0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

ساختار لنز و چشمی های سیستم دزدگیر اماکن

ساختار لنز و چشمی های دزدگیر اماکن
چکیده مطلب :

حسگر مادون قرمز PIR از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خود اشاعه مادون قرمز پخش می کند، از این خاصیت برای تشخیص حرکت در این حسگرها استفاده شده است. حسگر مادون قرمز یک قطعه سه پایه است که از دو تکه ماده کریستالی تشکیل شده است، به طوری که در اثر برخورد اشعهٔ مادون قرمز روی آن یک شارژ سطحی ایجاد می شود

یکی از ابزارهای حفاظتی منزل و اماکن تجاری و اداری مختلف، دزدگیر اماکن می باشد. این ابزارها سال هاست که به دلیل نیازی که برای محافظت از محل کار و زندگی افراد وجود دارد، ابداع شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند اما استفاده از آنها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که به آنها افزوده شده است و ایمنی بیشتری که ایجاد می کنند، در سال های اخیر رو به افزایش و فزونی رفته است.

در سیستم دزدگیرهای اماکن از چشمی ها و سنسورهایی استفاده می شود که عملکرد مهمی را در این سیستم ها داشته و در انواع مختلفی در دزدگیرهای اماکن به کار می روند.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن

یک سیستم امنیتی یا دزدگیر اماکن از اجزای مختلفی شامل حسگرهای حرکتی، سنسور شکستگی شیشه، سنسور درب و پنجره، سنسور دود و آشکارسازهای مونوکسید کربن تشکیل شده است. این اجزای سیستم هشدار با هم کار می کنند تا شما و خانواده خود را از انواع تهدیدات در امان نگه دارند.

علاوه بر این ها، دزدگیرهای اماکن شامل قطعات دیگری مانند کنترل پنل، سیستم های هشدار دهنده، سیستم تلفن کننده، منبع تغذیه و … نیز می باشند که وجود همه آنها برای کار کردن این سیستم ضروری می باشد.

چشمی دزدگیر چیست و چه کاری در سیستم انجام می دهد؟

یکی از مهم ترین قطعه ها در دزدگیرهای اماکن، چشمی های آن هاست. چشمی دزدگیر این قابلیت را دارد که کوچک ترین مورد مشکوک را به وسیله سیگنال هایی که از اجسام دریافت می کند به کنترل پنل ارسال نموده و سبب صادر کردن پیام هشدار به سیستم های هشدار دهنده و آژیر دستگاه گردد.

در همه ساختمان هایی که هوشمندسازی می گردند تعداد زیادی از این چشمی ها در نقاط مختلف نصب شده و هر یک منجر به انجام عملی خاص در ساختمان می گردد. به طور کل چشم های الکترونیک نه تنها در دزدگیرهای اماکن که در بسیاری موارد و تجهیزات دیگر نیز به کار رفته و نقش مهمی را در این وسایل ایفا می کنند.

چشمی دزدگیر اماکن چه وظیفه ای دارد؟

دلیل نامگذاری چشمی ها، به علت شباهت آنها به چشم انسان می باشد. در بدن انسان نیز، چشم قادر به دریافت سیگنال های مختلف از اجسام بوده و این سیگنال ها را به مغز ارسال کرده و سپس فرمان دیدن صادر می گردد.

در چشمی های دزدگیر نیز این عمل حتی به صورت دقیق تر نیز انجام گرفته و باعث می شود تا در اماکن اداری، تجاری و مسکونی مختلف مکان وقوع سرقت و ورود غیر مجاز به آنها تا حد زیادی کاهش یابد.

نصب این چشمی ها نیاز به تخصص بالایی داشته و برای این کار حتما باید از یک نصاب دزدگیر اماکن استفاده نمود. اما برای خرید دزدگیر اماکن و چشمی های آن نیاز به انجام تحقیقات بوده و باید چشمی را انتخاب نمود که متناسب با نیازهای مکان مورد نظر بوده و بتواند امنیت لازم را برقرار نماید. د

ر ادامه به معرفی ساختار چشمی های سیستم دزدگیر اماکن و لنز خواهیم پرداخت.

چشمی های سیستم دزدگیر اماکن

معرفی انواع چشمی های دزدگیر اماکن

مکانیسم عمل در انواع چشمی های دزدگیر اماکن  با یکدیگر متفاوت بوده و هر یک دارای عملکرد ویژه ای می باشند و در موارد به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. شناخت انواع چشمی ها به ما کمک می کند تا در هنگام انتخاب آنها دچار سردرگمی نشده و بتوانیم با توجه به نیازی که وجود دارد، بهترین نوع دزدگیر اماکن و چشمی مورد نظر را خریداری کنیم. تعدادی از چشمی های دزدگیر در زیر معرفی شده اند:

چشمی دزدگیر حساس به نور: این نوع از چشمی ها، با توجه به میزان نوری که از جسم دریافت می کنند عمل کرده و نسبت به آن حساسیت نشان می دهند. در صورتی که چشمی نوری را از جسم دریافت کرده و بر اثر عوامل مختلف، مقدار این نور دریافتی تغییر نماید سنسور فعال شده و شروع به هشدار دادن می نماید. چشمی هایی که با تغییرات نور تغییر می کنند، در دو نوع فعال در شب و در روز وجود دارند که با توجه به نیازهای موجود می توان هر یک را انتخاب کرد.

چشمی دزدگیر حساس به دما: چشمی های دزدگیری وجود دارند که قادر به تشخیص دمای موجودات جلوی دزدگیر بوده و در صورتی که تغییر دمایی را احساس نمایند پیام را به پنل مرکزی ارسال کرده و پس از پردازش، به آژیر منتقل شده و در نهایت دزدگیر اماکن فعال می گردد.

چشمی های حساس به دما از سیستم پیشرفته تری برخوردار بوده و برای تهیه آنها باید هزینه را بیشتری را صرف نمود. اما در این نوع از چشمی ها امکان تشخیص موجودات زنده از یکدیگر وجود نداشته و ممکن است با عبور یک گربه یا سگ نیز دزدگیر اماکن شروع به هشدار دادن نماید.

چشمی های دید در شب: فناوری به کار رفته در این نوع از چشمی ها کاملا پیشرفته بوده و سیستم آنها به گونه ای است که قادر به تشخیص بدن انسان از سایر موجودات زنده می باشد. استفاده از چشمی های دید در شب در اماکن نظامی کاربرد گسترده ای داشته و از مزایای زیادی برخوردار می باشند.

چشمی های حساس به ابعاد فیزیکی: در این نوع از چشمی ها، تمام تصاویر به صورت لحظه ای سنجش شده و مورد بررسی قرار می گیرد. در چشمی های حساس به ابعاد فیزیکی، در صورتی که تغییری هر چند کوچک در اجسام مختلف مشاهده شود پیام آن به سیستم مرکزی مخابره شده و اقدامات دیگر صورت می گیرد. در واقع سیستم عملکرد این چشمی ها مانند چشم حشرات بوده و حساسیت آن قابل قبول می باشد.

در مطلب بالا به انواع چشمی های موجود در دزدگیرهای اماکن اشاره شد اما چشمی حرکتی نیز خود دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به آنها می پردازیم:

انواع چشمی های حرکتی دزدگیر اماکن

چشمی حرکتی passive IR

به این چشمی ها، چشمی های مادون قرمز غیر فعال نیز گفته می شود و ساختار آنها به گونه ای است که کوچک ترین حرکات را تشخیص داده و سنسور را فعال می نمایند. در مکان هایی که رفت و آمد و تردد کم بوده و خلوت می باشد، استفاده از این چشمی ها کاربرد داشته و در صورتی که در مکان های شلوغ از آنها استفاده شود ممکن است خطاهای کاذبی را ایجاد نماید. در مواقعی که نیاز به نگهداری از گاوصندوق، جواهرات و سایر اشیای گران قیمت دارید، می توانید این نوع چشمی ها را برای دزدگیر اماکن خود به کار ببرید.

چشمی حرکتی اولتراسونیک

مکانیسم عمل این نوع از چشمی ها به این صورت است که امواج فراصوتی را از خود منتشر نموده و قابلیت این را دارند که از یک جسم متحرک، بازتاب این امواج را دریافت نمایند. حساسیت این چشمی ها بسیار زیاد بوده و می توان از آنها در مکان های حساس استفاده نمود.

چشمی دزدگیر وزنی

همانطور که از نام این چشمی ها مشخص است، عملکرد آنها بر اساس وزن اجسام بوده و این اجسام می توانند شامل انسان یا حیوانات مختلف باشد. در صورتی که حرکتی توسط این موجودات صورت بگیرد این چشمی قادر به دریافت سیگنال های موجود بوده و آنها را آنالیز می نماید.

بسته به این که چشمی دزدگیر بتواند چه وزنی از اجسام را تشخیص دهد، آنها را در مدل های مختلفی طبقه بندی می نمایند که هر یک برای مکان خاصی مناسب می باشند.

نکاتی در رابطه با چشمی های دزدگیر اماکن

نیاز است تا چشمی های دزدگیر اماکن در مکانی قرار داده شوند که نور خورشید به شکل مستقیم به آنها نتابد چرا که امکان اختلال در عملکرد آنها وجود خواهد داشت.

تغییرات دمایی زیاد هم می تواند به چشمی های دزدگیر آسیب برساند در نتیجه نیاز است تا آنها را مکان هایی که تغییرات دمایی زیادی وجود دارد نصب ننمود.

بهتر است چشمی های دزدگیر در مکان هایی که امکان آسیب رساندن آنها توسط حیوانات مختلف وجود دارد نصب نگردند.

در نزدیکی منابع نور مادون قرمز و دوربین‌های دید در شب، مکان مناسبی برای نصب چشمی های دزدگیر نمی باشد.

برای نصب انواع چشمی های دزدگیر اماکن نیاز است تا از افرادی که در این زمینه مهارت بالایی دارند استفاده نمود چرا که نصب آنها توسط خود فرد امکان پذیر نبوده و ممکن است منجر به ایجاد خرابی ها و خسارت های مختلفی در سیستم دزدگیر گردد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دزدگیر اماکن می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله