دلیل واشر زدن پژو

دلیل واشر زدن پژو

در ابتدا کمی راجع به اینکه واژه سرسیلندر چیست توضیح خواهیم داد. واشر سرسیلندر وسیله‌ای است که بین بلوک موتور که قطعاتی مثل پیستون ها و میل لنگ درون آن قرار دارند و فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی می کند ، قرار داده می‌شود و نصب می‌شود تا از خارج شدن گاز از محفظه احتراق ، نشت روغن از کانال های روغن و نشت آب از کانال های آب پیشگیری کند.

آموزش مکانیک خودرو

بیشتر موتور های امروزی و مدرن از با شعر سر سیلندر های فولادی چند لایه استفاده می کنند. و اما در موتور های قدیمی تر ، واشر سر سیلندری هایی از جنس کامپوزیت استفاده میشده است. در بعضی از موتورها امکان دارد واشر سر سیلندرهای مسی هم استفاده شده باشد.

فشار در محفظه احتراق ، هنگام بالا رفتن پیستون به شدت افزایش پیدا می‌کند که در خودروهای بنزینی به حدود ۷۰۰ پی اس آی و در خودروهای دیزلی حدود۲۰۰۰ پی اس آی نیز می‌تواند برسد. از واشر سرسیلندر باید از موادی ساخته شده باشد که تحمل این فشار زیاد را داشته باشد.

اگر به سرسیلندر بیش از حد حرارت برسد ،  به پیچ های آن فشار وارد می شود. و در نهایت واشر سر سیلندر آسیب می بیند. بدین ترتیب جنس واژه باید به گونه‌ای باشد که تحمل انبساط غیر همگن را داشته باشد. برای این که بتوان عمر واشرها را افزایش داد از نوع ترکیبی آنها استفاده می شود. در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فن آموزان بصورت عملی و تضمینی تمامی مباحث مربوط به تعمیر خودروهای معمولی و سنگین در تعمیرگاه مجهز اموزش داده می شود. اطلاعات بیشتر را از طریق شماره 02166477300 کسب نمایید.

کارکرد واشر سرسیلندر

همانطور که گفته شد واشر سرسیلندر سه وظیفه اصلی دارد

  • هدایت مایعات

درون بلوک موتور و سرسیلندر ، هم مایع خنک کننده موتور و هم روغن موتور نیاز هست و مسیرهای در واشر سرسیلندر وجود دارند و هستند که بین سرسیلندر و بلوک موتور در حال گردش باشند. در واقع در سر سیلندر وظیفه مایع خنک‌کننده تنظیم دمای ها و سوپاپ ها می باشد.

 کارکرد واشر سرسیلندر

  • آب بندی سیلندر

در این بخش توضیح خواهیم داد زمانی که موتور در حال کار کردن است ، همانطور که گفته شد فشار سیلندر در موتور بنزین می‌تواند به ۷۰۰پی اس آی و در موتور دیزلی تا به ۲۰۰۰ پی اس آی نیز برسد. واشر سرسیلندر باعث بهینه تر شدن حالت کارکرد سیلندر می شود ‌.

آب بندی در واشر سرسیلندر از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که هر گونه نشتی گاز در دقت کار موتور تاثیر گذار بوده و باعث کاهش قدرت و راندمان موتور می‌شود. واشر سرسیلندر باید بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل کند.

در شرایطی که آب رادیاتور کم باشد فشار زیادی به موتور و آب پمپ وارد میشود که این امر موجب سوختن واشر سرسیلندر می شود. هزینه تعمیر واشر سر سیلندر بسیار هنگفت است.

  • حفظ و نگهداری مایعات

مسیر های مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور ، با یکدیگر تنها چند میلی متر فاصله دارند. پیشگیری از ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور یکی از وظایف اصلی این واشر است.

همانطور که ذکر شد یکی دیگر از وظایف واشر سرسیلندر، پیشگیری  از نزدیکی گازهای احتراق به مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور هست.

دوره های پیشنهادی پردرآمد: آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش برق خودرو های خارجی و داخلی با 30% تخفیف

سر سیلندر پژو

واشر سرسیلندر پژو نیز مانند درپوشی روی سیلندر ها یا محفظه های احتراق عمل می‌کند.

این قطعه به علت قابلیت انتقال دادن حرارت بالا و سبکی وزن آلومینیوم ، جنس آلیاژ آن نیز از آلومینیوم است و علاوه بر قطعات جانبی که دارد دارای کانال هایی هست برای روغن و سیستم خنک کننده که باعث روانکاوی و خنک کاری می شوند.

سرسیلندر پژو

یکی از مشکلاتی که سرسیلندر پژو دارد ، تاب برداشتن آنها که به علت عدم رعایت باز و بسته کردن اصولی سرسیلندر و داغ شدن سرسیلندر رخ می دهد.

البته باید توجه داشته باشید که داغ شدن موتور و یا یخ زدن مایع خنک کننده در کانال های سرسیلندر نیز باعث ترک خوردن آن میشود.

علت واشر زدن پژو

حال پس از آشنایی با واشر ، به سراغ دلیل واشر زدن پژو می‌رویم ‌.

یکی از مشکلاتی که اکثر صاحبان خودروهای پژو و سمند با موتور های سری xuy دارند سوختن یا ترساندن واشر سر سیلندر می باشد که از دلایل عمده آن در واقع طراحی موتور و تماس مستقیم با واشر سر سیلندر با آب هست.

دلایل واشر زدن پژو

در اینجا باید این نکته را هم لحاظ کنیم که بعد از خاموش شدن موتور به دلیل این که واتر پمپ کار نمی کند و مایع خنک کننده در درون موتور و رادیاتور گردشی ندارد ، روشن بودن فن ها تاثیر چندان زیادی ندارد. البته این روشن بودن فن ها در خنک شدن موتور بی تاثیر نیستند اما به طور مثال ، زمانی که موتور روشن هست و مایع خنک کننده در سیستم کولینگ در حال گردش است ، موثر واقع نمی‌شود.

در حقیقت یکی از بهترین کارهایی که شما می توانید انجام بدهید این است که در روزهای گرم سال بعد از رانندگی های طولانی مدت زمانی که موتور خودروی شما داغ هست تا هنگامی که وارد پارکینگ می شوید بلافاصله موتور خودرو را خاموش نکنید و اجازه بدهید تا موتور چند دقیقه ای کار کند تا بتواند دمای کل بلوک موتور و سرسیلندر را پایین بیاورد و حرارت را کاهش دهد.

از اصلی ترین دلایل واشر زدن پژو می‌توان به پایین بودن کیفیت قطعات و مونتاژ ضعیف در نمونه های مدل بالا اشاره کرد. و بعد از آن هم اگر نگهداری به صورت ضعیف و غیر اصولی صورت بگیرد ، این نگهداری ضعیف و غیر اصولی می تواند از دلایل واشر زدن پژو باشد.

البته دلایل ما برای اینکه می‌گوییم اصلی ترین دلیل سوختن واشر سرسیلندر در پژو ، پایین بودن سطح کیفیت قطعات و مونتاژ ضعیف نمونه ها هست همچنین نگهداری ضعیف و غیر اصولی از خودرو و لوازم آن این است که ما در سال‌های ۸۵ تا ۹۰ به موتور خودروهای زیادی برخوردیم که پس از تعمیر شدن بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر حتی در استانی مانند استان خوزستان کار کردند و هیچ واشری هم سوزانده نشد. پس دقت در کیفیت قطعات و دقت در مونتاژ از اصلی‌ترین دلایل در این موضوع هست.

در واقع کیفیت قطعات و دقت در مونتاژ آنها یکی از اصلی ترین عوامل در این مورد هست. موتور xuYjp4 که بر روی پژو پارس elx و زانتیا ۱۸۰۰ و سمند سریر نظم می‌شد از لحاظ بحث واشر و ساختار بلوک موتور بسیار شبیه به موتور xuyjp حذف که بر روی سمند و ۴۰۵معمولی نصب می‌شود و این موتور تنها به دلیل کیفیت قطعات و دقت در مونتاژ بالا به هیچ وجهی مشکل شایع واشر زدن را ندارد .

اگر به موتور پژو پارس elx قدیمی یا موتور زانتیا ۱۸۰۰ دقت کرده باشید توانسته اید که کیفیت بالای قطعات را مشاهده کنید که تفاوت بین آنها از لحاظ کیفیت بسیار زیاد است.

کیفیت قطعات در موتورهای قدیمی به اندازه‌ای زیاد است که حتی اگر قطعات موتورهای قدیمی‌تر را با چشم خود هم ببینید می توانید تفاوت آنها را با قطعات جدید تشخیص دهید‌.

در واقع کیفیت با این قطعات خودرو عیب هایی زیادی روی ماشین ایجاد می‌کنند ، به طور مثال مثلاً یک مدل ماشین واشر سر سیلندر می سوزاند و یکی دیگر از آنها مشکل گیربکس دارد. دیگری دارای مشکل نشت روغن و یکی دیگر نیز دارای مشکلات برقی است و به این ترتیب صدها مشکل دیگر پیدا خواهد شد.

مورد دیگر که مورد بسیار مهمی هم هست مراقبت و نگهداری از موتور است. افراد زیادی هستند که موتورهای پیکان را با موتور های جدید امروزی مقایسه می‌کنند ، در حالی که موتور های xu7 از نوع موتورهای گرم کار هستند که یک رادیاتور تحت فشار دارند و بعضی اوقات دمای مایع خنک کاری صد درجه سانتیگراد هم گذر می کند.

دلایلی مانند عوض نکردن مایع خنک کاری در بازه های زمانی ، استفاده کردن از روغن بی‌کیفیت ، نشت درب رادیاتور ، از کار افتادن فن ها به دلایل مشکلات برقی ، استفاده مکرر و مداوم از سوخت گاز ، هوا گرفتن سیستم کولینگ ، گیر کردن ترموستات ، کثیف شدن سطح خارجی و فین های  رادیاتور و بسیاری مسائل دیگر هم هستند که باعث سوختن واشر سر سیلندر می شود.

موتور xu7 که در ایران بر روی خودروهای پژو ۴۰۵ ، پژو پارس و سمند نصب شده است به طور کلی دلایل سوختن واشر سرسیلندر این موتورها به دو مشکل عیب برمیگردد.

  1. بوشهای این موتور از نوع تر می باشد که اگر دقت کرده باشید پس از جا زدن به طرفین مقداری خلاصی دارد که در اینجا فقط توسط قرار گرفتن سرسیلندر محکم می شود.
  2. پیچهای سرسیلندر پژو به خوبی نقاط اتصال را سفت نمی کنند.

از دلایل دیگر می شود به داغ شدن موتور که باعث کم شدن آب رادیاتور و جوش آوردن می‌شود ، بی توجهی و غفلت تعمیرکار یا مکانیک در بستن واشر سرسیلندر و استهلاک موتور خودرو که اگر سر سیلندر از موتور باز و جدا شده باشد عملاً این قطعه از بین رفته و نابود شده محسوب می‌شود و باید آن را عوض کرد ، اشاره کرد.

برخی دیگر از سایر دوره های تخصصی در آموزشگاه فن آموزان شامل آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و دیگر دوره های تخصصی مکانیک و اتومکانیک می باشد. برای جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -