کنترل پنل اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق
چکیده مطلب :

پنل های اعلام حریق معمولاً در دو دسته قرار می گیرند: پنل های متعارف و پنل های آدرس پذیر. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان به کاربرد و ویژگی های آن ها و این که برای استفاده در چه محیط هایی مناسب هستند می پردازیم.

پنل های اعلام حریق به عنوان بخش کنترل کننده سیستم های اعلام حریق فعالیت می کنند و چندین دتکتور به آن ها متصل است. این پنل ها اغلب در ساختمان های بزرگ و اماکن تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. اولین وظیفه آن ها نظارت بر وقوع آتش سوزی، آگاه کردن افراد از محل دقیق آتش سوزی و تأمین برق مورد نیاز دتکتورهاست.

پنل های اعلام حریق معمولاً در دو دسته قرار می گیرند: پنل های متعارف و پنل های آدرس پذیر. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان به کاربرد و ویژگی های آن ها و این که برای استفاده در چه محیط هایی مناسب هستند می پردازیم.

مرکز آموزشی فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های مهارتی کوتاه مدت از جمله دوره آموزش نصب اعلام حریق متعارف و دوره آموزش نصب اعلام حریق آدرس پذیر را در کارگاههای عملی و با اعزای مدرک فنی و حرفه ای برگزار می کند. برای مشاهده سرفصل های دوره متعارف روی تصویر زیر کلیک کنید:

آموزش نصب اعلام حریق

پنل های اعلام حریق متعارف

 • سیستم های اعلام حریق مدرن، از مجموعه ای از مدارها تشکیل می شوند که همه ی سنسور های تشخیص آتش را به پنل مرکزی متصل می کنند.
 • در هنگام استفاده از سیستم های اعلام حریق متعارف، یک ساختمان به مناطقی که دستگاه ها متناسب با آنان نصب شده اند تقسیم می شود. هر یک از این مناطق معمولاً یک طبقه یا ناحیه ای کلی از ساختمان را در بر می گیرد.

پنل اعلام حریق متعارف

  • هنگامی که آتش سوزی تشخیص داده می شود، از سنسور سیگنالی به پنل فرستاده می شود. این سیگنال باعث می شود یک لامپ LED که نشان دهنده ی مکان دقیق آتش است روشن شود. محل آتش سوزی معمولاً روی نقشه ی ساختمان موجود در پنل نشان داده می شود. دانستن محل دقیق آتش سوزی برای آتش نشانان بسیار سودمند است.
 • هزینه های نصب این نوع سیستم معمولاً زیاد است که عمدتاً به دلیلی این است که دستگاه ها و هشدار دهنده های هر منطقه نیاز به سیم کشی مخصوص به خود را دارند. با این حال، به طور کلی این سیستم ها نسبت به سیستم های بسیار پیشرفته ی آدرس پذیر ارزان تر هستند.
 • پنل های سیستم های اعلام حریق متعارف بهترین گزینه برای مدیریت حریق در ساختمان های کوچک الی متوسط از قبیل مغازه ها، مدارس، رستوران ها و آپارتمان ها هستند.

پنل های اعلام حریق آدرس پذیر

 • سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر بسیار پیشرفته تر هستند و نیازمند یک مرکز کنترل پیچیده تر هستند. پنل های آدرس پذیر قابلیت و انعطاف بیشتری دارند که به آن ها اجازه می دهد کنترل و نظارت بیشتری بر سیستم داشته باشند. بنابراین این سیستم ها برای ادارات بزرگ، ساختمان های تجاری، اماکن تفریحی و محیط هایی که نیازمند ملزومات حفاظتی و ایمنی ویژه می باشند بسیار مناسب هستند.
 • به طور کلی این سیستم ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که تشخیص فوری محل دقیق آتش سوزی مهم است. در سیستم های آدرس پذیر به جای این که دستگاه ها و سنسور های هر محل به طور جداگانه سیم کشی شود، کل سیستم به یک یا چند حلقه متصل می شود و موقعیت مکانی هر دستگاه در پنل تعریف می شود، به این ترتیب از روی محل دتکتوری که فعال شده است می توان محل آتش سوزی را تشخیص داد.

پنل اعلام حریق آدرس پذیر

 • این سیستم علاوه بر تشخیص این که آتش سوزی در کدام طبقه رخ داده است، ناحیه، اتاق و حسگر دودی که فعال شده است را نیز نشان می دهد.
 • به دلیل این که این سیستم ها به صورت علت و معلول برنامه ریزی می شوند می توانند به حوادث حقیقی پاسخی ویژه دهند. این ویژگی باعث می شود سیستم با شرایط دقیق محیط تناسب برقرار کند.
 • به دلیل این که همه ی سیستم ها به حلقه سیم کشی شده اند این سیستم ها نسبت به سیستم ها متعارف قابل اطمینان ترند زیرا اگر بخشی از سیم آسیب ببیند سیگنال ها هنوز هم می توانند به پنل برسند.
 • اگر دغدغه ی اصلی شما در انتخاب سیستم اعلام حریق این است که وقوع هشدارهای اشتباه را محدود کنید، سیستم های آدرس پذیر برای شما بهترین گزینه هستند. پنل می تواند بر جریان هوای اطراف دتکتور نظارت کند تا گرد و غبار منجر به فعال شدن دتکتور نشود.
 • پنل های بی سیم نیز زیر مجموعه ی پنل های اعلام حریق آدرس پذیر محسوب می شوند و در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که سیم کشی مناسب یا عملی نمی باشد. دستگاه ها می توانند از راه دور با مرکز کنترل ارتباط برقرار کنند.

ویژگی های سیستم هایی که از طریق پنل تنظیم می شوند

 • ریست کردن سیستم: این گزینه این امکان را در اختیارمان قرار می دهد که پس از یک هشدار اعلام حریق به صورت دستی سیستم را ریست (تنظیم مجدد) کنیم. این خصوصیت باعث می شود صدای هشدار دهنده ها قطع شود و شرایط به حالت عادی بازگردد. اگر هنوز هم در محیط دود و گرما و غیره وجود داشته باشد دتکتورها ممکن است با تشخیص آنان دوباره فعال شوند.

نحوه کار پنل اعلام حریق

 • حالت سکوت: صدای هشدار دهنده ها را قطع می کند و اجازه می دهد پس از تخلیه ی ساختمان نیروهای ویژه وارد محل شده و کار خود را انجام دهند. همچنین در هنگام تست کردن سیستم می توان برای متوقف کردن هشدار دهنده ها از این گزینه استفاده کرد.
 • هشدار اولیه: این نوعی از هشدار است که قبل از این که کل سیستم اعلام حریق فعال شود اخطار می دهد که ممکن است در نقطه ای آتش سوزی رخ داده باشد.
 • تشخیص مشکلات و خطاها: پنل بر خطاهای دستگاه ها نظارت می کند و اگر در سیستم مشکل و خطایی وجود داشته باشد آن را نشان می دهد.
5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *