نحوه نصب پایه موتور به پلیت

نصب پایه موتور به پلیت
چکیده مطلب :

در انتهای موتور یک زائده گی وجود دارد که باید به پایه متصل شود. اتصال آن ها به هم توسط یک اشپیل انجام می پذیرد.

لازم به ذکر است که موتورهای توبلار در مدل های خلاص کن دار و بدون خلاص کن به بازار عرضه می شوند.

برقراری امنیت در اماکن مختلف از موارد ضروری است که افراد مختلف در جامعه باید به آن توجه داشته باشند. یکی از نمودهای ایجاد امنیت در مکان های مختلف استفاده از درب و پنجره های ایمن می باشد. شکل امروزی بسیاری از درب ها با درب و پنجره هایی که در گذشته وجود داشتند کمی متفاوت می باشد.

امروزه انواع درب های اتوماتیک وارد بازار شده اند که سطح ایمنی بالایی را ایجاد نموده و از لحاظ ظاهری نیز، زیبایی زیادی به نمای ساختمان می بخشند.کرکره برقی از جمله درب های اتوماتیک می باشد که در مکان های مختلف از جمله پارکینگ ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

این کرکره ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که برای نصب آن نیاز است تا این قطعات به درستی در جای خود قرار گیرند. در این مقاله به نحوه نصب پایه موتور به پلیت به طور کامل اشاره شده است. آموزش حضوری این مهارت در دوره آموزش نصب کرکره برقی موسسه فن آموزان ارائه می شود.

اجزای تشکیل دهنده کرکره برقی

کرکره های برقی به دلیل مزایای بیشماری که دارند با استقبال بالایی از سمت سازندگان ساختمانی مواجه شده اند. از جمله این مزایای می توان به امنیت بالایی که این درب ها ایجاد می کنند، مقاومت بالای آنها در مقابل ضربات مختلف، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی و همچنین ظاهر زیبایی که دارند اشاره کرد. این درب ها در طرح ها و رنگ های مختلف وجود داشته و امکان انجام تبلیغات بر روی آن وجود خواهد داشت.

قطعات مختلفی که در کرکره های برقی به کار رفته اند منجر به عملکرد صحیح این درب ها شده و در صورتی که در هر یک از این قطعات مشکلی ایجاد شود درب قادر به باز و بسته شدن به صورت درست نمی باشد. در ادامه به تعدادی از این قطعات اصلی در کرکره برقی اشاره شده است.

تیغه: تیغه کرکره برقی از جمله قطعاتی است که وجود آن بدنه درب را تشکیل داده و در جنس های متنوعی وجود دارد. تیغه ها در انواع آلومینیومی، پلی کربنات، گالوانیزه و … وجود دارند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و خاصیت های مختلفی را در کرکره برقی ایجاد می کند.

به عنوان مثال تیغه های گالوانیزه در ساختار خود دارای فوم می باشند که می تواند عایق خوبی برای صدا و گرما و سرما باشد. همچنین تیغه ها در دو نوع ساده و قوس دار وجود دارند و اندازه آنها با توجه به عرضی که دارند تعیین می شود.

موتور کرکره برقی: مغز کرکره های برقی که نقش مهمی را در این درب ها ایفا می کند، موتور می باشد. موتورها نیز در انواع مختلفی مانند موتورهای توبلار، ساید و سانترال وجود دارند و هر یک در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

ریل کرکره برقی: برای این که تیغه ها بتواند به صورت آرام و روان به بالا و پایین حرکت کنند، باید در یک مسیر مشخص حرکت نماند. این مسیر مشخص که در کنار تیغه ها نصب می شود ریل نام دارد. ریل ها نیز در دو نوع آهنی و آلومینیومی وجود دارند که بسته به نوع تیغه ها هر یک می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کپس کرکره برقی: کپس به قطعاتی در کرکره برقی گفته می شود که از جنس پلاستیک بوده و باعث می شوند تا تیغه های کرکره برقی که در یکدیگر فرو رفته اند و ساختار درب را تشکیل داده اند، بیرون نیامده و آنها را ثابت نگه می دارد.

شفت کرکره برقی: شفت به لوله ای گفته می شود که تیغه ای که در ابتدای کرکره برقی وجود دارد به آن پیچ می گردد. موتور کرکره می تواند شفت را چرخانده و تیغه ها به دور آن به صورت رول قرار گیرند.

اندکپ، تیغه انتهایی، صفحه پلیت، قوطی، جا قفلی، رسیور و UPS یا برق اضطراری نیز از دیگر قطعات و اجزای به کار رفته در کرکره برقی می باشند که وجود آنها برای کار کردن درب الزامی می باشد.

نصب هر یک از این قطعات نیاز به مهارت خاصی داشته و دستورالعمل های ویژه ای باید برای آن مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به نحوه نصب پایه موتور به پلیت می پردازیم.

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق ساختمان

معرفی صفحه پلیت در کرکره برقی

پلیت ها، صفحاتی هستند که بر روی پروفیل درب، به صورت عمودی جوش داده می شوند. این کار برای این است که بتوان شفت را بر روی آنها سوار نمود. برای این که کرکره برقی را نصب نماییم نیاز به دو صفحه پلیت داریم. صفحه پلیت هایی که در بازار وجود دارند معمولا هم اندازه بوده و در صورتی که نیاز به سایز بزرگتری برای دهانه های عریض تر می باشد باید صفحه پلیت با سایز دلخواه را سفارش داد.

استقامت صفحه پلیت ها بسیار بالا می باشد چرا که نیاز است تا این پلیت ها وزن کرکره برقی را تحمل نمایند. برای نصب پلیت ها نیاز است تا آنها را به پایه موتور متصل نمود. در ادامه به چگونگی نصب پایه موتور به صفحه پلیت اشاره شده است.

نحوه نصب پایه موتور به پلیت

نصب صفحه پلیت چگونه صورت می گیرد

در میان قطعات مختلف کرکره برقی، نصب قوطی ها و صفحه پلیت ها از حساسیت بالایی برخوردار می باشد. ابزارهای مخصوصی مانند تراز، تراز لیزری یا شیلنگ تراز برای نصب صفحه پلیت وجود دارد که با استفاده از آنها باید پلیت ها با دقت زیادی در محل مورد نظر نصب نمود.

در محل هایی که مسقف نمی باشند، صفحه پلیت ها باید بر روی قوطی ها در بالاترین ارتفاع ممکن باشند چرا که در این حالت امکان برخورد تیغه های رول شده به سقف وجود نخواهد داشت. در رابطه با محیط هایی که مسقف می باشند شیوه نصب متفاوت بوده و به ازای هر متر ارتفاعی که تا سقف وجود دارد باید صفحه پلیت ها حدود 3 سانتی متر پایین تر نصب گردند. البته صفحه پلیت هایی که در سمت موتور می باشند نیاز است تا 4 سانتی متر بیرون تر از داخل دهانه بر روی قوطی نصب شوند.

صفحه پلیت هایی که در سمت یاتاقان و اندکپ می باشند بایستی به صورت مماس با دهانه بر روی قوطی نصب گردند.

نصب پایه موتور به پلیت کرکره برقی

اگر به ساختار موتور کرکره برقی دقت کنید متوجه زایده ای در انتهای آن خواهید شد که نیاز است به پایه متصل گردد. برای متصل کردن انتهای موتور به پایه از یک اشپیل استفاده می شود. در ادامه باید جاقفلی کرکره برقی نصب گردد.

در صورتی که کرکره به صورت بیرون جمع شو می باشد نیازی به نصب اهرم خلاص کن موتور نمی باشد و در صورت نصب این قطعه باید جاقفلی هم نصب شود. اما در صورتی که کرکره به صورت داخل جمع شو بود نیازی به نصب جاقفلی نخواهد بود.

برای نصب پایه موتور به پلیت کرکره برقی نیاز است تا در ابتدا صفحه پلیت بر روی پروفیل جوش داده شود. دقت کنید که نوع جوش حتما باید به صورت عمودی باشد. پس از آن باید ریل بر روی پروفیل پیچ گردد و در ادامه پروفیل بر روی دیوار قرار داده شود.

برای نصب جاقفلی ابتدا باید بر روی زمین جوشکاری شده و در ادامه بر روی کار قرار گیرد. مرحله بعد نوبت به نصب شفت یا لوله کرکره برقی می باشد. نیاز است تا بر روی صفحه پلیت شیارهایی را با دقت ایجاد نمود تا پایه های موتور و همچنین پایه های اندکپ بر روی آن قرار گیرند. در نهایت هم باید شفت را بالا برده و با استفاده از پیچ و مهره آن را به پلیت متصل نمود.

نتیجه گیری

کرکره برقی یکی از انواع درب های اتوماتیک می باشد که کاربرد زیادی در انواع پارکینگ ها و گاراژها دارد. نصب کرکره برقی نیاز به رعایت موارد و نکات بسیاری دارد و دستورالعمل های خاصی باید توسط نصاب رعایت گردد.

یکی از مواردی که نصب کرکره برقی باید انجام دهد نصب پایه موتور به صفحه پلیت می باشد. موتور و صفحه پلیت هر دو از جمله قطعات مهم در کرکره برقی می باشند که باید با دقت زیادی نصب گردند. در این مطلب به نحوه نصب پایه موتور به پلیت پرداخته شد و نکاتی که باید در این مرحله رعایت گردد نیز به تفصیل بیان گردید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی از دیگر دوره های درحال برگزاری در موسسه فن آموزان شامل آموزش plc ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی و … می باشد. برای اطلاع از لیست سایر دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات