ ها حداکثر و حداقل دور موتور را تعیین می کنند و کار آن این است که به محض پایین آمدن تمام تیغه ها حرکت موتور متوقف شود. و همچنین در هنگام بالا بردن کرکره مانع حرکت بیش از حد موتور شود. چون در غیر این صورت تیغه ها از ریل خارج شده و به دور خودشان می چرخند.

لیمیت سوییچ های موتور

در قسمت انتهایی موتور و بر روی بدنه 2 عدد پیچ آلن وجود دارد که وظیفه ی آن ها تنظیم حرکت موتور است. همانطور که در شکل ملاحضه می کیید بر روی هرکدم یک فلش قرار دارد که نشان دهنده مسیر حرکت موتور است.  پیچ بالایی تنظیم چپ گرد موتور  و پیچ پایینی راست گرد موتور را نشان میدهد.  این دو پیج توسط یک آچار آلن پلاستیکی که در هنگام خرید همراه با موتور عرضه می شود، تنظیم می شود. اگر پیچ را در جهت + بچرخانید کرکره بیشتر پایین می رود و اگر در جهت – بچرخانید کرکره کمتر پایین می رود. برای تنظیم پیچ دوم هم به همین شکل عمل کنید.

البته ناگفته نماند موتورهای سانترال(موتور وسط)  نیز برای تنظیم حرکت موتور لیمیت سوئیچ دارند. با این تفاوت که در آن جا دیگر لیمیت ها توسط آچار آلن تنظیم نمی شوند، بلکه توسط دو قرقره که حالت ولوم دارند تنظیم می شوند. که یکی برای محدود کردن در مسیر راست گرد و دیگری برای محدود کردن در مسیر چپ گرد تعبیه شده است.

کابل خارج شده از موتور دارای 4 رشته سیم به رنگ های قهوه ای ، آبی، سیه و سبز با خط زرد است.

اگر به سیم های آبی و قهوه ای برق 220V وصل کنیم، کرکره بالا می آید و اگر به سیم های آبی و سیاه برق بدهیم کرکره پایین می آید.  پس سیم آبی چون هم برای بالا رفتن و هم برای پایین رفتن کرکره ولتاژ می گیرد، مشترک است. مشترک را با COM نشان می دهند.

سیم سبز با خط زرد: سیم ارت است که باید به چاه ارت متصل شود که معمولاً چاه ارت نداریم.پس به هیچ جا وصل نمی شود.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط

کرکره برقی

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *