دستگاه تنظیم رطوبت هوا

همانطور که می دانید رطوبت موجود در هوا چه از طریق اثری که بر پوست بدن می گذارد و چه اثری که در زمان استنشاق بر صحت مزاج و شادابی ما خواهد داشت فوق العاده مهم و حیاتی است. علاوه بر این موارد ایجاد رطوبت در برخی از محيطها از جمله فضاهای صنعتی از جمله کارخانجات ریسندگی و بمنظور ایجاد انعطاف بیشتر در نخ ها بسیار ضروری و حیاطی است. در این مقاله دستگاه تنظیم رطوبت هوا را بررسی می‌کنیم.

اگر قبلاً حضور در بیابان ، جنگل و کنار ساحل را تجربه کرده اید ، علاوه بر مناظر طبیعی و چشم اندازهایی که می تواند روحیه شما را تغییر دهد ، رطوبت و یا خشکی هوا نیز در سلامت روح و روان و شادابی شما اثر گذار بوده است. از مقدمه ای که آمده وجود دستگاهی که با کاهش رطوبت به خشک کردن هوا و در زمان کاهش رطوبت به افزایش رطوبت هوا بپردازد امری است بسیار ضروری و حیاتی.

تنظیم رطوبت هوا با رطوبت سنج

برای تعیین میزان خشکی هوا و همچنین میزان رطوبت موجود در هوا از دستگاه رطوبت سنج استفاده می شود. این دستگاه از دو ترمومتر مستقر بر روی یک پایه تشکیل شده است. یکی از ترمومتر دارای قسمتی جیوه ای است که تعیین درجه حرارت خشکی هوا را مشخص نموده و ترمومتر دیگر از قسمتی جیوه ای در پنبه ای مرطوب شکل گرفته که رطوبت موجود در هوا را مشخص می سازد.

این دو ترمومتر توسط دسته متصله به انتهای رطوبت سنج در هوا به دوران در آمده و عمل دوران تا بدانجا ادامه می یابد که ترمومتر مرطوب به پائین ترین سطح خود برسد و متوقف شود. درجه حرارت مرطوب هوا عامل غیر مستقیم اندازه گیری مقدار رطوبت موجود در هواست و می توان بوسیله این دو عامل غیرمستقیم به سادگی رطوبت محیط را از هوا بدست آورد. هر چه درجه حرارت ترمومتر مرطوب پائین تر بیاید ، مبين آنست که رطوبت هوا بیشتر است.

خشک کننده های هوا

عملکرد خشک کننده های هوا تا حدود زیادی به عملکرد یخچال و یا ماشین های خشک کن لباس کندانسوری شباهت دارد. در این ماشینها هوا توسط فشار یک کمپرسور به مدار بسته ای مکیده شده و سپس به اشکال مختلف سرد می شود. بر اثر سرد شدن هوای مرطوب مکیده شده ، رطوبت هوا به مایع تبدیل شده و توسط لوله ای مخصوص به خارج از مجموعه هدایت می شود.

برای آموزش های بیشتر می توانید به صفحه آموزش تعمیرات لوازم خانگی مراجعه فرمایید.

هوای خشک فاقد رطوبت مجددا به محیط باز گردانده می شود. فیلترهای موجود در ورودی و خروجی هوای مکیده شده بنوعی در پالایش هوای محیط و خروج گازهای سمی و انفجاری از محیط نیز خواهد انجامید.

مرطوب کننده های هوا

در این دستگاه آب در زمان پاشش به ذرات بسیار ریزی مبدل می شود که در مسیر سیال هوای گرم و خشک قرار گرفته و هوای خروجی به محیط ، هوایی مطبوع و خنک خواهد بود. شاید بتوان از کولر آبی بعنوان ساده ترین مدل دستگاه رطوبت ساز نام برد.

بطور قطع می دانید استفاده از دستگاه رطوبت سنج (شکل ۱-۲۴) در بسیاری از استانهای کشور عزیزمان و بدلیل بالا بودن رطوبت هوا عملا امکان پذیر نبوده و استفاده از این دستگاهها در آن مناطق به بروز بیماریهای روماتیسمی و استخوانی خواهد انجامید.

دستگاه تنظیم رطوبت هوا

شکل ۱-۲۴: طرح ساده ای از یک دستگاه رطوبت ساز (مرطوب کننده هوا)

دستگاههای رطوبت ساز عموماً مجهز به یک دستگاه اتومات رطوبت سنج می باشند که با ازدیاد رطوبت هوا بطور الکتریکی دستگاه را خاموش نموده و با کاهش رطوبت هوا مجددا آنرا استارت می نماید (شکل ۲-۲۴).

دستگاه مرطوب کننده هوا

شکل ۲-۲۴: دستگاه مرطوب کننده هوا مجهز به رطوبت سنج اتومات

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.