نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره

نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره

کرکره های برقی از دسته درب های اتوماتیکی می باشند که بیشتر از آنها برای درب پارکینگ ساختمان های مختلف و گاراژها استفاده می شود. کرکره برقی شامل اجزای مختلفی از جمله تیغه، ریل، قوطی، اندکپ و غیره می باشد که هر یک وظیفه ای خاص را انجام داده و در نهایت منجر به باز و بسته شدن کرکره برقی می گردند.

برای بالا و پایین بردن تیغه ها در کرکره برقی از یک ریموت استفاده می شود. با استفاده از ریموت می توان از داخل ماشین اقدام به باز کردن یا بستن درب اقدام نمود. اما برای استفاده از ریموت نیاز است تا آن را ست نمود. در این مقاله به نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره پرداخته ایم.

ریموت کرکره برقی چیست

کرکره های برقی برای کار کردن دارای یک موتور می باشند که این موتور قطعه اصلی به کار رفته در این نوع درب ها بوده و در انواع مختلفی شامل موتور توبلار، سایر و سنترال وجود دارد. برای این که به موتور کرکره برقی فرمان باز یا بسته شدن را بدهیم نیاز به استفاده از یک ریموت داریم. ریموت با ساختاری که دارد قادر است تا کرکره برقی را از راه دور کنترل کرده و عمل بالا و پایین رفتن کرکره را آسان نماید.

برای این که ریموت کار کند باید رسیورهای آن را در داخل ساختار کرکره برقی نصب نماییم. در ریموت های کرکره برقی دکمه هایی وجود دارد که با فشار دادن آنها بین ریموت و برد الکترونیکی کرکره برقی ارتباط برقرار شده و امکان فرمان بالا رفتن یا پایین آمدن کرکره برای شما وجود خواهد داشت.

ریموت را می توان یکی از اجزای جانبی کرکره برقی دانست که بسیار کاربردی می باشد. با استفاده از ریموت کنترل دیگر نیازی به پیاده شدن از اتومبیل و باز و بسته کردن درب نمی باشد و می توان از داخل خودرو با فشردن یک دکمه این کار را به راحتی انجام داد.

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته

اجزای تشکیل دهنده ریموت کرکره برقی

ریموت کرکره برقی شامل اجزای ساده ای می گردد که با عملکرد این اجزا در کنار یکدیگر امکان کار کردن ریموت فراهم خواهد شد. از جمله این اجزا می توان به مواردی مانند آنتن، کارت رادیویی رسیور و برد الکترونیکی اشاره کرد. ریموت ها انرژی خود را از طریق باتری تامین می نمایند و نیاز است تا پس از گذشت مدتی و در صورت کار نکردن ریموت باتری های آن چک گردد.

نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی

تنوع ریموت ها در بازار زیاد بوده و در حال حاضر سه نوع ریموت با ویژگی های متنوع به چشم می خورد. در ادامه به معرفی هر یک از این ریموت ها و نحوه ست کردن آنها با رسیور و پس از آن نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره پرداخته ایم.

ریموت کد لرنینگ کرکره برقی: تنظیم کردن این نوع از ریموت ها به این شکل است که در ابتدا باید درب رسیور باز شده و پس از پیدا کردن کلید شناساندن ریموت که با نام  CODE یا LERN وجود دارد، آن را برای چند ثانیه فشار داد. پس از آن یک چراغ داخل گیرنده روشن شده که در این زمان باید کلید اولی که بر روی ریموت قرار داد را فشار داد تا در نهایت ریموت با رسیور تنظیم گردد.

یکی از چالش هایی که در تنظیم کردن ریموت توسط این روش وجود دارد این است که هنگامی که ریموت گم می شود امکان حذف تنظیمات آن وجود داشته و می تواند کاربران را با نگرانی هایی مواجه سازد. در موتورهای توبلار برای ست کردن ریموت از این روش استفاده می شود و این روش مناسب مدار فرمان هایی است که از استانداردهای لرنینگ پشتیبانی می کنند.

برای این که تنظیمات انجام شده بر روی ریموت را حذف نمود نیاز است تا کلید LERN را برای 10 ثانیه فشار داد و سپس آن را رها نمود. به همین راحتی تنظیماتی که بر روی ریموت کرکره برقی انجام داده اید حذف شده و می توانید تنظیمات جدیدی را بر روی آن انجام دهید.  

ریموت دیپ سوئیچی کرکره برقی: از این نوع ریموت ها بیشتر در موتورهای ساید استفاده می شود و برای ست کردن آنها نیاز است تا در ابتدا درب ریموت را از قسمت پشتی باز نمود تا کیت اصلی ریموت دیده شود. برای انجام این کار نیاز است تا از پیچ گوشتی های ریزی که وجود دارد استفاده نمود.  تعداد هشت عدد دیپ سوئیچ در این قسمت مشاهده می شود که می توان آنها را با آرایش های مختلف در کنار هم قرار داد تا رسیور تنظیم گردد. این دیپ سوئیچ ها در سه حالت بالا، متوسط و پایین قرار می گیرند و می توان آن را بر روی هر یک از حالت های دلخواه قرار داد.

نحوه ست کردن ریموت کرکره برقی

برای این که تنظیمات انجام شده بر روی این ریموت ها حذف گردد نیاز است تا دیپ سوئیچ ها را تغییر داد.

ریموت بلوتوثی: برای تنظیم نمودن این ریموت ها باید ریموت خام را با ریموتی که کددهی شده است در کنار یکدیگر قرار گیرند و نیازی به وجود رسیور نمی باشد. امنیت ریموت های بلوتوثی نسبت به سایر ریموت ها کمتر می باشد. 

ویژگی های یک ریموت کرکره برقی

یک ریموت کرکره برقی باید از ویژگی هایی برخوردار باشد تا بتوان نام یک ریموت مناسب را بر روی آن گذاشت. یکی از مهم ترین این ویژگی ها برد ریموت می باشد. دارا بودن برد موثر به معنای این که قادر باشد تا فاصله حداکثر 100 متری در فضای باز عمل نماید، از ویژگی های یک ریموت می باشد.

از ویژگی های مهم دیگر این است که بر روی ریموت دکمه وجود داشته باشد که معمولا بر روی ریموت ها 4 عدد دکمه وجود داشته که هر یک موظف به انجام عملکردی در کرکره برقی می باشد.

یکی از ویژگی هایی که می تواند در ریموت های کرکره برقی مفید واقع شود، برخورداری از چراغ های ال ای دی می باشد. این چراغ ها در صورتی که باتری ریموت تمام شود روشن شده و به کاربر می گویند که زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

توان مصرفی ریموت های کرکره برقی نباید برای موتورهای کمتر از 2000 وات باشد. برای چراغ چشمک زن نیز دارای توان مصرفی حداقل 500 وات باشد.

از ویژگی های مفیدی که برخی ریموت ها از آن برخوردار می باشند تایمر است که می تواند کمک بسیاری جهت بسته شدن کرکره برقی به افراد نماید. می توان میزان زمان بندی موجود در ریموت را به دلخواه تغییر داد.

نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره چگونه است

گاهی اوقات ممکن است یک پارکینگ یا مغازه دارای چندین دهانه باشد که هر کدام از کرکره برقی های مجزایی برخوردار می باشند. در این صورت آیا هر درب نیاز به یک ریموت دارد؟ در این صورت نیاز است تا هر فرد دارای 2، 3 و 4 ریموت در دست خود باشد که ممکن است دچار سر درگمی شده و یا هر یک از ریموت ها را گم نماید. برای این که در این گونه موارد با مشکلات این چنینی مواجه نشویم نیاز است تا کلیدهای مختلفی که بر روی ریموت قرار دارد را برای هر درب به صورت جداگانه تعریف نماییم.

برای انجام این کار در ابتدا باید دیپ سوئیچ  1Ch / 4Ch را بر روی وضعیت 4Ch قرار داد و در صورتی که تعداد 4 درب کرکره ای نصب نموده اید بایستی تمامی مدارهای فرمان بر روی 4Ch قرار بگیرند. پس از آن برای درب اول باید بر روی دکمه LERN فشار داده و به مدت یک ثانیه آن را نگه دارید. زمانی که ریموت را تعریف می کنید باید دکمه A را فشار دهید. برای درب دوم نیز همین کارها باید تکرار شده و در هنگام تعریف ریموت روی دکمه B فشار دهید.

به این ترتیب هر دکمه برای دربی خاص تعریف می شود. به عنوان مثال با زدن دکمه A بر روی ریموت درب اول بالا و پایین رفته و سپس با فشار دادن دکمه B درب دوم باز و بسته شده و به ترتیب درب سوم و چهارم نیز به همین شکل حرکت می کنند.  

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی از سایر دورهای در حال برگزاری فن آموزان شامل آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش برق ساختمان ، آموزش سیم پیچی موتور و … می باشد. برای آگاهی از لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

یک پاسخ به “نحوه ست کردن یک ریموت برای 2- 3 یا 4 کرکره”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان