ایزوفیکس چیست و کدام ماشین های ایرانی ایزوفیکس دارند؟

ایزو فیکس چیست؟
چکیده مطلب :

ISOFIX مخفف International Standard Organization Fix است و به معنای استاندارد بین المللی اتصال صندلی کودک به خودرو است. با بالا رفتن آمار تصادفات جاده ای، یکی از نگرانی های افراد اطمینان از سلامت و ایمنی کودکان و خردسالان هنگام رفت و آمد با ماشین شخصی می باشد. ایزوفیکس یک سیستم بین المللی برای وصل کردن صندلی کودک می باشد. در ادامه به مزایای آن پرداخته ایم.

با بالا رفتن آمار تصادفات جاده ای، یکی از نگرانی های افراد اطمینان از سلامت و ایمنی کودکان و خردسالان هنگام رفت و آمد با ماشین شخصی می باشد. ایزوفیکس یک سیستم بین المللی برای وصل کردن صندلی کودک می باشد که در خودرو های ایرانی و خارجی تعبیه شده است و درجه ایمنی بالا تری را نسبت به کمربند ایمنی برای فرزندان شما به ارمغان آورده است. در این مقاله فصد داریم با تعریف ایزوفیکس و مزایای آن، روش نصب آن را به شما آموزش داده و ماشین های ایرانی را که ایزوفیکس دارند به شما معرفی کنیم.

آموزش برق خودرو
اگر علاقه مند به خودرو و رشته برق خودرو و باطری سازی هستید میتوانید در دوره های آموزش برق خودرو که به صورت صفر تا صد و کاملاً عملی و تخصصی در آموزشگاه فن آموزان برگزار میشوند شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنید. جهت مشاهده شرایط این دوره روی تصویر بالا کلیک کنید.

ایزوفیکس چیست؟

ISOFIX مخفف International Standard Organization Fix است و به معنای استاندارد بین المللی اتصال صندلی کودک به خودرو است. در واقع نصب ایزوفیکس، بهترین راه برای اطمینان از نصب صحیح و ایمن صندلی کودک در ماشین شما است. ایزوفیکس از نقاط مخصوصی استفاده می کند که به پوسته ماشین شما ثابت شده اند تا اطمینان حاصل شود که صندلی به جای نگه داشتن آن در داخل آن قرار دارد.

ایزو فیکس خودرو چیست؟

به جای استفاده از کمربند ایمنی برای محکم کردن آن، یک گیره صندلی سازگار با Isofix مستقیماً به یک جفت حلقه کوچک فلزی Isofix یا نقاط مخصوص در ساختار خودرو تعبیه شده است. این روش نه تنها ایمن تر و مطمئن تر است، بلکه نگرانی شما را بابت نشستن فرزند شما در ماشین را نیز از بین می برد.

مزایای ایزوفیکس

این یک آمار کاملا نگران کننده است که درصد کمی از والدین به نصب صندلی کودک توجه می کنندو بیش از نیمی از آن ها صندلی های اتومبیل را به روش اشتباه نصب کرده اند. این یعنی تعداد زیادی از نوزادان و کودکانی که در صندلی های ماشین در حال رفت و آمد هستند، در معرض تصادفات جاده ای هستند. در واقع یک الزام قانونی برای نصب صندلی ماشین شما به صورت حرفه ای وجود ندارد. بنابراین، هرچه بیشتر بتوانید خود را در مورد نصب ایمن آموزش دهید، هنگام رفت و آمد با وسیله نقلیه خود، اطمینان بیشتری خواهید داشت. بسیاری از والدین ترجیح می دهند تا از ایزوفیکس خودرو استفاده کنند. زیرا نصب آن ساده است و چراغ های نشانگر شما را راهنمایی می کنند که چه زمانی اتصالات صحیح را دارید.

مزایای ایزوفیکس

انواع صندلی ایزوفیکس

سه نوع صندلی ایزوفیکس وجود دارد. ایزوفیکس جهانی، نیمه جهانی و مخصوص خودرو. با توجه به نام انواع اصندلی ایزوفیکس می توان حدس هایی در مورد آن ها زد. ایزوفیکس جهانی که با نام صندلی های یونیورسال نیز شناخته می شوند، برای همه ماشین های جدید مناسب هستند. در این نوع صندلی های ایزوفیکس برای محکم نگه داشتن صندلی و فرد، یا یک پایه نگهدارنده وجود دارد یا یک بند بالایی که به پشت صندلی سرنشین متصل می شود. این دو قسمت به محکم نگه داشتن صندلی ها کمک می کنند.

انواع صندلی ایزوفیکس

صندلی های نیمه جهانی یا نیمه یونیورسال دقیقاً چیدمان یکسانی دارند، اما همان طور که از نام آن مشخص است، ممکن است برای همه خودرو ها مناسب نباشند. نوع سوم صندلی های ایزوفیکس مخصوص خودرو می باشد که به طور اختصاصی برای هر مدل اتومبیل ساخته شده است.

ایزوفیکس چگونه کار می کند؟

بخش کلیدی سیستم ایزوفیکس دو حلقه فلزی است که در ساختار یا شاسی اصلی خودرو تعبیه شده است که در شکاف بین پشتی صندلی خودرو و بالشتک قرار دارند. گاهی اوقات این ها باز هستند و به راحتی می توانید آن ها را پیدا کنید. اما بسیاری از تولید کنندگان خودرو، آن ها را در یک محفظه پلاستیکی با درپوش قرار می دهند که می توان آن را باز کرد یا برداشت. هم چنین یک بند بالا در پشت صندلی ماشین یا روی زمین وجود دارد.

صندلی های کودک ایزوفیکس به سادگی روی حلقه های فلزی که در هر ماشینی به طور استاندارد 28 سانتی متر از هم فاصله دارند، قرار می گیرند. حلقه ها صندلی را محکم در جای خود نگه می دارند، اما برخی از صندلی ها به پشتیبانی اضافی نیز نیاز دارند. اگر چنین است، آن ها یا یک بند دارند که پشت صندلی ماشین قرار می گیرد و به بند بالایی متصل می شود.

صندلی های کودکی که از پایه تکیه گاه استفاده می کنند را نمی توان در زیر محفظه های ذخیره سازی کف قرار داد، زیرا نیروی تصادف می تواند درب آن را شکسته و باعث واژگونی خطرناک صندلی شود. صندلی های ایزوفیکس برای نوزادان و کودکان خردسال اغلب از دو قسمت تشکیل شده است: صندلی و پایه. پایه روی پایه های ایزوفیکس خودرو قرار می گیرند و سپس صندلی توسط گیره های داخل پایه به پایه ثابت می شود. این سیستم حذف کامل صندلی را آسان تر می کند، مثلاً زمانی که نمی خواهید مزاحم کودک خوابیده شوید.

ایزوفیکس چگونه نصب می شود؟

با بررسی دفترچه راهنمای خودرو و جستجوی برچسب مربوطه روی صندلی های عقب، نقاط Isofix را در خودروی خود پیدا کنید. نقاط نصب در محل اتصال پشتی صندلی و بالشتک صندلی قرار دارند. سپس به سادگی کانکتور ها را به شکاف های Isofix فشار دهید و به صدای کلیک گوش دهید تا به شما اطلاع دهد که صندلی به طور ایمن وصل شده است. اگر برای وصل کردن آن ها مشکل دارید، ممکن است لازم باشد زاویه اتصالات روی صندلی را تنظیم کنید. اگر فضا کم است، بهتر است صندلی های جلو را به جلو بکشید تا فضای بیشتری برای مانور به خودتان بدهید.

ایزوفیکس چگونه نصب می شود؟

سپس باید مطمئن شوید که کمربند ایمنی به درستی جا می شود. این کار معمولا شامل فشار دادن آن از طریق گیره ای روی صندلی ایمنی کودک است که کمربند را در محل صحیح نگه می دارد. برداشتن صندلی معمولا به سادگی انجام همان فرآیند به صورت معکوس است.

ایزوفیکس برای چه سنی از کودکان مناسب است؟

در خودرویی که ایزوفیکس دارد، صندلی با استفاده از نقاط قلاب مانند به خودرو سوار می شود و کودک با استفاده از تسمه ای داخلی به آن بسته می شود. صندلی های کودک بر اساس وزن و سن طبقه بندی می شوند. چهار گروه وجود دارد: 0، 1، 2 و 3، اگرچه برخی از صندلی ها می توانند چندین گروه را در بر گیرند. به عبارت دیگر، صندلی گروهی 1، 2 و 3 برای کودکان 9 ماهه تا 12 ساله و با وزن 9 کیلوگرم تا 36 کیلوگرم مناسب است.

ایزوفیکس برای چه سنی از کودکان مناسب است؟

نقاط Isofix برای کودکان از بدو تولد تا سن 12 سالگی یا قد 135 سانتی متر مناسب است و صندلی های کودک برای کودکان بزرگ تر (گروه های 2 و 3) اغلب به عنوان ایزوفیت شناخته می شوند و صندلی با استفاده از پایه های Isofix متصل می شود، اما کودک از کمربند ایمنی خودرو استفاده می کند.

از کجا بفهمم ماشینم ایزوفیکس دارد؟

تمام خودرو های جدید فروخته شده در اروپا از سال 2014 میلادی باید حداقل دو مجموعه ایزوفیکس داشته باشند. با این حال، این سیستم از سال 2006 بر روی اکثر خودرو ها نصب شده است.

ساده ترین راه برای این که بفهمید ماشین شما ایزوفیکس دارد یا نه این است که به دنبال برچسب روی صندلی های عقب بگردید. این برچسب ها معمولا به شکل یک برچسب نمدی یا یک دکمه دایره ای هستند که تصویر کودک روی صندلی یا کلمه Isofix روی آن وجود دارد.

از کجا بفهمم ماشینم ایزوفیکس دارد؟

برچسب ها دقیقا به شما می گویند که پایه های ایزوفیکس را که اغلب در شکاف بین پشتی صندلی و بالشتک صندلی پنهان می شوند، پیدا کنید. در برخی موارد، نقاط Isofix در پشت یک پوشش پلاستیکی قرار دارند که باید قبل از نصب صندلی کودک، پوشش پلاستیکی را جدا کنید. به علاوه می توانید برای این که متوجه شوید آیا خودرو شما از ویژگی ایزوفیکس بهره می برد یا خیر، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید یا با بخش خدمات مشتری سازنده خودرو تماس بگیرید.

کدام ماشین های ایرانی ایزوفیکس دارند؟

امروزه بسیاری از خودرو های ایرانی از سیستم ایمنی ایزوفیکس بهره می برند. ماشین های ایرانی که ایزوفیکس دارند شامل موارد زیر است:

 • تیبا
 • دنا
 • دنا پلاس
 • تیبا صندوق دار
 • تارا
 • پژو 207
 • تندر 90
 • ساینا
 • تیبا هاچبک
 • کوییک
 • رانا پلاس
 • شاهین
 • سورن پلاس

آیا همه صندلی های کودک با ایزوفیکس سازگار هستند؟

همه صندلی های کودک برای نقاط Isofix طراحی نشده اند. برخی از کمربند ایمنی سه نقطه ای خودرو استفاده می کنند، بنابراین اگر به طور منظم صندلی را به خودرو های مختلف منتقل می کنید یا خودروی شما نقاط Isofix ندارد، این می تواند گزینه مفیدی باشد.

آیا همه صندلی های کودک با ایزوفیکس سازگار هستند؟

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید اندازه صندلی کودک است. برخی از صندلی های کودک سازگار با Isofix بزرگ و حجیم هستند، به خصوص آنهایی که برای کودکان بزرگ تر در نظر گرفته شده اند، بنابراین ممکن است در خودرو های کوچک و هاچ بک ها جا نشوند. بسیاری از فروشندگان به شما این امکان را می دهند که قبل از خرید صندلی کودک، آن را در خودروی خود تست کنید و هم چنین توصیه هایی در مورد نصب آن در خودرو ارائه می دهند.

آیا ایزوفیکس از کمربند ایمنی ایمن تر است؟

بستن صندلی کودک با استفاده از کمربند ایمنی لزوما نا امن نیست، اما خطر آن بسیار بیشتر است. هیچ تضمینی وجود ندارد که صندلی به درستی نصب شده باشد، به این معنی که در صورت برخورد احتمالی، آسیب بیشتر وجود دارد. از آنجایی که ایزوفیکس یک اتصال سفت و سخت بین خودرو و صندلی ایجاد می کند، احتمال نصب اشتباه آن کمتر است. هم چنین زمانی که کودک را در صندلی قرار می دهید راحت تر و ایمن تر است. زیرا می دانید صندلی ایزوفیکس امن است.

صندلی های ISOFIX به دلایل زیادی ایده خوبی هستند. آن ها سریع نصب می شوند و مهم تر از آن، راحت تر از صندلی های قدیمی با کمربند ایمنی قرار می گیرند. هم چنین آن ها در هنگام تصادف بهتر از صندلی های قدیمی تر که مثلاً می توانند در برخورد جانبی تقریبا زیاد سر بخورند، قفل می شوند.

آیا ایزوفیکس از کمربند ایمنی ایمن تر است؟

تست های انجام شده نشان می دهد که صندلی های نصب شده ISOFIX بسیار ایمن هستند. به جای تکیه بر کمربند، صندلی ماشین مستقیماً روی پایه صندلی کودک ثابت می شود. این بدان معناست که در صورت تصادف، حرکت کمتری در صندلی وجود دارد، به خصوص در اثر ضربه از پهلو.

مزیت واقعی ISOFIX این است که قرار دادن آن بسیار ساده است. تحقیقات نشان می دهد که 94 درصد والدین به درستی از ISOFIX استفاده می کنند. این به این دلیل است که شما به سادگی روی پایه های ISOFIX کلیک می کنید و صندلی ماشین کاملا نصب می شود. تقریبا همه صندلی های ISOFIX دارای نشانگر های سبز و قرمز هستند تا به شما نشان دهند که صندلی به درستی ثابت شده است. یک میله برگشتی و یک گیره اضافی یا بند اتصال بالایی اضافه کنید و سیستم ایزوفیکس فوق العاده ایمنی داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دوره های پیشنهادی پر درآمد حوزه خودرو :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات