0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

معرفی دوربین مدار بسته رنگی و مونوکروم

دوربین مدار بسته رنگی
چکیده مطلب :

دوربین مداربسته رنگی این قابلیت را دارند تا تصاویر را به صورت تمام رنگی به مونیتورهای گیرنده ارسال نمایند البته از نظر قیمت در مقایسه با دوربین مونوکروم بسیار گرانتر می باشند ولی با این حال امروزه در نصب و راه اندازی سیستم های دور بین مدار بسته بسیار متداول شده است

دوربین های مدار بسته نقش بسیار مهمی را در تامین و حفظ امنیت اماکن مختلف بازی می کنند. این محصولات به محض آن که وارد بازار شدند مورد توجه عموم واقع شدند، و محبوبیت بسیار زیادی را بین مردم، به خصوص دارندگان مغازه ها و یا بانک ها و اماکن مختلف، به تهیه و نصب این دوربین ها علاقه نشان دادند.

این دوربین ها قادرند به طور بیست و چهار ساعته به مانیتورینگ حوزه مد نظر بپردازند و همین امر باعث شده، میزان رخ دادن جرم و جنایت و سرقت، در اماکنی که این دوربین ها حضور دارند بسیار کاهش بیابد.

به همین سبب، رفته رفته محبوبیت این دوربین ها حتی از قبل نیز بین مردم بیش تر شد و اکنون می توانیم این دوربین ها را در همه جا، حتی جلوی آپارتمان های مسکونی نیز مشاهده نماییم. این دوربین ها قادر به ثبت و ذخیره ویدیو های ضبط شده هستند و همین امر باعث می شود افراد بتوانند در صورت نیاز به فیلم های قدیمی مراجعه کرده و اطلاعاتی را که در پی آن ها هستند، بیابند.

البته، این که هر فیلم تا چه مدت در حافظه نگهداری شود بستگی به نوع دوربین و تنظیمات آن دارد. می توانید آن را طوری تنظیم کنید که تا مدت طولانی فیلم ها را ذخیره نگاه دارد و یا طوری تنظیم نمایید که فیلم های قدیمی تر را به طور اتوماتیک پاک نماید.

دوربین های مداربسته در انواع و اقسام مختلف طراحی شده اند و روانه بازار گشته اند. هر یک از انواع این دوربین ها ویژگی به خصوصی دارد و به همین علت نیز هر یک از انواع این دوربین ها برای شرایط و اماکن خاصی مناسب تر هستند. طی این مطلب می خواهیم به بررسی دوربین های مدار بسته رنگی و مونوکروم بپردازیم و ویژگی های هر یک از آن ها را به خوبی تحلیل کنیم و بدانیم برای چه شرایطی مناسب تر هستند و در چه اماکنی بهتر عمل می کنند.

خوب است بدانید دوربین های مونوکروم، همان دوربین های مداربسته سیاه سفید هستند که البته با نام B & W ( حروف اول کلمات سفید و سیاه به زبان انگلیسی) نیز شناخته می شوند. دوربین های مدار بسته رنگی نیز، همان طور که از اسمشان پیداست، قادر به ضبط تصاویر رنگی هستند و همین امر یکی از مزیت های بزرگ آن ها محسوب می شود که البته محدودیت هایی را نیز برای آن ها به همراه آورده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوربین های مداربسته و ویژگی های به خصوص شان، در ادامه این متن با ما همراه باشید. اکنون می خواهیم به معرفی و بررسی دوربین های مدار بسته رنگی بپردازیم، و سپس دوربین های مداربسته مونوکروم.

آموزشگاه فن آموزان دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش برق ساختمان ، آموزش ساخت تابلو روان و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را بصورت 100%عملی از پایه تا پیشرفته تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

معرفی دوربین های مدار بسته رنگی

همان طور که خودتان نیز می دانید، دوربین های مدار بسته معمولی که آن ها را نام مونوکروم و یا سیاه سفید می شناسیم تنها قادرند تصاویر را به طور سیاه سفید ضبط نمایند. این نوع دوربین ها جزو اولین دسته های دوربین های مدار بسته بودند. اما رفته رفته، همان طور که استفاده از این دوربین ها رایج تر و رایج تر می شد و محبوبیت این محصولات بین مردم مدام افزایش می یافت، نیاز های جدیدتری به وجود آمد و مردم درخواست ایجاد شدن تغییرات کوچکی در ساختار این دوربین ها شدند.

یکی از مهم ترین این تغییرات، جایگزین شدن تصاویر سیاه و سفید با تصاویر رنگی بود. در برخی شرایط نیاز هست تصاویری که دوربین مدار بسته ضبط می کند وضوح بالاتری داشته باشد و تصاویر سیاه و سفید نمی توانند پاسخ گوی تمامی نیاز ها باشند. بنابراین، دوربین های مدار بسته رنگی طراحی شدند و روانه بازار گشتند تا این نیاز بر طرف شود.

محدودیت های ایجاد شده در دوربین های مدار بسته رنگی

البته، نکته ای که لازم است شما در این بخش لازم است ذکر کنیم، این است که با وجود این که این دوربین های مزیت های زیادی دارند و تصاویر را به طور رنگی و با وضوح زیاد ثبت می کنند، اما این مزیت ها، محدودیت هایی را نیز همراه آورده اند که نباید از آن ها غافل شد. نکته اولی که می خواهیم به آن بپردازیم، قیمت است.

بدیهی است که در این دوربین های جدید رنگی از تجهیزات بیش تر و پیشرفته تری بهره گرفته شده و به همین علت نیز این دوربین ها از قیمت بالاتری نسبت به دوربین های مونوکروم برخوردار هستند. می توان گفت تفاوت قیمت این دو نوع دوربین ها نسبتا زیاد است، اما با این وجود آمار نشان می دهند که هم چنان تعداد زیادی از افراد به خرید این دوربین های مداربسته رنگی اقدام می کنند، و قیمت مانع بزرگی بر سر این راه محسوب نمی شود.

مسئله دیگری که نیاز است در این بخش به بیان آن بپردازیم، این است که این دوربین ها بر خلاف دوربین های مونوکروم، قادر نیستند در فضاهای خیلی تاریک به ضبط تصویر خیلی واضح بپردازند. در واقع، این دوربین ها برای ضبط یک تصویر رنگی با کیفیت به میزان مناسبی از نور احتیاج دارند و در تاریکی خیلی زیاد، موفق به ثبت تصاویر خوب نخواهند بود.

و مورد آخر که می خواهیم در این بخش به آن اشاره نماییم، این است که به طور کلی این دوربین ها با آن که قادرند سطح پایین خاصی از نور کم را تحمل کنند و به تصویر برداری در آن بپردازند، در برابر دوربین های مونوکروم ممکن است کیفیت کمتری داشته باشند، البته دقت نمایید که این تصاویر رنگی هستند و همین ویژگی یک مزیت بسیار بسیار بزرگ برای آن ها محسوب می شود.

به علاوه، خوب است بدانید که تجهیزات و فناوری های بسیار زیادی رفته رفته به این دوربین ها اضافه شد که کیفیت ثبت تصاویر در آن ها نیز افزایش یابد و به حد مناسبی برسد. در این بخش می خواهیم به بررسی و تحلیل این تجهیزات جدید بپردازیم.

  1. تنظیم نور پشت دوربین

در برخی موارد پیش می آید که منبع نوری در اطراف و یا پشت دوربین به طور نادرستی جای گذاری شده باشد و همین امر باعث شود تصاویر به طور درست و آن طور که باید ثبت نشوند و کیفیت تصاویر پایین بیاید. این مورد به راحتی می تواند با استفاده از تجهیزات جدیدی که در این دوربین ها کار گذاشته شده است بر طرف شود و کیفیت تصاویر تا حد قابل توجهی افزایش یابد.

بنابراین اگر در محل نصب دوربین تان نورپردازی به طور مناسب وجود ندارد و این موضوع ممکن است باعث کاهش کیفیت تصاویر گردد، اصلا نگران این مشکل نباشید، چرا که به راحتی می توان این مشکل را با استفاده از این ویژگی جدید بر طرف کرد و کیفیت تصاویر را به حد خوب و قابل قبولی افزایش داد. این فناوری جدید BLC نام دارد و وظیفه اصلی اش، روشن کردن و واضح کردن اجسامی است که در تصاویر دوربین مدار بسته تاریک و تیره ثبت می شوند.

دوربین مدار بسته رنگی و مونوکروم

  1. تنظیم نور روشن و تاریک

ممکن است دوربین شما در محلی ثبت شده باشد، که حوزه ثبت تصویرش، با تاریکی و روشنی بسیار زیادی همراه باشد. برای مثال، فرض کنید درست روبروی دوربین پنجره ای وجود داشته باشد که نور بسیار زیادی را به دوربین می رساند.

در این میان جسمی جلوی این پنجره قرار می گیرد. به علت روشن بودن بیش از حد پشت آن جسم (وجود پنجره)، آن جسم در تصویر بسیار تیره ثبت خواهد شد و کیفیت تصویر تا حد قابل توجهی پایین خواهد آمد. فناوری جدیدی به این دوربین ها افزوده شده است که WIDE DYNAMIC RANGE، یا به اختصار WDR نام دارد. این فناوری می تواند این روشن تاریک ها را به خوبی تنظیم نماید و مانع آن شود که کیفیت تصویر و وضوح آن پایین بیاید.

  1. تنظیم تفکیک وسایل

در برخی موارد پیش می آید که کیفیت تصویر کاهش پیدا می کند و لبه های اجسام به خوبی و آن طور که باید از یک دیگر قابل تشخیص نیستند. این موضوع می تواند وضوح تصویر را بسیار کاهش دهد و تصویر آن قابلیت ها و فوایدی که لازم است را نداشته باشد.

خوشبختانه برای حل این مشکل نیز فناوری هایی به این دوربین ها اضافه شده است. IMAGE ENHANCER، در این دوربین ها وجود دارد و در صورت فعال شدن می تواند باعث شود لبه های اجسام در تصویر به خوبی از یک دیگر متمایز شوند و به خوبی از یک دگیر قابل تشخیص شوند.

بنابراین، این مشکل نیز به راحتی با فعال شدن این فناوری بر طرف می شود، و مجددا کیفیت تصاویر تا حد قابل قبول افزایش پیدا می کند.

  1. تنظیم نور و رنگ تصویر

یکی دیگر از مواردی که باعث کاهش کیفیت تصویر و همچنین غیر واقعی به نظر آمدن آن شود، تغییر رنگ اصلی اجسام در برابر دوربین است. اگر یک مثال برای این مورد می خواهید، می توانید شلعه شمع را جلوی دوربینتان بگیرید و رنگ آن را در تصویر با رنگ آن در واقعیت مقایسه نمایید.

این تفاوت به این دلیل ایجاد می شود که چشم انسان می تواند به خوبی با توجه به معیار های مختلف مثل میزان نور و حرارت رنگ اصلی اجسام را تشخیص دهد، اما دوربین از این مورد نا توان است. اما با افزوده شدن فناوری جدیدی به این دوربین ها، این مورد نیز تا حدی بر طرف شده است و این دوربین ها نیز قادر هستند تصاویری نزدیک تر به واقعیت ثبت نمایند. این فناوری AWB نام دارد و کمک قابل توجهی به واضح تر و واقعی تر بودن تصاویر می کند.

  1. تنظیم اتوماتیک سیگنال

این فناوری زمانی فعال می شود که موردی به طور ناگهانی در میزان سیگنال های ورودی تغییر ایجاد نماید و آن را کاهش و یا افزایش شدید دهد. در چنین شرایطی این فناوری در دوربین فعال می گردد تا بتواند این سیگنال ها را مجددا تنظیم نماید و با حالت قبلی بازگرداند.

البته ناگفته نماند که این فناوری نیز ممکن است مشکلات خود را به همراه داشته باشد، برای مثال اگر دوربین در مکان تاریکی قرار داشته باشد و یا نور در آن ساعت روز کم باشد، ممکن است با فعال شدن این فناوری روی تصاویر نویز ایجاد گردد و از کیفیت تصویر بکاهد.

  1. تنظیم حساسیت دوربین به طور اتوماتیک

اگر دوربین در مکانی قرار داشته باشد که روشنایی زیاد باشد و این امر از کیفیت تصویر بکاهد، و یا اگر دوربین در برخی ساعات روز در شرایطی قرار گیرد که نور ورودی آن در تصاویر بسیار زیاد باشد و کیفیت تصاویر را کاهش دهد و از وضوح آن بکاهد، این فناوری می تواند بسیار مفید واقع گردد.

هنگامی که این فناوری فعال است مدام به بررسی نور تصاویر می پردازد و سعی بر آن دارد که اگر با تصویری مواجه شد که میزان نور آن از حالت عادی و طبیعی بیشتر است به اصلاح آن بپردازد. همین امر باعث می شود همه تصاویر از نظر نوری در سطح یکسان و خوبی قرار بگیرند و از کیفیت خوبی نیز برخوردار باشند. این فناوری جدید AES نام دارد. متاسفانه این فناوری در مناطقی که برق آن 50 هرتز باشد، قابل استفاده نمی باشد و عمل نخواهد کرد.

  1. تنظیم و بر طرف نمودن لرزش دوربین و تصویر

این فناوری نیز برای شرایط خاصی مناسب که بهتر تشخیص آن را به یک متخصص بسپارید، چرا که اگر بدون آن که نیاز باشد آن را فعال کنید، به فعال کردنش بپردازید، تصاویر تیره تری دریافت خواهید کرد. به طور کلی، همان طور که خودتان نیز می توانید از تیتر تشخیص دهید، این فناوری وظیفه دارد پرش هایی که در شرایط خاص روی تصویر ایجاد می شود را بر طرف کند و مانع از به وجود آمدن آن ها گردد. همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، با فعال شدن این فناوری ممکن است تصاویر کمی تیره تر گردند.

  1. تنظیم به بیشترین حد حساسیت

این فناوری، مشکلات خاص مربوط به خودش را ایجاد می کند. برای مثال ممکن است باعث شود برخی از فرم ها ثبت نگردند و جا بیفتند. یا حتی ممکن است در مواردی باعث ایجاد نویز بر تصاویر گردد. به همین دلیل است که باید بگوییم این فناوری تحت هیچ عنوان برای همه شرایط مناسب نمی باشد و تنها باید در زمان هایی که به آن نیاز است فعال گردد. با فعال شدن این فناوری سرعت شاتر دوربین کاهش می یابد. این امر باعث می شود بتوان از سوژه مدت زمان زیاد تری تصویر ثبت گردد.

معرفی دوربین های مدار بسته مونوکروم

این دوربین ها، همان طور که در بخش های قبلی متن نیز اشاره کردیم، بر خلاف دوربین های مدابسته رنگی، قادر نیستند در شب و در نور کم تصاویر رنگی ضبط کنند. البته این مسئله، مشکل جدی ای برای این دوربین ها ایجاد نمی کند. چرا که همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، دوربین های رنگی، به علت ضبط کردن تصاویر رنگی و سایر ویژگی های شان، با مشکلات و محدودیت هایی همراه می شوند که ممکن است باع کاهش کیفیت تصویر گردند. اما این دوربین ها، خوشبختانه با هیچ یک از این مسائل مواجه نمی شوند.

به طور کلی دوربین های مونوکروم که به دوربین های مدار بسته سیاه و سفید و یا همان W & B که ابتدای کلمات سیاه و سفید به زان انگلیسی هستند، نیز معروف هستند، از قیمت خوب و مناسبی برخوردار هستند و در مقایسه با دوربین های رنگی می توان گفت این دوربین ها بسیار کم هزینه تر هستند.

به علاوه نکته دیگری که باید بدانید این است که این دوربین ها با آن که تصاویر سیاه و سفید ثبت می کنند و این مورد برای برخی از افراد ممکن است ناخوشایند باشد، اما در عوض تصاویر را با کیفیت و وضوح بهتری ثبت می کنند و به ویژه در شب ها و مناطقی که در آن جا نور کم است و بیش از حد تاریک است، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. این دوربین ها، از CCD های SINGLE PLATE بهره مند هستند و به همین علت نیز تصاویر را با کیفیت و وضوح بسیار خوبی ثبت می نمایند.

یکی از انواع دوربین های مونوکروم: دوربین های ضد انفجار

این نوع از دوربین ها برای شرایط خاصی مناسب هستند و استفاده از آن ها برای تمامی اماکن تحت هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. چرا که طراحی این دوربین ها بسیار خاص بوده و طوری برنامه ریزی شده است که بیشتر به انفجار حساس باشد و به همین دلیل است که می گوییم این دوربین ها بیشتر برای مناطقی که در آن جا امکان و خطر انفجار پیش بینی می شود مناسب هستند.

از جمله اماکن استفاده این دوربین ها می توان به معادن، ایستگاهای نفت و گاز، انرژی هسته ای و غیره اشاره نمود. وجود این دوربین ها در این مکان ها باعث می شود نیاز نظارت مداوم به تمامی نقاط از بین برود و تنها با نظارت به تصاویر ثبت شده این دوربین ها بتوان این نیاز را بر طرف کرد.

اموزشگاه فن اموزان برگزار کننده بیش از هشتاد دوره آموزشی فنی حرفه ای ویژه بازار کار از جمله آموزش plc ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تعمیرات پکیج و … در تهران می باشد. برای مشاهده لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله