کابل دوربین مدار بسته

کابل دوربین مدار بسته یک مجموعه سیم است که به وسیله آن تصویر – صدا و همچنین ولتاژ تغذیه دوربین و لوازم جانبی دوربین فراهم می شود . اگر بخواهیم به طور کلی به این مقوله بپردازیم کابل های مورد استفاده در سیستم cctv  را می توان به دو نوع کلی تقسیم نمود :

  • کابل صدا – تصویر
  • کابل تغذیه

هریک از کابل ها دارای انواع مختلفی است که وظایف خاصی به عهده آن ها می باشد :

کابل صدا – تصویر

کابل صدا و تویر در سیستم cctv  وظیفه بسیار مهمی به عهده دارد . این کابل باید در برابر نویز مقاوم باشد به همین جهت باید دارای شیلد باشد نام این کابل ، کواکیسال است و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است .

  • سیم مغزی
  • عایق درونی
  • فویل
  • شیلد
  • عایق خارجی

سیگنال مثبت به مغزی و سیگنال منفی به شیلد متصل می شود – وقتی می گوییم نویز وارد مدار شده یعنی پرازیت به سیم مغزی رسیده است . بنابراین بهترین نوع کابل کواکیسال کابلی است که شیلد به هم بافته شده پری داشته باشد تا نویز نتواند از بین آن ها نفوذ کرده و به مغزی سیم برسد – حال اگر قرار بود مسیر کابل را از کنار سیم برق عبور می دهیم حتما باید کابل فویل دار استفاده کنیم چون شیلد به تنهایی نمی تواند مانع ورود نویز به کابل شود .

کابل دوربین مدار بسته

کابل های صدا و تصویر در سیستم cctv  بر حسب مسافت به کار برده شده دسته بندی می شوند . هر کابلی دارای یک سری مشخصات است که ممکن است در مسافت های طولانی این مشخصات تغییر نماید . به این علت قبل از استفاده از کابل باید ابتدا مسافت کابل را به دست آورده و بر حسب آن کابل مناسب را به کار ببریم . در جدول زیر کابل های صدا و تصویر را بر حسب کاربرد در انواع مختلف مشاهده می نمایید . پیشنهاد می شود برای بهتر شدن تصویر از سری کابل های زیر استفاده کنید :

مسافت مناسب ( متر )نوع کابل
50 m1.5 c – 2 v
100 m2.5 c – 2 v
150 m3 c – 2 v
150 m4.5 c – 2v
300 mRG6
500 mRG59
1000 mRG11

جدول کابل مورد نیاز بر حسب مسافت تعیین شده

مسافت تعیین شده جهت کابل 3c -2v  و 4.5 c – 2v  حدودا یکی است . کابل هایی که در مسافت های  بیشتری به کار برده می شوند . دارای قیمت بیشتری هستند و باید با توجه نمایید که جهت به کار بردن این کابل ها ابتدا باید مسافت مورد نیاز را به طور دقیق بدست آوریم و پس از آن اقدام به خرید کابل مورد نظر کنیم . جهت زیبایی و کاریی بهتر ، کابل های مورد استفاده در سیستم cctv  را درون داکت و یا لوله های پلاستیکی می گذارند .

تفاوت کابل C  ، RG  

تفاوت بین این دو کابل در قطر آن هاست که قطر کابل های C  همیشه کمتر از کابل های RG  می باشد . پس در مکان هایی که نیاز به تمیز کاری بیشتری داریم برای پنهان کردن کابل بهتر است از کابل سری C  استفاده کنیم . البته به شرطی که مسیر کابل کشی زیاد نباشد . چون در غیر اینصورت باید از کابل های RG  استفاده کنیم

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *