تکنولوژی WDR در دوربین مدار بسته

تکنولوژی WDR در دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین های مدار بسته در سال های اخیر به علت اهمیت به مسئله امنیت بسیار گسترش یافته است و افراد در اماکن اداری، تجاری، مسکونی و سازمان های مختلف از این وسیله استفاده می کنند. با توجه به نوع نیاز، دوربین ها در انواع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و شرکت های مختلف به تولید انواع مختلفی از دوربین مدار بسته با امکانات و ویژگی های متنوع می پردازند.

یکی از فناوری های مفیدی که در دوربین های مدار بسته به کار می رود تکنولوژی WDR می باشد. این تکنولوژی موجب تصویربرداری با کیفیت در نورهای مختلف فضا می باشد و در صورتی که نور کم یا زیاد شود دوربین تصویر را در بالاترین کیفیت ممکن ثبت می نماید. در این مقاله به معرفی تکنولوژی WDR در دوربین مدار بسته به طور کامل پرداخته شده است.

تکنولوژی WDR در دوربین مدار بسته

WDR چیست؟

در یک روز ابری به همراه آفتاب و سایه های کم، یک دامنه دینامیکی نسبتاً کم وجود دارد، یعنی هیچ منطقه ای با رنگ سیاه عمیق و نقاط روشن شدید وجود نخواهد داشت. در یک روز آفتابی، در صحنه ای با سایه های مشخص، تفاوت بیشتری بین روشن ترین و تاریک ترین مناطق وجود خواهد داشت و این همان چیزی است که ما آن را دامنه پویای گسترده یا WDR می نامیم (همچنین به آن دامنه دینامیکی بالا یا HDR نیز گفته می شود).

دامنه های پویایی نیز وجود دارد که بیش از آنچه دوربین یا چشم انسان درک می کند امتداد دارد. در واقع وقتی بخشی از تصویر بسیار تاریک است اما بخشی دیگر آنقدر روشن است که نمی توانید جزئیاتی را مشاهده کنید ، این محدوده دینامیکی است. دوربین های با دامنه دینامیکی گسترده (WDR ) دارای نرم افزار ویژه ای هستند که به آنها امکان می دهد نور را برای یک تصویر واضح متعادل کنند.

این امر آنها را برای ضبط  تصویر در مناطقی مانند ورودی های فروشگاه که ضبط کنتراست بین آفتاب بیرون و نور کم داخل آن بسیار دشوار است ، ایده آل می کند.

تکنولوژی WDR به جبران کیفیت تصویر در حالت های نوری مختلف می پردازد، این عبارت کوتاه شده لغت  Wide Dynamic Range بوده و به معنای طیف گسترده پویا می باشد. این تکنولوژی قابلیت کار کردن بر روی زمینه های تاریک و روشن را داشته و توانایی ایجاد تعادل جهت بهبود کیفیت تصویر را دارد.

نحوه کار کردن WDR چگونه است؟

دوربین ها با تصاویر با نور کم و نوردهی بیش از حد مشکل دارند زیرا فقط می توانند ناحیه میانی نور را بین نواحی خیلی تاریک و بسیار روشن ثبت نمایند. دوربین های دارای فناوری WDR دارای سنسورهای پیشرفته ای هستند که می توانند طیف وسیعی از نور را تولید کرده و به آنها امکان ضبط در عمق نور بالاتر را دهند. در کنار ضبط با دقت بیشتر طیف وسیعی از نور، دوربین های مدار بسته دارای WDR دارای دو روش دیگر برای ایجاد تعادل در نور برای تصاویر بهتر می باشند. نگاشت صدا ( tone mapping) به دوربین یا نرم افزار اجازه می دهد تا مناطق تاریک را به طور خودکار روشن کرده و مناطق روشن را تاریک  نماید.

متناوباً، دوربین چندین عکس از صحنه را در سطوح مختلف نوردهی ضبط می کند. این کار باعث ایجاد تصاویر یکسان با نوردهی بالا و نوردهی پایین می شود که دوربین آنها را ترکیب نموده، متعادل ترین قسمت های هر دو تصویر را می گیرد و تصویر ضبط شده ای را که می بینید ایجاد می کند. این روش به یک سنسور بسیار سریع و حساس به نور نیاز دارد، اما فقط در دوربین های حرفه ای پیشرفته موجود است.نحوه کار کردن WDR چگونه است؟

دوربین های دارای WDR در شرایط مختلف ایده آل هستند که نیاز به نظارت با کیفیت بسیار بالا دارند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • وقتی دوربین از داخل ساختمان به سمت بیرون (راهروها، پاسیو، خیابان) اشاره می کند. در اینجا، مناطقی از نور تاریک، تغییرات نور ناشی از حرکت خورشید و غیره را پیدا خواهیم کرد.
  • هنگامی که دوربین باید از طریق درب های شیشه ای یا پنجره ها جایی را که معمولاً بازتاب های زیادی وجود دارد و از نور یکنواخت صحنه جلوگیری می کند، ببیند.

دوربین های WDR می تواند یک راه حل مناسب برای جلوگیری از نقض امنیت در مناطقی باشند که دارای نور سخت هستند. وجود مناطق تاریک مخلوط با مناطق بسیار روشن دوربین های معمولی را بی اثر می کند. در اینجا، لازم است که دوربین هایی را جایگزین کنید که از ابتدا برنامه ریزی نشده اند. این اصل اهمیت حفظ سیستم امنیتی را تقویت می کند.

اگر ما یک سیستم امنیتی نگهداری شده و به روز نداشته باشیم، 100٪ امنیت نخواهیم داشت.در بسیاری از مکان ها، این دوربین های امنیتی به این دلیل ساده وجود ندارند که وقتی طراحی و نصب شده اند، هنوز در دسترس نبوده اند. بنابراین، ما باید یک تعمیر و نگهداری تخصصی داشته باشیم که تجهیزات امنیتی ما را به روز نماید.

بازه دینامیک را در دوربین های مدار بسته با db یا دسی بل نشان می دهند. این بازه دینامیکی در دوربین های مدار بسته در کاتالوگ آنها نمایش داده شده است و مقدار آن در دوربین های مدار بسته معمولی حدود 50 تا 60 دسی بل بوده در صورتی که این مقدار در دوربین های مدار بسته دارای قابلیت WDR چیزی در حدود 100 تا 150 دسی بل می باشد. بازه دینامیکی چشم انسان در حدود 140 تا 160 دسی بل می باشد.

انواع مختلف WDR در دوربین های مدار بسته

  • دوربین های مدار بسته با فناوری WDR، بسته به شرایط نوری کم یا زیاد، تصاویر را با سرعت بالا و پایین ضبط می نماید و یک مرتبه تصویر با سرعت بالا و بار دیگر تصویر با سرعت پایین ضبط می گردد. تصویر نهایی تصویری است که یک میانگین را از نقاط با نور زیاد و نقاط با نور کم گرفته و تصویر با تعادل نوری را نمایش می دهد. در واقع عملکرد این دوربین ها به این صورت است که یک تصویر با سرعت 60/1 ثانیه و تصویر دیگر با سرعت 120/1 ثانیه ثبت شده و با ادغام این تصاویر تصویری تولید می شود که دارای جزئیات فراوانی خواهد بود.
  • دوربین های با فناوری L-WDR انواع دیگری از دوربین های مدار بسته با فناوری WDR می باشند که در این مدل امکان ثبت تصویر تا 30 فریم بر ثانیه وجود دارد و در فریم های با ارقام فرد نقاطیی که تاریک هستند واضح شده و در فریم های زوج نقاط روشن، روشن تر می گردند. ادغام این دو نوع تصویر یک تصویر میانگین به ما می دهد که از وضوح خوبی برخوردار است.
  • دوربین های مدار بسته S-WDR پیشرفته تر از انواع دیگر بوده و در ساختار خود از یک dual CCD استفاده کرده اند. این تکنولوژی باعث می شود تا به صورت همزمان نقاط تاریک واضح شده و نقاط روشن نیز روشن تر شوند و در نهایت یک تصویر با وضوح کامل تهیه می گردد.
  • نوع دیگر WDR در دوربین های مدار بسته D-WDR می باشد که در آن تصاویر ثبت شده توسط دوربین، دستکاری می گردند و کیفیت تصاویر افزایش می یابد. مزیتی که این نوع از WDR نسبت به انواع دیگر دارد این است که در آن نرخ فریم تصویر کاهش نمی یابد.

انواع مختلف WDR در دوربین های مدار بسته

یکی از انواع دوربین های مدار بسته با دارای فناوری WDR، دوربین های مدار بسته پلاک خوان می باشند که می توانند در محیط های با میزان های مختلف نور تصاویر را با کیفیت بالا ثبت نمایند. دوربین های هایک ویژن معمولا دارای قابلیت پلاک خوان بوده و به همین علت از محبوبیت زیادی برخوردار می باشند و آن را جزء بهترین برند امنیتی و نظارتی می شناسند.

آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش تعمیرات دوربین مدار بسته در آموزشگاه فن آموزان با مدرک فنی و حرفه ای صورت میگیرد، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات