ابزار مورد نیاز در تعمیر بردهای الکترونیکی

ابزار مورد نیاز در تعمیر بردهای الکترونیکی

آشنایی با ابزار مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی و نحوه عملکرد آن ها به منظور عیب یابی و تعمیر برد های الکترونیکی مورد استفاده در لوازم برقی امری ضروری می باشد. استفاده از ابزار و تجهیزات با کیفیت و تخصصی باعث بالا رفتن کیفیت تعمیر و نگهداری برد های الکترونیکی شده و موجب بالا رفتن سرعت عمل و دقت فرد تعمیرکار برد های الکترونیکی می شود. ابزار مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی به دسته های مختلف تقسیم شده که در ادامه تجهیزات مربوطه مرتبط با هر بخش به طور جداگانه توضیح داده می شود.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

دسته بندی ابزار مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی به صورت زیر است:

 • ابزار تخصصی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی
 • ابزار عمومی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی
 • ابزار جانبی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی
 • قطعات الکترونیکی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی

در ادامه هر کدام از این دسته ها با جزئیات بیشتری معرفی می شود.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش طراحی برد ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش برق ساختمان و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را بصورت کاملا عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. جهت اطلاع از نحوه شرکت در کلاسها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

فیلم معرفی ابزارهای مهم در تعمیر برد

ابزار تخصصی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی

شناخت و استفاده صحیح از ابزار تخصصی در تعمیر برد های PCB باعث افزایش مهارت و کیفیت نمونه نهایی می شود. ابزار تخصصی مورد استفاده در تعمیر برد های الکترونیکی عبارتند از:

 • منبع تغذیه
 • اسیلوسکوپ
 • مولتی متر
 • پایه نگهدارنده برد
 • هویه
 • دستگاه هیتر هویه

ابزار تخصصی تعمیرات برد الکترونیکی

 1. منبع تغذیه

منبع تغذیه برای تامین انرژی مدارات الکترونیکی و جریان برق لازم در حین کار مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است از نمونه دیجیتال منبع تغذیه با ولتاژ 30 ولت . جریان 5 آمپر برای تعمیر برد های الکترونیکی استفاده شود. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی از نمونه های با کیفیت و دارای محافظ اتصال کوتاه استفاده شود.

ابزار تعمیر برد: منبع تغذیه

 1. اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ از ابزار های تخصصی عیب یابی و تعمیر برد های الکتریکی بوده که می توان با مشاهده شکل موج ها و بررسی آن ها روند عیب یابی برد را تسریع نموده و از محل دقیق خرابی در برد الکترونیکی مطلع شد.

ابزار تعمیر برد: اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ ها در انواع مختلف شامل آنالوگ و دیجیتال در بازار وجود دارند. یکی از موارد مهم در استفاده از اسیلوسکوپ ها آشنایی با نحوه کار آن ها می باشد تا عیب یابی صحیح انجام شود.

 1. مولتی متر

مولتی متر نقش مهمی در تست و تعمیر برد های الکترونیکی دارد. به منظور تست دقیق قطعات الکترونیکی روی برد باید از یک نمونه با کیفیت مولتی متر که به صورت اتوماتیک درجه بندی شده باشد، استفاده کرد. از مولتی متر برای تست کمیت های ولتاژ، جریان و مقاومت استفاده می شود. مولتی متر های مدرن قابلیت اندازه گیری ظرفیت، فرکانس قطعات پیشرفته تر مانند دیود، ترانزیستور را دارند.

ابزار تعمیرات برد: مولتی متر

 1. پایه نگهدارنده برد

پایه نگهدارنده برد از تجهیزات تخصصی مورد استفاده در تعمیر برد PCB می باشد که به عنوان دست کمکی یا دست سوم در جهت ثابت نگه داشتن برد الکترونیکی و جلوگیری از لرزش برد حین انجام لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار تعمیر برد : پایه نگهدارنده برد

به دلیل تنوع برد های الکترونیکی و موارد استفاده زیاد از آن ها، پایه نگهدارنده برد در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارد. خرید نمونه استاندارد پایه نگهدارنده در ظرافت و کیفیت بالای تعمیر برد های الکترونیکی یک عامل موثر می باشد.

بعضی از نمونه های پایه نگهدارنده مجهز به لامپ بزرگ نما و ذره بین بوده که به دید بصری ما در عیب یابی ئ تعمیر برد های الکترونیکی کمک می کند.

 1. هویه

هویه مهم ترین ابزار در تعمیر و نصب قطعات الکترونیکی بر روی برد می باشد که در انواع مختلف در بازار وجود دارد. استفاده از هویه هایی که دارای نوک قابل تعویض هستند موجب راحتی و مونتاژ قطعات مختلف الکترونیکی روی برد می شود. هویه های مجهز به کنترل حرارتی از سوختن دست تعمیر کار و برد الکترونیکی جلوگیری می کنند در بین تعمیر کاران برد PCB پر طرفدار می باشد. در صورت تازه کار بودن فرد در تعمیر برد الکتریکی توصیه می شود از هویه 40 واتی برای مونتاژ قطعات استفاده کند.

ابزار تعمیرات برد: هویه

 1. دستگاه هیتر هویه

دستگاه هیتر هویه نیز برای اتصال قطعات الکترونیکی روی برد مورد استفاده قرار می گیرد که نسبت به هویه ساده قیمت بالاتری داشته و معمولا افراد حرفه ای و مجرب در این حوزه از آن ها استفاده می کنند. هیتر هویه در انواع مختلف با توان، دما و وزن متغیر در بازار به فروش می رسند.

دستگاه هیتر هویه

ابزار عمومی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی

استفاده از ابزار عمومی در تعمیرات در کنار ابزار تخصصی ضروری می باشد. این ابزار معمولا در بسیاری از شغل های فنی مورد استفاده قرار گرفته و در انواع مختلفی وجود دارند. می توان با خرید یک کیت ابزار با کیفیت مخصوص تعمیر برد های الکترونیکی تمام لوازم مورد نیاز را در یک بسته بندی در اختیار داشت. معروف ترین ابزار عمومی مورد استفاده در تعمیر برد های الکترونیکی شامل موارد زیر است:

 • انبردست
 • سیم چین
 • پیچ گوشتی
 • دریل دستی
 • پنس

ابزار عمومی تعمیر برد

 1. انبردست

انبردست یکی از ابزار های متداول در تعمیر برد الکترونیکی می باشد که برای محکم کردن پیچ و مهره ها و ثابت نگه داشتن قطعات روی برد استفاده می شود. انواع مختلفی از انبردست مانند انبردست بینی، جانبی و لاینمن برای برش و خم کردن سیم ها و نگه داشتن پایه قطعات در تعمیر برد های PCB مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. سیم چین

از سیم چین ها برای برش سیم و کابل و پایه های قطعات روی برد الکتریکی استفاده می شود.

ابزار عمومی تعمیر برد: سیم چین

 1. پیچ گوشتی

پیچ گوشتی از ابزار رایج در تعمیر برد الکتریکی بوده که در انواع ریز و درشت در بازار وجود دارد.

ابزار عمومی تعمیر برد: پیچ گوشتی

 1. دریل دستی

دریل دستی PCB برای سوراخ کردن صفحات برد مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام استفاده از دریل دستی باید از وارد کردن فشار زیاد که باعث شکستن PCB می شود خودداری کرد.

ابزار عمومی تعمیر برد: دریل دستی

 1. پنس

پنس از ابزار کاربردی در تعمیر برد های الکترونیکی می باشد که با هدف قرار دادن و جدا کردن قطعات از روی برد مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جا که قطعات روی برد در اندازه های مختلفی وجود دارد بهتر است نمونه های مختلف پنس را خریداری کرد. بهترین نمونه های پنس موجود نمونه های ضد الکتریسته سامن و جنس آهنی می باشد.

ابزار عمومی تعمیر برد: پنس

ابزار جانبی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی

در تعمیر برد های الکترونیکی از ابزار جانبی برای تسریع روند مونتاژ قطعات و بالا رفتن کیفیت تعمیر استفاده می شود کع در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره شده است.

 • سیم لحیم
 • روغن لحیم
 • قلع کش
 • آی سی کش
 1. سیم لحیم

از سیم لحیم برای اتصال قطعات الکترونیکی در هنگام لحیم کاری استفاده می شود. سیم های لحیم در حنس و قطر های مختلف در بازار وجود دارند که بهتر است از نمونه قلع آن به دلیل داشتن دمای ذوب پایین استفاده کرد.

ابزار جانبی تعمیر برد: سیم لحیم

 1. روغن لحیم

از روغن لحیم برای تمیز کردن نوک هویه و اجزای باقی مانده روی برد الکتریکی استفاده می شود. دقت شود که رنگ روغن لحیم به صورت زرد شفاف بوده تا از کدر شدن و اکسید شدن نوک هویه جلوگیری کند.

ابزار جانبی تعمیر برد: روغن لحیم

 1. قلع کش

قلع کش از ابزار جانبی مورد استفاده در هنگام تعمیر برد های الکتریکی می باشد. قلع کش دستی از طریق مکش هوا، لحیم اضافی روی برد را به درون خود کشیده و باعث تمیزی کار می شود. هم چنین برای جدا کردن قطعات ریز کاربرد دارد. توصیه می شود از نمونه های سر نسوز آن ها استفاده کنید.

ابزار جانبی تعمیر برد: قلع کش

 1. آی سی کش

آی سی کش برای جدا کردن قطعات بزرگ و چیپست ها از روی برد الکتریکی کاربرد دارد.

ابزار جانبی تعمیر برد: آی سی کش

قطعات الکترونیکی مورد نیاز در تعمیر برد های الکترونیکی

برد های الکترونیکی از مجموعه ای متنوع از قطعات و آی سی ها تشکیل شده است که هر یک از آن ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. متداول ترین قطعات الکترونیکی مورد استفاده در تعمیر برد های الکترونیکی عبارتند از:

 • مقاومت
 • خازن
 • دیود
 • ترانزیستور
 • سوئیچ

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد الکترونیکی

 1. مقاومت

به منظور کنترل ولتاژ و جریان در مدار از مقاومت استفاده می شود. مقاومت ها بر حسب اهم اندازه گیری می شوند و در انواع نمونه ها و اندازه ها برای کاربرد های متنوع مورد استفاده قرار می گیرند.

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد: مقاومت

مقاومت های ساده از نوار های رنگی روی بدنه تشکیل شده اند که برای تعیین مقدار مقاومت بر اساس جدول رنگ از آن ها استفاده می شود. به منظور اندازه گیری دقیق مقدار مقاومت ها می توان از مولتی متر نیز استفاده کرد.

 1. خازن

خازن ها عناصر ذخیره کننده انرژی هستند که در زمان افت ولتاژ در مدار، انرژی ذخیره شده را تخلیه می کنند. خازن های مختلف در محدوده های فارارد، نانو فاراد و میکرو فاراد در بازار وجود دارند.

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد: خازن

 1. دیود

نقش دیود ها هدایت الکتریسیته از مسیر دلخواه در برد الکترونیکی می باشد که انواع مختلف آن شامل دیود معمولی، دیود زنر و دیود LED می باشد.

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد: دیود

 1. ترانزیستور

ترانزیستور ها به عنوان تقویت کننده در مدار های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر نقش تقویت کننده می توان از آن ها به عنوان سوئیچ و روشن و خاموش شدن در صورت نوسان جریان برق نیز استفاده کرد. ترانزیستور ها در انواع مختلف در بازار طراحی و تولید می شود.

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد: ترانزیستور

 1. سوئیچ

سوئیچ ها از قطعات پر کاربرد در مدار الکترونیکی به منظور روشن و خاموش کردن مدار در قطع جریان برق می باشد. سوئیچ های الکترونیکی در مدل های دکمه ای، راکر و لحظه ای مورد استفاده تعمیرکاران برد های PCB قرار می گیرند.

قطعات مورد نیاز در تعمیر برد: سوئیچ

آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش plc ، آموزش برق صنعتی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و بالغ بر هشتاد دوره تخصصی دیگر تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای می باشد. تمامی دوره ها با اعطای مدرک معتبر و بصورت عملی در کارگاههای مجهر ارائه می شود. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.