مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome

استفاده و کاربرد بالای دوربین های مدار بسته باعث شده تا مدل ها و انواع مختلفی از آنها توسط شرکت های مختلف تولید و روانه بازار گردد. یکی از مدرن ترین انواع دوربین های مدار بستنه، نوع اسپید دام می باشد که امروزه توسط بسیاری از مراکز تجاری و فروشگاه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این دوربین ها قابلیت چرخش داشته و با استفاده از آنها می توان از تمامی زوایای محل مورد نظر، دید کاملی را مشاهده کرد. با توجه به اهمیتی که این دوربین ها در اماکن مختلف دارند قصد داریم تا در این مقاله به مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome و کاربردهای آن بپردازیم.

دوربین مدار بسته Speed Dome چیست

دوربین های Speed Dome که دوربین های PTZ نیز نامیده می شوند به طور گسترده ای در اماکنی که نیاز به نظارت در مقیاس متوسط و بزرگ دارند مورد استفاده قرار می گیرند. این  نوع دوربین می تواند تنها با یک دوربین و بدون هیچ نقطه کوری کل منطقه را نظارت کند. این نوع دوربین های امنیتی همیشه دارای محافظ ضد ضربه می باشند تا از خود در برابر ضربات مختلف محافظت نمایند. ماژول بزرگنمایی یک جزء اساسی در دوربین های اسپید دام می باشد. ماژول بزرگنمایی داخلی می تواند چرخش را از 0 درجه به 360 درجه و چرخش خودکار چرخش شیب را از 0 درجه به 180 درجه تغییر دهد. اکثر این دوربین ها می توانند مسیر گشت و نقاط کور را تنظیم نمایند.

دوربین های مدار بسته Speed Dome در دو نوع آنالوگ و تحت شبکه وجود دارند و بسته به میزان بودجه در نظر گرفته شده و نوع استفاده، می توان هر یک را مورد استفاده قرار داد.

در رابطه با اصطلاح ptz باید گفت که این لغت مخفف سه کلمه pan-tilt-zoom می باشد که هر یک از این کلمات به ویژگی خاصی از دوربین اشاره دارند.

اصطلاح pan و tilt اشاره به چرخش عمودی و افقی دوربین های Speed Dome داشته و سبب می شود تا دوربین قادر باشد به سمت چپ و راست چرخش داشته باشد و زوایای مختلف فضای مورد نظر را پوشش دهد. همچنین امکان حرکت کردن دوربین به سمت بالا و پایین نیز وجود داشته و فضای عمودی نیز به صورت گسترده پوشش داده می شود. امکان چرخش زاویه چرخش عمودی تا 180 درجه و چرخش افقی نیز 360 درجه می باشد.

اصطلاح zoom نیز در این نوع از دوربین ها اشاره به قابلیت بزرگنمایی آنها داشته و باعث می شود تا با استفاده از تغییر دادن فاصله کانونی لنزها، با وجود بزرگنمایی بر روی تصاویر، کیفیت آنها حفظ شده و وضوح آن کاهش نیابد. این بزرگنمایی می تواند به صورت دستی و توسط خود فرد در مواقع نیاز انجام شده و همچنین امکان زوم کردن بر روی تصاویر به صورت اتوماتیک نیز وجود دارد. دوربین های Speed Dome مختلف دارای قابلیت های بزرگنمایی متفاوتی بوده و هر چقدر میزان این قابلیت بیشتر باشد تصویر زوم شده با کیفیت بالاتری را خواهیم داشت.

اما دلیل این که به این دوربین ها dome گفته می شود، ظاهر گنبدی شکل آن می باشد که باعث می شود بتوان آن را به راحتی بر روی سقف نصب نمود و برای انجام این کار نیاز به عملیات پیچیده ای نبوده و با استفاده از یک پایه ساده این کار امکان پذیر می باشد. در ادامه به مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome به طور کامل خواهیم پرداخت.

بررسی مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome

داشتن فاصله IR خوب

Speed Domes دوربینی است که IR در آن به خوبی عمل می کند. این ویژگی می تواند حتی در هنگام بزرگنمایی نیز، فاصله IR تا 100 تا 200 متر را در تاریکی کامل پوشش دهد.

تصور کنید بر روی تصویر سارق، 150 متر از جایی که Speed Dome خود را در آن نصب کرده اید بزرگنمایی کنید. با این کار می توان به صورت دقیق و با جزئیات کامل چهره فرد را شناسایی نمود. ناگفته نماند که Speed Domes با درجه متوسط ردیابی اشیا را ارائه می دهد. این بدان معنی است که دوربین روی هدف، بزرگنمایی می کند و سپس هر کجا که هدف مورد نظر می رود، آن را دنبال می کند.

کیفیت تصویر بالا

همان طور که گفته شد دوربین های مدار بسته speed dome در دو نوع تحت شبکه و آنالوگ وجود دارند.  دوربین های اسپید دام   IP کیفیت تصویر فوق العاده ای داشته و در کارهای حساس مورد استفاده قرار می گیرند. کیفیت این دوربین ها از FHD  فول اچ دی 1920*1080p تا 4k متفاوت بوده که کیفیتی خارق العاده می باشد. فیلم های ضبط شده توسط این دوربین ها نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است که این مزیت در هنگام شناسایی سارقان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین، رنگ ها در تصویر هنگام بزرگنمایی نیز واقعی و واضح می باشند.

دوربین مدار بسته Speed Dome

 

کیفیت تصویر با تغییر میزان بیت ریت (اطمینان حاصل کنید که از پهنای باند شبکه خود فراتر نروید) و روشنایی، کنتراست، رنگ و غیره می تواند بهبود بیشتری یابد.

برخورداری از حافظه داخلی

دوربین های مدار بسته اسپید دام از حافظه داخلی نیز برخوردار می باشند و باعث می شود تا تصاویر ضبط شده توسط این دوربین به صورت خود به خود در این حافظه ذخیره گردند. ضبط این تصاویر می تواند در چندین نقطه مختلف از دوربین انجام گیرد.

دارا بودن ویژگی WDR

دوربین های مدار بسته speed dome  از قابلیت WDR برخوردار می باشند. این ویژگی باعث می شود تا زمانی که دوربین به ضبط تصویر می پردازد و نور خورشید در پشت آن قرار دارد، کیفیت تصویر حفظ شده و اختلالی در آن ایجاد نگردد. با این وجود امکان ضبط کردن تصاویر در مکان هایی که در معرض نور مستقیم قرار داشته و یا بسیار تاریک می باشند بدون وجود هیچ گنه مشکلی وجود داشته باشد.

سایر مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome

یکی از نکات مثبتی که در دوربین های مدار بسته اسپید دام وجود دارد این است که می توان برای آنها تعدادی preset را انتخاب و تنظیم نمود. به این ترتیب به صورت اتوماتیک دوربین برخی از مکان های مشخص شده را با حساسیت بیشتری نمایش و داده و بر روی آنها زوم می کند. تعداد این نقاط مشخص شده بستگی به خود فرد داشته و می تواند تا 300 نقطه را برای دوربین تعریف نماید. علاوه بر آن زمان بزرگنمایی و تمرکز بر روی آن نیز قابل تنظیم شدن توسط کاربر می باشد.

امکان اسکن کردن تصاویر با تنظیم سرعت مورد نظر در هر دو محور طولی و عرضی در دوربین مدار بسته اسپید دام وجود دارد.

قابلیت مفیدی که در این دوربین ها وجود دارد امکان کنترل از راه دور آنها می باشد. می توان برنامه های دوربین را به گونه ای تنظیم کرد که برای مدت مشخصی تصاویر را از مکان مورد نظر دریافت کرده و آنها را در حافظه خود ذخیره سازی نماید.

امکان اتصال این دوربین ها به تلفن همراه نیز وجود داشته و می توان به راحتی و در زمان هایی که در سفر هستید و یا به دوربین دسترسی ندارید، تصاویر را به صورت آنلاین و از طریق اینترنت دریافت نمایید.

بررسی معایب دوربین مدار بسته اسپید دام

در کنار تمام مزایایی که برای دوربین های speed dome وجود دارد معایبی نیز برای آنها قابل ذکر می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم. یکی از معایب این است که این دوربین ها در هر لحظه تنها یک جهت از تصویر مورد نظر را پوشش می دهند. از دیگر معایب موجود در این دوربین ها نیاز آنها به حضور اپراتور می باشد و لازم است تا در هر لحظه فردی حضور داشته باشد و به کنترل کردن دوربین بپردازد.

ساختار دوربین های اسپید دام نسبت به سایر دوربین های مدار بسته از پیچیدگی بیشتری برخوردار می باشد و این موضوع باعث می شود تا امکان خرابی در آنها بیشتر بوده و برای تعمیر آنها نیز نیاز به تخصص بیشتری باشد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی دوربین های مدار بسته اسپید دام پرداختیم .همانطور که در این مطلب بیان شد این دوربین ها دارای ویژگی های مثبت و منفی بی شماری می باشند که به طور مفصل به بررسی مزایای استفاده از دوربین مدار بسته Speed Dome پرداختیم. همچنین معایبی که در رابطه با این دوربین ها وجود دارد را بیان نمودیم. در پایان با وجود تمام مزایا و معایبی که برای دوربین های اسپید دام وجود دارد باید گفت که این دوربین ها در مکان هایی که نیاز به پوشش دادن وسعت زیادی از فضا می باشد مانند کارخانه ها و سوله های مختلف کاربرد زیادی دارد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفت =