سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته

سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته

سیستم های امنیتی و نظارتی با هدف تامین امنیت اماکن مختلف و جلوگیری از جرائمی مانند سرقت ایجاد شده اند. برای این که بتوان به این هدف دست یافت تنها دریافت تصاویر در لحظه کافی نیست و نیاز است این تصاویر به نحوی ضبط شده و در حافظه سیستم ذخیره شود تا در مواقعی که فردی در محل مورد نظر حضور ندارد امکان دسترسی به تصاویر و پیگیری آنها وجود داشته باشد.

برای این کار نیاز به سیستم های ضبط و مدیریت تصویر در این تجهیزات می باشد. با توجه به اهمیت زیادی که برای ضبط کننده های دوربین وجود دارد ما در این مطلب به معرفی سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته پرداخته ایم.

نحوه عمل دوربین مدار بسته

پیش از آن که به معرفی سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته بپردازیم لازم است تا در رابطه با عملکرد این دوربین ها اطلاعاتی را کسب نماییم.

دوربین مداربسته یک سیستم تصویری است که در آن دوربین های مخصوصی تصاویر ویدئویی را ضبط می کنند و آنها را به یک مانیتور منتقل می کنند و فقط تعداد کمی از افراد قادر به دسترسی به این تصاویر می باشند.

سیستم های دوربین مدار بسته در درجه اول برای اهداف امنیتی و نظارتی مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر امنیت، می توان از دوربین مدار بسته برای نظارت بر امنیت عمومی و امنیت اماکن استفاده کرد. برای اهداف نظارتی نیز می توان دوربین مدار بسته را برای تحقیق یا پیشگیری از جرم مورد استفاده قرار داد.

یک سیستم دوربین مدار بسته دارای چهار جزء اصلی است: دوربین، لنز، مانیتور و ضبط کننده. در بین این اجزا، دوربین مهم ترین بخش است زیرا این دوربین است که تصاویر را جمع کرده و آن را به سایر بخش ها منتقل می کند.

این دوربین همراه با یک موتور است که به آن در بزرگنمایی تصاویر کمک می کند. هنگامی که یک تصویر توسط دوربین دریافت شد، به مانیتور برده می شود و سپس بر روی نوار ویدئو یا DVR ضبط می شود. توانایی بزرگنمایی و کوچک نمایی دوربین با توجه به نوع لنز آن تعیین می شود.

نقش دستگاه های ضبط کننده در دوربین مدار بسته

نیاز است تا تصاویری که توسط دوربین مدار بسته دریافت می شوند ضبط شده و در مکانی ذخیره گردند. دلیل این امر این است که همیشه یک اپراتور در جلوی مانیتور حضور ندارد تا تصاویر را به دقت بررسی نماید. در بسیاری از مواقع سرقت ها در شب هنگام اتفاق افتاده و در این ساعات از شبانه روز ممکن است فردی تصاویر دوربین را مشاهده نکند.

به همین دلیل است که شرکت های سازنده دوربین مدار بسته دستگاه ها ضبط کننده ای را برای این دوربین ها ساخته اند که قابلیت ضبط تصاویر و درج ساعت و تاریخ و مکان دقیق را بر روی تصاویر ثبت نموده و به این ترتیب امکان پیگیری تصاویر دریافتی وجود خواهد داشت. با توجه به نوع دستگاه ضبط کننده، کیفیت و رزولوشن تصاویر دریافتی متفاوت بوده و بسته به حافظه ای که دارند قادر به ضبط حجم خاصی از تصاویر می باشند.

دستگاه های ضبط در انواع مختلفی وجود داشته و می توان به دستگاه ضبط کننده XVR، DVR و NVR اشاره نمود. در ادامه به معرفی این ضبط کننده می پردازیم.

سیستم ضبط و مدیریت تصویر دوربین مدار بسته

معرفی انواع سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته

همانطور که دوربین های مدار بسته در انواع مختلفی وجود داشته و هر یک در موارد خاصی به کار می روند، دستگاه های ضبط کننده این دوربین ها نیز در انواع مختلفی تولید شده و هر یک از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و در موقعیت های ویژه ای به کار می روند.

در هنگام انتخاب دستگاه ضبط باید دقت کافی را به عمل آورده و دستگاهی را انتخاب نمود که از طول عمر بالایی برخوردار بوده و قادر به ضبط تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا باشد. هر دستگاه ضبط آپشن ها و امکانات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می دهد که با توجه به بودجه در نظر گرفته شده و نوع نیازی که داریم، اقدام به انتخاب دستگاه مورد نظر نماییم.

سیستم ضبط DVR

DVR یا Digital Video Recorder دستگاهی است که فیلم را تا حداکثر شانزده دوربین نظارتی بر روی دیسک سخت ضبط می کند. نرخ فریم را می توان از زمان واقعی به مرور زمان تغییر داد تا فضای ذخیره سازی صرفه جویی شود. دوربین های مدار بسته از طریق یک کابل به دستگاه DVR متصل شده و تصاویر دریافتی را به آن منتقل می کنند. تصاویر دریافت شده در این دستگاه ضبط کننده کدگذاری و پردازش شده و در نهایت امکان مشاهده تصاویر ضبط شده با کیفیت مناسب امکان پذیر خواهد بود.

از کاربردهای DVR می توان به ضبط تصاویر دوربین مدار بسته، مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته به صورت یکپارچه، تنظیم تصاویر و ضبط، امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر و کنترل دوربین های گردان اشاره کرد.

دستگاه های ضبط DVR خود در دو نوع مختلف وجود دارند که یکی از آنها Standalone Digital Video Recorder است که می تواند تصاویر را با استفاده از نمایشگر ضبط و پخش نماید و دیگری  PC-Based Digital Video Recorder می باشد که بر اساس سیستم عامل عمل کرده و بر روی کامپیوتر نصب می گردد و می تواند تصاویر را بر روی هارد کامپیوتر ذخیره نماید.

مزایا و معایب دستگاه ضبط DVR

استفاده از دستگاه های ضبط کننده DVR هزینه کمتری داشته و به دلیل این که برای استفاده از آنها نیازی به اتصال به اینترنت نمی باشد جای نگرانی برای قطع شدن سیگنال وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن به دلیل عدم استفاده از نرم افزار در این ضبط کننده ها، استفاده از آنها بسیار راحت می باشد.

اما با توجه به این که نیاز است از پشت هر دوربین یک کابل به سمت دستگاه DVR متصل شود، تعداد کابل ها زیاد شده و این سیم کشی زیاد باعث محدود شدن موقعیت نصب دوربین ها می گردد. از دیگر معایب این دستگاه ها می توان به عدم امکان اتصال آنها از راه دور اشاره کرد. همچنین کیفیت تصاویر ایجاد شده در دستگاه DVR بسیار کمتر از دستگاه ضبط کننده NVR می باشد.

معرفی سیستم ضبط کننده NVR

دستگاه NVR را می توان یکی از دستگاه های ضبط قدرتمند شبکه ای به شمار آورد که در دوربین های مدار بسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. NVR کوتاه شده عبارت Network Video Recorder می باشد و با استفاده از آن می توان جزئیات تصاویر مانند مشاهده پلاک خودروها، تشخیص چهره، شمارش افراد و … را مشاهده کرد.

با استفاده از دستگاه ضبط NVR امکان پخش زنده و یا بازپخش تصاویر، تنظیم ویژگی های تصویر اعم از روشنایی، رنگ و غیره، برق رسانی به دوربین ها، پردازش تصاویر و ذخیره سازی تصاویر با استفاده از انواع حالت های ضبط وجود دارد.

NVRهایی که در بازار وجود دارند می توانند از تعداد دوربین های مختلفی پشتیبانی کنند. به طور معمول این دستگاه های ضبط دارای  4، 8، 16، 32، 64 و … کانال می باشند و بسته به تعداد دوربین هایی که در ساختمان نصب می گردد می توان از nvrها با تعداد کانال های مختلف استفاده نمود.

این دستگاه های ضبط این قابلیت را دارند که تصاویر با رزولوشن های مختلف را ضبط نمایند و بر اساس مدل دستگاه، رزولوشن و وضوح تصاویر دریافتی متفاوت می باشد. علاوه بر آن هر دستگاه دی وی آر از هارد با ظرفیت معین پشتیبانی می کند و بسته به این که تمایل به استفاده از هارد با چه ظرفیتی می باشید می توانید dvr مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

با توجه به این که حجم تصاویر و ویدئوهای دریافتی توسط دستگاه NVR زیاد است این تصاویر با استفاده از کدهای مخصوصی در دستگاه ذخیره می شوند و به عبارتی این سیستم ها قابلیت فشرده سازی تصاویر را دارند.

نتیجه گیری

دوربین های مدار بسته نیاز به دستگاه های ضبط کننده ای دارند که بتوان در مواقعی که فرد در محل حضور ندارد، تصاویر را به صورت ضبط شده مشاهده نماید. با توجه به نوع دوربین مدار بسته به کار رفته در ساختمان انواع دستگاه های ضبط برای آن وجود دارد. در صورتی که دوربین مدار بسته مورد استفاده، آنالوگ باشد نیاز به استفاده از دستگاه DVR بوده و دوربین های تحت شبکه از دستگاه ضبط NVR استفاده می کنند. دستگاه های ضبط NVR کیفیت تصویر بهتری را به کاربر ارائه داده اما از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. در مواقعی که نیاز به بررسی جزئیات تصاویر می باشد باید از دستگاه های NVR استفاده نمود

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان