آشنایی با سیستم ضد یخ پکیج دیواری

آشنایی با سیستم ضد یخ پکیج دیواری

در گذشته موتور خانه های مرکزی توسط شوفاژ یا رادیاتور اب گرم مورد نیاز منازل برای شستشو و استحمام را تامین می کرد. علاوه بر هزینه سوخت و نگهداری ان ها، فضای زیادی را هم اشغال می کرد.

اما امروزه پکیج ها جای ان ها را گرفته اند که هم مقرون به صرفه هستند و هم فضای کمتری را اشغال می کنند و برای هر واحد به صورت جداگانه نصب می شود تا مدیریت ان ها هم ساده تر باشد. علاوه بر منازل حتی در ادارات نیز کاربرد دارد. به طور کلی پکیج نوعی سیستم گرمایشی پر مصرف و پر طرفدار است که هم وظیفه اب گرمکن هم موتور خانه را انجام می دهد. در این مقاله سیستم ضد یخ پکیج دیواری را با هم بررسی میکنیم.

پکیج ها برای افزایش ایمنی دارای دودکش های دو جداره هستند  که دود ناشی از احتراق به بیرون منتقل می شود و اکسیژن مورد نیاز دستگاه هم از بیرون تامین می شود تا اکسیژن داخل کاهش پیدا نکند. پکیج های دیواری بازدهی بالاتری دارند و روی دیوار اشپزخانه و یا آبدار خانه ها قرار می گیرند.

آشنایی با سیستم ضد یخ پکیج دیواری

پیشنهاد ویژه: دوره 100%عملی آموزش تعمیرات پکیج و آموزش نصب پکیج با 30% تخفیف و امکان تجدید دروه رایگان در آموزشگاه فن آموزان.

سوخت پکیج چیست؟

همانند سایر تجهیزات گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها و کولرهای گازی، پکیچ ها هم به یک منبع سوخت برای گرم کردن اب مصرفی مورد نیاز خانه نیاز دارد که این سوخت در انواع پکیج های جدید ، برق و گاز است.

با وجود اینکه برای عملکرد پکیج به دو نوع سوخت و انرژی نیاز است اما در مقایسه با سایر وسایل گرمایشی با توجه به وظیفه ای که انجام می دهند یعنی تامین اب گرم مورد نیاز برای مصارف خانگی و تامین اب گرم مورد نیاز برای شوفاژ و رادیاتور، کم مصرف تر هستند.

انواع پکیج

پکیج ها با توجه به نحوه قرار گرفتن ان ها به دو بخش تقسیم می شوند:

پکیج زمینی: پکیج زمینی یک مخزن بزرگ دارد که همیشه پر اب گرم است و هرگاه سطح این اب کم شود سیستم به طور خودکار مخزن را پر اب گرم می کند. این نوع پکیج ها در متراژ های بالای 200 متر و منازلی که بیش از یک حمام دارند استفاده می شود.

پکیج دیواری: پکیج های دیواری روی دیوار نصب می شوند و فضای کمتری اشغال می کنند در نتیجه پر طرفدار تر از پکیج زمینی هستند. این پکیج ها در ظاهر همانند اب گرمکن هستند و زمانی که شیر اب را باز کنید سنسور های داخل پکیج شروع به گرم کردن اب می کنند تا اب مصرفی برای شستشو و استحمام همچنین اب مورد نیاز برای شوفاژ و رادیاتور را مهیا کند.

پکیج های دیواری دارای دود کش معمولی یا فن دار هستند که نوع فن دار ان برای واحد هایی کاربرد دارد که پکیج داخل محیط خانه قرار گرفته و یا به دودکشی به طول بیشتر از 3 متر نیاز دارد تا دود خارج شود. دود کش های فن دار معمولا دو جداره هستند یکی برای خروج دود حاصل از احتراق و دیگری برای تامین اکسیژن مورد نیاز برای احتراق.انواع پکیج

پکیج‌ های گرمایشی ازنظر نوع سوخت مصرفی به چهار نوع تقسیم می‌شوند.

  • پکیج گازسوز: بدون صدا هستند و روی دیوار یا روی زمین قرار می گیرند (پکیج دیواری یا زمینی)
  • پکیج برقی: بدون صدا هستند و روی دیوار یا روی زمین قرار می گیرند (پکیج دیواری یا زمینی)
  • پکیج گازوئیل سوز: در موتورخانه یا انباری بیرون از واحد مسکونی روی زمین قرار می گیرد (پکیج زمینی).
  • پکیج دوگانه ‌سوز در موتورخانه یا انباری بیرون از واحد مسکونی روی زمین قرار می گیرد (پکیج زمینی)

سیستم ضد یخ پکیج دیواری

نحوه عملکرد تابستانه پکیج چگونه است؟

هرگاه نیاز به اب گرم داشته باشیم با باز کردن شیر اب، پکیج به صورت خودکار روشن می شود. به این صورت که ابتدا فرمان روشن شدن توسط برد کنترل الکترونیک صادر می شود سپس سنسور فشار، مشعل را روشن می کند. آب گرم مورد نیاز با استفاده از مبدل حرارتی ثانویه پوسته و لوله به سرعت مهیا می شود و هنگامی که شیر اب را ببندیم پکیج خاموش می شود.

نحوه عملکرد زمستانه پکیج چگونه است؟

از ان جایی که در فصول سرد سال علاوه  بر مصارف خانگی برای عملکرد شوفاژ و رادیاتور هم به اب گرم نیاز داریم عملکرد پکیج متفاوت تر می شود. به این صورت که چون الویت با اب مصرفی است هنگامی که شیر اب را باز کنیم سنسور برقی موقتا مدار رادیاتور را قطع می کند. سپس با بستن شیر اب سنسور برقی مدار رادیاتور را مجدد وصل می کند. به همین دلیل همیشه اب گرم در دسترس است.

چگونه از یخ زدن پکیج دیواری در فصل زمستان جلوگیری کنیم؟

هرگاه برای مدت طولانی از پکیج استفاده نکنیم لوله های پکیج دچار یخ زدگی می شوند همچنین در انواع پکیج هایی که خارج از محیط منزل نصب می شود احتمال یخ زدگی بیشتر است و در صورت یخ زدن آب داخل پکیج و لوله ها ممکن است خسارات زیادی را متحمل شوید. و برای جلوگیری از این مشکل راهکار هایی وجود دارد:

  • روشن گذاشتن سیستم پکیج

روش کار این سیستم به این صورت است که شیرگاز ورودی را باز کنید و دو شاخه برق را به پریز وصل کنید و باید حتما یکی از رادیاتورهای داخل منزل هم باز باشد. حال پکیج را روی حالت زمستانه با پایین ترین درجه قرار دهید.

دیگر هیچ نگرانی برای یخ زدگی وجود ندارد چرا که سیستم به طور خودکار در فواصل زمانی مشخص روشن می شود و شعله مشعل را روشن می کند و مانع یخ زدگی پکیج و لوله ها می شود. البته این روش برای افرادی که قبل از خروج از منزل تمامی اتصالات همچون برق و گاز را قطع می‌کنند، مناسب نیست.

  • تخلیه کامل آب داخل سیستم پکیج

دومین راهکار تخلیه کامل اب داخل سیستم پکیج است چرا که وقتی ابی وجود نداشته باشد عملا یخ زدن هم منتفی می شود. روش تخلیه اب به این صورت است که شیر اب سرد ورودی به پکیج را ببندید و شیر پر کن پکیج را باز کنید. سپس یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید و منتظر بمانید تا عقربه فشار پکیج عدد صفر را نشان دهد.

  • استفاده از ضدیخ در پکیج های دیواری

راهکار دیگری که باعث جلوگیری از ایجاد رسوب و همچنین افزایش راندمان پکیج در طولانی مدت می شود تزریق ضد یخ مخصوص رادیاتور است. البته عملکرد ضد یخ در پکیج های دیواری دیجیتال و آنالوگ متفاوت می باشد.

در دستگاه های دیجیتال باید شیر گاز دستگاه را باز کنید به این صورت که عقربه فشار دستگاه بین ۱ تا ۱٫۵ بار تنظیم شود. سپس دو شاخه را به پریز وصل کنید و سیستم فصل را روی حالت 0 قرار دهید.

در دستگاه های آنالوگ پس از باز کردن شیر اب، عقربه فشار دستگاه باید بین ۱ تا۱٫۵ بارقرار بگیرد. حال کلید روشن خاموش را روی وضعیت روشن قرار دهید و کلیدهای تنظیم دمای آب گرم و شوفاژ را در حالت 0 تنظیم کنید.

  • استفاده از نوار چسب های حرارتی

برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج دیواری خود می توانید از نوار چسب های حرارتی گرمایشی استفاده کنید. این نوار چسب ها المنت هایی دارند که با برق کار کرده و گرما تولید می کند در نتیجه این گرما مانع یخ زدن پکیج و لوله ها می شود.

این چسب های حرارتی را از وسایل ساختمانی معتبر تهیه کنید و دور ناحیه مورد نظر بپیچید و سپس دوشاخ برق آن را به پریز برق متصل کنید. توصیه می شود حتما از حرارت ملایم ان برا جلوگیری از انجماد استفاده کنید.

  • برنامه‌های سیستم پکیج

یکی از آپشن هایی که در اکثر پکیج های دیواری به صورت پیشفرض موجود می باشد سیستمی است که به طور خودکار مانع یخ زدگی پکیج می شود. برای اطلاع از وجود یا عدم وجود این قابلیت در پکیج خود باید به دفترچه راهنمای ان مراجعه کنید.برنامه‌های سیستم پکیج

با پکیج یخ زده چه کنیم؟

ابتدا قسمت یخ زده لوله پکیج را پیدا کنید معمولا بخش یخ زده لوله‌ها در مکانی قرار دارد که  هوا در آنجا سرد تر است.

در صورت یخ زدن اب، حجم ان افزایش پیدا می کند پس مطئن شوید لوله دچار شکستگی یا شکاف نشده باشد. چرا که در صورت ترکیدگی یک بخش مشکل به بخش های دیگر هم سرایت می کند پس باید از یک متخصص کمک بگیرید.

با استفاده از یک سشوار بخش یخ زده لوله را گرم کنید تا یخ های ان ذوب شود و یا در صورت عدم وجود سشوار می توانید از یک حوله گرم برای این کار استفاده کنید به این صورت که حوله را در اب داغ گذاشته و دور لوله یخ زده بپیچانید.

یا از یک بخاری برای گرم کردن هوای محیط استفاده کنید تا لوله ها به ارامی گرم شوند و یخ ان ها ذوب شود.

آموزشگاه فن آموزان بزرگترین مرکز آموزشهای الکترونیک ، تعمیرات و کنرتل ابزار دقیق در تهران می باشد که بیش از هشتاد تخصصی نظیر آموزش لوله کشی ساختمان ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش برق ساختمان و … را با ارائه مدرک فنی حرفه ای و بصورت عملی برگزار می کند. برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره مورد نظر خود از طریق شماره 02166477300 با مجموعه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -