علت آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

علت آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

استیل ضد زنگ به خاطر داشتن ظاهر براق و طول عمر زیاد جنس دلخواهی برای لوازم آشپزخانه و سرویس قاشق و چنگال به حساب می ­آید. قیمت مناسب استیل ضد زنگ آن را به گزینه ­ای مقرون به صرفه برای آشپزخانه ­های خانگی و تجاری تبدیل می­کند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در آموزشگاه فن آموزان بطور جامع نحوه نصب و تعمیر لوازم خانگی برقی و آشپزخانه را شامل می شود. همچنین دوره های کوتاه مدت و تخصصی آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی و … با تمرکز بر اموزش تعمیر این وسایل برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

علت آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

اما با این وجود برای این نوع استیل احتمال تغییر رنگ وجود دارد، به خصوص که در داخل ماشین های ظرف شویی مستعد گرفتن لکه­ های آبی رنگ به خود است.

مواد تشکیل دهنده­ استیل ضد زنگ

لوازم آشپزخانه و سرویس قاشق و چنگالی که از جنس استیل ضد زنگ هستند حاوی 10.5% کروم هستند. اگر این لوازم دارای درصد بیشتری کروم یا فلزهای دیگر مانند نیکل باشند میزان مقاومت آن­ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی بیشتر خواهد شد.

برای مثال استیل 8/18 حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است درحالی که استیل10/18 حاوی 18 درصد کروم و 10 درصد نیکل است.

علت آبی شدن ظروف استیل در ظرفشویی

همانطور که ملاحظه می­کنید اگر 18 درصد از مواد سازنده ­ی این لوازم را کروم و 8 درصد آن را نیکل تشکیل داده باشد مجموع آن­ ها فقط 26 درصد از کل مواد را تشکیل می­دهد.

یعنی 74 درصد دیگر از مواد جایگزین دیگری همچون تیتانیوم و وانادیوم که ممکن است دوام خوبی نداشته باشند تشکیل شده است.

به همین دلیل است که برخی از استیل­ های ضد زنگ مستعد تغییر رنگ به آبی­، خاکستری یا حتی سیاه هستند و به خاطر این که از مواد با کیفیتی ساخه نشده اند در معرض تغییر رنگ و زنگ زدگی و خوردگی قرار دارند.

دلایل آبی شدن استیل در ظرفشویی

گاهی اوقات به دلیل عدم توانایی ماشین ظرف شویی در به گردش درآوردن مناسب مواد شوینده در داخل محفظه­ ی شست و شو، ذرات مواد شوینده روی ظروف استیل باقی می­ماند و موجب به وجود آمدن لکه ­های آبی رنگ روی ظروف استیل می­شود.

از عوامل دیگری که می­تواند باعث بروز این مشکل شود استفاده­ ی بیش از اندازه از مواد شوینده است.

  • واکنش ­های شیمیایی

ترکیب شدن آب با مواد شوینده ­ی شیمیایی می­تواند سبب تغییر رنگ ظروف استیل داخل ماشین شود.

یکی از تولید کنندگان ظروف استیل پیشنهاد می­دهد که ظروف استیل ضد زنگ، ظروف حاوی کروم و ظروف استیل دارای لعاب نقره را با هم داخل ماشین ظرف شویی قرار ندهید چرا که احتمال صورت گرفتن واکنش­های شیمیایی و به وجود آمدن لکه­ های آبی روی ظروف افزایش پیدا می­کند.

رفع مشکل آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

چند روش وجود دارند که شما با استفاده از آن ­ها می­توانید احتمال آبی شدن ظروف استیل در داخل ماشین ظرف شویی را کاهش دهید.

 رفع مشکل آبی شدن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی

  • اول این که برای جلوگیری از صورت گرفتن واکنش­ های شیمیایی، قبل از این که ظروف را در داخل ماشین ظرفشویی کنار همدیگر بچینید، ظروف حاوی ذرات نمک یا مواد اسیدی همچون سس ­های سالاد را آبکشی کنید.
  • دوم این که، سبد کارد و چنگال را بیش از حد پر نکنید و اجازه دهید که بین آن­ها فضای آزاد وجود داشته باشد. وجود فضای خالی بین ظروف  باعث می­شود که همه ­ی آن­ها بهتر شسته و آبکشی شوند.
  • از طرف دیگر، اجازه ندهید که مواد شوینده ­ی ماشین ظرف شویی روی کارد و چنگال بریزد چرا که شوینده­ های قوی مخصوص ماشین ظرف شویی از مواد شوینده ­ای که آن­ ها را در داخل سینک استفاده می­کنید بسیار قوی تر هستند.
  • می­توانید ظروف دارای لکه­ ی آبی را به مدت 10 دقیقه داخل سرکه بخیسانید و سپس آن­ها را آبکشی کنید تا دوباره به رنگ قبلی خود بازگردند.
  • مایع ظرفشویی را روی یک پد نایلونی بریزید و روی آن آب بریزید تا کف کند. پد را به شکل دورانی روی لکه­ های آبی بکشید، سپس ظرف را آبکشی کرده و با دستمال تمیز آن را خشک کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سهراب بهرامی
سهراب بهرامی

سهراب بهرامی هستم. به مدت یازده سال با شرکت ها و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی برندهای مختلف همکاری داشته ام. در این سایت مطالب مرتبط با تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله یخچال ، ظرفشویی ، لباسشویی ، مارکروفر و دیگر وسایل خرد و بزرگ را به اشتراک می گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *