تفاوت موتورهای دیزلی و بنزینی

تفاوت موتورهای دیزلی و بنزینی

موتورهای بنزینی و دیزلی از قدیمی ترین موتورهایی هستند که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند و راحتی را برای بشر به همراه آورده اند.در یک دسته بندی کلی، تجهیزات کشاورزی و صنعتی از موتورهای دیزلی و خودروهای سواری و موتور سیکلت هایی که ما روزانه استفاده می کنیم، از موتورهای بنزینی بهره می برند.

آموزش مکانیک خودرو

تفاوت اصلی بین موتورهای بنزین و دیزل این است که موتور بنزین روی چرخه اتو کار می کند در حالی که موتور دیزل روی چرخه دیزل عمل می کند. تفاوت های دیگر را می توان به ساختار ، انواع و کاربردهای این موتورها نسبت داد. پارامتر اصلی که آنها بر اساس آن طبقه بندی می شوند ، نوع سوختی است که استفاده می کنند. معمولاً موتورها بر اساس اصل انتقال حرارت کار می کنند.

در این مقاله تعریفی از دو موتور، کاربردهای آن ها و بیان برخی تفاوت موتورهای دیزلی و بنزینی خواهیم داشت.

تعریف و کاربرد موتور بنزینی

موتور بنزینی همان موتوری ست که امروز بر روی اکثر ماشین های سواری، موتور سیکلت ها و حتی در برخی ماشین آلات کشاورزی و صنعتی مانند ماشین چم زن، کمپکتور، موتور ویبراتور، پمپ آب، علف تراش و … کار گذاشته شده است. رایج ترین و پرکاربرد ترین موتور مکانیکی در کل دنیا، موتور بنزینی ست و دارای دو نوع دو زمانه و چهار زمانه می باشد.

اما در موتورهای بنزینی چه اتفاقی می افتد و این موتورها چگونه وسیله نقلیه را به حرکت در می آورند. بنزین و هوا، هر دو وارد سیلندر شده و پیستون آنها را فشرده می کند. این مخلوط فشرده شده توسط جرقه و جریان برقی که شمع تولید کرده است، منفجر شده و قدرت این انفجار، پیستون را به سمت پایین حرکت می دهد.

حرکت پیستون باعث چرخش میل لنگ شده و تکرار این فرآیند، حرکت مکانیکی لازم برای وسیله نقلیه را فراهم می کند. فرآیند مکانیکی چرخ ها را به حرکت درآورده و حرکت چرخ ها در تجهیزات کشاورزی و صنعتی، باعث حرکت شفت ، تیغه ها ، فنرها و … می گردد.

پیشنهاد ویژه : دوره جامع آموزش مکانیک خودرو و آموزش برق خودرو پیشرفته بصورت کاملا عملی در تعمیرگاه مجهز با 30% تخفیف

تعریف و کاربرد موتور دیزلی

موتورهای دیزل نیز کاربردهای فراوانی در ماشین آلات سنگین کشاورزی و تجهیزات صنعتی دارند. فعل و انفعالات درون موتور به این صورت است که ابتدا هوا به تنهایی وارد سیلندر موتور دیزل می شود، پیستون هوا را به اندازه 15 تا 25 برابر موتور بنزینی فشرده می کند، طوری که دمای بسیار بالایی در حدود 500 درجه سانتیگراد در داخل سیلندر ایجاد می گردد. در این مرحله سوخت به داخل سیلندر اسپری می شود و به خاطر دمای خیلی زیاد، انفجار رخ می دهد.

بنابراین در موتورهای دیزل هیچ شمعی وجود ندارد که جرقه الکتریکی بزند و بر اثر این جرقه، انفجار و احتراق صورت پذیرد. نیروی ناشی از انفجار پیستون را به سمت پایین حرکت می دهد و همین حرکت، همانند موتور بنزینی، فرآیند مکانیکی لازم برای حرکت چرخ ها را، ایجاد می کند.

موتورهای دیزلی و بنزینی چه تفاوتی دارند؟

تا اینجای کار خواندید که هر دو نوع موتور دیزلی و بنزینی، موتورهای درون سوز هستند و فرآیند مکانیکی ایجاد می کنند. علاوه بر این، دانستید که مهم ترین تفاوت این دو نوع موتور، نوع فشرده سازی و انفجار است. در این قسمت تفاوت های بیشتر این دو نوع موتور برای شما آورده شده است.موتورهای دیزلی و بنزینی چه تفاوتی دارند

  • فشرده سازی موتور بنزینی در مقابل موتور دیزلی

به عنوان اولین و بارزترین تفاوت موتورهای دیزلی و بنزینی با هم ، به توضیح عمل تراکم سازی در هر دو موتور می پردازیم. در موتورهای بنزینی، ترکیب هوا و بنزین، که همزمان وارد سیلندر می شوند، تا حدی فشرده شده و سپس توسط جرقه ای که شمع می زند، انفجار رخ داده و فرآیند مکانیکی صورت می گیرد.

در صورتیکه در موتورهای دیزلی ، فشرده سازی هوا، بسیار شدیدتر از موتور بنزینی، حدود 25 برابر، صورت گرفته و بعد با ورود سوخت، به خاطر دمای خیلی بالای سیلندر که از فشرده سازی هوا ناشی شده است، انفجار صورت می گیرد.

  •  وزن موتور بنزینی در مقابل موتور دیزلی

به زبان ساده باید گفت موتورهای بنزینی وزن سبک تری نسبت به موتورهای دیزلی دارند. سنگین بودن موتورهای دیزلی به این علت است که به خاطر فشرده سازی خیلی زیاد، باید سیلندر و سایر تجهیزات مربوطه، از آلیاژهای بسیار قوی و ضخیم ، به منظور مقاومت در مقابل حرارت باشند.

  • استارت خوردن موتورهای بنزینی در مقابل موتورهای دیزلی

ضریب تراکم کم و وجود شمع الکتریکی، باعث شده است تا موتورهای بنزینی راحت تر استارت بخورند و روشن شوند. در مقابل، تراکم بسیار بالا در موتورهای دیزل، روشن شدن موتور را بسیار سخت تر می کند.

  • مقایسه دو موتور از لحاظ سرعت

موتورهای بنزینی دارای سرعت خیلی بیشتری نسبت به موتورهای دیزل هستند. در واقع موتورهای دیزل بیشتر برای کارهای قدرتی ، سنگین و آهسته مناسبند مانند کامیون ها، اتوبوس ها، تراکتورها، بولدوزرها و ماشین آلاتی از این دست. در مقایسه ای مشابه گفته می شود موتورهای بنزینی برای کارهای سبک ترکه سرعت مد نظر است، گزینه بسیار خوبی هستند.

مقایسه موتور دیزلی و بنزینی

پس حتما در هنگام استفاده از وسایل و ماشین آلاتی که هر دو نوع موتور بنزینی و دیزلی آن ها موجود است، به حجم کار و سرعت مورد نیاز باید توجه داشته باشید. مثلا برای تصیمیم در مورد اینکه آیا پمپ آب بنزینی بخرید یا دیزلی، اگر حجم کار بالاست و برای کاری مداوم ، طولانی و سنگین قرار از آن استفاده شود، طبیعتا موتور دیزل گزینه صحیح است.

  • تفاوت ایمنی در موتور بنزینی و دیزلی

بنا به چند دلیل گفته می شود که موتور دیزل از موتور بنزین ایمن تر هستند. گازوئیل بخار کمتری دارد و برخلاف بنزین که خیلی شعله ور است، گازوئیل این حالت را ندارد. علاوه بر این، گازوئیل نسبت به بنزین بسیار کمتر فرار است.

آلایندگی موتورهای بنزینی در مقابل موتورهای دیزلی: به صورت کلی، هر دو موتور آلایندگی مختص خود را دارند و هر دو نوع سوخت، اثرات مخرب بر لایه ازون و محیط زیست به همراه دارند. اما به عنوان یک تفاوت، موتور دیزلی به خاطر نوع سوخت خود ، که گازوئیل است، آلایندگی بیشتری دارد؛ چرا که دوده های نسوخته و بوی بسیار بدی تولید می کند که برای سلامتی ضرر زیادی دارد. همچنین به خاطر پروسه انفجار و تراکم بسیار بالا در داخل سیلندر، این موتورهای آلودگی صوتی زیادی نسبت به موتور بنزینی، ایجاد می کنند.

  • راندمان حرارتی دو موتور دیزل و بنزین

یکی از تفاوت هایی که بین موتور دیزلی و موتور بنزینی وجود دارد، راندمان حرارتی است. یک موتور دیزل، به خاطر فشرده سازی بسیار بالای هوا، و ایجاد گرمای 500 درجه در سیلندر، گرمای بیشتری نسبت به نمونه بنزینی تولید می کند. آمار می گوید موتور دیزلی حدود 14 درصد بیشتر از موتور بنزینی، گرما وارد جو می کند. به صورت دقیق تر، موتور بنزینی 25 درصد و موتور دیزلی 39 درصد، تولید حرارت دارند.

جمع بندی

همانطور که همراه بودید، در ابتدای مقاله تعریفی از هر دو موتور داشتیم و کاربردهای هر یک از آن ها نیز ذکر شد. در ادامه تفاوت هایی که این دو موتور را از یکدیگر متمایز می کند، بررسی کردیم. این مطالب، مزایا و معایب هر موتور را مشخص می کند. نمیتوان به صورت قطعی ادعا کرد که موتور بنزینی بهتر است یا موتور دیزلی.

همانطور که پیش تر اشاره شد، بهتر است در هنگام انتخاب یک دستگاه، به نوع و حجم کار، موقعیت مکانی، و بررسی مولفه ای مانند سرعت، توجه کرده تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. مثلا هیچوقت برای مناطق سردسیر از موتور دیزلی استفاده نکنید چرا راندمان کاری آن در هوای سرد پایین می آید. در این مورد موتور بنزینی گزینه بهتری است.

یا در شرایطی که کار طولانی و سنگین است، مثلا بولدوزری که در جاده سازی به کار برده می شود، قطعا موتور دیزلی گزینه منطقی تری هستند. بررسی دقیق مزایای و معایب موتورهای بنزینی و دیزلی به شما در گرفتن تصمیم درست و خرید دستگاه مناسب کمک می کند. فراموش نکنید که می توانید علاوه بر خواندن مطالبی مانند این مقاله، از مشورت کارشناسان در این زمینه نیز استفاده مفید داشته باشید.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی اموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران می باشد که با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور دوره های درآمدزا ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و … را بصورت عملی و تخصصی برگزار می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تمامی دوره به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید و یا با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =