دوربین مدار بسته و توضیحی در ارتباط با سنسور ها

مهمترین جز تلویزیون مداربسته دوربین می باشد. تصویر در ابتدا توسط دوربین تهیه شده و برای تلویزیون فرستاده می شود. همان طوری که قبلا گفته شد اصول کار دوربین ها در مداربسته تقریبا شبیه دوربین دیجیتال است، اما در بغضی از قسمت ها با هم متفاوت هستند که به طور تخصصی به آن می پردازیم.

دوربین در سیستم نظارتی و حفاظتی عبارتست از وسیله ایی که نور حاصل از تصویر را دریافت می کند. این نور پس از عبور از یک لنز به سنسور تابیده می شود. سنسور نور حاصل از تصویر را به صورت سیگنال صدا و تصویر تبدیل می نماید اگر این سیگنال را توسط سیم های رابط به یک مانیتور انتقال بدهیم در آنجا نمایش داده می شود.

بعضی از این اجزا قابل تعویض و تغییر هستند مانند کاور و لنز. اما منظور ما در اینجا فقط اجزای اصلی و فابریک است که توسط کارخانه سازنده روی دوربین مداربسته  نصب می شود. تمام این اجزا در درس های بعدی مورد بررسی قرار میگیرند، اما به لحاظ اهمیت در این قسمت سنسور را مورد بررسی قرار می دهیم.

سنسور (SENSOR )

سنسور یا حسگر در دوربین های مداربسته مانند دوربین دیجیتال عمل می نماید. نور حاصل از تصویر پس از گذشتن از لنز به سنسور برخورد می نماید. سنسور این نور را به بار الیکتریکی تبدیل میکند که پس از پردازش در دوربین به صورت تصویر از کابل خارج شده و در دوربین نمایش داده می شود.

سنسور از هزاران ردیف کوچک از دیود های حساس به نور تشکیل شده است که به فتو سلول معروف هستند. این فتو سلول ها به تابش نور حساس هستند و مسلما هرچه نور تابیده شده به آن شدت بیشتری داشته باشد، بار الیکتریکی بیشتری در آن انباشته می شود.

سنسور مداربسته  در دوربین به سه نوع شناخته شده است :

Cmos : ( complementary metal oxide semiconductor )

سنسورهای Cmos دوربین مدار بسته

CCD : ( charge – coupled device )

سنسورهای CCD دوربین مدار بسته

Super CCD : ( super charge – coupled device )

دقیقا از مرحله ایی که فوتون های نور توسط فوتو سایت ها به الکترون تبدیل می شوند، تفاوت دو نوع حسگر نیز آشکار می شود.

در سنسور های CCD  بار الیکتریکی شارژ شده از یک گوشه سنسور خوانده می شود و ردیف به ردیف جلو می رود و هم زمان یک مبدل آنالوگ – دیجیتال ( A/D  ) تمام مقادیر دریافتی از پیکسل ها را به مقادیر دیجیتال تبدیل میکند. اما CMOS  ها دارای چندین ترانزیستور مختلف در سر راه داده ها هستند که با تقویت و جا به جا کردن بارهای الیکتریکی توسط سیم های متصل به آن ها، مقادیر را جداگانه و تک به تک به پرداز شگر ارسال می کنند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که CCD  ها بار الیکتریکی را پیکسل به پیکسل به گره خروجی حرکت می دهد در حالی که حسگرهای CMOS  در درون پیکسل بار  الیکتریکی را به ولتاژ تبدیل می کنند و خروجی به وسیله تقاطع سطر و ستون تعیین می شود

در عمل سیگنال های دریافتی از CCD ها شفاف تر از CMOS ها می باشد. در CCD برای ایجاد قابلیت ارسال بار بدون اعوجاج از یک پروسه صنعتی خاص استفاده می شود. این پروسه روشی را ارائه می دهد که منجر به خلق تصاویری بسیار شفاف می شود.

سنسور های CCD همان طوری که در مبحث قبلی اگر دنبال کرده باشید به آن اشاره شد تصاویری با کیفیت بالاتر و اختلال کمتری به وجود می آورند. اما به طور تجربی ثابت شده که سنسورهای CMOS برای ایجاد نویز و اختلال مستعد ترند.

از آن جا که هر پیکسل در سنسورهای CMOS  دارای چندین ترانزیستور در کنار آن ها است، حساسیت این سنسور ها به نور، پایین تر می آید. زیرا بسیاری از فوتون های نور به جای این که با سطح دیودهای نوری برخورد کنند با این ترانزیستور ها برخورد کرده و به هدر می روند.

سنسورهای CCD  به مصرف توان بالا معروفند. این سنسورها در مقایسه با سنسورهای cmos  تقریبا چندین برابر بیشتر از باتری استفاده می کنند.

از آنجا که تقویت کننده سیگنال های نوری در cmos  بلافاصله از هر فتو سلول قرار دارد، بنابراین این نوع از حسگر ها تصاویر را دو برابر سریع تر نسبت به CCD ها انتقال می دهند.

نتیجه گیری بسیار مهم

بالاخره در انتها این مبحث به این نتیجه می رسیم که در جایی که برای ما کیفیت تصویر مهم باشد از دوربین های مداربسته  با سنسور CCD استفاده میکنیم، اما اگر کیفیت تصویر برای ما مهم نباشد و بیشتر بر جنبه اقتصادی و هزینه کمتر تاکید داشته باشیم باید از دوربین های مداربسته با سنسور cmos استفاده می کنیم.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :