شناخت حریق ، سیستم اعلام حریق و اجزاء آن

سیستم اعلام حریق و اجزاء آن : به تجهیزاتی اطلاق میگردد که در هنگام شروع آتش سوزی علائم حریق را تشخیص داده و آنرا به مخاطبین خود اعلام می نماید. این سیستم یکی از مجموعه ادوات سیستم های نظارتی، امنیتی و حفاظتی محسوب می شود. معمولا سیستم اعلام حریق با سیستم اطفاء حریق باید در کنار یکدیگر باشند تا به محض تشخیص آتش سوزی سیستم اطفاء حریق فعال شده و آتش را خاموش نماید اما در صورت عدم وجود سیستم اطفاء حریق، سیستم اعلام حریق گزینه بسیار خوبی جهت تشخیص شروع آتش سوزی و کنترل آن می باشد.

سیستم اعلام حریق شامل اجزای گوناگونی است در واقع دتکتورها در ابتدا حریق را تشخیص می دهند و این موضوع را به تابلوی کنترل اطلاع می دهند. شاسی کنترل نیز به نوبه خود حریق را توسط آژیر یا فلاشر و یا طرق دیگر اعلام می نماید قبل از پرداختن به سیستم اعلام حریق باید بدانیم حریق چیست و چه علائمی دارد  و سیستم اعلام حریق چگونه با آن مقابله می نماید.

حریق چیست ؟

آتش یا حریق بر اثر عمل احتراق به وجود می آید. احتراق از ترکیب سریع اکسیژن موجود در هوا با مواد سوختی به وجود می آید. احتراق زمانی تشکیل می گیرد که ماده سوختی که جامد و یا مایع است، بر اثر حرارت به صورت گاز یا بخار درآید. عمل احتراق یا آتش سوزی برای بقا نیاز به سه عنصر دارد :

  • ماده سوختی
  • حرارت
  • اکسیژن

اگر هر کدام از سه عنصر عامل در یک حریق وجود نداشته باشد، احتراق صورت نمیگیرد و در نتیجه حریق خاموش خواهد شد. اثرات حریق به شکل خود را نشان می دهد.

  1. دود
  2. حرارت
  3. شعله

اما همیشه حریق یا همان آتش سوزی این سه عامل را با خود ندارد. بسیاری از آتش سوزی ها ممکن است فقط دوتا و در بعضی مواقع فقط یکی از عوامل را داشته باشد اما باید به این نکته توجه نمود که در هر صورت این عوامل برای انسان و زندگی آنها، مخاطره به همراه دارد به همین علت باید از ایجاد آنها جلوگیری نمود. سیستم اعلام حریق نیز دقیقا همین عمل را انجام می دهد. یعنی با وجود سنسورهای خود عوامل اثرات آتش سوزی را که به شکل های دود – حرارت و شعله هستند را تشخیص داده و بعد از کنترل و پردازش آن را اعلام کند. البته اعلام حریق را می توانیم به شاسی های اعلام حریق نیز فعال سازیم که این کار زمانی انجام می شود که خطر توسط شخص تشخیص داده شود.

ادامه مبحث سیستم اعلام حریق و اجزاء آن …

اجزای سیستم اعلام حریق سیستم اعلام حریق دارای اجزای گوناگونی است که به طور کلی به سه دسته قابل تقسیم هستند.

تجهیزات تشخیص حریق

دتکتور : جهت تشخیص حریق به صورت اتوماتیک

سیستم اعلام حریق و اجزاء آن

شستی اعلام حریق : جهت تشخیص حریق به صورت دستی

شستی اعلام حریق

تجهیزات اعلام حریق

آژیر : اعلام حریق به صورت سمعی

آژیر

فلاشر : اعلام حریق به صورت بصری

فلاشر

آژیر فلاشر : اعلام حریق به صورت سمعی و بصری

آژیر فلاشر

تجهیزات کنترل تابلو

کنترل تمامی اجزای سیستم اعلام حریق

آموزش های مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *