منبع تغذیه در دوربین مدار بسته

منبع تغذیه در دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته از جمله سیستم های امنیتی پرکاربرد می باشند که در مکان های مختلف توسط افراد و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته نیاز است تا دقت و توجه زیادی نمود تا دستگاهی را متناسب با نیاز موجود انتخاب نمود.

در نظر گرفتن نوع دوربین، نوع لنز به کار رفته در آن، حافظه موجود در آن و غیره از مواردی است که در هنگام خرید دوربین باید در نظر داشت. در این میان منبع تغذیه در دوربین مدار بسته نیز نقش مهمی را ایفا نموده و باید متناسب با نوع دوربین انتخاب گردد. در این مقاله به معرفی منبع تغذیه در دوربین مدار بسته و ویژگی هایی که باید داشته باشد پرداخته شده است.

منبع تغذیه در دوربین مدار بسته چیست؟

آداپتور یا منبع تغذیه یکی از تجهیزات به کار رفته در بسیاری از وسایل الکترونیکی مانند دوربین مدار بسته می باشد که وظیفه آن تبدیل کردن برق شهری 220 ولت به ولتاژ 12 ولت مورد نیاز برای کار کردن دوربین می باشد. شاید وظیفه آداپتور یا منبع تغذیه در دوربین آسان به نظر بیاید اما در واقع در صورتی که ما منبع تغذیه درستی نداشته باشیم، نباید کیفیت و کارایی مناسبی را از دوربین مدار بسته انتظار داشته باشیم. نیاز است تا در رابطه با عملکرد منبع تغذیه اطلاعات کاملی داشته باشیم تا در هنگام انتخاب آن بتوانیم خرید مناسبی را انجام دهیم.

بار متصل شده به آداپتور بر میزان جریان عبوری از آن تاثیرگذار بوده و متناسب با بزرگی مصرف کننده متصل به منبع تغذیه، جریان عبور کرده از آن نیز بیشتر خواهد بود. در واقع در هنگام انتخاب آداپتور دوربین مدار بسته علاوه بر انتخاب ولتاژ، میزان جریان نیز باید در نظر گرفته شود.

انواع آداپتور در دوربین های مدار بسته

 منابع تغذیه در دوربین های مدار بسته به دو دسته آداپتورهای مستقل یا تک آمپری و آداپتورهای مرکزی تقسیم می شوند.

  • آداپتور مستقل: در آداپتورهای مستقل نیاز است تا برای هر دوربین مدار بسته ای که در ساختمان به کار رفته است از یک منبع تغذیه مجزا استفاده گردد. ولتاژ مورد استفاده در این نوع از آداپتورها 12 ولت و جریان خروجی آنها 1 یا 2 آمپر می باشد. البته اگر از آداپتورهایی استفاده شود که دارای جریان خروجی 2 آمپر می باشند می توان آن را برای استفاده در دوربین مدار بسته به کار برد و با استفاده از یک رابط برق آنها را به هم وصل کرد اما بهتر است جهت ایمنی بیشتر برای هر دوربین از یک از منبع تغذیه مستقل استفاده نمود.

استفاده از این نوع آداپتورها باعث می شود تا در صورتی که مشکلی برای منبع تغذیه به وجود آید تنها همان دوربینی که به منبع تغذیه وصل است از کار بیفتد. علاوه بر آن اگر فاصله بین دوربین تا آداپتور طولانی شود در طول این مسیر هیچ گونه افت ولتاژی اتفاق نمی افتد. اما استفاده از این نوع آداپتورها نیاز به زمان و هزینه زیادی داشته و باید برای هر دوربین یک آداپتور مجزا خریداری گردد.

منبع تغذیه در دوربین مداربسته

  • آداپتور مرکزی: در بسیاری از مواقع برای این که از تعداد کمتری منبع تغذیه برای دوربین هایی مختلف استفاده شود از یک آداپتور مرکزی استفاده می شود و آن را در سیستم دوربین مدار بسته به کار می برند. برای اتصال دوربین های مختلف به این منبع تغذیه، از کابل و انشعاب هایی استفاده می گردد که قادر به برق رسانی به تمامی دوربین های موجود در ساختمان خواهد بود. این نوع از منبع تغذیه، ولتاژ 220 ولت برق شهری را دریافت کرده و ان را به ولتاژ مورد نیاز دوربین های مختلف تبدیل می نماید. جریان های خروجی در منبع تغذیه مرکزی با هم متفاوت می باشند و بسته به این که دوربین از چه نوع و در چه تعدادی باشد می توان انواع آن را انتخاب نمود.

استفاده از این آداپتورها با توجه به این که تنها خرید یک منبع تغذیه برای همه دوربین ها کافی می باشد، نیاز به هزینه کمتری داشته و همچنین در سیم کشی دوربین ها نیز صرفه جویی زیادی می گردد.

اما عیبی که می توان برای این آداپتورها ذکر کرد است که با خراب شدن منبع تغذیه، تمامی دوربین ها از کار می افتند و در مسافت های طولانی نیز ممکن است با افت ولتاژ مواجه گردیم. طول عمر منابع تغذیه مرکزی بسیار بیشتر از آداپتورهای مستقل بوده و عیب یابی آنها نیز ساده تر می باشد.

متصل کردن منبع تغذیه به دوربین مدار بسته

نصب منبع تغذیه در پروژه های مختلف متفاوت بوده و ممکن است در مکان های مختلفی نصب گردد. گاهی اوقات ممکن است آداپتور را در کنار دوربین نصب نمایند که در این صورت نیاز است تا منبع تغذیه درون یک جعبه پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته که جنسی عایق و ضد آب داشته باشد.

نصب منبع تغذیه در کنار دوربین باعث می شود تا زیبایی و ظاهر کار حفظ نشده و کنار دوربین کمی شلوغ گردد. در این گونه مواقع می توان مکانی دورتر از دوربین را در نظر گرفت و آداپتور را در آن مکان قرار داد و با استفاده از کابل های اضافی آن را در مکان مورد نظر تعبیه نمود.

برای قرار دادن منبع تغذیه در فاصله ای دورتر از دوربین مدار بسته می توانید از مبدل های نری و مادگی استفاده نموده و با استفاده از یک کابل بلند آداپتور را به دوربین متصل نمود. در این حالت پایه های مثبت به هم و پایه های منفی نیز به یکدیگر متصل می گردند و با جا به جایی این مبدل ها دوربین مدار بسته کار نخواهد کرد.

عیب یابی و تعمیر منبع تغذیه در دوربین مدار بسته

 گاهی اوقات ممکن است دوربین مدار بسته شما کار نکرده و شما به معیوب بودن آداپتور آن مشکوک شوید. در این گونه مواقع نیاز است تا با استفاده از یک مولتی متر جریان عبوری از آن را اندازه گیری کرد و نسبت به سالم یا خراب بودن منبع تغذیه نظر قطعی داد.

اگر مولتی متر در دسترس تان نمی باشد برای اطمینان حاصل کردن از سلامت آداپتور می توانید یک دوربین مدار بسته دیگر و یا دستگاه هایی که نیاز به ولتاژ 12 ولت و جریان 2 آمپری دارند را به آداپتور متصل نموده و در صورتی که دستگاه شروع به کار کرد متوجه شد که منبع تغذیه ما سالم بوده و مشکل از دوربین و یا کابل ها می باشد.

در صورتی که متوجه شدید که کار نکردن دوربین به علت خراب بودن منبع تغذیه می باشد می توانید آن را باز نموده و قطعات موجود در آن را بررسی نمایید. اما این نکته قابل ذکر است که قیمت منبع تغذیه دوربین مدار بسته زیاد نبوده و به علت این که دوربین های مدار بسته وسایلی امنیتی بوده و از حساسیت بالایی برخوردار می باشند می توان در صورت به وجود آمدن مشکل در آنها، با صرف هزینه ای اندک اقدام به خرید آداپتوری دیگر نموده و آن را به دوربین متصل نمایید.

 ذخیره انرژی در منبع تغذیه دوربین مدار بسته

یکی از چالش هایی که در دوربین های مدار بسته وجود دارد در هنگام قطعی برق می باشد که در این صورت منبع تغذیه قادر به تامین انرژی دوربین نبوده و در نتیجه تصویری ضبط نخواهد شد. سارقین در بسیاری از مواقع فیوز برق ساختمان را قطع نموده و بدین ترتیب دوربین مدار بسته را قطع می نمایند.

 برخی از منابع تغذیه دوربین در بازار وجود دارند که امکان قرار دادن باتری درون آنها جهت ذخیره انرژی در مواقع ضروری وجود داشته و در صورتی که به هر دلیلی برق شهری قطع گردد امکان ضبط تصویر برای مدتی محدود وجود داشته باشد.

بسته به این که چه تعداد دوربین در ساختمان موجود باشند و همچنین ظرفیت باتری خریداری شده چقدر می باشد، زمان های مختلفی برای روشن ماندن دوربین در مواقع قطعی برق وجود خواهد داشت.

نکات مورد توجه در خرید منبع تغذیه دوربین مدار بسته

ولتاژ مورد استفاده در دوربین های مدار بسته دید در شب 1 آمپر بوده و نیاز است تا آداپتوری برای این دوربین ها انتخاب گردد که بس متناسب با ولتاژ آنها باشد. به منظور محاسبه دقیق میزان ولتاژ دوربین های مدار بسته می توان تعداد ال ای دی هایی که در دوربین استفاده شده و طول کابل های به کار رفته را اندازه گیری کرد و سپس آداپتور مناسب آن را خریداری نمود.

استفاده از یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۱ آمپر و یا یک منبع تغذیه مرکزی برای جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین ها می تواند مناسب باشد.

در هنگام خرید منبع تغذیه باید توجه کرد که آداپتور دارای فیلتر نویزگیر بوده و قادر به تنظیم برق خروجی باشد.

پس از محاسبه میزان آمپر دوربین مدار بسته نیاز است تا آداپتوری خریداری گردد که مقدار 30 درصد آمپر بالاتری از مقدار محاسبه شده داشته باشد و دلیل این امر کاهش راندمان آداپتورها پس از گذشت مدت زمان مشخص می باشد.

جمع بندی

آداپتور یا منبع تغذیه یکی از اجزای مهم به کار رفته در دوربین های مدار بسته می باشد که بدون وجود آن امکان تبدیل ولتاژ برق شهری به ولتاژ مورد نیاز دوربین وجود نداشته و دوربین شما کار نخواهد کرد.

انواع مختلفی از آداپتورها وجود دارند که بسته به فاکتورهای مختلف می توان هر یک را انتخاب نمود. نیاز است تا پیش از خرید آداپتور، مزایا و معایب انواع منبع تغذیه در دوربین مدار بسته را مطالعه نموده تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دور ه های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان