تنظیم فوکوس، شاتر و دیافراگم در دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته
چکیده مطلب :

برای نمایش واضح یک تصویر باید دوربین مداربسته را تنظیم نماییم که این عمل با تنظیم فوکوس، شاتر و دیافراگم و دیگر موارد می تواند یک تصویر واضح را ایجاد نماید، انجام می شود.

امروزه دوربین‌های مدار بسته جای خود را به عنوان یک وسیله حفاظتی و پیشگیری از جرم در منازل، امکان تجاری و حتی تفریحی باز کرده است. نصب و تنظیم مناسب دوربین مداربسته بر کیفیت فیلم‌های گرفته شده تاثیر مستقیمی دارد و منجر به تشخیص راحت‌تر افراد ناشناس و مجرم می‌شود.

با توجه به این که میزان نور در ساعات مختلف روز، حتی دمای هوا و سرعت اشیا و افراد متفاوت است، باید تنظیمات دوربین مدار بسته به درستی و توسط افراد متخصص انجام شود. ‌تنظیمات مهم بیشتر مربوط به تنظیم فوکوس، شاتر و دیافراگم دوربین مدار بسته می‌شود، تا بتوان تصویر بهتری تولید کرد.

آموزشگاه فن آموزان مجری برگزاری دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش برق ساختمان و آموزش برق صنعتی با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای می باشد. تمامی دوره ها بصورت عملی در کارگاههای مجهز ارائه می شود. برای دریافت مشاوره رایگان و جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

تنظیمات دوربین مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته اغلب جهت حفاظت از محیط بکار گرفته می‌شوند. افراد همیشه از این موضوع نگران هستند که فیلم ضبط شده عملا هیچ سودمندی نداشته باشند. این نگرانی تا حدودی بجا است، اگر در قسمتی از تنظیمات کوتاهی صورت بگیرد تصاویر به بدرستی و با کیفیت لازم ضبط نخواهند شد، این بدین معنی است که دوربین مدار بسته شما کارکرد واقعی خود را ندارد. هر لنز باید تصویری واضح را ارائه دهد، اینکه چقدر واضح باشد بستگی به محیط کار و میزان حساسیت شما دارد. با تنظیمات مربوط به فوکوس، شاتر و دیافراگم تصاویر با کیفیت بالا ارائه خواهد شد.

تنظیم فوکوس، شاتر و دیافراگم در دوربین مدار بسته

چگونگی تنظیم فوکوس دوربین مدار بسته

تنظیم فوکوس در دوربین مداربسته این اطمینان را می‌دهد که تصویر دوربین مدار بسته در هنگام تغییر شرایط نوری در  حالت فوکوس باقی بماند. مشکل متداولی که در نصب دوربین‌های مداربسته اتفاق ‌می‌افتد این است که در هنگام روشنایی روز تصویر واضحی دیده می‌شود اما شب تصویر تار می‌شود. معیارهای معمول فوکوس مرکزی برای تنظیم فوکوس ممکن است روش خوبی برای تضمین یک تصویر واضح در دو طرف دوربین‌های مگاپیکسلی نباشد.

برای غلبه بر چنین مشکلی، ما معیارهایی به اصطلاح “فوکوس بر روی تمام صفحه” را پیشنهاد می‌دهیم که همزمان با تنظیم فوکوس برای دستیابی به تصویر واضح، تصویر چپ، راست و مرکز را در نظر می‌گیرد. تمرکز برای تشخیص چهره بسیار مهم است. ما فاصله کانونی ببیشتری را برای تشخیص چهره توصیه می‌کنیم.

 • تنظیم لنزهای iris با فاصله کانونی ثابت

 1. لنز را داخل دوربین قرار دهید.
 2. حلقه فوکوس را روی حداکثر بی نهایت تنظیم کنید. در بیشتر موارد، حلقه فوکوس دوربین مدار بسته را می‌توان با وجود فاصله تشخیص داد که معمولاً در هر دو متر معین شده است.
 3. لنز iris را تا بیشترین میزان باز کنید. اگر تصویر روی مانیتور خیلی روشن است، روشنایی محیط را کاهش دهید (د رمحیط بیرون) تا زمانی که تصویر مانیتور بهینه شود.
 4. در حالی که دید خوبی و با کنتراست بالا را در فاصله حداقل10 متری از دوربین مشاهده می‌کنید، تنظیمات فوکوس دوربین را تا جایی که مانیتور واضح‌ترین تصویر ممکن را نمایش دهد، تغییر دهید.
 5. اگر دوربین دارای قفل فوکوس است، تنظیمات فوکوس را در جای مناسب خود قفل کنید. همه دوربین‌ها قفل فوکوس مجزا ندارند.

لنزهای Autoiris با فاصله کانونی ثابت

لنز اتوایریس توسط دوربین کنترل می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که نور کافی به تراشه تصویربرداری منتقل می‌شود. عملکرد آن درست مانند عنبیه چشم است، زمانی که نور خیلی کم شود iris‌ بیشتر باز می‌شود و با بیشتر شدن نور iris بسته می‌شود.

 1. لنز را داخل دوربین قرار دهید و اتصال سیم‌ها را برقرار کنید.
 2. حلقه فوکوس را روی حداکثر بی نهایت تنظیم کنید.
 3. روشنایی محیط را کاهش دهید (اگر در محیط داخلی نیستید) تا زمانی که لنز تا حداکثر میزان خود باز شود. ساده‌ترین راه برای تعیین این میزان، نگاه کردن به لنز است. اگر امکان کاهش نور محیط وجود ندارد، می‌توانید از فیلتر ND‌ لنز استفاده کنید.

4- یک هدف با کنتراست بالا را در فاصله حداقل 10 متری را از دوربین مشاهده کنید، تنظیمات فوکوس دوربین را تا جایی تغییر دهید که مانیتور واضح‌ترین تصویر ممکن را نمایش دهد.

 1. اگر دوربین دارای قفل فوکوس است، تنظیمات فوکوس را در جای مناسب خود قفل کنید.
 • لنز موتورایز

 1. لنز را داخل دوربین قرار داده و لنز را به یک کنترل کننده لنز وصل کنید. اگر لنز اتوایریس (auto iris‌) است، کابل لنز iris را به دوربین وصل کنید.
 2. با استفاده از کنترل لنز، بر روی یک هدف را با کنتراست بالا را در فاصله حداقل 25 متری از دوربین زوم کنید. از تنظیمات حداکثر تله‌فوتو استفاده کنید.
 3. با استفاده از کنترل کننده لنز Focus Far، بهترین تصویر متمرکز از هدف را بدست آورید.
 4. لنزهای زوم غیر اتوایریس : نور محیط را کاهش دهید (در محیط بیرون) تا زمانی که لنز تا حداکثر میزان خود باز شود. برای باز کردن iris‌ از کنترل لنز استفاده کنید. اگر امکان کاهش نور محیط وجود ندارد، می‌توانید از فیلتر ND‌ لنز استفاده کنید.
 5. لنزهای اتوریس: مانند مرحله قبل مربوط به لنز غیر اتویریس عمل کنید
 6. در حالی که یک هدف با کنتراست بالا را در فاصله 25 متر مشاهده می کنید، تنظیمات فوکوس را تا جایی که مانیتور واضح‌ترین تصویر ممکن را نشان دهد، تغییر دهید.

7 . لنز را در حداکثر تنظیمات زاویه دید بزرگ خود زوم کرده و مرحله 6 را تکرار کنید تا واضح ترین تصویر را بدست آورید.

 1. لنز را در حداکثر تنظیمات تله فوتو زوم کنید تا تصویر واضح ببینید. اگر از فوکوس خارج شد، کنترل لنز را دوباره تنظیم کنید. تنظیمات زوم را انجام دهید تا فوکوس بهینه به دست آید.
 2. اگر دوربین دارای قفل فوکوس است، تنظیمات فوکوس را در جای خود قفل کنید. همه دوربین‌ها قفل فوکوس مجزا ندارند.
 • لنزهای درایو تصویری

این لنزها دارای مدار داخلی برای پردازش سیگنال ویدئویی هستند و با ALC و یا تنظیمات سطح واقع در لنز بشکه‌ای قابل تشخیص هستند.

 1. سطح : این تنظیم اصلی برای سطح ویدئو است که لنزها در شرایط مختلف نور حفظ خواهند کرد. اگر iris خیلی  باز شود، باعث ایجاد یک تصویر روشن می‌شود. اما اگر خیلی کم باز شود، تصویر تاریک خواهد بود. پس از تنظیم سطح در نور روز ، یک فیلتر تاریک روی لنز قرار دهید تا شبیه‌سازی شرایط نور شبانه ایجاد شود. iris باید باز شود تا میزان نور کاهش یافته را جبران کند.
 2. ALC: با این کار حساسیت iris تنظیم می‌شود. تنظیم به سمت Peak به iris اجازه می‌دهد تا با تغییر سطح نور، سریعتر واکنش نشان دهد.

لنزهای درایو DC : این لنزها فاقد مدار تقویت کننده الکترونیکی داخلی یا تنظیمات الکتریکی خارجی هستند.

 • تنظیم شاتر در دوربین‌های مدار بسته

کاربران دوربین مداربسته نیازی به تخصص عکاسی ندارند اما درک اصول سرعت شاتر برای جلوگیری از مشکلات عمده در نور کم بسیار مهم است. اصطلاحات سرعت شاتر و در معرض نور قرار گرفتن اغلب به جای هم استفاده می شوند اما از نظر فنی یکسان نیستند. سرعت شاتر به مدت زمانی که سنسور در معرض نور است اشاره دارد. در معرض قرار گرفتن ترکیب دو مفهوم سرعت شاتر و باز شدن iris  است

درک عملکرد اتوماتیک شاتر الکترونیکی (AES)

مکانیسم شاتر بدین گونه است که شاتر یک دوربین استاندارد با فشار دادن دکمه کنترل شاتر بسیار کوتاه باز می‌شود و سپس بسته می‌شود. نور عبوری از لنز از شاتر عبور می‌کند و به فیلم برخورد می‌کند. این فیلم با مواد شیمیایی حساس به نور پوشانده شده است که هنگام قرار گرفتن در معرض نور تغییر می‌کند.

مدت زمان باز بودن شاتر قابل تنظیم است، بنابراین می‌توانید میزان تابش نور فیلم را کنترل کنید. سپس قسمت در معرض نور فیلم حذف شده و با فیلم تازه جایگزین می شود. وقتی فیلم در معرض نور قرار گیرد (در معرض مواد شیمیایی بیشتری قرار می‌گیرد)، تصویری گرفته می‌شود.

تنظیم دستی سرعت شاتر

سرعت شاتر در دوربین‌های مداربسته به طور پیش فرض تنظیم شده است، به این معنی که دوربین بدون هیچ گونه دخالت کاربر به تنظیم سرعت شاتر خود ادامه می‌دهد. در فضاهای روشن‌تر، سرعت شاتر سریعتر خواهد بود اما در محیط کاملا تاریک، سرعت شاتر کم می شود.

کاربران ممکن است معمولاً حداقل و حداکثر سرعت شاتر را برای کنترل بهتر میزان نوردهی دوربین تنظیم کنند. به ندرت، تولیدکنندگان ممکن است از پیش فرض های ضعیف مانند شاتر آهسته استفاده کنند.

محدوده سرعت شاتر

سرعت شاتر می‌تواند از بسیار سریع (1000/1 تا 10000/1 ثانیه یا کمتر) تا بسیار کند (2/1 ثانیه، 1 ثانیه یا بیشتر) باشد. در شرایط عادی، از آنجا که سرعت شاتر به طور خودکار کنترل می‌شود، سرعت شاتر سریع به ندرت اثرات منفی می‌گذارد. با این وجود، هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته “طبیعی” (مانند 30/1 ثانیه)، تاری حرکت ممکن است جزئیات را پنهان کند. آستانه تاری، بسته به سطح نور، سرعت جسم و سایر متغیرها بسیار متفاوت است.

حداقل شاتر 30/1 ثانیه را تنظیم کنید

همانطور که گفته شد، ما اکیداً توصیه می‌کنیم تقریباً در همه موارد از سرعت شاتر کمتر از 30/1 ثانیه استفاده نکنید، زیرا تاری حتی روی اجسام با سرعت پایین نیز وجود دارد. برای اجسام با حرکت سریع (مثل اتومبیل‌ها)، بسته به سرعت خودرو، حداقل سرعت شاتر 60/1 ثانیه یا بالاتر برای از بین بردن تاری ممکن است لازم باشد.

سرعت شاتر ثابت

دوربین‌های IP معمولاً کنترل‌های پیشرفته‌ای را برای تعیین سرعت شاتر دوربین امکان پذیر می‌کنند. با این حال، ما این کار را توصیه نمی‌کنیم مگر در موارد بسیار خاص. متداول‌ترین کاربرد دوربین مدار بسته برای سرعت شاتر ثابت، گرفتن پلاک است. با استفاده از سرعت شاتر پیش فرض یعنی 300/1 ثانیه حتی در سرعت‌های پایین نیز دوربین قادر به گرفتن پلاک نیست، در حالی که در 500/1 ثانیه، پلاک کاملاً خوانا است.

در بیشتر دوربین‌های مداربسته شاتر به صورت پیش فرض خیلی آهسته و در سرعت 30/1 ثانیه تنظیم شده است. با این حال، کاربران مراقب باشند، برخی از تولیدکنندگان شاتر را کمتر تنظیم می‌کنند که ممکن است در نور کم حتی در اجسام کند نیز تار باشند.

علاوه بر این، تولیدکنندگان ممکن است از تکنیک‌های دیگری استفاده کنند که اساساً در استفاده عملی باعث می‌شود شاتر دوربین مدار بسته کند شود، مانند استفاده از تقویت کننده، Sens Up یا یکپارچه‌سازی قاب. کاربران باید این قابلیت‌ها را چک کنند و در صورت تردید، این ویژگی‌ها را غیرفعال کنند تا ببینند عملکرد دوربین مدار بسته چگونه تغییر می‌کند.

 • نحوه عملکرد دیافراگم دوربین مدار بسته

دیافراگم لنز دوربین مداربسته شامل تیغه دیافراگم است که دهانه دیافراگم را باز و بسته می‌کند و از دو تا 24 تیغه متغیر است. و یک فیلتر ND که به تیغه دیافراگم متصل است نیز وجود دارد. فیلتر ND دارای یک انتقال طیفی است به طوری که انتقال تابش مادون قرمز از طریق آن کاملاً برابر یا کمتر از با انتقال نور مرئی از طریق آن است، فیلتر ND دارای یک انتقال طیفی است که باعث کاهش تابش مادون قرمز می‌شود. هنگامی که تیغه دیافراگم حرکت می‌کند تا دهانه دیافراگم حرکت کند، فیلتر ND دیافراگم را متوقف می‌کند.

فوکوس، شاتر و دیافراگم در دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته نه تنها در فضای داخلی کاربرد دارد بلکه می‌تواند در هوای آزاد مانند خیابان، پارکینگ نیز تنظیم شود، دوبین مدار بسته هم در روز و هم در شب ضبط فیلم انجام می‌دهد، بنابراین نیاز به تنظیم دیافراگم با توجه به نور محیط تصویربرداری وجود دارد. زمان توقف دیافراگم را با توجه به تغییر محیط تنظیم کنید، دوربین مدار بسته بر اساس نور محیط تنظیم می‌شوند.

قطر فیزیکی دیافراگم با افزایش فاصله کانونی عدسی برای انتقال مقدار مشخصی از نور افزایش می‌یابد. برای دیافراگم ضریب F تعریف می‌شود. که به صورت فاصله کانونی تقسیم بر قطر موثر دیافراگم محاسبه می‌شود. ضریب F به معنای قابلیت لنز برای عبور دادن نور است. هر چه این عدد کمتر باشد، نور بیشتری از لنز عبور می‌کند. این عدد در دیافراگم به صورت ۱.۴-۲-۲.۸-۴-۵.۶-۸-۱۱-۱۶-۲۲-۳۲-۴۵ تعریف می‌شود.

عدد کمتر یا بیشتر در دیافراگم به معنای بهتر بودن نیست زیرا ضریب f یک نسبت است. و مسلما فاکتورهای دیگری که بر انتقال نور از طریق یک دیافراگم تاثیر می‌گذارند. با تغییر دیافراگم، نه تنها میزان ورودی نور تغییر می‌کند، بلکه عمق میدان نیز کم یا زیاد می‌شود. هرچه عدد مربوط به دیافراگم، کوچکتر باشد، مساحت روزنه بیشتر شده و به تبع آن عمق میدان نیز کمتر خواهد شد.

یک نکته‌ای که در دوربین‌های مدار بسته وجود دارد، رابطه بین دیافراگم دوربین مدار بسته و میزان فوکوس است. باز و بسته شدن دیافراگم دوربین، فقط بر روی نور ورودی تاثیرگذار نیست. بلکه بر میزان فوکوس دوربین مدار بسته  نیز موثر است. بدین صورت که با بیشتر باز بودن دریچه دیافراگم دوربین میزان فوکوس دوربین کمتر می‌شود. برای مثال اگر دو شی در فواصل مختلف از یک دوربین مداربسته قرار بگیرند. هر چه دیافراگم دوربین مدار بسته بازت رباشد فوکوس کمتر شده و شی دورتر تارتر دیده می‌شود.

معمولا تولید کنندگان دوربین های مداربسته، دیافراگم دوربین را تا حد ممکن کوچک طراحی می‌کنند، به این دلیل که تا حد ممکن در تصاویر باز فوکوس تصویر حفظ شده  و تصاویر را با وضوح بهتری نمایش داده شود. اکثر دوربین‌هایی با لنز ثابت دیافراگم قابل تنظیم ندارند. دیافراگم اتوماتیک تنها در دوربین های مداربسته باکس با لنزهای قابل تنظیم بکار رفته است.

 • تنظیمات کلی لنز دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین بسیار آسان است. اما قبل از شروع کار، باید لنز را به درستی نصب کنیم، دیافراگم لنز، فوکوس و فوکوس پشتی را تنظیم کنیم، کابل سیگنال را به هم متصل کرده و منبع تغذیه را وصل کنیم. در حقیقت اگر نتوانیم دوربین و لنز را به درستی تنظیم کنیم، شاید نتیجه مورد انتظار را نداشته باشیم.

لنز را فیکس کنید

دوربین باید با توجه به شرایط به لنز مناسب مجهز شود. این لنز شامل لنزهای کانونی ثابت یا لنزهای زوم (دوربین بزرگنمایی)، لنز دیافراگم خودکار و دستی، لنزهای تله، استاندارد، دوربرد و غیره است. علاوه بر این، باید به مانت یا دهانه لنز نیز توجه بیشتری کرد که از نوع C یا CS است. تفاوت آنها در فلنج بودن است. میزان مانت در C از CS  بیشتر است.

1) پوشش رابط را سر جایش قرار دهید

2) لنز را کاملا محکم بچرخانید.

3) لنز را در سوکت LENS قرار دهید. (هنگام تنظیم لنز دیافراگم دستی)

4) پیچ فوکوس را بچرخانید، پیچ را تنظیم کنید و فاصله کانونی را با توجه به نوع لنز تنظیم کنید.

دیافراگم و فوکوس را تنظیم کنید

شاتر الکترونیکی، نور پشت و سایر سوئیچرها را خاموش کنید، از نمودار موجود در CCD استفاده کنید و دیافراگم و فوکوس را تنظیم کنید تا تصویر بر روی مانیتور با کیفیت بالا باشد. اگر دوربین‌های مدار بسته در شرایط مختلف نوری استفاده می‌شوند، بهتر است دیافراگم خودکار را بکار ببریم و ELC را خاموش کنید. در صورت انتخاب دیافراگم دستی، ELC را روشن کنید. پس از تنظیم لنز، محفظه و براکت نیز باید ثابت شوند.

F- stop یا دیافراگم: لنز کاملاً باز شود، عمق میدان در حداقل باشد، هنگامی که بر روی حداکثر f-stop‌ و یا حداقل دیافراگم باشد، باعث می‌شود اجسامی که در روز بر روی آن‌ها فوکوس داشتیم، در طول شب از فوکوس خارج شوند. درست قبل از بسته شدن لنز، در حداکثر F Stop یا حداقل دیافراگم است. حداقل F- stop به معنای عبور نور بیشتر در شرایط تاریکی و تولید تصاویر با کیفیت بهتر در شب است. F- stop حداکثر معمولاً در مکانهایی که سطح یا نور یا انعکاس بالایی دارند استفاده می‌شود.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار در آموزشگاه فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش طراحی برد ، آموزش تعمیرات کامپیوتر ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات