کابل دوربین مدار بسته

کابل دوربین مدار بسته

کابل کشی در دوربین های مدار بسته یکی از مراحل ضروری در نصب این دوربین ها می باشد و باید با دقت و مهارت خاصی صورت گیرد. کابل های به کار رفته در هر نوع دوربین با هم متفاوت بوده و نیاز است تا نصاب دوربین مدار بسته به این نکته توجه کافی داشته باشد و با انواع کابل های این دوربین ها آشنای کامل داشته باشد. ما در این مقاله به بررسی کابل دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که برای آن وجود دارد به همراه نکات مورد توجه در هنگام کابل کشی پرداخته ایم.  

اهمیت کابل در دوربین مدار بسته

ما در جهانی زندگی می کنیم که اهمیت هوشیار بودن در مواقع خطر و حادثه ضروری بوده و می تواند از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری نماید. آن روزها که پیدا کردن یک سارق یک کار دشوار و طاقت فرسا بود گذشته است. با قرار گرفتن دوربین های مدار بسته در هر گوشه و کنار شهر، می توان به راحتی دزد را پیدا کرد و تحویل پلیس داد.

فقط مهم است که اجزای دوربین از بهترین کیفیت برخوردار باشد و افراد بدانند که چگونه دوربین مناسب را انتخاب کنند. انتخاب کابل نیز در کیفیت تصاویر ایجاد شده در دوربین مدار بسته تاثیر بسیاری داشته و در صورتی که کابل به کار رفته در دوربین، از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، تصاویر ایجاد شده نیز از وضوح و رزولوشن کافی بهره مند نبوده و امکان آسیب دیدن این کابل ها نیز در اثر عوامل محیطی مختلف وجود خواهد داشت.

اما چه کابل دوربین مداربسته ای برای سیم کشی دوربین مداربسته استفاده نماییم؟ این سوالی است که برای بسیاری از کاربران دوربین ها وجود داشته و ممکن است آنها را در هنگام خرید دچار سردرگمی نماید. در ادامه تلاش می کنیم تا به پاسخ این سوال بپردازیم.

بررسی انواع کابل دوربین مدار بسته

شاید تصور کنید که برای نصب دوربین مدار بسته می توان هر کابلی را مورد استفاده قرار داد و از آن تصویر دریافت نمود. این تصوری کاملا غلط بوده و باید بدانید که انواع مختلفی کابل برای این دوربین ها وجود دارد که هر یک به منظور نوع خاصی از دوربین به کار رفته و تفاوت هایی در عملکرد با یکدیگر دارند. در اینجا ما به بررسی کابل دوربین مدار بسته از نظر انواع مختلفی که دارد می پردازیم.

معرفی کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال طناب های ضخیمی از سیم یا الیاف غیر فلزی هستند که از یک هسته عایق داخلی سیم رشته ای یا جامد تشکیل شده اند و توسط نوارهای سیم انعطاف پذیر عایق بندی شده بیرونی احاطه شده اند. در درجه اول توسط شرکت های تلویزیون کابلی برای اتصال امکانات آنتن ماهواره ای خود به خانه و مشاغل مشتری استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات توسط شرکت های تلفنی برای اتصال دفاتر مرکزی به تیرهای تلفن نزدیک به مشتریان استفاده می شود.

تقریباً یک قرن است که کابل های کواکسیال در جهان به دلیل کیفیت محافظت بالا و ویژگی های منحصر به فردشان مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها در جلوگیری از هرگونه تداخل در سیگنال های موجود کمک بسیاری می کنند. صفحه مسی در چنین کابل هایی به سرعت انتقال داده کمک می کند. نصب آنها بسیار ساده بوده و برای دوربین های مدار بسته در دو اندازه ارائه می شود:

RG-6

این کابل مخصوص پهنای باند بالاتر، تهیه شده از مس و آلومینیوم و برای فرکانس هایی بالاتر ساخته شده است. بنابراین برای دوربین های مدار بسته داخلی ایده آل نیست. این نوع کابل بسیار سنگین تر از انواع دیگر آن است، بنابراین برای دوربین های مداربسته ای که توسط مقامات شهری، ادارات و پلیس استفاده می شود بسیار مناسب است.

RG-59

مشابه RG-6 ، RG-59 به راهنمای رادیویی اشاره دارد در حالی که عدد 59 به اندازه قطر کابل اشاره دارد، یعنی قطر این کابل ها برابر  0.59 می باشد. این کابل ها از یک صفحه مسی استفاده می کنند و برای پهنای باند کمتری توصیه می شود، بنابراین برای نصب دوربین های مداربسته به ویژه برای آپارتمان ها، هتل ها و دیگر مکان های داخلی نسبتاً کوچکتر، ایده آل می باشد. کابل کواکسیال Finolex RG59 یک سیستم دی الکتریک مبتنی بر کف است. با تزریق یک گاز فوق العاده از عایق کف، کابل به ارائه سیگنال با کیفیت بهتر کمک می کند که در نهایت به نظارت بهتر می انجامد.

انواع کابل دوربین مدار بسته

کابل های سیامی یا Siamese Cables

کابل های Siamese معمولاً آن  دسته از کابل هایی هستند که سیم های برق خاصی به آنها متصل شده است. اگرچه رسیدگی به آنها کاملاً پیچیده در نظر گرفته شده، اما انتقال همزمان داده ها و توان را به دوربین های امنیتی ارائه می دهند. کابل های Siamese ترکیبی از کابل های RG59 و 18/2 می باشد که اولی برای کیفیت انتقال ویدیو و دومی برای برق رسانی به دوربین ها به کار رفته است. به عبارت دیگر، از آنجا که RG59 یک کابل کواکسیال است، به اجرای فیلم در دوربین امنیتی کمک می کند، در حالی که کابل 18/2 به تامین برق AC / DC دوربین کمک می نماید.

کابل های فیبر نوری

این کابل ها گران ترین گزینه در میان کابل های دوربین مدار بسته محسوب می شوند؛ نصب آن باعث صرف وقت و نیروی انسانی زیادی می شود؛ در حالی که فرکانس و سیگنال با کیفیت بهتری را ارائه می دهند. با این حال، انتقال داده ها و سیگنال ها در کابل های فیبر نوری آنقدر زیاد است که از منفی آن بیشتر است. شاید آنچه این کابل ها را از بقیه متمایز می کند این واقعیت است که آنها از لوله های شیشه ای همراه با عایق پلاستیک تشکیل شده اند. این کابل خاص معمولاً برای تنظیمات حرفه ای ترجیح داده می شود زیرا برای خانه های مسکونی و مکان های دیگر بسیار گران قیمت است

کابل های جفت پیچ خورده

این کابل که از دو سیم مسی عایق پیچ خورده به دور یکدیگر تشکیل شده است، معمولاً برای اهداف صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. با در نظر گرفتن طول کوتاه این کابل ها، نصب کابل های جفت پیچ خورده راحت تر بوده اما می تواند معایبی را نیز به همراه داشته باشد. تداخل سیگنال در این کابل ها  ممکن است به طور مکرر اتفاق بیفتد و به اندازه ای که انتظار می رود با دوام نباشد.

کابل های اترنت Ethernet

اترنت یک فناوری سنتی برای اتصال شبکه های محلی سیمی LAN)) است که به دستگاه ها این امکان را می دهد از طریق پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. استفاده از این نوع کابل ها در دوربین های تحت شبکه رایج بوده و نصاب های دوربین مدار بسته این کابل ها را برای اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار می دهند.

چگونه می توان نوع کابل را برای سیستم دوربین مدار بسته خود انتخاب کرد

الزامات نرخ داده

نصب های مختلف به نرخ های مختلف انتقال داده نیاز دارند. خانه معمولی در مقایسه با تاسیسات بزرگ مانند بیمارستان به سرعت کمتری نیاز دارد. بدین ترتیب ابتدا باید نرخ انتقال اطلاعات مورد نیاز مشخص شود و پس از آن کابلی که قادر به ارائه آن نرخ است مشخص شود.

طول / فاصله

این مورد به کل مسیری که پیش بینی می شود کابل طی کند، اشاره دارد. این کابل باید کمی بیشتر از کل مسافتی باشد که باید طی شود تا اطمینان حاصل شود که همه اجزای مختلف را به راحتی به هم متصل می کند.

توان مالی

تصمیم در مورد این که کدام نوع کابل باید در نهایت خریداری شود تا حد زیادی به قدرت مالی کاربر بستگی دارد. از این رو به کاربر توصیه می شود که ابتدا انواع مختلفی از کابل های دوربین مداربسته را شناسایی کرده و آنها را از لحاظ های مختلف با هم مقایسه نماید.

ماهیت تجهیزات نظارت تصویری

این مورد اشاره به پیچیده ترین تجهیزات نظارت تصویری مانند دوربین مداربسته و کابل دوربین مداربسته دارد. تجهیزات پیشرفته تر به همان اندازه به کابل های پیچیده تر مانند کابل های فیبر نوری و نیاز دارند.

مارک های تجاری

برندهای کابل های دوربین مدار بسته نیز در کیفیت آنها نقش مهمی داشته و برخی از تولید کنندگان به دلیل ساخت محصولات بسیار با کیفیت مشهور هستند. از جمله این برندها می توان به مواردی مانند Draka ، Belden ، Canford و Canare اشاره کرد.

ویژگی های امنیت داده

کابل انتخابی دوربین مداربسته باید به منظور تضمین یکپارچگی سیگنال های در حال عبور، محافظت از هرگونه تداخل و سر و صدای نامطلوب و اطمینان از دوام حداکثری، از ویژگی های لازم برخوردار باشد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 3 =