قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته

قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته
چکیده مطلب :

یکی از مهمترین قابلیتهای یک سیستم پیشرفته، توانایی کنترل از راه دور می باشد در واقع این توانایی ناظر سیستم را قادر می سازد که بسته به زیر ساخت شبکه محلی نصب ، که می تواند شامل خط تلفن و یا شبکه داخلی Ethernet و یا اتصال به شبکه جهانی باشد، از امکانات سیستم نظارتی استفاده نماید.

تامین امنیت یکی از مسائلی است که ذهن افراد و سازمان های مختلف را درگیر کرده است و همه آنها به دنبال سیستمی می باشند که بتواند امنیت را در بالاترین کیفیت ممکن تامین کرده و آرامش روانی را برای ساکنین ساختمان فراهم نماید. دوربین های مدار بسته را می توان از مجهزترین سیستم های امنیتی و نظارتی در سال های اخیر دانست که انواع متنوعی از آن توسط شرکت های سازنده این دوربین ها تولید شده است.

اگر می خواهید از دوربین مدار بسته خود بیشترین بهره را ببرید استفاده از دوربین هایی که ریموت دار بوده و امکان کنترل از راه دور را دارند بهترین گزینه می باشد. در این مقاله به قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته پرداخته شده است.

نظارت از راه دور چیست؟

دوربین های مدار بسته یک روش قدرتمند برای جلوگیری از ورود مجرمان احتمالی است و نظارت از راه دور این قدرت دوربین ها را تقویت می کند. نظارت از راه دور با استفاده از اتصال اینترنت، تصاویری را که دوربین های مدار بسته از شما می گیرند دریافت کرده و آنها را به یک ایستگاه نظارت از راه دور خارجی می فرستد. این ایستگاه ها به طور خاص برای پاسخگویی سریع به هرگونه فعالیت مشکوک، محافظت از تجارت یا دارایی شما در برابر آسیب های جنایی طراحی شده اند.

نظارت از راه دور چگونه کار می کند

یک اتصال اینترنتی تصاویر را از دوربین های شما به صفحه هایی که در یک ایستگاه نظارت از راه دور خارجی قرار دارند ارسال می کند. این ایستگاه های نظارت می تواند تلفن همراه شما در مکانی که قرار دارید بوده و یا کامپیوتر و لپ تاپ شخصی شما باشد.

وقتی فعالیت غیر معمولی توسط سیستم شناسایی شود، حادثه رخ داده روی صفحه نمایشگر مربوط به صاحب دوربین ظاهر می شود. سپس این فرد می تواند به صورت دستی صحنه را کنترل کرده و دوربین ها را با بزرگنمایی و مانور برای دستیابی به بهترین فیلم ممکن دستکاری نماید. این امر می تواند مانع تلاش سارقین برای فرار از نقاط کور دوربین گردد.

برای برقراری ارتباط با سارقین از بلندگو استفاده می شود که اغلب برای فرار آنها کافی است. با وجود قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته می توانید به راحتی به مسافرت رفته و از آنجا تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته محل کار یا منزل خود را در بستر شبکه و به صورت آنلاین مشاهده نمایید. این قابلیت برای مدیران شرکت ها و ادارات مختلف که قادر به حضور 24 ساعته در محل کار خود نمی باشند بسیار با اهمیت بوده و به همین دلیل مورد استقبال آنها قرار گرفته است.

ویژگی های قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته

این قابلیت، به دوربین های امنیتی شما این امکان را می دهد تا بتوانند تصاویر را از راه دور منتقل کرده و مدیریت نمایند و به شما امکان می دهد تا بهترین موقعیت را برای شرایط موجود به دست آورید. تجزیه و تحلیل ویدئویی هوشمند ارائه شده توسط این سیستم های نظارتی، نیاز به نگهبان در محل را که موجب صرفه جویی در هزینه شما می شود، از بین می برد.

بیشترین فایده این قابلیت، آسودگی خاطری است که به افراد می دهد چرا که دانستن این که مکان مورد نظر شما توسط افراد حرفه ای و یا خود شما از نزدیک تحت نظارت است می توان آرامش روانی را برای شما به دنبال داشته باشد.

یکی از ویژگی های خارق العاده این سیستم ها هشدار صوتی است که به سارقین داده می شود و اغلب آنها را از ادامه جرم منصرف می کند.

مزیت های نظارت از راه دور در دوربین های مدار بسته

نصب سیستم های دوربین مدار بسته از راه دور در خانه یا محل کار خود مزایای بسیاری دارد. در اینجا ما لیستی از دلایل اصلی که نیاز به نصب دوربین های مدار بسته نظارت از راه دور را فراهم می کند، آورده ایم:

  • میزان سرقت ها و سایر جرائم در اماکن مختلف با استفاده از این دوربین ها تا حد زیادی کاهش می یابد.
  • با استفاده از این دوربین ها امکان تعریف چند دستگاه دی وی آر در یک نرم افزار و کنترل کردن همزمان آنها وجود دارد.
  • در این دوربین ها امکان کنترل کردن و تغییر دادن زاویه دوربین وجود دارد.
  • امکان مکالمه صوتی با افراد حاضر در محل و شنیدن صدای آنها به صورت آنلاین در دوربین های مدار بسته با قابلیت کنترل از راه دور وجود دارد.
  • می توان تصاویر یا فیلم هایی که به صورت آنلاین پخش می شود، ذخیره نمود.
  • تصاویری که بر روی این دوربین ها وجود دارند را می توان بازپخش کرده و از آنها پشتیبان گیری نمود.
  • با نصب این دوربین ها می توان بر عملکرد کودکان و یا حیوانات خانگی در منزل از راه دور نظارت نمود.

کنترل دوربین مدار بسته

اتصال دوربین مدار بسته کنترل از راه دور به کامپیوتر

روش اول؛ دوربین WiFi یا PoE را مستقیماً به PC / Mac وصل کنید (بدون اینترنت)

مراحل زیر نحوه اتصال دوربین IP امنیتی خود را مستقیماً به PC / Mac ، بدون NVR یا DVR ، بدون شبکه روتر، بدون WiFi و بدون هیچ گونه هزینه یا پیکربندی پیچیده ارائه می دهد.

در ابتدا دوربین امنیتی خود را شارژ کنید. برای اتصال به برق و شارژ دوربین از آداپتور برق استفاده کنید. برای اتصال به دوربین و رایانه از کابل شبکه استفاده کنید. اتصال شبکه را از آن کابل پیدا کرده و از کابل شبکه برای اتصال به آن استفاده کنید. سپس انتهای دیگر کابل شبکه را به رایانه وصل کنید. اگر رایانه شما از قبل شبکه دارد، آن را غیرفعال کنید.

در مرحله بعد آدرس IP دوربین مدار بسته را در رایانه پیدا کنید. اکنون دوربین مدار بسته به صورت اساسی و فیزیکی به کامپیوتر شما متصل می شود. اما هنوز نمی توانید دوربین را در رایانه مشاهده کنید. کاری که اکنون باید انجام دهید اسکن و یافتن آدرس IP دوربین است. پس از آن آدرس IP رایانه را به همان پیشوند شبکه دوربین IP تغییر دهید.

روش دوم؛ اتصال دوربین بی سیم به کامپیوتر از طریق روتر (با اینترنت)

اگر شبکه WiFi دارید و هنگامی که در آن مکان نیستید باید از راه دور دوربین IP را ببینید، می توانید دوربین بی سیم یا WiFi خود را از طریق روتر به صورت بی سیم به کامپیوتر وصل کنید. برای این کار در ابتدا دوربین مدار بسته خود را شارژ کنید. پس از آن برای اتصال به دوربین و روتر از کابل شبکه استفاده کنید. مرحله بعد مشاهده دوربین IP را در رایانه شخصی می باشد. در ادامه باید تنظیمات WiFi را تنظیم کنید و کابل شبکه را بردارید.

روش سوم؛ دوربین IP سیمی را به کامپیوتر بدون PoE Injector / Switch وصل کنید

اتصال دوربین IP سیمی PoE به کامپیوتر از طریق روتر مشابه دوربین WiFi است. در این روش نیازی به استفاده از آداپتور برق ندارید، WiFi را تنظیم کنید و کابل شبکه را بردارید. برای اتصال به دوربین و روتر از کابل شبکه استفاده کنید. دوربین IP را در کامپیوتر خود پیدا کرده و در آنجا تنظیمات مربوطه را انجام دهید.

برای اتصال دوربین مدار بسته کنترل از راه دور به تلفن همراه نیاز به نصب نرم افزارهای مخصوصی در موبایل می باشد که پس از نصب، باید تنظیمات مورد نظر صورت گرفته و در نهایت امکان مشاهده تصاویر دریافتی در گوشی تلفن همراه از راه دور امکان پذیر خواهد بود.

ذخیره سازی تصاویر در دوربین های مدار بسته کنترل از راه دور می تواند به صورت ذخیره داخلی، ذخیره خارجی و ذخیره سازی در فضای ابری انجام گیرد.

جمع بندی

قابلیت کنترل از راه دور دوربین مدار بسته یک ویژگی منحصر به فرد در سیستم های نظارت تصویری می باشد که امکانات و ویژگی های مفیدی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

این ویژگی باعث می شود تا فرد بتواند تصاویر دریافتی توسط دوربین را از راه دور و توسط موبایل یا کامپیوتر شخصی خود مشاهده کرده و بدین ترتیب از بروز حوادثی مانند سرقت از محلی که دوربین در آنجا نصب است مطلع گردد. نصب این دوربین ها و اتصال آنها به کامپیوتر و موبایل نیازمند تخصص بالایی بوده و این کار بباید حتما توسط فردی که در این کار مهارت دارد انجام گیرد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *