0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

ابزار مورد نیاز برای کابل کشی فیبر نوری

ابزارهای فیبر نوری انواع مختلفی دارند که در کارهای نصب و نگهداری فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارهای اتصال فیبر نوری، ابزارهای تست فیبر نوری و ابزارهای تمیزکننده فیبر نوری وجود دارد. اگر درباره فیبر نوری اطلاعاتی ندارید تیم تحریریه فن آموزان یک مقاله کامل درباره فیبر نوری چیست آماده کرده اند با کلیک بر روی لینک می توانید اطلاعات کاملی بدست آورید.

ابزار اتصال فیبر نوری در اتصال فیبر نوری استفاده می شود که برای ذوب فیبر نوری لخت با هم استفاده می شود. ابزارهای فیبر نوری معمولی عبارتند از برش فیبر نوری، اتصال فیوژن، آستین محافظ اتصال فیبر، کوره حرارتی و غیره.

ابزار تست فیبر نوری برای بازرسی تجهیزات فیبر نوری در طول تولید یا برای عیب یابی استفاده می شود. ابزارهای آزمایشی فیبر نوری معمولی شامل توان سنج فیبر نوری، منابع نور، مکان یاب خطا، شناسه نوری و بازتاب سنج دامنه زمان نوری است.

ابزار تمیز کردن فیبر نوری برای تمیز کردن خاک، روغن، گرد و غبار و سایر آلاینده ها برای حفظ عملکرد دستگاه های فیبر نوری استفاده می شود. ابزارهای معمولی تمیزکننده فیبر نوری شامل پاک کننده های فیبر نوری برای اتصالات و فرول ها، الکل و دستمال مرطوب و غیره است.

برای سهولت کار، کیت های ابزار فیبر نوری وجود دارد که نوع خاصی از ابزارهای فیبر نوری را در کیت قرار می دهد و این می تواند به کار آسان تر کمک کند.

در این مقاله قصد داریم که به معرفی ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی و کابل کشی فیبر نوری بپردازیم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آموزش فیبر نوری

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش فیبر نوری ، آموزش برق ساختمان ، آموزش برق صنعتی ، آموزش تابلو برق و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای و اعطای مدرک معتبر برگزار می کند. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با ما تماس بگیرید.

فیلم معرفی ابزار مورد نیاز برای کابل کشی فیبر نوری

ابزار و تجهیزات راه اندازی فیبر نوری

در این بخش به معرفی انواع تجهیزات و ابزارهای کاربردی برای راه اندازی فیبر نوری می پردازیم. این ابزار عبارتند از:

 • استریپر دسته آسان  (EASY HANDLE STRIPPER)

این ابزار که دارای پوشش سخت است، کارکردن آسان برای جدا کردن فیبر نوری شامل سه راهنما برای جداسازی است: ژاکت بیرونی 2 میلی متری، 900 میکرومتر بافر و پوشش اکریلیک 250 میکرومتری، گیره ایمنی و تنظیم کننده مجموعه.

ابزار کابل کشی فیبر نوری : استریپر دسته آسان

 • ژاکت استریپر  یا سیم لخت کن (JACKET STRIPPER)

این ابزار ایده آل برای جدا کردن ژاکت ها از کابل پشتی که دارای قطری بین 4.5 میلی متر و 25 میلی متر است، ایده آل می باشد. یک تیغه چرخان کوچک به طور دقیق دور ژاکت را شکافته، سپس با تکان دادن یک سوئیچ، همان تیغه 90 درجه می چرخد ​​و برای جدا کردن آسان ژاکت از یک طرف استفاده می شود.

ابزار کابل کشی فیبر نوری : ژاکت استریپر

 • برش قلم کاربید (Carbide Pen Cleaver)

این قلم از یک نوک کاربید گوه ای 30 درجه استفاده می کند. طراحی آن باعث بریدن سریع و دقیق فیبر نوری می شود.

برش قلم کاربید

 • قیچی کولار (KEVLAR SCISSORS)

این قیچی های سبک وزن برای برش اعضای استحکام کولار موجود در کابل های فیبر نوری ایده آل هستند. دسته های ارگونومیک و قالبی راحتی را برای کاربران راست و چپ دست فراهم می کند. یک تیغه میکرو دندانه دار لغزش را برای عملکرد مثبت تر برش کاهش می دهد. طول آن 140 میلی متر و دارای وزن 79 گرم است.

ابزار کابل کشی فیبر نوری : قیچی کولار

 • ابزار کریمپ یونیورسال   (UNIVERSAL CRIMP TOOL)

این ابزار حرفه ای چین دار به سبک ضامن دار از فولاد جامد ساخته شده است. دسته لاستیکی چسبندگی محکمی را فراهم می کند و دارای یک مکانیسم چرخ ضامن دار برای چین دادن مداوم است.

وسایل کابل کشی : ابزار کریمپ یونیورسال

 • استریپر یونیورسال  (Universal STRIPPER)

این ابزار به طور ایده آل برای جدا کردن ژاکت از کابل داده گرد، مانند UTP و STP استفاده می شود. با یک تیغه قابل تنظیم، از 3.2 میلی متر به 9 میلی متر، روی کابل تخت، کابل نامنظم یا حتی کابل چند هادی جدا می شود.

استریپر یونیورسال

 • سیکلوپ استریپر (UTP/STP CYCLOPS STRIPPER)

غلاف بیرونی برای انواع کابل های دیتا، صدا و فیبر نوری قابل استفاده هستند. کاملا اتوماتیک می باشد و به تنظیمات نیاز دارد. برای کابل های تا قطر 11 میلی متر کاربرد دارد.

سیکلوپ استریپر

 • ابزار کریمپ ماژولار (MODULAR CRIMP TOOL)

ابزاری فشرده، سبک و بادوام که می‌توان از آن برای بستن کانکتورهای RJ45، RJ12 یا RJ11 روی کابل داده استفاده کرد. علاوه بر چین دادن، می توان از آن برای برش و جدا کردن کابل گرد نیز استفاده کرد، اگرچه توصیه می کنیم برای انجام این کار خاص از OPT+UTPS استفاده کنید.

ابزار کریمپ ماژولار

 • ابزار ضربه پانچ پایین (IMPACT PUNCH DOWN TOOL)

ابزار ضربه گیر با یک انتخابگر فشار قابل تنظیم Hi-Lo ارائه می شود. قلاب و ردیاب، ردیابی و برداشتن سیم ها را آسان می کند و نگهدارنده سبک قفل پیچشی توانایی تعویض سریع و ایمن تیغه ها را می دهد.

ابزار ضربه پانچ پایین

 • تستر شبکه

این تستر شبکه سطح پایه به طور جامع هر جفت پیچ خوردگی را از طریق کانکتورهای RJ45 یا RJ11 آزمایش می کند. یک سیستم نور قرمز و سبز آسان به شما اطلاع می دهد که کدام جفت ها کاملاً کاربردی هستند و کدام یک معیوب هستند. همراه با پایانه انتهایی از راه دور برای آزمایش پیوندها و پچ ‌کوردها استفاده می گردد. علاوه بر این؛ به باتری 1X 9V نیاز دارد.

تستر شبکه در فیبر نوری

 • استریپر فیبر نوری CLAUSS

نواربردار CF2-2 دارای دو سوراخ برای جدا کردن کابل فیبر نوری است. اندازه اول به دقت پوشش های 250 میکرومتری و لوله بافر 900 میکرومتری را حذف می کند. سوراخ دوم قادر است ژاکت های کابل را تا قطر 3 میلی متر از بین ببرد.

استریپر فیبر نوری

 • استریپر فیبر نوری سه سوراخه میلر 1

استریپر فیبر نوری سه‌ حفره ‌ای ابزاری استثنایی است که برای جدا کردن فیبر لوله شل با پوشش 250 میکرومتری و لوله بافر 900 میکرومتر توصیه می ‌شود. این استریپر دارای سوراخ حفر شده با لیزر 0.0055 اینچی (0.14 میلی ‌متر)، دستگیره پلاستیکی نرم و فک ‌های جدا کننده سخت شده فوق‌ العاده دقیق است که عملکرد صاف و تمیز را تضمین می ‌کند.

استریپر فیبر نوری سه سوراخه

 • استریپر فیبر نوری دو سوراخه میلر 2

سوراخ با قطر 140 میکرومتر FO103-D-J و دهانه V در تیغه، این ابزار را برای برداشتن پوشش بافر 250 میکرومتری ایده آل می کند تا فیبر روکش دار 125 میکرومتری را در معرض دید قرار دهد. سوراخ دوم ژاکت های فیبر 2-3 میلی متری را می کند. در کارخانه از پیش تنظیم شده است بنابراین نیازی به تنظیمات نیست.

استریپر فیبر نوری دو سوراخه

 • استریپر فیبر نوری میلر

این استریپرهای ست کارخانه نیازی به تنظیم ندارند و از خراشیدگی یا سوراخ شدن فیبر نوری جلوگیری می کنند. تمام سطوح برش با دقت شکل گرفته، سخت شده، تمپر شده و آسیاب می شوند و از حذف دقیق بافر اطمینان حاصل می کنند.

استریپر فیبر نوری میلر

 • استریپر فیبرئوپتیک NO-NIK

در یک حرکت کوتاه با استفاده از این ابزار، دسته قرمز، لوله بافر 900 میکرومتر و پوشش فیبر 250 میکرومتری یا 500 میکرومتری روی کابل بافر محکم را بردارید.

استریپر فیبرئوپتیک

 • قیچی MILLER KEVLAR

این قیچی سبک وزن برای برش اعضای استحکام کولار عالی است. تیغه ها از فولاد مولیبدن با کربن بالا و وانادیوم برای عمر طولانی به منظور برش دقیق و منظم ساخته شده اند.

قیچی MILLER KEVLAR

 • پنس RIPLEY MAGNI

این ابزار دستی فولاد ضد زنگ به طور خاص برای کاربردهای فیبر نوری مناسب است. ذره بین یکپارچه آن توانایی کار با بخش های کوچک فیبر نوری را بهبود می بخشد.

پنس RIPLEY MAGNI

 • OTDR چند حالته و تک حالته

یک OTDR چند حالته و تک حالته کاربر پسند که به طور خاص برای آزمایش و عیب یابی در شبکه های سازمانی، محوطه دانشگاه و دسترسی طراحی شده است. ساختار قوی و عمر باتری طولانی OTDR آن را برای استفاده در میدان ایده آل می کند. با فشار دادن یک دکمه یک تست شروع می شود و استفاده از آن را برای مبتدی یا متخصص ساده می کند. سپس نتیجه به صورت ردیابی یا جدولی از رویدادها به صورت رنگی نشان داده می ‌شود که باعث می ‌شود عیوب در کابل فیبر مکان بدون عارضه ‌ای ایجاد شود. با انتقال نتایج به حافظه USB یا مستقیما از طریق پورت USB به رایانه شخصی، مدیریت آسان نتایج را می توان با استفاده از نرم افزار رایگان ارائه شده به دست آورد.

OTDR چند حالته و تک حالته

قابلیت تست فیبر بهبود یافته را می توان با افزودن قدرت سنج اختیاری، عیب یاب بصری و پروب بازرسی انتهایی اتصال دهنده به دست آورد. این تضمین می کند که این OTDR یک ابزار تست فیبر نوری واقعا همه کاره است.

برخی دیگر از دوره های آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان شامل آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و … می باشد. تمامی دوره ها با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و در کارگاههای مجهز برگزار می شود.  جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله