فن آوری های مورد استفاده در دوربین مدار بسته امنیتی

در جامعه امروز که افزایش جمعیت باعث گستردگی سازمان ها و اماکن مختلف شده است، نظارت نقش مهمی را ایفا کرده و نیاز به استفاده از سیستم هایی است که بتوان با استفاده از آنها بر عملکرد افراد نظارت کامل داشت. برای این کار تجهیزاتی به نام دوربین مدار بسته اختراع شده اند که امروزه به منظور تامین امنیت اماکن مختلف و نظارت بر افراد در ارگان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشرفتی که در تکنولوژی در سال های اخیر حاصل شده است باعث ایجاد فناوری و امکانات جدید و مفیدی در دوربین های مدار بسته گشته که در این مطلب ما قصد داریم به معرفی فناوری های مورد استفاده در دوربین مدار بسته امنیتی بپردازیم

معرفی فناوری های موجود در دوربین های مدار بسته

شرکت های سازنده دوربین های مدار بسته در تلاشند تا تولیدات خود را بهبود داده و معایب و ایرادات موجود در آنها را برطرف نمایند و یک محصول بی نقص را ارائه دهند. به همین منظور هر روزه شاهد تولید محصولات جدید با قابلیت ها و امکانات منحصر به فردی از این شرکت ها می باشیم. در ادامه به معرفی تعدادی از این فناوری های به کار رفته در انواع دوربین مدار بسته اشاره می کنیم.

تکنولوژی دوربین های آنالوگ

اولین نسل از دوربین های مدار بسته دوربین های آنالوگ بودند که از اجزای ساده ای شامل لنز، سنسور تصویر، تقویت کننده سیگنال تصویر و منبع تغذیه تشکیل شده اند. تصویر در این دوربین ها،بعد از دریافت از طریق سنسور تصویر، به مدار تقویت کننده سپرده شده و مستقیماً از طریق رابط BNC به خارج ارسال می شود. به بیان دیگر، تصویر ماهیت آنالوگ داشته و دیجیتایز نمی شود.

در این دوربین ها رزولوشن تصاویر به جای تعداد پیکسل ها از طریق تعداد خطوط تصویر محاسبه می گردد. در این تکنولوژی به علت پدیده شکست نور کیفیت تصویر مقداری پایین می آید و علاوه بر آن مشکلات و محدودیت های دیگری در آن وجود دارد که شرکت های سازنده دوربین ها به دنبال ایجاد فناوری های جدیدتر برای رفع این مشکلات پرداخته اند که در ادامه به آنها می پردازیم.

فناوری ارتقا یافته آنالوگ

در سال 2010 به فناوری ارتقا یافته آنالوگ یا HD به جای سیستم های آنالوگ ایجاد گردید و قادر به تولید تصاویر با کیفیت های بالاتر از دوربین های آنالوگ بود. پیچیدگی نصب این سیستم ها نسبت به دوربین های تحت شبک از سادگی بیشتری برخوردار بوده و در آن از کابل های کواکسیال به هم تابیده برای انتقال تصاویر استفاده می گردد.

این فناوری هم اکنون جزء فناوری های مطرح در صنعت نظارت تصویری می باشد و در آینده نزدیک جایگزین بخش قابل توجهی از سامانه های آنالوگ سنتی خواهد شد. از مزایای این فناوری می توان به مواردی مانند قیمت مناسب، امکان استفاده از بستر قبلی در پروژه، امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و داده های کنترلی بر روی یک کابل، وضوح تصویر بیشتر از آنالوگ، سهولت نصب و راه اندازی، تاخیر کمتر در تصاویر و انتقال تصویر در فواصل طولانی تر اشاره کرد.

هر فناوری جدید دارای مشکلات و تهدیدهایی می باشد که از جمله مشکلات موجود در این سیستم های می توان مواردی مانند محدودیت کیفیت تصویر، محرومیت از مزایای سوییچ و شبکه، عدم امکان استفاده از کابل های چند تکه، عدم وجود آنالیزهای هوشمند تصویری، ریسک بالای شکست کابل کواکسیال، کیفیت پایین بهبود دهنده های تصویر از جمله WDR، AWB  و AGC، از بین رفتن بی دلیل سیگنال ویدیویی به صورت متناوب، مشکلات در منابع تغذیه و مشکلات در مادون قرمز را نام برد.

بستر مورد نیاز تکنولوژی های ارتقا یافته آنالوگ

بستر مورد نیاز انتقال تصویر، صوت و داده، در تکنولوژی های متفاوت HDOC متفاوت است. امکان انتقال داده ها بر روی یک کابل از طریق CVI و TVI وجود دارد در صورتی که SDI و AHD نیاز به بسترهای متفاوتی برای انتقال داده ها دارند.

معرفی فناوری AHD در دوربین های مدار بسته

تولیدکنندگان تراشه NextChip و Eyenix فناوری AHD یا Analog High Definition را به عنوان یک تکنولوژی جایگزین جهت ذخیره سازی، انتقال و پخش تصاویر ویدئویی با وضوح تصویر با کیفیت HD به بازار نظارت تصویری ارائه داده اند. این فناوری  باعث می شود تا رنگ ها باز تولید شده و تاری و پرش تصاویر از بین برود و تصویری با جزئیات بیشتر با استفاده از یک اسکن ایجاد گردد.

این دستگاه ضبط تصاویر با تمامی دوربین های آنالوگ سازگاری داشته و دارای یک نرم افزار CMS می باشد که سازگار با انواع دوربین های آنالوگ، تحت شبکه وAHD خواهد بود.

وضوح تصویر در فناوری AHD کمتر از فناوری های SDI و TVI بوده و از دوربین های با کیفیت های 1080p، 720p ، 960H پشتیبانی می کند. این فناوری قادر به انتقال تصویر با تاخیر زمانی نزدیک به صفر بر روی کابل کواکسیال در فواصل طولانی می باشد.

معرفی فناوری CVI در دوربین های مدار بسته

فناوری CVI قابلیت انتقال، ضبط و پخش تصاویر با رزولوشن HD بر روی بستر آنالوگ را دارا می باشد. این فناوری توسط شرکت داهوا چین تولید شده و به بازار جهانی گسترش یافته است. این فناوری می تواند علاوه بر انتقال تصاویر، به صورت همزمان انتقال صدا و دیتا را بر روی یک کابل کواکسیال انجام دهد. وجود این فناوری باعث شده تا هزینه های کابل کشی و زیرساختی بسیار کاهش یافته و زمان راه اندازی سامانه نظارت نیز کوتاه تر گردد.

در فناوری CVI بر روی کابل کواکسیال، یک کانال ارتباطی دوطرفه بین دستگاه گیرنده (دوربین) و دستگاه فرستنده که همان DVR می باشد به جهت ارسال دستورات کنترلی مانند کنترل PTZ، OSD آلارم و … در یک زمان ایجاد می شود. کیفیت تصاویر در  فناوری CVI مقداری کمتر از فناوری های SDI و TVI می باشد که البته این مقدار ناچیز است.

از ویژگی های این فناوری می توان به پشتیبانی از تمامی دوربین های آنالوگ و سازگار با کابل کشی های سامانه های آنالوگ قدیمی و عدم نیاز به تغییر زیر ساخت در زمان به روز رسانی سامانه های آنالوگ قدیمی با سامانه های مبتنی بر CV اشاره کرد. علاوه بر آن در این فناوری قابلیت زوم دیجیتال در هر دو حالت زنده و بازپخش وجود دارد.

معرفی فناوری SDI در دوربین های مدار بسته

از دیگر فناوری های مورد استفاده در دوربین مدار بسته امنیتی، تکنولوژی SDI می باشد که یکی از فناوری های HD بر روی بستر آنالوگ بوده و در سال 1989 توسط انجمن مهندسان تصاویر متحرک و تلویزیونی ابداع گردید. فناوری SDI اجازه می دهد تا ویدیوی دیجیتال غیر فشرده بر روی یک کابل تک به جریان بیفتد، این فناوری از کلمات 10بیتی سیگنال های ویدیوئی دیجیتالی غیر فشرده برای پشت سر هم فرستادن از طریق کابل کواکسیال استفاده می کند.

این فناوری دارای بالاترین کیفیت وضوح تصویر در فناوری های ارتقا یافته آنالوگ می باشد اما انتقال تصاویر در این فناوری در فواصل زمانی کوتاه صورت می گیرد. می توان گفت که فناوری SDI  از لحاظ انتقال تصاویر و فاصله زمانی آن تا حدودی شبیه به فناوری دوربین های تحت شبکه بوده اما نصب و راه اندازی آن نیاز به هزینه کمتری دارد.

معرفی فناوری TVI در دوربین های مدار بسته

یکی از فناوری های نوین در عرصه نظارت تصویری فناوری TVI می باشد که می تواند تصاویری را با وضوح بسیار بالا، ایجاد کرده و تصاویر و صداها و دیتا را بدون تاخیر بر روی کابل کواکسیال انتقال دهد. کمپانی TechPoint در سال 2012 این تکنولوژی را ابداع نمود و تحول عظیمی را در صنعت دوربین های نظارت تصویری ایجاد کرد. فناوری TVI را می توان یکی از سازگارترین فناوری های استفاده شده در سامانه های نظارت تصویری به شمار آورد که توانایی انتقال تصاویر ویدئویی با کیفیت 720p و 1080p تا فاصله 500 متر را دارد.

تکنولوژی IP در دوربین های مدار بسته

تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها باعث می شود تا بتوان اطلاعات و تصاویر دریافتی را از طریق بستر شبکه انتقال داد. امروزه اماکنی که از حساسیت زیادی برخوردار می باشند و نیاز به مشاهده تصاویر با جزئیات دارند از دوربین های تحت شبکه یا IP استفاده می کنند. هر دوربین دارای یک شناسه یا IP در شبکه محلی خود می باشد و به هیچ عنوان نمی توان دو دوربین را با یک شناسه در شبکه مشاهده نمود.

تغذیه این دوربین ها از دو طریق صورت می گیرد که یکی از این روش ها استفاده از منبع تغذیه یا آداپتور می باشد و روش دیگر استفاده از کابل شبکه به صورت PoE خواهد بود که روش دوم دارای مزایای بسیاری بوده و در اکثر موارد از این تکنولوژی استفاده می شود.

جمع بندی

در این مقاله به فناوری های مورد استفاده در دوربین مدار بسته امنیتی اشاره شد. با توجه به اهمیتی که در سیستم های امنیتی و نظارت تصویری وجود دارد هنوز هم جای پیشرفت در فناوری های موجود در این دوربین ها وجود داشته و در آینده می توان رشد چشمگیری را در تکنولوژی و امکانات به کار رفته در دوربین های مدار بسته پیش بینی نمود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.