0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

تشریح مدار و قطعات برد ظرفشویی

به نظر می رسد که هرکسی نظر متفاوتی در مورد ماشین ظرفشویی خود دارد. برخی فکر می کنند که یک موهبت الهی و نجات دهنده است. دیگران فکر می کنند که استفاده از ماشین ظرفشویی برابر با اتلاف وقت، آب گرم و برق است. حقیقت این است که حق با همه است! با وجود محدودیت های این دستگاه، ماشین های ظرفشویی می توانند ظروف کاملا استریل را ارائه دهند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

وظیفه اصلی ماشین ظرفشویی از بین بردن چربی و استریل کردن ظروف با پاشیدن آب گرم و صابون به آنها است. این کار با استفاده از یک موتور الکتریکی و پمپ نصب شده در پایین یک مخزن آب یا وان انجام می شود. پمپ مکش را از وان می گیرد و آب را از طریق بازوهای اسپری که ظروف را اسپری می کنند، دریافت می کند. سپس آب برای گردش مجدد به وان بر می گردد.

دلیل اصلی وجود ماشین ‌های ظرفشویی این است که اجازه می‌ دهند ظروف را در آب بسیار داغ‌ تر از آنچه هنگام شستن ظروف با دست استفاده می کنید، بشویید. این باعث می شود تا ظروف زدودن چربی ها و استریل شدن بیشتر انجام شود. استفاده از صابون ارزان قیمت و آب سخت (بدون انجام برخی تنظیمات) می تواند عمر دستگاه را به میزان قابل توجهی کوتاه کند و گاهی باعث بروز مشکل و خرابی در آن شود و در نتیجه به تعمیر نیاز پیدا کنید.

برای شروع تعمیر ماشین ظرفشویی، باید در مورد ساختار داخلی آن و وظیفه هر واحد آشنایی داشته باشید. ممکن است یک مدار الکتریکی نیز مورد نیاز باشد، اگرچه در صورت بروز مشکل در ماژول الکترونیکی، احتمال تعمیر “ماشین ظرفشویی” بسیار کم است.  وقتی ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

فقدان برق می تواند به دلیل یک خطای طراحی یا ساخت باشد، اما همچنین می تواند ناشی از شرایط یا رویدادهایی خارج از کنترل سازنده باشد. عملکردهای الکترونیکی ماشین ظرفشویی توسط برد مدار چاپی کنترل می شود. اگر PCB معیوب را تعویض کنید، ماشین ظرفشویی شما ممکن است دوباره مانند یک دستگاه نو کار کند.

لازم به ذکر است که PCB از قبل برنامه ریزی شده است. در این مقاله با برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی و علل خرابی آن و همچنین نحوه تعویض آن آشنا خواهیم شد و شماتیکی از مدار ماشین ظرفشویی را ارائه خواهیم داد.

آموزشگاه فن آموزان دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی را بطور جامع  و از پایه تا پیشرفته و همچنین دوره های کوتاه مدت آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات یخچال و دیگر لوازم خانگی را بصورت جداگانه برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

فیلم تشریح مدار و قطعات برد ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد ظرفشویی حکم مغز این دستگاه را دارد و وظایف بسیار زیادی را بر عهده دارد. به طور کلی می توان گفت که کلیه اجزاء ظرفشویی با برد در ارتباط هستند و فرمان ها از طریق برد به دیگر اجزاء صادر می شود. در نتیجه خرابی برد باعث بروز مشکلات زیادی می شود که از جمله مهم ترین آن ها روشن نشدن دستگاه می باشد.

 برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

بر روی برد ظرفشویی قطعات متععدی وجود دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به خازن ها، سیم پیچ، فیوز و غیره اشاره نمود که نوسان برق می تواند باعث از کار افتادن بخش هایی از آن شده و سوختن برد را رقم بزند.

علائم خرابی برد ماشین ظرفشویی

هنگامی که نشانه های خرابی را در ماشین ظرفشویی خود مشاهده نمودید سریع شستشو را متوقف کرده و با کارسناس مربوطه تماس حاصل نمایید. به هیچ وجه تا زمان تعمیر آن را دوباره روشن نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتری شود. چنانچه علائم زیر را مشاهده کردید زمان ان رسیده است که برای تعمیر برد الکترونیکی هرچه سریع تر اقدام کنید.

 • برنامه های شستشو به هم ریخته است و عمل نمی کند.
 • ماشین ظرفشویی روشن نمی شود.
 • ظرفشویی نا به هنگام در حین کار کردن خاموش می شود.
 • ارورها و خطاهایی روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود.
 • ماشین ظرفشویی در مراحلی از شستشو متوقف می شود.
 • آب دستگاه گرم نمی شود.
 • آب ظرفشویی تخلیه نمی شود.
 • ماشین ظرفشویی نمی تواند آبگیری کند.

دلایل خرابی برد ماشین ظرفشویی

 • خازن های موجود روی برد به حالت نیم سوز درآمده اند.
 • امکان اتصالی سیم پیچی دستگاه وجود دارد.
 • یکی از قسمت های برد ممکن است از کار افتاده باشد.
 • بخش مربوط به آبگیری ماشین ظرفشویی به طور کامل انجام نمی شود.
 • وجود نوسان برق می تواند به برد ظرفشویی آسیب رساند و مثلا باعث سوختن فیوزها و خازن ها شود.
 • نیم سوز شدن برد ممکن است به آن آسیب رساند.
 • این امکان وجود دارد که آب به داخل ظرفشویی نفوذ کرده و در پی آن منجر به خیس شدن و سوختن برد شده است.

دلایل خرابی برد ماشین ظرفشویی

اقدامات لازم برای تعمیر برد ماشین ظرفشویی

 • پیش از هر کار دیگری ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 • سپس پنل ظرفشویی را از آن جدا کرده و برد را پیدا نمایید.
 • با فشردن دکمه هایی که در طرفین و یا وسط ظرفشویی موجود هستند می توانید قاب آن را باز کنید.
 • پس از اینکه قاب را باز نمودید، مشاهده می کنید که برد بوسیله خارهایی که در بالا و پایین آن وجود دارد متصل شده است. برای جدا نمودن برد از قاب، کافی است این دو قسمت را بفشارید.
 • در نهایت زمانی که برد را جدا نمودید، آن را برگردانده و قسمتی که سوکت ها به آن متصل شده اند را جدا کنید.

کنترل های دیجیتال یا حالت جامد ظرفشویی

امروزه ماشین ‌های ظرفشویی تا حد امکان کارآمد ساخته می‌ شوند، که دلیل آن بخش کوچکی از الزامات دولت در مصرف انرژی است. گرمایش آب می تواند انرژی زیادی مصرف کند، بنابراین طراحان مصرف آب و عملکرد بخاری را تقلید می کنند. یعنی به اندازه کافی آب گرم و تمیز در وان نگه دارید تا ظروف را تمیز کنید و در عین حال مصرف انرژی و آب را به حداقل برسانید.

از نظر عملی، این به معنای تلاش برای اندازه گیری دمای آب و همچنین میزان کثیف بودن آب با استفاده از چیزهایی مانند ترمیستورها و سنسورهای کدورت است. طراحان برای تطبیق عملکرد ماشین ظرفشویی با شرایط فعلی شستشو از ریزپردازنده ها (اصولاً رایانه ها، روی بردهای مدار حالت جامد) استفاده می کنند. با این حال، کامپیوتر برای تصمیم گیری به نوعی ورودی نیاز دارد.

 • ترمیستورها

برخلاف ترموستات ها، ترمیستور فقط یک کلید نیست. در واقع مقاومتی است که مقاومت آن با دمایی که حس می کند تغییر می کند. مقاومت سیگنالی است که یک ریزپردازنده می تواند از آن برای تصمیم گیری استفاده کند، مانند زمان و مدت روشن کردن آبگرمکن. بنابراین ترمیستور اساساً دما را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که ریزپردازنده می تواند آن را درک کند.

 • سنسورهای کدورت

اگر ماشین ظرفشویی با مواد غذایی زیادی پر شده باشد، برای اطمینان از تمیز بودن ظروف به چرخه های آبکشی اضافی نیاز دارد. “سنسورهای کدورت” میزان کثیف بودن آب را اندازه گیری می کنند، بنابراین ریزپردازنده می تواند تعداد چرخه های شستشو را تنظیم کند.

دیاگرام سیم کشی و مدار ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات لازم است نمودار سیم کشی را بخوانید تا مطمئن شوید که چیزی را فراموش نکرده اید. گاهی اوقات شما فقط باید دریابید که برای آزمایش یک جزء به دنبال چه سیم رنگی باشید. این امر به ویژه در تشخیص تایمر بد بسیار مهم است. معمولاً نمودار سیم کشی شما یا به داخل پانل در چسبانده می شود یا در یک کیسه پلاستیکی در داخل خود درب قرار می گیرد. در هر صورت، باید پانل در را بردارید تا به آن برسید.

اگر از قبل می دانید که چگونه نمودار سیم کشی را بخوانید، می توانید از این بخش صرف نظر کنید. هر جزء باید به وضوح در نمودار شما برچسب گذاری شود. به شکل 6-A نگاه کنید. نمادهایی که برای نشان دادن هر جزء استفاده می شود بسیار جهانی هستند.

رنگ های سیم به اختصار و در کنار هر سیم نشان داده شده است. به عنوان مثال، Y به معنای سیم زرد، V به معنای بنفش، R به معنای قرمز، LBU به معنای آبی روشن است. سیاه معمولا به اختصار BK، آبی معمولا BU است. GR یا GN سبز هستند، GY خاکستری است. رنگ سیم با خط تیره یا اسلش به معنای — با راه راه — است. به عنوان مثال BU-W به معنای آبی با نوار سفید، T/R به معنای برنزه با نوار قرمز است.

دیاگرام سیم کشی و مدار ماشین ظرفشویی

نکات خواندن  نقشه سیم کشی ماشین ظرفشویی

 • توجه داشته باشید که در برخی از قسمت های نمودار، خطوط ضخیم تر از قسمت های دیگر هستند. سیم کشی و کلیدهایی که به صورت خطوط ضخیم نشان داده شده اند، در داخل تایمر قرار دارند.
 • دایره های سفید کوچک در سراسر نمودار پایانه هستند. اینها مکان هایی هستند که می توانید سیم را از قطعه برای اهداف آزمایشی جدا کنید. دایره های سیاه کوچک نشان دهنده مکان هایی است که یک سیم به سیم دیگر متصل است. اگر دو سیم بر روی نمودار بدون نقطه سیاه در محل عبور خود متقاطع شوند، متصل نیستند.
 • اگر خطوط نقطه‌ دار یا سایه ‌دار را در اطراف گروهی از سیم ‌ها می ‌بینید، این یک مجموعه سوئیچ است. به عنوان مثال، یک مجموعه کلید انتخابگر دکمه ای یا یک رله. ممکن است تایمر نیز باشد، اما هرچه که باشد، باید به وضوح روی نمودار مشخص شود. هر سیم‌ کشی محصور شده توسط جعبه سایه ‌دار یا نقطه‌ دار، مجموعه داخلی سوئیچ است.
 • سوئیچ ها ممکن است دارای شماره یا حروف باشند. معمولاً پایانه های بیرونی تایمر با رنگ سیمی که قرار است به آن وصل شود مهر یا چاپ می شود.
 • برای آزمایش یک سوئیچ با یک علامت مشخص، تمام سیم ها را علامت زده و جدا کنید. اهم متر خود را به دو سیم ترمینال کلیدی که می خواهید آزمایش کنید وصل کنید.

به عنوان مثال، همانطور که در شکل زیر آمده اگر می خواهید کلید درب را تست کنید، دستگاه را خاموش کنید، سیم های مشکی و قهوه ای رنگ را از آن جدا کنید و هر ترمینال یک سیم تست را وصل کنید. سپس سوئیچ را به جلو و عقب تکان دهید. باید بسته و باز شود. اگر اینطور است، می دانید که تماس داخل سوئیچ خوب است.

خواندن نقشه سیم کشی ماشین ظرفشویی

به یاد داشته باشید که برای اینکه چیزی انرژی بگیرد، باید یک مدار الکتریکی کامل بسازد. شما باید بتوانید مسیری را که برق طی می کند، از پریز دیواری به سمت پریز را ردیابی کنید. این نه تنها مؤلفه ‌ای را که به آن مشکوک هستید، بلکه همه سوئیچ‌ های منتهی به آن و گاهی اوقات سایر مؤلفه‌ ها را نیز شامل می ‌شود.

در شکل، که یک ماشین ظرفشویی برقی معمولی را نشان می دهد، L1، L2، لیدهای برق اصلی هستند. آنها مستقیماً به دوشاخه دیوار شما می روند. بین L1 و L2، ولتاژ 110 ولت خواهید دید.

به عنوان مثال فرض کنید که باید بررسی کنید چرا توزیع کننده مواد شوینده کار نمی کند. به مدار خاکستری در شکل بالا توجه داشته باشید که الکتریسیته از L1 به L2 جریان می یابد. از L1 برق به سوی کلید درب جریان می یابد. سپس برق از طریق یک سیم برنزه به تایمر می رسد. سپس از سوئیچ شماره 15 و پس از آن از شماره 11 عبور می کند.

این کلیدها در داخل تایمر قرار دارند که باید بسته شوند. سپس الکتریسیته از طریق یک سیم نارنجی و سیاه(O-BK)  به بی متال توزیع کننده مواد شوینده جریان می یابد. بی متال نوعی مقاومت است (خطوط زیگزاگ این را به شما می گوید). در مرحله بعد برق از طریق یک سیم سفید و قرمز به بخاری می رسد. بنابراین اگر بخاری سوخته باشد، توزیع کننده مواد شوینده کار نمی کند. در نهایت، برق از طریق یک سیم سفید به دوشاخه دیواری L2 باز می گردد.

 • تست مدار ماشین ظرفشویی

برای آزمایش شکست در مدار، به سادگی هر قسمت از سیستم را جدا کنید (سیم ها را از پایانه ها خارج کنید) و اتصال را آزمایش کنید. به عنوان مثال، برای آزمایش بی متال، سیم ‌ها را از هر انتها جدا کرده و اتصال را در سرتاسر پایانه ‌ها، آزمایش کنید.

سوئیچ های 15 و 11 با خطوط پررنگ نشان داده شده اند، بنابراین در داخل تایمر قرار دارند. در حال حاضر، بیایید آنها را نادیده بگیریم. دقت کنید که تایمر آخرین چیزی است که باید بررسی کنید.

از آنجایی که یک عنصر دو فلزی سوخته محتمل ترین علت این علامت است، ابتدا بی متال را از نظر اتصال کوتاه آزمایش کنید. اگر اتصال خوبی دارید، چیز دیگری در مدار باید معیوب باشد. برای مثال بخاری. به همین ترتیب تست کنید. اگر هیچ یک از اجزای دیگر معیوب به نظر نمی رسد، تایمر را آزمایش کنید.

برای بررسی قطعی سیم، باید هر انتهای یک سیم را از قطعه جدا کرده و اتصال را از طریق سیم آزمایش کنید. ممکن است لازم باشد از جامپرها برای گسترش یا حتی دور زدن سیم استفاده کنید. برای مثال، اگر یک سر سیم در کنسول کنترل و سر دیگر آن در زیر دستگاه باشد. اگر اتصال کوتاه نباشد، سیم قطع می شود! پس این به شما بستگی دارد که دقیقاً بفهمید که این وقفه کجاست و هیچ راه جادویی وجود ندارد. اگر سیم قطع شده ای دارید، در طول سیم برای پارگی نگاه کنید. اگر جایی وجود دارد که سیم ها حرکت می کنند، ابتدا آنجا را بررسی کنید. حتی اگر عایق خوب باشد، ممکن است سیم داخل آن بریده شده باشد.

تست مدار ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات تنها با مطالعه نمودار سیم کشی برای چند دقیقه، می توانید احتمالات را از بین ببرید. به عنوان مثال، فرض کنید تایمر شما در هیچ چرخه ای به جلو نمی رود. با پیروی از خط خاکستری شکل 6-C، تایمر از طریق سه مدار مختلف تغذیه می شود. گاهی اوقات برق خود را از طریق کلید تایمر 22 دریافت می کند، گاهی اوقات از کلید D”” داخل کلید انتخابی فشاری و همچنین می تواند از ترموستات برق دریافت کند. بعید است که هر سه سوئیچ خراب باشند، بنابراین این احتمال وجود دارد که خود موتور تایمر روی فریتز باشد.

تست قطعات ماشین ظرفشویی

اکثر قطعات به سادگی با قطع برق و قرار دادن مقاومت سنج در عرض آنها تست می شوند. با این حال برخی از آنها باید با یک ولت متر در حالی که برق هست، آزمایش شوند. گاهی اوقات، اگر قطعه به اندازه کافی ارزان است، راحت می توانید آن را تعویض کنید و ببینید که آیا این مشکل را حل می کند یا خیر.

 • سوئیچ ها و شیر برقی ها

تست سوئیچ ها و شیر برقی ها بسیار ساده است. تمام سیم ها را از قطعه جدا کنید و مقاومت در سراسر آن را آزمایش کنید. سوئیچ ها باید اتصال کوتاه خوبی در حالت بسته و عدم اتصال در حالت باز نشان دهند.

شیر برقی باید مقداری مقاومت نشان دهد، اما اتصال باید خوب باشد. اگر شیر برقی اتصال کوتاهی را نشان ندهد، یک سیم قطع شده در جایی در سیم پیچ وجود دارد. اگر اصلا مقاومتی از خود نشان ندهد، کوتاه شده است.

 • ترموستات ها

ترموستات فقط کلیدی است که با توجه به تغییرات دمایی که حس می کند باز و بسته می شود. آزمایش آنها ممکن است دشوار باشد. با این حال، اکثر آنها معمولاً ارزان هستند. بنابراین اگر فکر می‌کنید یک ترموستات خراب دارید، آن را جایگزین کنید.

بلوک های سوئیچ سلکتور

یک بلوک سوئیچ سلکتور واقع در پانل کنترل، مجموعه ای از سوئیچ ها است که همه در یک محفظه قالب گیری می شوند. در ماشین ظرفشویی شما، از یک بلوک کلید استفاده می شود تا به شما امکان دهد بین «شستشوی معمولی» و «مثلاً قابلمه و تابه» یا گزینه «حرارت آب» یا «خشک کردن در هوا» یکی را انتخاب کنید. هنگامی که گزینه ای را انتخاب می کنید، مثلاً «شستشوی معمولی»، گزینه های دیگر را از حالت انتخاب خارج می کنید، به عنوان مثال « قابلمه و تابه». این عملکرد اصلی سوئیچ بلوک است.

تست بلوک های سوئیچ بسیار شبیه تست تایمر است. باید به نمودار سیم کشی نگاه کنید تا ببینید با بسته شدن کلیدهای داخلی، کدام یک از ترمینال ها وصل می شوند.

البته به خاطر داشته باشید که باید بدانید با فشار دادن یک دکمه خارجی، کدام یک از سوئیچ های داخلی بسته می شوند. هنگامی که یک دکمه را روی بلوک سوئیچ فشار می دهید، ممکن است چندین کلید داخل آن به طور همزمان بسته شوند. برای تست یک سوئیچ بلوک، علاوه بر نمودار سیم کشی، باید نموداری داشته باشید که این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. معمولاً این به نمودار سیم کشی یا نمودار توالی تایمر متصل می شود.

بلوک های سوئیچ سلکتور در ظرفشویی

فرض کنید می خواهیم سوئیچ A را آزمایش کنیم. می بینیم که با فشردن دکمه شماره 1، فقط کلیدهای A” ” و D” ” داخل سوئیچ بلوک بسته می شوند. با فشار دادن دکمه شماره 5، کلیدهای B” ” و D” ” بسته می شوند و A” ” باز می شود. دو سیمی که به سوئیچ A” ” متصل می شوند عبارتند از BR-O (سیم قهوه ای با نوار نارنجی) و BR ( سیم قهوه ای). آن دو سیم را بردارید و یک مقاومت سنج روی آن دو ترمینال قرار دهید. سپس دکمه های 1 و 5 را به طور متناوب فشار دهید تا ببینید آیا سوئیچ باز و بسته می شود یا خیر. سوئیچ های دیگر را به طور مشابه تست کنید. زمان بسته بودن و باز بودن آنها را مشخص کنید و هنگام کار با سوئیچ مقاومت را امتحان کنید. اگر بلوک سوئیچ خراب است، آن را تعویض کنید.

 • تایمرها

تایمر مغز ماشین ظرفشویی است و در واقع همه چیز را در چرخه کنترل می کند. علاوه بر اینکه به موتور می‌گوید چه زمانی کار کند، ممکن است مدار گرمایش یا مدارهای کنترل گرمایش، شیر پرکننده، توزیع‌کننده‌های مواد شوینده، جهت موتور یا شیر برقی تخلیه و غیره را فعال کند.

بیشتر تایمرها چیزی بیش از یک موتور نیستند که مجموعه ای از بادامک ها را به حرکت در می آورد که سوئیچ ها را باز و بسته می کنند. با این حال، یکی از گران ترین قطعات ماشین ظرفشویی شماست، بنابراین خیلی سریع آن را به عنوان مشکل تشخیص ندهید.

معمولاً اولین چیزی که یک فرد عادی به آن نگاه می کند تایمر است گرچه باید آخرین مورد باشد و فراموش نکنید که تایمرها قطعات الکتریکی هستند که معمولا غیر قابل برگشت هستند. اگر یکی را بخرید و معلوم شد که مشکلی نیست، فقط پول را هدر داده اید.

تشخیص تایمرهای حالت جامد دشوار و پرهزینه است. اگر مشکوک به مشکل تایمر در یک سیستم حالت جامد هستید، می ‌توانید آن را جایگزین کنید، اما به یاد داشته باشید که گران است و معمولاً غیرقابل برگشت است (یک قطعه الکتریکی است). اگر یکی از این دستگاه‌ ها معیوب است، می‌ توانید آن را بررسی کنید.

عیب یابی تایمر

اگر موتور محرک تایمر فقط در چرخه ‌های خاصی به پیش نمی‌رود، ممکن است کلید یا ترموستاتی وجود داشته باشد که آن را تغذیه می‌کند. اگر تایمر در همه چرخه ها پیشرفت نمی کند، خوب، این کاملاً واضح است. تایمر یا موتور محرک تایمر را تعویض کنید، یا آن را به شرح زیر بازسازی کنید.

عیب یابی تایمر ممکن است دشوار باشد. ساده ترین راه این است که همه چیزهای دیگر در سیستم را که کار نمی کند مرور کنید. اگر هیچ یک از اجزای دیگر مشکل ندارند، ممکن است تایمر باشد.

به یاد داشته باشید که یک تایمر به سادگی مجموعه ای از کلیدهای روشن و خاموش است. سوئیچ ها توسط یک بادامک خاموش و روشن می شوند که توسط موتور تایمر هدایت می شود. سیم های تایمر دارای کد رنگی یا شماره ای هستند.

فرض کنید با یک مشکل توزیع کننده مواد شوینده مواجه هستید. به دنبال مدار سایه دار در شکل زیر، سوئیچ درب، توزیع کننده مواد شوینده و بخاری را تست می کنید. همه آنها اوکی تست می کنند. بنابراین فکر می کنید مشکل را در تایمر خود ردیابی کرده اید.

عیب یابی تایمر ظرفشویی

ابتدا دستگاه را قطع کنید یا آن را از برق بکشید. با نگاه کردن به نمودار سیم کشی خود، می بینید که مدار از سیم قهوه ای رنگی عبور می کند که وارد تایمر می شود و سیم O-BK از آن خارج می شود. همچنین یک ترمینال W-V وجود دارد که می توانید از آن برای تست سوئیچ ها به طور جداگانه استفاده کنید. آن سیم ها را از تایمر جدا کنید. منتهی تست مقاومت سنج را به پایانه های T و W-V لمس کنید. اطمینان حاصل کنید که تایمر در موقعیت “روشن” است و به آرامی تایمر را در یک چرخه کامل بچرخانید.

حداقل یک بار در چرخه باید اتصال ایجاد شده و شکسته شدن را ببینید. معمولا اگر اینطور نیست، قطعات داخلی بد هستند. تایمر را تعویض کنید این فرآیند را با سیم های تست بین پایانه های W-V و O-BK تکرار کنید.

در بیشتر موارد، اگر تایمر شما در حال کار است، باید آن را تعویض کنید. برای تعویض، سیم ها را علامت بزنید یا کدهای رنگ نوشته شده روی تایمر را یادداشت کنید. در صورت نیاز، می توانید تصویری از آرایش ترمینال و رنگ سیم بکشید. در صورت امکان، سیم های تایمر را یک به یک تغییر دهید. اگر تغییر سیم کشی خاصی وجود داشته باشد، در دستورالعمل های ارائه شده به همراه تایمر جدید توضیح داده خواهد شد.

 • موتورهای درایو و رله راه اندازی

موتوری که تلاش می کند راه اندازی شود، اما به هر دلیلی نمی تواند، از مقدار زیادی برق استفاده می کند. اگر در مورد آن فکر کنید، اساساً موتور تا آنجا که می تواند اضافه بار دارد. در واقع آنقدر زیاد است که اگر اجازه داده شود بدون چرخش شفت به انرژی خود ادامه دهد، شروع به سوزاندن سیم ها می کند. برای جلوگیری از این امر، یک سوئیچ اضافه بار روی موتورها نصب می شود تا در صورت روشن نشدن موتورها در مدت زمان معین، برق آنها را قطع کند.

اگر موتور می خواهد روشن شود، اما نمی تواند، چیزهای خاصی را می شنوید. ابتدا یک کلیک، و بلافاصله پس از آن یک صدای وزوز خواهد بود. سپس بعد از حدود 5 تا 20 ثانیه وزوز، یک کلیک دیگر و وزوز متوقف می شود. صداها هر یا دو دقیقه تکرار می شوند. این موتور بر روی سوئیچ اضافه بار وارد و خارج می شود. در برخی موارد شدید، حتی ممکن است بوی سوزش را حس کنید.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش برق ساختمان ، آموزش سیم پیچی موتور و بیش از هشتاد دوره دیگر را با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله