سیستم ضبط و مدیریت تصویر در دوربین مدار بسته

در یک سیستم دوربین مدار بسته اهداف مهم نظارتی – حفاظتی و امنیتی مد نظر است. این اهداف به شرطی تحقق پیدا می کند که بتوانیم تصاویر مربوطه را کنترل کنیم. برای کنترل تصاویر حاصل از دوربین cctv  باید یک اپراتور به طور مداوم در کنار یک نمایشگر باشد و اگر قرار باشد این اپراتور تصاویر حاصل از چندین دوربین را کنترل نماید احتمال خطا و سهل انگاری وجود دارد به همین علت دستگاه های ضبط کننده پا به عرصه گذاشتند .

دستگاه های ضبط کننده، تصاویر و صدای موجود از یک دوربین cctv  را ضبط نموده تا در زمان های بعد قابل کنترل و دسترسی قرار گیرد. در حال حاضر سه نوع سیستم ضبط تصاویر وجود دارد :

 • ضبط آنالوگ ( VCR )

VCR دوربین مدار بسته

 • ضبط دیجیتال ( DVR  )

dvr دوربین مدار بسته

 • ضبط تحت شبکه ( NVR  )

nvr دوربین مدار بسته

ضبط آنالوگ ( VCR  )

در سیستم ضبط آنالوگ یا VCR  ( Video Cassette Recorder  ) با تجهیزات آنالوگ تصویر و صدای ضبط شده روی نوار VHS  ( کاست ) قرار می گیرد و در مجموع دارای کیفیت پایین تری هستند

سیستم ضبط آنالوگ خود بر دو نوع است:

 • ویدئو خانگی (VHS )
 • ویدئو صنعتی ( Time leps )

سیستم ضبط ویدئوی خانگی (VHS)

 سیستم ضبط ویدئو خانگی VHS (Video home system ) ساده ترین و ارزان ترین روش جهت ضبط تصاویر و بر گرفته شده به وسیله دوربین های cctv  است .

دستگاه ویدئویی VHS  به صورت LP  در حدود 9 ساعت تصویر را روی نوار ضبط می کند .

استفاده از ویدئو های VHS  در سیستم cctv  در حال حاضر منسوخ شده است زیرا زمان تصاویر آن ها پایین است و با توجه به دستور ضبط خیلی دیر آماده شده و شروع به ضبط می نماید. در ضمن کیفیت تصویر آن ها نیز پایین است .

ویدئو صنعتی ( Time laps  )

این دستگاه ها تقریبا شبیه VCR  های خانگی هستند با این تفاوت که تعداد فریم های ضبط شده در این دستگاه را می توان تغییر داد. به همین دلیل می توان مدت زمان بیشتری تصویر را ضبط نمود .

در ویدئو تایم لپس ( TLS  ) با تغییر تعداد فریم ها می توان تصاویر را برای مدت های 1280 – 960 – 240 – 24  ساعت بر روی نوارهای ویدئوی VHS  9 ضبط نمود و این به این معنی است که از تصویر در یک ثانیه به جای 25 فریم به تعداد کمتری عکس گرفته می شود و این عکس ها وقتی به صورت پشت سر هم نمایش داده شوند مانند یک تصویر واقعی نشان داده می شوند، اما به طور کامل پیوسته نیستند. پس نتیجه می گیریم که تصویر در ویدئو تایم لپس به صورت Real Time  یا زنده نیست. هر چقدر زمان ضبط تصاویر افزایش یابد فاصله بین فریم های ضبط شده نیز افزایش می یابد و تصاویر از حالت واقعی خود دور می شوند. به همین علت 4 دوربین cctv  تصاویر دریافتی خود را به یک دستگاه کواد می دهند. این تصاویر باید ضبط شوند به همین علت توسط یک کابل خروجی این تصاویر به یک دستگاه VCR  که همان تایم لپس است، هدایت می شوند. برای کنترل تصاویر ضبط شده یک خروجی هم باید از دستگاه تایم لپس به کواد متصل گردد. در نهایت تصاویر خروجی از دستگاه کواد به مانیتور متصل می شود .

ضبط دیجیتال ( DVR  )

ضبط دیجیتال DVR ( Digital video Recorder  ) دستگاه و تجهیزاتی هستند که تصاویر را به صورت دیجیتال بر روی حافظه های دیجیتالی، نظیر فلش مموری ها یا هار دیسک ها ذخیره می کنند

 DVR  ها نیز بر دو نوع هستند : 

 • مستقل ( Stan alone )
 • کامپیوتری ( Card  )

DVR  مستقل (  Stand alone  )

DVR  مستقل (  stand alone  ) دستگاهی مانند VCR  ها است ولی با این تفاوت که دارای حافظه دیجیتالی است. به همین دلیل تصاویر دریافتی از دوربین های cctv  آنالوگ را به دیجیتال تبدیل نموده و بر روی حافظه یا هارد دیسک ذخیره می نماید که در لازم قابل دستیابی می باشد. DVR  مستقل، چون جهت ضبط به هیچ دستگاه دیگری وابسته نیست و به آن مستقل می گویند .

DVR  های مستقل در تعداد کانال های مختلفی نظیر بقیه دستگاه های سیستم cctv  می باشند و دارای هارد می باشند که از مقدار 80 GB  تا 1 TB  و یا بیشتر هستند. زمان ضبط در این دستگاه  به ظرفیت هارد و مقدار فریم های تصویر بستگی دارد. تنظیم مقدار فریم ها در دستگاه DVR  قابل تنظیم است این دستگاه تمام امکانات مولتی پلکسر را دارا است یعنی به وسیله آن می توان چندین تصویر را به صورت همزمان مشاهده نمود. همچنین دستگاه DVR  دارای سیستم مدیریت تصاویر بسیار پیشرفته ای است زیرا به وسیله این دستگاه می توان در بین تصاویر ضبط شده جستجو نمود و بر اساس تاریخ و زمان، تصویر مورد نظر را بدست آورد. از امکانات دیگر این دستگاه قابلیت اضافه کردن تاریخ – زمان – صدا بر روی تصاویر است. یعنی DVR  های مستقل پیشرفته دارای  RS232 – VGA  Ethernet – DVD writer – USB  و … هستند قابلیت انتقال تصاویر ضبط شده را دارند و می توانند تصاویر را از طریق پورت Lan  انتقال دهند در بعضی از انواع دیگر DVR  می توان از راه دور این دستگاه ها را کنترل نمود و به آن ها فرمان داد .  از قابلیت های دیگر DVR  می توان به ضبط در تشخیص حرکت ( Motion Detection  ) اشاره نمود .

برای انتخاب یک DVR  مستقل باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیریم به طور اختصار عبارتند از :

 • تعداد دوربین های قابل پشتیبانی
 • نرخ فریم در ثانیه ( FPS )
 • فناوری فشرده سازی تصویر
 • ظرفیت حافظه های مورد پشتیبانی
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • قابلیت تشخیص حرکت
 • توانایی زمان بندی
 • توانایی ضبط تصاویر بر روی دیسکت
 • قابلیت اتصال حافظه های فلش

سیستم های DVR از دو دیدگاه قابل بررسی هستند.

Packaging (بسته بندی ظاهری) از نقطه نظر بسته ظاهری، سیستم های به دو گروه Stand Alone DVR  و  Computer Baseتقسیم می گردند. سیستم های Stand Alone DVR به سیستم هایی اطلاق می گردند که بطور منفرد عمل نموده و نیاز به اینکه کامپیوتری بطور جداگانه، برای عملکرد آن اختصاص یابد و بطور شبانه روز روشن باشد را نخواهد داشت. در واقع این سیستم ها از لحاظ سخت افزار اکثر تجهیزات سخت افزاری یک کامپیوتر را دارا هستند یا این تفاوت که سخت افزارهای آن برای کاربرد خاصی متناسب با ویژگیهای سیستم طراحی گردیده اند. البته برای نظارت تصاویر و عملکرد چنین سیستمی هایی نیز اغلب به یک کامپیوتر برای ناظر سیستم نیازمند خواهیم بود، البته این کامپیوتر فقط در زمان بررسی و نظارت، روشن و یا فعال خواهد بود. نوع دیگری از سیستم های موجودند که بصورت یک کارت داخلی( Internal) ویا Box خارجی External طراحی و تولید می گردند که این سیستم ها برای عملکرد، نیاز به یک کامپیوتر دارند، که این کامپیوتر برای عملکرد بصورت باید همواره روشن بماند.

عملکرد

سیستمهای DVR را از نقطه نظر عملکرد، می توان به دو دسته عملکرد بر پایه سخت افزار و عملکرد بر پایه نرم افزار تقسیم بندی نمود. عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری این سیستمها در حیطه الگوریتمهای فشرده سازی و فیلترهای دیجیتال تصویر قرار می گیرد، در واقع فشرده سازی و اعمال فیلتر های تصحیح کننده تصویر در سیستم های نرم افزاری بر عهده و برنامه بوده در حالی که سیستم های سخت افزاری از چیپ های ویژه ای بدین منظور بهره می برند که نتیجه آن عملکرد بهتری در کیفیت تصویر و هزینه بالاتر این گروه از تجهیزات خواهد بود .

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

دوربین

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *