آموزش نحوه کپس زدن کرکره برقی

روش های کپس زدن کرکره برقی
چکیده مطلب :

کپس ها نگهدارنده ای از جنس پلاستیک هستند که یکی از اجزای تشکیل دهنده کرکره برقی به شمار می روند محل نصب کپس ها بر روی تیغه های کرکره برقی می باشد

با شنیدن نام کرکره، همه ما به یاد مغازه های قدیمی می افتیم که از کرکره های دستی به منظور با زو بستن درب دکان های خود استفاده می کردند. امروزه وجود این کرکرره ها حفظ شده اما تغییراتی در آنها شکل گرفته است. برقی شدن این کرکره ها، کار را بسیار راحت تر نموده است و افراد می توانند به راحتی و بدون استفاده از دست اقدام به بالا و پایین کشیدن کرکره ها نمایند.

کرکره برقی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از این اجزا کپس می باشد. کپس ها نقش مهمی را در کرکره ایفا نموده و بدون وجود آنها امکان باز و بسته شدن کرکره وجود نخواهد داشت. در این مطلب به آموزش نحوه کپس زدن کرکره برقی به طور کامل پرداخته شده است.

معرفی کرکره برقی و اجزای تشکیل دهنده آن

کرکره های برقی نوعی از درب های اتوماتیک می باشند که ویژگی های بسیاری مانند محافظت از حریم خصوصی، زیبایی ظاهری و صرفه جویی در مصرف انرژی را فراهم می کنند. افراد می توانند کرکره برقی را بر روی پنجره خود در خانه و محل های تجاری نصب نمایند.

این کرکره ها از ورق آلومینیوم ساخته شده اند و همچنین می تواند از ساختمان در برابر آتش محافظت نمایند. کرکره های برقی شامل اجزای مختلفی می باشند که کار کردن این اجزا در کنار هم می تواند در نهایت منجر به باز و بسته شدن درب به صورت اتوماتیک و با استفاده از ریموت گردد.

از جمله این اجزا می توان به مواردی مانند تیغه کرکره برقی، محفظه کرکره برقی، رول کرکره برقی، ریل کرکره برقی، ریموت کرکره برقی، کنترل پنل کرکره برقی و کپس کرکره برقی اشاره کرد. آموزش نحوه کپس زدن کرکره برقی مبحثی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم اما در ابتدا نیاز است تا در رابطه با ویژگی های کرکره برقی اطلاعاتی را کسب نماییم.  

برخی از ویژگی ها و امکانات کرکره برقی

رنگ و تنوع بالا: مطابقت رنگ کرکره پنجره با رنگ داخلی خانه ضروری است. اکثر رنگ های استاندارد موجود در بازار مطابقت مناسبی با دکوراسیون داخلی ندارد. برخی از شرکت ها در بازار موجود هستند که طیف رنگی سفارشی را ارائه می دهند. مشتریان می توانند به راحتی رنگ مورد علاقه خود را از این طیف عظیم مجموعه رنگ انتخاب کنند. این کرکره ها در رنگ های متنوعی نیز موجود هستند.

سیستم های خودکار: در مکان های تجاری، تنظیم پنجره در ساعات کار غیرممکن است. سیستم های کرکره برقی دارای امکانات کنترل از راه دور خودکار هستند. بنابراین، نیازی به کار کردن دستی با کرکره های برقی نیست، فقط با فشار دادن دکمه از راه دور و تنظیم آن به صورت خودکار می توان بالا و پایین رفتن کرکره ها را انجام داد. همه این ریموت های اتوماتیک بی سیم هستند و دارای نمایشگر دیجیتالی می باشند.

سیستم جلوگیری از ورود نور خورشید: نور خورشید برای بدن انسان مفید است اما اشعه خورشید حاوی اجزای ماورا بنفش است که برای بدن مضر می باشد. در طول تابستان جلوگیری از تابش شدید نور خورشید از بیرون چالش برانگیز است و می تواند بر بدن انسان تأثیر منفی بگذارد. کولر گازی همیشه قادر به تأمین هوای خنک نیست زیرا نمی تواند با مقدار زیادی از نور خورشید که از طریق پنجره ها می آید تنظیم شود.

کرکره برقی از فضای داخلی اتاق در برابر تابش شدید آفتاب محافظت می کند. این درب ها دارای فناوری جدید حسگر نور خورشید می باشند. کرکره برقی به تازه نگه داشتن دمای اتاق کمک می کند و دما را به طور خودکار تنظیم می نماید.

معرفی کپس کرکره برقی

یکی از متعلقاتی که در کرکره های برقی به کار برده می شود کپس می باشد. کپس ها در انتها و ابتدای تیغه برقی نصب می گردند و در واقع به عنوان محافظی برای این تیغه ها مورد استفاده قرار می گیرند. کپس ها باعث می شوند تا تیغه ها از حرکات عرضی جلوگیری نموده و این تیغه ها درون ریل ها گیر نکنند.

کپس زدن کرکره برقی

کپس های کرکره برقی را از جنس پلاستیک ABS می سازند. ABS از جمله پلیمرهای ترموپلاستیک می باشد که که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و قیمت مناسبی نیز دارد به همین دلیل در صنعت پلاستیک مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

کپس ها به دلیل پلیمر مورد استفاده در ساختارشان قابلیت شکل پذیری بالایی داشته و در مقابل عوامل شیمیایی مختلف مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. مقاومت کششی این قطعات بسیار بالا بوده و همچنین از سختی سطحی بالایی برخوردار می باشند.

انواع مختلف کپس کرکره برقی

همانطور که می دانید تیغه های مختلفی در کرکره های برقی به کار می رود که بسته به این که تیغه ما از چه نوعی باشد، کپس مورد استفاده نیز متغیر می باشد. کپس های کرکره برقی در انواع تک جداره و دوجداره موجود می باشند و کپس های دوجداره خود در انواع مختلفی مانند کپس دوجداره تک پل و کپس دوجداره دو پل تولید می گردند.

کپس های تک جداره تک پل به راحتی بر روی شیاری که بر روی تیغه تک جداره وجود دارد سوار می شوند و کپس های دوجداره نیز به منظور محکم کردن تیغه های دو پل بر روی یکدیگر کاربرد دارند. کپس های تیغه دوجداره بدون پل نیز وجود دارد که دارای هیچ گونه شیاری بر روی خود نمی باشند.

نصاب کرکره برقی پیش از آن که اقدام به نصب کردن کپس نماید در ابتدا نوع تیغه را مورد بررسی قرار داده و با توجه به آن اقدام به انتخاب نوع کپس می کند.

کپس در کرکره برقی چه کاربردی دارد

مهم ترین کاربرد کپس در کرکره های برقی جلوگیری از حرکت کردن تیغه ها درون ریل کرکره می باشد که کپس می تواند با توحه به مقاومت بالایی که دارد جلوی این حرکات را گرفته و تیغه را در جای خود ثابت نگه دارد.

علاوه بر آن وجود کپس در کرکره برقی باعث می شود تا آب و گرد و غبار و همچنین حشرات مختلف به داخل کرکره برقی نفوذ نکرده و سبب آسیب به آن نگردند. در کنار این کاربردها، وجود کپس باعث می شود تا زیبایی طاهره کرکره برقی حفظ شده و هیچ گونه لغزشی در آن مشاهده نشود.

نحوه طراحی کپس ها باید به گونه ای باشد که بتواند در هنگام متصل شدن به تیغه قلاب، قادر به نگهداری تیغه بعدی باشد. نصب کپس بر روی کرکره برقی نیازمند تخصص بالایی می باشد که نیاز است توسط نصاب متخصص کرکره برقی این کار صورت گیرد. در ادامه مطلب ما به آموزش نحوه کپس زدن کرکره برقی می پردازیم.

نحوه کپس زدن کرکره برقی

برای کپس زدن کرکره برقی نیاز به طی کردن مراحلی می باشد که به آنها اشاره می کنیم:

پیش از کپس زدن کرکره برقی نیاز است تا تیغه ها را به صورت سه تایی و پنج تایی مونتاژ نموده و با استفاده از چکش وارد شیارهای هر تیغه نمایید. این کپس ها باید به دقت محکم گشته و برای این کار نیاز است تا با استفاده از پیچ سر مته و پرچ کپس کردن صورت گیرد.

پیچ های سر مته به پیچ هایی گفته می شود که دارای یک مته در ابتدای پیچ می باشند و در نتیجه نیازی به سوراخ کاری نخواهند داشت. طول پیچ را نباید به گونه ای انتخاب کرد که از ضخامت تیغه بیشتر باشد چرا که این کار باعث می شود پیچ از طرف دیگر تیغه بیرون زده و به داخل ریل گیر می افتد.

نحوه کپس زدن کرکره برقی

می توان کپس زدن را با استفاده از میخ پرچ نیز انجام داد که برای این کار نیاز است میخ پرچی انتخاب شود که دارای طول بیشتر از ضخامت میخ پرچ باشد. بهتر است جنس میخ پرچ ها را از آلومینیوم انتخاب نبود چرا که کار کردن با نوع استیل آن مقداری سخت می باشد.

نصب کپس تیغه کرکره برقی با استفاده از میخ تیپو نیز امکان پذیر می باشد. در این روش هیچ گونه سوراخ کاری نیاز نمی باشد و با چسباندن تیپو به تیغه و شلیک آن می توان کپس زدن را به راحتی و بدون صرف زمان زیاد انجام داد. کار کردن با میخ تیپو بسیار تمیز بوده و با استفاده از آن فقط یک سوراخ کوچک باقی می ماند که قابل مشاهده با چشم نیز نخواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب ما به این که کپس زدن چیست و چه کاربردی در کرکره های برقی دارد پرداختیم. با مطالعه این مطلب متوجه می شوید که کپس قطعه ای پلاستیکی از جنس ABS می باشد که می تواند از حرکت عرضی تیغه ها در ریل کرکره برقی جلوگیری نماید. آموزش نحوه کپس زدن کرکره برقی نیز به طور کامل بیان گردید و ببا توجه به تخصصی بودن این کار نیاز است تا حتما توسط نصاب کرکره برقی این کار صورت گیرد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . بجز این دوره ، موسسه فن آموزان بیش از 80 دوره مهارتهای درآمد زا ویژه بازار کار را با ارائه مدرک فنی و حرفه ای برگزار می کندو برخی از دوره های پرطرفدار شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش برق ساختمان و … می باشد.

برای اطلاع از لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید و یا دوره مورد نظر خود را قسمت جستجوی سایت سرچ کنید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات