شکل ظاهری انواع درب اتوماتیک و توضیحات هریک

شکل ظاهری انواع درب اتوماتیک و توضیحات هریک

درب های اتوماتیک نمونه ای از پیشرفت تکنولوژی و مدرنیزه شدن تجهیزات مختلف به شمار می روند که امروزه استفاده از آنها در ساختمان های مختلف مرسوم شده است. با وجود این درب ها دیگر نیازی به باز و بسته کردن درب به صورت دستی نمی باشد و با استفاده سنسورهایی که در آنها به کار رفته است می توان بدون لمس کردن درب، به مکان مورد نظر وارد یا خارج شد. شرکت های تولید کننده درب های اتوماتیک سلایق مختلف را در نظر گرفته اند و متناسب با مکان های مختلف، انواع درب های اتوماتیک را طراحی نموده اند. در این مطلب به بررسی شکل ظاهری انواع درب اتوماتیک به طور کامل پرداخته ایم.

انواع درب های اتوماتیک از نظر نوع عملکرد

درب های اتوماتیک را بر اساس نوع عملکردی که دارند در انواع مختلف طبقه بندی می کنند. درب های الکترومکانیک، درب های هیدرولیک و درب های پنوماتیک انواع مختلفی از درب های اتوماتیک هستند که هر یک مکانیسم متفاوتی داشته و در موارد مختلف به کار برده می شوند.

درب اتوماتیک الکترومکانیک: در این نوع از درب های اتوماتیک یک موتور کوچک تعبیه شده است که در داخل جک قرار داشته و نیروی خود را به گیربکس انتقال می دهد. افزایش قدرت موتور و گیربکس، ماردون جک را به حرکت درآورده و شافت جک به جلو و عقب رانده می شود. این نوع درب ها از ایمنی بالایی برخوردار بوده و قسمت مکانیکی و الکترونیکی آن از هم مجزا می باشند اما ایرادی که در آنها وجود دارد امکان استهلاک زود هنگام آنها بوده و همچنین در برابر فشارهای بیش از حد توان کافی را ندارند.

درب اتوماتیک هیدرولیک: قانون پاسکال در این نوع از درب ها باعث عمل کردن آنها شده و این نوع از درب ها با استفاده از روغن و مایعات کار می کنند. روغن هیدرولیک باعث می شود تا فشار پمپ به سایر قطعات درب انتقال یافته و در نتیجه قطعات استهلاک کمتری داشته و این درب ها از طول عمر بالاتری برخوردار می باشند. حرکات درب های هیدرولیکی پایدار بوده و هیچ گونه لرزشی در آنها مشاهده نمی شود.

درب اتوماتیک پنوماتیک: درب های پنوماتیک با استفاده از فشار گاز یا فشار باد کار کرده و انرژی باد را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. در ساختمان هایی که صرفه جویی انرژی در آنها اهمیت دارد از این نوع درب ها استفاده می شود. همچنین در مکان هایی که نیاز به استفاده از چند درب می باشد استفاده از درب های پنوماتیک بهترین گزینه به حساب می آید. بر خلاف محرک های الکتریکی، هیچ سیم کشی ولتاژ بالایی در قاب درب پنوماتیک وجود نداشته و در مکان هایی که امکان وقوع خطر وجود دارد بهتر است از درب های پنوماتیک استفاده شود.

انواع شکل درب اتوماتیک

انواع درب های اتوماتیک از نظر شکل ظاهری

حتما در هنگام ورود به ساختمان های مختلف با تنوع بالایی از درب های اتوماتیک مواجه شده اید. این درب ها دارای اشکال مختلفی بوده و از متریال های تنوعی ساخته می شوند. در ادامه به بررسی شکل ظاهری انواع درب اتوماتیک می پردازیم.

درب اتوماتیک شیشه ای

به درب های اتوماتیکی که در قسمت بالای آنها از یک سنسور یا چشمی حساس به حرکت استفاده شده است درب اتوماتیک شیشه ای گفته می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، متریال به کار رفته در این درب ها از شیشه بوده و میزان حساسیت آن می تواند توسط نصاب درب متغیر باشد. این نوع از درب ها به علت زیبایی که دارند، ظاهر ساختمان را بسیار تحت تاثیر قرار داده و می توانند در مکان های مختلف تجاری، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار گیرند. فضای مورد نیاز برای این نوع درب ها زیاد نبوده چرا که به صورت ریلی و افقی باز شده و می توان بیشترین استفاده را از حداقل فضا با استفاده از این درب ها داشت.

درب های اتوماتیک شیشه ای خو در انواع مختلفی وجود داشته که از آن میان می توان به مواردی مانند درب اتوماتیک شیشه ای تاشو، درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی، درب اتوماتیک شیشه ای منحنی، درب اتوماتیک شیشه ای زاویه ای، درب اتوماتیک شیشه ای گردان، درب اتوماتیک شیشه ای لولایی و درب اتوماتیک شیشه ای کشویی اشاره کرد.

از مزایای این نوع درب ها می توان به جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی، سازگاری درب شیشه ای با هر نوع دکوراسیون، اصطکاک پایین، حداقل تولید صدا در استفاده از این درب و کنترل دسترسی اشاره کرد.

اپراتور، شیشه سکوریت، کاور آلومینیوم یا استیل، موتور، قفل برقی، باتذی، استابلایزر و مرکز کنترل از اجزا و قطعات به کار رفته در درب اتوماتیک شیشه ای می باشند که برای نصب آنها نیاز به تخصص و تجربه بالایی در این کار می باشد.

درب اتوماتیک شیشه ‌ای تلسکوپی

در مراکز تجاری و اماکن عمومی مختلف استفاده از این نوع درب ها کاربرد بسیاری داشته و به صورت یک لنگه، دو لنگه و چهار لنگه در بازار وجود دارند. استفاده از این نوع درب ها در مکان هایی که به صورت همزمان تعداد افراد زیادی وارد ساختمان می شوند بسیار مناسب بوده و به  همین دلیل مشاهده می شود که در رستوران ها، بانک ها و چنین مکان هایی از درب های شیشه ای تلسکوپی استفاده می شود.

درب اتوماتیک شیشه ای گردان

این نوع از درب های شیشه ای دارای چندین خانه شیشه ای هستند که به صورت مدرو قرار گرفته اند و به صورت دائم در حال چرخش می باشند. افراد می توانند در هر یک از این خانه ها قرار گرفته و پس از چرخش درب و وارد شدن به قسمت ورودی، از آن خارج گردند. این نوع از درب ها از قیمت بالایی برخوردار بوده و معمولا در مکان هایی که لوکس می باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

درب اتوماتیک کرکره ای

استفاده از این نوع درب ها در کشور ما کاربرد بسیاری داشته و معمولا از آن برای درب مغازه ها، پارکینگ ها و ورودی حیاط ها استفاده می شود. این نوع از درب ها به صورت کرکره های عمود از جنس فلز آلومینیوم بوده و با استفاده از ریموت می توانند به سمت بالا یا پایین حرکت نمایند. بر روی این نوع از درب ها امکان درج تبلیغات وجود داشته و این برای آنها یک مزیت محسوب می شود. تیغه های به کار رفته در درب های اتوماتیک کرکره ای می تواند در جنس های آلومینیوم، گالوانیزه فوم دار، پلی کربنات، آلومینیوم پانچ و … باشد و موتور آنها نیز می تواند در انواع مختلف توبولار، ساید و ام سی وجود داشته باشد. مقاومت بالای این نوع درب ها در برابر عوامل محیطی مانند باد و طوفان و برف و باران و ضربات مختلف، باعث استفاده گسترده از این درب ها شده است.

درب اتوماتیک پارکینگی

این نوع از درب ها هانطور که از نامشان پیداست برای استفاده در وزودی پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر درب های اتوماتیک پارکینگی ریموت دار بوده و با استفاده از ریموت باز و بسته می شوند. این نوع از درب ها شامل انواع مختلفی مانند درب های دورانی یا لولایی، درب های اتوماتیک با بازوی جکی، درب های اتوماتیک پارکینگی پنوماتیکی، درب های زیر سقفی و کرکره ای می گردند. شکل ظاهری و نحوه عملکرد هر یک از انواع درب های اتوماتیک پارکینگی با یکدیگر متفاوت بوده و بسته به عوامل مختلف می توان هر یک را انتخاب نمود.

در هنگام انتخاب نوع درب اتوماتیک نیاز است تا به فاکتورهای مختلفی توجه نمود. از مهم ترین این فاکتورها میزان تردد و رفت و آمد در مکان مورد نظر می باشد. در صورتی که درب را برای مکانی شلوغ میی خواهید، نیاز است تا درب هایی را خریداری کنید که با باز و بسته کردن آن به دفعات زیاد، درب آسیب ندیده و از اصطکاک بالایی برخوردار باشد. نوع کاربری درب اتوماتیک اهمیت زیادی داشته و نیاز است تا پیش از خرید به این مسئله توجه کافی گردد.

علاوه بر آن بودجه ای که برای خرید درب اتوماتیک در نظر گرفته اید از موارد مهمی است که در هنگام انتخاب درب باید به آن توجه نمود. نوع متریال به کار رفته در درب اتوماتیک، شکل ظاهری آن، نحوه عملکرد درب، نوع سنسورها و چشمی های به کار رفته در درب اتوماتیک، نوع موتور به کار رفته در آن، نوع تیغه های موجود در کرکره های برقی و … از مواردی است که برای خرید درب های اتوماتیک باید در نظر گرفت. پس از انتخاب درب اتوماتیک مناسب برای مکان مورد نظر، نیاز است تا نصب آن را به فردی ماهر و با تجربه سپرده تا اجرای درب را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب درب اتوماتیک می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -