مشخصه های دوربین مدار بسته

مشخصه های دوربین مدار بسته

جهت برقراری امنیت در جوامع مختلف ابزارها و تجهیزات متنوعی تولید شده اند که می توانند تا حدودی امنیت را در مکان مورد برقرار کرده و به آرامش روانی افراد منتهی شوند. اما تنوع این تجهیزات در بازار بسیار زیاد بوده و نیاز است تا از قبل در رابطه با این وسایل امنیتی اطلاعاتی داشته باشیم.

دوربین مدار بسته را می توان یکی از مهم ترین این تجهیزات دانست که امروزه مورد استفاده بسیاری از افراد و اماکن مختلف قرار گرفته است. این دوربین ها خود دارای انواع مختلفی بوده و هر یک از ویژگی ها و مشخصه های خاصی برخوردار است که در هنگام خرید باید آنها را مورد توجه قرارداد.

آیا شما تا به حال برای خرید دوربین مدار بسته اقدام کرده اید؟ آیا با مشخصه های دوربین مدار بسته برای خرید آشنا هستید؟ ما در این مطلب سعی داریم تا راهنمای مناسبی برای افرادی که قصد خرید دوربین مدار بسته برای تامین امنیت خود دارند را ارائه دهیم.

معرفی کلی دوربین مدار بسته و کاربردهای آن

به طور کلی دوربین های مدار بسته از یک دوربین، تعدادی کابل، مانیتور، دستگاه ضبط، منبع تغذیه و … تشکیل شده اند که با همکاری یکدیگر منجر به ثبت و ضبط تصاویر از مکان های مورد نظر می گردند. تصاویر در یک مدار بسته که در واقع همان دوربین ها می باشند به دستگاه ضبط که  بسته به نوع دوربین می تواند DVR یا NVR باشد فرستاده شده و در مانیتور نمایش داده می شوند.

دوربین های مدار بسته را در موارد مختلفی به کار می برند که اصلی ترین آن جلوگیری از سرقت و جرائم مختلف می باشد. با نصب دوربین مدار بسته می توان از سارق تصاویری را تهیه کرد و به شناسایی آن پرداخت. شهروندان به صورت شخصی اقدام به نصب این دوربین ها در محل زندگی و کسب و کار خود نموده و پلیس هم در نقاطی که احتمال سرقت وجود دارد تعدادی دوربین مدار بسته در سطح شهر نصب می نماید.

علاوه بر آن این دوربین ها کاربردهای نظارتی نیز داشته و در بسیاری از مکان ها مانند ادارات مختلف و مراکز آموزشی دوربین ها را در بخش های مختلف قرار داده و در بخش مدیریت، تصاویر دریافت شده مشاهده می گردد. نظارت والدین بر عملکرد فرزندان خود در منزل از دیگر کاربردهایی است که برای دوربین های مدار بسته وجود دارد.

کاربرد دوربین های مدار بسته در صنعت نیز مشاهده می شود و بسیاری از صنایع در بخش هایی که امکان کار کردن و نظارت اشخاص در آن به دلیل خطرات موجود، وجود ندارد استفاده از دوربین می تواند بسیار کمک کننده باشد. معمولا در پالایشگاه ها و صنایع شیمیایی مختلف استفاده از این دوربین ها مشاهده می گردد.

انواع دوربین مدار بسته

اگر قصد خرید دوربین مدار بسته را دارید لازم است تا در ارتباط با انواع مختلفی که برای آنها وجود دارد آشنا باشید. در ادامه به معرفی انواع دوربین ها و پس از آن مشخصه های دوربین مدار بسته خواهیم پرداخت.

دوربین های مدار بسته را بر اساس سیگنالی که ارسال و دریافت می کنند در سه نوع دوربین آنالوگ، دوربین تحت شبکه یا IP و دورببن های دومنظوره طبقه بندی می کنند. دوربین های آنالوگ بر اساس امواج آنالوگ یا رادیویی کار کرده و دارای دو کابل مجزا می باشند که وظیفه یکی از این کابل ها گرفتن نویزهای موجود می باشد.

اما با توجه به نویزهایی که وجود دارد کیفیت این دوربین ها در حد عالی نبوده و برای کارهای حساس نباید استفاده شود. ولی به علت قیمت مناسبی که این دوربین ها دارند بسیاری از افرادی که نیازی به مشاهده جزئیات ندارند از دوربین های آنالوگ استفاده می کنند.

دوربین های تحت شبکه بر اساس امواج دیجیتال کار کرده و تمامی اجزای دوربین دارای یک شناسه یا IP در شبکه محلی می باشند که دسترسی به آنها تنها توسط خود فرد امکان پذیر می باشد. این دوربین ها می توانند تصاویری را با کیفیت بالا ایجاد کرده و امنیت بالایی را ایجاد نمایند. قیمت بالایی که این نوع از دوربین ها دارند از معایب آنها به شمار می رود.

اما بر اساس شکل ظاهری نیز دوربین های مدار بسته را در انواع مختلفی مانند پین هول، مینیاتوری، دام، اسپید دام، صنعتی، بولت، دید درشب، حرارتی و … دسته بندی می کنند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و می توان در اماکن مختلف مورد استفاده قرار داد.

مشخصه دوربین مدار بسته

یک دوربین مدار بسته باید دارای چه مشخصه هایی باشد؟

توجه به مشخصه های دوربین مدار بسته از اهمیت زیادی برخوردار است و در هنگام خرید دوربین باید به تمام این ویژگی ها توجه کرد تا بتوان دوربینی متناسب با نیازی که وجود دارد خریداری نمود. در ادامه به اصلی ترین مشخصه های دوربین مدار بسته پرداخته شده است:

سازگاری با محل مورد نظر

دوربین های مدار بسته را در محیط های داخلی و خارجی نصب می نمایند و در هنگام انتخاب دوربین باید توجه کرد که شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر چگونه بوده و سپس دوربینی را انتخاب کرد که سازگاری بالایی با این شرایط داشته باشد و با گذشت زمان دچار آسیب و خرابی نگردد.

اگر دوربین را برای مناطقی می خواهید که رطوبت و بارش زیادی وجود دارد بهتر است از دوربین هایی که ضد آب می باشند استفاده نمایید. در محل هایی که نور آفتاب شدید می باشد باید از کاورهای دوربین مدار بسته که مقاومت بالایی در برابر نور خورشید دارند استفاده نمود.

رزولوشن و رنگ تصویر

دوربین های مدار بسته در انواع سیاه و سفید و رنگی وجود دارند و قطعا دوربین های رنگی گرانتر از نوع سیاه و سفید می باشند اما تصویری که ایجاد می کنند از دقت بیشتری برخوردار بوده و امکان تشخیص چهره بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن وضوح و رزولوشن تصویر هم از دیگر ویژگی هایی است که دوربین های مختلف دارند و این موضوع در واقع به نوع لنز آنها مربوط می باشد. گاهی وضوح تصویر برای افراد اهمیتی نداشته چرا که فقط نیاز به کنترل ورود و خروج افراد دارند و تصاویری با رزولوشن کمتر هم قادر به انجام این کار می باشد.

قابلیت کنترل از راه دور

این قابلیت یک ویژگی بسیار مهم در دوربین های مدار بسته به شمار می رود و باعث می شود تا شما در صورتی که در مکان مورد نظر نمی باشید هم قادر به مشاهده تصاویر دریافتی از دوربین ها با استفاده از اینترنت گوشی یا لپ تاپ خود باشید. در هنگام خرید دوربین حتما به این نکته توجه نمایید.

توجه به نوع و ویژگی های لنز

لنز در دوربین مدار بسته نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و در هنگام خرید دوربین باید به ویژگی های لنز نیز دقت نمود. هر چقدر زاویه لنز کمتر باشد زاویه بازتری را پوشش خواهد داد و با توجه به هدفی که دارید می توانید زاویه مورد نظر لنز خود را انتخاب نمایید.

علاوه بر آن لنزها در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک به منظور خاصی به کار رفته و باید به این مورد نیز توجه نمود. لنزهای ثابت و متحرک می توانند در زوم کردن تصویر به شما کمک نمایند. لنزهای واید برای استفاده در اتاق و دریافت تصاویر از یک زاویه مناسب می باشند.

اندازه مناسب دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته در سایزها و اندازه های مختلفی وجود دارند و با توجه به این که چه مکانی مد نظر شما می باشد می توانید انواع مختلف دوربین از نظر سایز را انتخاب نمایید. به عنوان مثال در صورتی که تصمیم دارید دوربین توسط کسی دیده نشود بهتر است دوربین های پین هول یا مینیاتوری را خریداری نمایید.

اما نصب دوربین هایی که اندازه بزرگتری دارند در مجتمع های مسکونی یا تجاری گزینه بهتری می باشد چرا که سارق دوربین را به راحتی مشاهده کرده و این ریسک را نمی کند که به انجام سرقت با وجود دوربین مدار بسته بپردازد.

برخورداری از میکروفن و ضبط صدا

بسیاری از افراد تمایل دارند تا علاوه بر تصویر، صداهای موجود در محیط مورد نظر را نیز گوش داده و ممکن است این صداها برای آنها حائز اهمیت باشد. در این صورت استفاده از دوربین هایی که مجهز به سیستم ضبط صدا و میکروفن می باشند ضروری است و در هنگام خرید دوربین باید این مورد را مد نظر قرار داد.

قابلیت دید در شب دوربین

همانطور که می دانید اکثر سرقت های اتفاق افتاده در شب و تاریکی هوا رخ می دهد و به همین دلیل اهمیت دارد که دوربین مدار بسته ای در اماکن مختلف استفاده شود که قابلیت ثبت تصاویر در نور پایین را با کیفیت بالا داشته باشد.

دوربین های دید درشب با استفاده از امواج مادون قرمز این توانایی را دارند و می توانند تصاویری را که در شب دریافت می کنند با نوری بالا و بدون هیچ گونه مشکلی نمایش دهند. البته قیمت این دوربین ها نسبت به دوربین های معمولی بیشتر بوده اما با توجه به مزایایی که دارند صرفه اقتصادی با خرید دوربین های دید در شب می باشد.

قابلیت تشخیص حرکات مختلف

بسیاری از دوربین های مدار بسته مجهز به سنسورهای حرکتی می باشند که تمامی حرکات مشکوک را ثبت نموده و آن را به مالک ساختمان اطلاع می دهند. این قابلیت باعث می شود تا دوربین مدار بسته علاوه بر دریافت تصاویر در هنگام ورود به ساختمان، حرکاتی که ممکن است مشکوک باشند را نیز شناسایی کرده و از وقوع سرقت جلوگیری نماید.

توجه به نوع دوربین

همانطور که گفته شد دوربین ها در انواع آنالوگ و تحت شبکه وجود دارند و لازم است تا با توجه به نیازی که دارید نوع دوربین را انتخاب نمایید. اگر جزئیات و کیفیت تصاویر اهمیت زیادی برایتان ندارد دوربین های مدار بسته آنالوگ برای شما مناسب بوده و نیازی به صرف هزینه بیشتر برای خرید دوربین تحت شبکه نمی باشد.

جمع بندی

در این مقاله به انواع دوربین مدار بسته و ویژگی هایی که یک دوربین مناسب باید داشته باشد پرداخته شد. با توجه به این که دوربین های مدار بسته وسایلی گران قیمت می باشند نیاز است تا پیش از خرید تحقیقات و اطلاعات کافی را کسب نموده و مشخصه های دوربین مدار بسته را مد نظر قرار دهید تا بتوانید انتخاب خوبی داشته و متناسب با نیازهای خود خرید کنید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =