0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی (2 ، 3 و 4 کرکره)

ست کردن ریموت 2 3 و 4 کرکره برقی
چکیده مطلب :

برای بالا و پایین بردن تیغه ها در کرکره برقی از یک ریموت استفاده می شود. با استفاده از ریموت می توان از داخل ماشین اقدام به باز کردن یا بستن درب اقدام نمود. اما برای استفاده از ریموت نیاز است تا آن را ست نمود. در این مقاله به نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره پرداخته ایم.

کرکره های برقی از دسته درب های اتوماتیکی می باشند که بیشتر از آنها برای درب پارکینگ ساختمان های مختلف و گاراژها استفاده می شود. کرکره برقی شامل اجزای مختلفی از جمله تیغه، ریل، قوطی، اندکپ و غیره می باشد که هر یک وظیفه ای خاص را انجام داده و در نهایت منجر به باز و بسته شدن کرکره برقی می گردند.

برای بالا و پایین بردن تیغه ها در کرکره برقی از یک ریموت استفاده می شود. با استفاده از ریموت می توان از داخل ماشین اقدام به باز کردن یا بستن درب اقدام نمود. اما برای استفاده از ریموت نیاز است تا آن را ست نمود. در این مقاله به نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره پرداخته ایم. آموزشگاه فن آموزان در دوره آموزش نصب کرکره برقی نصب انواع کرکره برقی با موتورهای ساید و توبلار را بصورت کاملا عملی در کارگاههای مجهز اموزش می دهد. برای مشاهده سرفصلها و اطلاعات کامل این دوره بروی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش نصب کرکره برقی

ریموت کرکره برقی چیست

کرکره های برقی برای کار کردن دارای یک موتور می باشند که این موتور قطعه اصلی به کار رفته در این نوع درب ها بوده و در انواع مختلفی شامل موتور توبلار، سایر و سنترال وجود دارد. برای این که به موتور کرکره برقی فرمان باز یا بسته شدن را بدهیم نیاز به استفاده از یک ریموت داریم. ریموت با ساختاری که دارد قادر است تا کرکره برقی را از راه دور کنترل کرده و عمل بالا و پایین رفتن کرکره را آسان نماید.

برای این که ریموت کار کند باید رسیورهای آن را در داخل ساختار کرکره برقی نصب نماییم. در ریموت های کرکره برقی دکمه هایی وجود دارد که با فشار دادن آنها بین ریموت و برد الکترونیکی کرکره برقی ارتباط برقرار شده و امکان فرمان بالا رفتن یا پایین آمدن کرکره برای شما وجود خواهد داشت.

ریموت را می توان یکی از اجزای جانبی کرکره برقی دانست که بسیار کاربردی می باشد. با استفاده از ریموت کنترل دیگر نیازی به پیاده شدن از اتومبیل و باز و بسته کردن درب نمی باشد و می توان از داخل خودرو با فشردن یک دکمه این کار را به راحتی انجام داد.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی الکترونیک و تعمیرات از جمله دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش آسانسور ، آموزش برق ساختمان و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان برگزار می کند. برای دریافت مشاوره رایگان و جزئیات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده ریموت کرکره برقی

ریموت کرکره برقی شامل اجزای ساده ای می گردد که با عملکرد این اجزا در کنار یکدیگر امکان کار کردن ریموت فراهم خواهد شد. از جمله این اجزا می توان به مواردی مانند آنتن، کارت رادیویی رسیور و برد الکترونیکی اشاره کرد. ریموت ها انرژی خود را از طریق باتری تامین می نمایند و نیاز است تا پس از گذشت مدتی و در صورت کار نکردن ریموت باتری های آن چک گردد.

روش ست کردن ریموت

تنوع ریموت ها در بازار زیاد بوده و در حال حاضر سه نوع ریموت با ویژگی های متنوع به چشم می خورد. در ادامه به معرفی هر یک از این ریموت ها و نحوه ست کردن آنها با رسیور و پس از آن نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره پرداخته ایم.

  1. ریموت کد لرنینگ کرکره برقی: تنظیم کردن این نوع از ریموت ها به این شکل است که در ابتدا باید درب رسیور باز شده و پس از پیدا کردن کلید شناساندن ریموت که با نام CODE یا LERN وجود دارد، آن را برای چند ثانیه فشار داد. پس از آن یک چراغ داخل گیرنده روشن شده که در این زمان باید کلید اولی که بر روی ریموت قرار داد را فشار داد تا در نهایت ریموت با رسیور تنظیم گردد.

یکی از چالش هایی که در تنظیم کردن ریموت توسط این روش وجود دارد این است که هنگامی که ریموت گم می شود امکان حذف تنظیمات آن وجود داشته و می تواند کاربران را با نگرانی هایی مواجه سازد. در موتورهای توبلار برای ست کردن ریموت از این روش استفاده می شود و این روش مناسب مدار فرمان هایی است که از استانداردهای لرنینگ پشتیبانی می کنند.

ست-کردن-ریموت-چند-کرکره-برقی

برای این که تنظیمات انجام شده بر روی ریموت را حذف نمود نیاز است تا کلید LERN را برای 10 ثانیه فشار داد و سپس آن را رها نمود. به همین راحتی تنظیماتی که بر روی ریموت کرکره برقی انجام داده اید حذف شده و می توانید تنظیمات جدیدی را بر روی آن انجام دهید.

  1. ریموت دیپ سوئیچی کرکره برقی: از این نوع ریموت ها بیشتر در موتورهای ساید استفاده می شود و برای ست کردن آنها نیاز است تا در ابتدا درب ریموت را از قسمت پشتی باز نمود تا کیت اصلی ریموت دیده شود. برای انجام این کار نیاز است تا از پیچ گوشتی های ریزی که وجود دارد استفاده نمود. تعداد هشت عدد دیپ سوئیچ در این قسمت مشاهده می شود که می توان آنها را با آرایش های مختلف در کنار هم قرار داد تا رسیور تنظیم گردد. این دیپ سوئیچ ها در سه حالت بالا، متوسط و پایین قرار می گیرند و می توان آن را بر روی هر یک از حالت های دلخواه قرار داد.
  2. ریموت بلوتوثی: برای تنظیم نمودن این ریموت ها باید ریموت خام را با ریموتی که کددهی شده است در کنار یکدیگر قرار گیرند و نیازی به وجود رسیور نمی باشد. امنیت ریموت های بلوتوثی نسبت به سایر ریموت ها کمتر می باشد.

ویژگی های ریموت کرکره برقی

یک ریموت کرکره برقی باید از ویژگی هایی برخوردار باشد تا بتوان نام یک ریموت مناسب را بر روی آن گذاشت. یکی از مهم ترین این ویژگی ها برد ریموت می باشد. دارا بودن برد موثر به معنای این که قادر باشد تا فاصله حداکثر 100 متری در فضای باز عمل نماید، از ویژگی های یک ریموت می باشد.

از ویژگی های مهم دیگر این است که بر روی ریموت دکمه وجود داشته باشد که معمولا بر روی ریموت ها 4 عدد دکمه وجود داشته که هر یک موظف به انجام عملکردی در کرکره برقی می باشد.

یکی از ویژگی هایی که می تواند در ریموت های کرکره برقی مفید واقع شود، برخورداری از چراغ های ال ای دی می باشد. این چراغ ها در صورتی که باتری ریموت تمام شود روشن شده و به کاربر می گویند که زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

توان مصرفی ریموت های کرکره برقی نباید برای موتورهای کمتر از 2000 وات باشد. برای چراغ چشمک زن نیز دارای توان مصرفی حداقل 500 وات باشد.از ویژگی های مفیدی که برخی ریموت ها از آن برخوردار می باشند تایمر است که می تواند کمک بسیاری جهت بسته شدن کرکره برقی به افراد نماید. می توان میزان زمان بندی موجود در ریموت را به دلخواه تغییر داد.

نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره چگونه است

گاهی اوقات ممکن است یک پارکینگ یا مغازه دارای چندین دهانه باشد که هر کدام از کرکره برقی های مجزایی برخوردار می باشند. در این صورت آیا هر درب نیاز به یک ریموت دارد؟ در این صورت نیاز است تا هر فرد دارای 2، 3 و 4 ریموت در دست خود باشد که ممکن است دچار سر درگمی شده و یا هر یک از ریموت ها را گم نماید. برای این که در این گونه موارد با مشکلات این چنینی مواجه نشویم نیاز است تا کلیدهای مختلفی که بر روی ریموت قرار دارد را برای هر درب به صورت جداگانه تعریف نماییم.

ست کردن ریموت دو و سه کرکره برقی

برای انجام این کار در ابتدا باید دیپ سوئیچ 1Ch / 4Ch را بر روی وضعیت 4Ch قرار داد و در صورتی که تعداد 4 درب کرکره ای نصب نموده اید بایستی تمامی مدارهای فرمان بر روی 4Ch قرار بگیرند. پس از آن برای درب اول باید بر روی دکمه LERN فشار داده و به مدت یک ثانیه آن را نگه دارید. زمانی که ریموت را تعریف می کنید باید دکمه A را فشار دهید. برای درب دوم نیز همین کارها باید تکرار شده و در هنگام تعریف ریموت روی دکمه B فشار دهید.

به این ترتیب هر دکمه برای دربی خاص تعریف می شود. به عنوان مثال با زدن دکمه A بر روی ریموت درب اول بالا و پایین رفته و سپس با فشار دادن دکمه B درب دوم باز و بسته شده و به ترتیب درب سوم و چهارم نیز به همین شکل حرکت می کنند.

ست کردن ریموت ها با مدار فرمان

یرای ست کردن ریموت ها با مدار فرمان ابتدا بر روی مدار فرمان یک شاسی فشاری با عنوان LRN وجود دارد و در صورت فشار دادن 1 ثانیه این شاسی، یک LED روشن می شود. در این لحظه با زدن یکی از دکمه های ریموت می توانید ریموت را برای دستگاه تعریف کند. با این روش می توانید 80 عدد ریموت را برای دستگاه تعریف کنید. چنانچه 5 ثانیه کاری انجام ندهید LED اتوماتیک خاموش و از منوی برنامه ریزی خارج می شود.

نحوه حذف ریموت ها

شاسی LRN را به مدت 10 ثانیه نگه دارید. یک LED روشن می شود و پس از گذشت ده ثانیه LED خاموش می شود. اکنون شاسی را رها کنید. همواره در نظر داشته باشید که دستگاه قابلیت حذف تنها یک عدد ریموت را ندارد و در صورت حذف کردن ریموت ها، تمام ریموت ها از حافظه دستگاه حذف خواهند شد.

تنظیم زمان کارکرد موتور

بر روی مدار فرمان یک شاسی وجود دارد به نام Time اگر این شاسی را 1 ثانیه فشار دهید یک LED شروع به چشمک زدن می کند در این لحظه باید یکی از دکمه های Aیا B ریموت را بزنید پس از طی شدن زمان دلخواه دوباره یکی از دکمه های A یا B ریموت را بزنید فاصله اولین بار که دکمه را میزنید تا دئومین بار، زمان ثبت شده برای دستگاه می باشد. همیشه سعی کنید زمان مدار فرمان را 2 ثانیه بیشتر از زمان کارکرد موتور تنظیم کنید.

همان طور که قبلا گفته شد موتورهای کرکره ای دارای 2 لیمیت سوئیچ هستند که یکی برای محدود کردن کرکره در زمان پایین آمادن کاربرد داشت و دیگری در زمان بالا رفتن کرکره اما بری اطمینان بیشتر شما باید زمان کاکرد موتور را از روی مدار فرمان نیز تنظیم کنید چون در غیر این صورت به ازای هر بار فشار دادن دکمه ریموت، موتور به مدت 4 دقیقه برق دار می شود. که این خارج از اصول استاندارد نصب کرکره می باشد.پس برای رفع این مشکل، مدت زمان خروج ولتاژ را، از روی مدار فرمان نیز تنظیم کنید تا اگر زمانی لیمیت سوئیچ های موتور آسیب دید، خود دستگاه، ولتاژ را پس از گذشت زمان تعیین شده قطع کند.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی (2 ، 3 و 4 کرکره)

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

2 پاسخ به “نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی (2 ، 3 و 4 کرکره)”

  1. سلام میخوام ریموو درب کرکره ایی رو با هم ست کنم ولی چراغ چشمک زن روی دستگاه یکسره شده و نمیشه کلیدش بگیریم تا با هم مچ کنیم چه باید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله