دستگاه تستر ایسیو چیست؟

دستگاه تستر ایسیو چیست

موضوعی که ما امروز تصمیم گرفتیم که درباره ی آن بحث کنیم و آن را به شما معرفی کنیم دستگاه تستر ایسیو است، پس حتما اگر می خواهید درباره ی این دستگاه اطلاعات بیشتری کسب کنید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

این دستگاه به نوعی یک شبیه ساز خودرو است. که از آن برای تست کردن ایسیو بدون حضور خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. با این دستگاه می توانیم پارامتر هایی نظیر برق سر انژکتور و کوئل ها و همچنین کارکرد سنسور های مختلف را از طریق ایسیو عیب یابی و همچنین کنترل کرد.

آموزش تعمیرات ایسیو

اگر درباره ی ایسیو اطلاعات داشته باشید می دانید که با افزایش خودرو های انژکتوری، استفاده کردن از ایسیو (کامپیوتر ماشین) به یک چیز جدایی ناپذیر در خودرو ها تبدیل شده است.

همان طور که می دانیم همه ی وسایل الکتریکی به همان گونه که کار هایی را برای ما راحت می کنند ممکن است دچار مشکل شوند. ایسیو نیز به همین صورت است و دچار مشکلات مختلف می شود که این مشکلات می توانند بر اثر استفاده ی نادرست صاحب ماشین باشد و یا با مرور زمان ایسیو دچار مشکل شده باشد، لذا عیب یابی کردن و تعمیر کردن آن ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

این مشکلاتی که از ناحیه ی ایسیو نشات می گیرند اغلب در ارتباط با سنسور ها ، عملکرد های خودرو و همچنین سیم کشی می باشد، همچنین این موضوع وجود دارد که نمی توانیم به صورت قطعی در این مورد نظر دهیم که آیا ایسیو خراب است یا سالم. و یا در صو.رت لازم می توانیم ایسیو را عیب یابی کنیم که در این مواقع تستر ایسیو به کمک تعمیر کار می آید تا بتواند ایسیو را عیب یابی کند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش برق خودرو و آموزش مکانیک خودرو در تعمیرگاههای مجهزِ آموزشگاه فن آموزان با 30% تخفیف. برای ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

کاربردهای دستگاه تستر ایسیو

از کاربردهای بارز دستگاه تستر ایسیو می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاربردهای دستگاه تستر ایسیو

 • راحتی کار
 • می توان پارامتر های ایسیو را بدون حضور خودرو تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که قطعاتی را مانند انژکتور ، دریچه گاز برقی ، سنسور اکسیژن  را تست کنیم و همچنین تست استپر موتور به همراه ایسیو مربوطه
 • این قابلیت را دارد که مدار قدرت ایسیو را تست کنسد (برق 5 ولت، رله اول ایسیو، رله دوم ایسیو و همچنین چراغ چک)
 • قابلیت این را دارد که مدار انژکتور های ایسیو را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که مدار سنسور اکسیژن ایسیو را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد  که مدار داخلی ایسیو را تست کنیم (دمای آب ، دمای هوا ، فشار هوا ، دریچه ی گاز)
 • این قابلیت را دارد که مدار فن درو تند و دور کند را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که چراغ ایموبیلا یزر پشت آمپر بر روی پنل تستر را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که مدار سنسور موقعیت میل سوپاپ ایسیو را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که مدار شیر برقی کنیستر ایسیو یر روی پنل را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که مدار داخلی سنسور دور موتور ایسیو را تست کنیم.
 • این قابلیت را دارد که مدار کولر ایسیو و تست آن را فعال سازی کنیم.
 • این قابلیت را دارد که سوئیچ خودرو های ایموبیلایزردار را تعریف کنیم.
 • این قابلیت را دارد که سوئیچ تمامی خودرو های 206 را تعریف کنیم.
 • این قابلیت را دارد که (بی اس آی) خودروی 206 بر روی تستر را نصب کنیم.
 • این قابلیت را دارد که دستگاه دیاگ (خواندن و پاک کردن خطاها و دیدن پارامتر های ایسیو) را نصب کنیم.
 • این قابلیت را دارد که دستگاه دیاگ را نصب کنیم و همچنین دانلود ایسیو
 • این قابلیت را دارد که جریان مصرفی ایسیو را به صورت واقعی نشان دهد.
 • همچنین دارای منوی فارسی نیز برای راحتی کار تعمیرکاران است.
 • این قابلیت را دارد که منفی ایسیو (دمای آب= پمپ = سنسور = دریچه ی گاز) را نمایش دهد.
 • این قابلیت را دارد که کارکرد شیر برقی کنیستر را نمایش می دهد.

پارامترهای دستگاه تستر ایسیو

اگر بخواهیم این موضوع را بدانیم که تستر ایسیو چه پارامتر هایی را نشان می دهد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اینکه ما بفهمیم که در کدام قسمت از ایسیو دچار مشکل شده است موضوعی بسیار مهم می باشد زیرا دستور تمامی سنسور ها و عملگرها از ایسیو خارج می شوند.

 1. عملگرهای خودرو

ما با استفاده از تستر ایسیو می توانیم به عملکرد صحیح عملگر های خودرو پی ببریم. در زیر به نحوه ی نمایش این عملگر ها بر روی دستگاه تستر ایسیو اشاره می کنیم.

 • انژکتور و کوئل: نحوه ی عملکرد صحیح این قسمت به این صورت است که برق به شکل پالسی به سر آن ها بیاید. در صورتی متوجه می شویم در این قسمت خرابی به وجود آمده است. یکسرگی یا عدم کارکرد آن ها این موضوع را نشان می دهد (در این شرایط معمولا آی سی مربوط دچار مشکل می شود). باید بدانیم که این درحالی است که عدم کارکرد نشان دهنده ی قطعی مسیر مربوط به فرمان انژکتور و یا کوئل می باشد.
 • استپر موتور: به طور معمول دستگاه های تستر مجهز به یک استپر موتور هستند. که در هنگام باز و بست سوئیچ باید استپر حرکت کند و همچنین توسط تست کردن عملگرد می توان نسبت به اینکه ایسیو سالم است پی ببریم. در صورت عدم کارکرد استپر بر روی دستگاه تستر، خرابی ایسیو قطعی می باشد.
 • فن خنک کننده: یکی از معضلاتی که خودرو با آن رو به رو می شود عدم کارکرد صحیح فن خودرو می باشد (این مشکل می تواند ناشی از این باشد که ایسیو خراب است). در این صورت برای اینکه ببینیم آیا ایسیو خراب است یا نه می توانیم ایسیو خودرو را باز کرده و بر روی تستر با تغییر دمای آب و یا با استفاده از تست عملگرد، کارکرد فن های دور آرام و دور تند را مشاهده کرد.
 • شیر برقی کنیستر: این شیر برقی که به محفظه ی کنیستر متصل می باشد نیز دستور خود را از ایسیو می گیرد. بنابر این بررسی این موضوع از ناحیه ی ایسیو توسط دستگاه تستر ایسیو قابل ارزیابی می باشد.

 

 1. برخی از سنسور ها

سنسور های مختلف مانند سنسور های دریچه ی گاز، سنسور های اکسیژن ، سنسور های دمای آب ، دمای هوا ، فشار ریل مخزن سوخت و … اشاره کنیم. که این سنسور ها این امکان را دارند که ما می توانیم با استفاده از تستر ایسیو کارکرد شان را مشاهده کنیم.

 1. برخی از پارامتر های خودرو

به غیر از موارد بالایی که گفتیم یعنی سنسور ها و عملگر ها، برخی دیگر از پارامتر ها نیز توسط این دستگاه (دستگاه تستر ایسیو) نشان داده می شود.

اگر بخواهیم مثال بزنیم می توانیم به دور موتور خودرو و چراغ چک اشاره کنیم. همچنین یکی از پارامتر های مهم در بخش تعمیرات ، میزان جریان مصرفی توسط ایسیو می باشد.

پارامترهای دستگاه تستر ایسیو

این جریان مصرفی به طور معمول بسته به نوع ایسیو باید زیر 0.3 آمپر باشد که در صورتی که بالاتر از این مقدار باشد یعنی ایسیو دچار مشکل شده است.

علاوه بر این موضوعات چراغ 5 ولت که نشان دهنده ی خروجی ایسیو می باشد همچنین از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

جریان ورودی به ایسیو از طریق باتری خودرو که 12 ولت می باشد تامین می شود و بعد از اینکه وارد ایسیو شد توسط آی سی رگولاتور به 5 ولت تبدیل می شود. به این دلیل که خروجی 5 ولت نشان دهنده ی عملکرد صحیح ایسیو است.

 1. عیب یابی پین های تغذیه

یکی از قابلیت های خیلی جالبی که تستر ایسیو دارد، عیب یابی پین های تغذیه می باشد. گاهی مواقع ایسیو از ناحیهی پین ها دچار قطعی می شود.

اگر بخواهیم مثال بزنیم، منفی یکی از پین های ایسیو از داخل برد قطع شده که منجر می شود خودرو عملکرد بدی داشته باشد، در این موقعیت با استفاده از دستگاه تستر می توان پین قطع شده را یافته و نسبت به تعمیر آن اقدام کنیم.

 1. لاجیک سیستم

این قسمت برای این مورد استفاده قرار می گیرد که سیم کشی خودرو را تست کنیم و همچنین مرتبط به حوزه ی تعمیرات ایسیو نیست.

شرکت های زیادی وجود دارند که نسبت به ساخت دستگاه تستر ایسیو اقدام کرده اند. شرکت های داخلی نیز اقدام به ساخت دستگاه تست ایسیو کرده اند که کیفیت ساخت خیلی خوبی را نیز دارا هستند که به راحتی می توانید با یک سرچ در گوگل بهترین مارک های تستر های ایسیو ایرانی را پیدا کنید و درباره ی آن ها اطلاعات کسب کنید و پس از کسب اطلاعات اقدام به خرید تستر ایسیو مورد نظر کنید دقت کنید. خرید این نوع وسایل را از مکان های مورد تایید انجام دهید. همچنین استاندارد های دستگاه و گارانتی آن را نیز چک کنید و این موضوع را  پشت گوش نیندازید.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی آموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران می باشد که دوره های فنی ویژه بازار کار و اشتغال نظیر مکانیک و برق خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری و … را تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر و انجام مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

5 پاسخ به “دستگاه تستر ایسیو چیست؟”

 1. لطف نموده قیمت و فیس دوره آموزش پگوید

 2. سلام این دستگاه قابلیت تمامی ماشین ها تویوتا سواری دارا است لطف نموده قیمت هم چنان فیس آموزش برایم روانه کنید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات