هات باکس صافکاری چیست؟

نحوه کار با دستگاه هاتباکس صافکاری

دستگاه هاتباکس صافکاری یک دستگاه دستی و کوچک بوده که به راحتی حمل می شود. این دستگاه با ایجاد حرارت در اطراف قسمت آسیب دیده بدنه خودرو، باعث ترمیم بدنه خودرو و بازگشت به حالت اولیه می شود. دستگاه هاتباکس صافکاری برای بر طرف کردن فرو رفتگی های ناشی از ضربات ساده و برخورد تگرگ به بدنه خودرو کاربرد دارد. استفاده از هاتباکس، موجب کیفیت بالای بدنه خودرو ضربه دیده و هم چنین کاهش هزینه تعمیر خودرو می شود.

پس از تنظیم درجه حرارت و زمان گرما دهی دستگاه هاتباکس بسته به میزان آسیب دیدگی و جنس بدنه خودرو، لازم است سری دستگاه را به قسمت ضربه دیده متصل کرده و پس از سپری شدن مدت زمان تنظیم شده، قسمت فرو رفته بدنه خودرو به مرور ترمیم می شود. به طوری که با تکرار فرآیند بالا سطح آسیب دیده کاملا ترمیم و صاف می شود. در این مقاله ضمن معرفی دستگاه هاتباکس صافکاری، کاربرد و قابلیت های این دستگاه را مورد بررسی قرار داده و با نحوه کار با دستگاه هاتباکس صافکاری و مزایا استفاده از آن آشنا می شویم. آموزشگاه فن آموزان دوره تخصصی آموزش صافکاری خودرو را بصورت کاربردی و ویژه بازار کار در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش صافکاری خودرو

دستگاه هات باکس صافکاری چیست؟

دستگاه هاتباکس صافکاری یکی از ابزار صافکاری اتوماتیک بدون رنگ بوده که قادر به ترمیم قسمت های آسیب دیده بدنه خودرو و لوازم خانگی می باشد. تکنولوژی به کار رفته در دستگاه هاتباکس صافکاری موجب شده است که ضربه ها و فرو رفتگی های به وجود آمده در بدنه خودرو در سریع ترین زمان ممکن ترمیم شده به طوری که عدم استفاده از رنگ باعث می شود هزینه صافکاری خودرو به طور قابل توجه ای کاهش یابد و هم چنین خودرو تعمیر شده کیفیت بالا تری داشته باشد. این دستگاه یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده در صافکاری PDR بوده که فقط ضربه و فرو رفتگی های سطحی را ترمیم می کند.

یکی از جدید ترین دستگاه های هاتباکس صافکاری که برای برطرف کردن فرو رفتگی ها مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه مولتی هاتباکس بوده که با نام HOTMETAL نیز شناخته می شود. ابزار مدرن صافکاری مانند دستگاه هاتباکس به تعمیر بدنه های خودرو با ظرافت کم پرداخته به طوری که رنگ بدنه خودرو به صورت کامل حفظ می شود. بنابراین در انتخاب دستگاه هاتباکس صافکاری باید به کارکرد آن و نوع فرکانس توجه داشته تا مانع از به جای گذاشتن هاله ای از سوختگی بر روی بدنه روغنی خودرو شود.

دستگاه هاتباکس صافکاری چیست؟

دستگاه هاتباکس صافکاری به صورت دستی بوده و دارای یک کابل برق 5 متری و یک کیف برای سهولت در حمل و نقل است. کاربرد اصلی برای فرورفتگی های کوچک و نرم است. علاوه بر این، می توان از آن برای آسیب موج یا ناحیه روی پانل یا به عنوان یک ابزار تکمیلی برای هر تکنسین PDR استفاده کرد.

به طور کلی، این یک ابزار عالی برای کوچکتر کردن بیشتر فرورفتگی ها بدون مهارت و تجربه زیاد است. این مورد باعث شده آن را به ابزاری ایده آل برای خرید هر تعمیر کار خودرویی تبدیل کند. علاوه بر این، برای جمع کردن فلز بیش از حد کشیده شده نیز استفاده می شود زیرا نیازی به پاک کردن رنگ با آن نیست.

کاربرد دستگاه هاتباکس صافکاری

دستگاه هاتباکس صافکاری برای رفع فرو رفتگی های سطحی و قری های تگرگی کاربرد دارد. این گودی ها می تواند در اثر تصادفات سطحی یا برخورد تگرگ به سقف یا کاپوت خودرو به وجود آمده باشند. بنابراین این دستگاه برای برطرف کردن فرو رفتگی های عمیق کاربرد نداشته و برای تو رفتگی های ساده و سطحی اثر دارد.

کاربرد دستگاه هاتباکس

قابلیت های دستگاه هاتباکس صافکاری

 • باز کردن پیچ و مهره های فرسوده و زنگ زده
 • جدا کردن شیشه های خودرو
 • جدا کردن تمام اجزای پلاستیکی خودرو
 • بازه وسیع قدرت دستگاه و امکان تنظیم بین 20 تا 100 درصد
 • تنظیم زمان دستگاه از 0.5 میلی ثانیه
 • قابلیت استفاده در انواع خودرو ها
 • تسریع فرآیند صافکاری خودرو
 • مستحکم شدن بدنه خودرو
 • راحت بودن کار با دستگاه صافکاری PDR
 • یک ابزار کمکی برای بیرون کشیدن فرو رفتگی های بزرگ و تیز
 • امکان جمع شدن و تثبیت فلز کشیده شده

قابلیت های دستگاه هاتباکس

اصول عملکرد دستگاه هاتباکس صافکاری

یک ورق فلزی از داخل با قرار گرفتن در معرض حرارت القایی گرم می شود. اگر یک ورق فلزی حدود یک ثانیه در معرض گرما قرار گیرد، به رنگ و سایر پوشش‌ های پلیمری با دمای تخریب 200 درجه سانتی ‌گراد هیچ آسیب حرارتی بحرانی وارد نمی شود.

هنگامی که ساختار مولکولی فلز به سرعت گرم می شود، شبکه کریستالی آن در حال کوچک شدن است و از آن جایی که تنش فلز به سمت بالا (به سمت خارج) هدایت می شود، یک فرورفتگی در حال صاف شدن است. زمان نور دهی به ضخامت ورق فلزی بستگی دارد و ممکن است از 1 تا 4 ثانیه متغیر باشد.

اصول عملکرد دستگاه هاتباکس

اگر در اولین تلاش فرورفتگی صاف نشده است، باید صبر کنید تا سطح کاملا خنک شود (برای جلوگیری از تخریب رنگ) و این روند را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: ابزار مورد نیاز برای صافکاری سنتی و PDR

موارد استفاده از دستگاه هاتباکس صافکاری

این دستگاه فقط در مورد فرو رفتگی های کوچک و کم عمق در قسمت های بدنه خودرو که تنش فلزی بالا می رود (به سمت خارج – نه به داخل) می تواند فرآیند تعمیر را تسهیل کند. این دستگاه هنگام استفاده از آن نسبت به لبه‌ ها یا برخی از بخش ‌های چسبانده شده به سخت‌ کننده، اثر مطلوب را به همراه نخواهد داشت، زیرا تنش فلز در چنین مناطقی توسط فلز یا توسط چسب حفظ می ‌شود.

موارد استفاده از دستگاه هاتباکس

موارد استفاده از دستگاه هاتباکس صافکاری عبارتند از:

 • ترمیم فرورفتگی های کم عمق کوچک ناشی از تگرگ
 • برداشتن فرورفتگی های کوچک کم عمق پارکینگ
 • بیرون کشیدن فرورفتگی های بزرگ و تیز ناشی از تگرگ همراه با پالایش بعدی با استفاده از ابزار PDR

از نظر کارایی صاف کردن فرورفتگی، این دستگاه با یک سیستم چسب قابل مقایسه است.

نحوه استفاده از دستگاه هاتباکس صافکاری

یک ابزار نوآورانه برای رفع فرو رفتگی صافکاری خودرو است که شامل چندین جنبه جدید است. بعد از تنظیم زمان و توان قابل تنظیم روی دستگاه، با فعال شدن دستگاه شروع به لرزش می کند. این فرایند به بالا کشیدن فرو رفتگی کمک می کند. مزیت این دستگاه به عدم نیاز به باز کردن قسمت های داخلی خودرو و پیچ و مهره ها برای رفع فرو رفتگی ها می توان اشاره کرد. مولکول های فولاد یا فلز بدنه خودرو به وسیله تکنولوژی مایکروویو حرکت کرده و در مسیر دلخواه قرار گرفته می شوند. دستگاه هاتباکس صافکاری در واقع دستگاهی مغناطیسی بوده و به وسیله انرژی الکترو مغناطیسی ساطع شده از دستگاه اقدام به برگرداندن فرو رفتگی ها و قری های روی بدنه خودرو به حالت قبل می کند. عدم چکش کاری بدنه و استفاده از رنگ و بتونه باعث بالا رفتن کیفیت بدنه خودرو شده و هم چنین رنگ خودرو با قلم های پولیشی به راحتی قابل جبران است.

نحوه کار با دستگاه هاتباکس

از آن جایی که دستگاه هاتباکس صافکاری یکی از ابزار کاربردی در تعمیر خودرو و صافکاری می باشد باید یک نمونه با کیفیت آن را استفاده کرد. یکی از نکات مهم در خرید دستگاه هاتباکس صافکاری، توجه به کابل دستگاه می باشد که بلند بودن کابل منجر به راحتی استفاده و حمل آسان آن می شود. هم چنین بسیاری از نمونه های جدید تر دستگاه هاتباکس مجهز به نمایشگری بوده که امکان رصد سطح خودرو به صورت لحظه به لحظه را فراهم کرده است. این قابلیت به فرد کمک می کند تا وضعیت فلز را پیگیری کند.

مزایای استفاده از دستگاه هاتباکس صافکاری

 • عدم استفاده از مواد مصرفی دیگر مانند چسب، بتونه، رنگ و آستر هنگام کار با دستگاه هاتباکس صافکاری
 • بالا رفتن کیفیت خودرو تعمیر شده
 • انجام سریع تر فرایند صاف کردن فرو رفتگی ها
 • افزایش بهره وری و سود متخصصان
 • راحتی کار با دستگاه هاتباکس صافکاری
 • عدم نیاز به صاف کردن مکانیکی، بتونه کاری و رنگ کاری اضافی
 • عدم نیاز به صرف زمان برای جدا کردن قطعات

ساختار دستگاه هاتباکس صافکاری

 • اندازه دستی و قابل حمل
 • استفاده راحت
 • کابل بلند برای کار انعطاف پذیر
 • کیفیت بالا
 • قابلیت تنظیم
 • انرژی ضربه ای قابل تنظیم
 • زمان ضربه قابل تنظیم
 • دارا بودن نمایشگر برای پیگیری لحظه به لحظه فرآیند صافکاری
 • تنظیم مناسب دستگاه به منظور عدم ار بین رفتن رنگ خودرو

برخی دیگر از سایر دوره های پردرآمد که در آموزشگان فن آموزان برگزار می شود شامل دوره آموزش نقاشی خودرو ، آموزش نصب دزدگیر ماشین ، آموزش ریمپ ایسیو ، آموزش تعمیرات موتور سیکلت و … می باشد. تمامی با امکان تجدید رایگان دوره و پشتیبانی نامحدود حتی پس از اتمام دوره ارائه می شود. جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات