زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور

موتور انواع اتومبیل ها نیاز به روغن دارند و هر روغنی برای موتور مناسب نمی باشد. موتورهای مدرن را بر طبق استانداردهای دقیق طراحی می کنند. این موتورها به روغن هایی نیاز دارند که مشخصات و ویژگی های قابل قبولی داشته و از دوام بالایی برخوردار باشند. عدم استفاده از روغن مناسب، می تواند به موتور خودرو آسیب رسانده و مصرف سوخت شما را نیز افزایش دهد. در این مقاله به زمان تعویض روغن موتور و مشکلاتی که ناشی از عدم تعویض روغن ممکن است در موتور رخ دهد اشاره شده است.

آموزش تعویض روغنی

روغن موتور چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

روغن موتور برای عملکرد مناسب موتور در طول زمان نقش مهمی را ایفا می کند. نقش اصلی روغن موتور، روغن کاری قطعات به کار رفته در موتور می باشد. روغن موتور باعث می شود تا اصطکاک بین این قطعات کاهش یافته و موتور طول عمر بالاتری داشته باشد.

روغن موتور به آزاد شدن گرما از طریق مدار روغن کاری کمک می کند. این ماده در واقع یک مایع خنک کننده است که فقط قسمت های خاصی از موتور را خنک می کند.

قدرت تمیز کردن روغن موتور نیز قابل توجه بوده و قادر است رسوبات کوچکی که در موتور جمع شده و در حالت تعلیق باقی مانده اند را تمیز نماید. جریان روغن موتور به طور مداوم، ناخالصی ها را به فیلتر روغن منتقل می کند و در رسوبات در فیلتر به دام افتاده و وارد موتور نمی شوند.

با افزودنی های اضافه شده به روغن موتورهای مدرن، خوردگی قطعات موتور کند می شود. روغن موتور همچنین آب بندی موتور و مهر و موم پیستون و سیلندر را افزایش می دهد.

برای اینکه روغن موتور تمام اهداف گفته شده را انجام دهد، باید سطح روغن به طور مرتب بررسی شود. زمان تعویض روغن موتور از اهمیت بسیاری در خودروهای مختلف برخوردار می باشد.

پیشنهاد ویژه : دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش تعویض روغنی تخصصی و کاملا عملی با 30% تخفیف در اموزشگاه فن اموزان

بهترین زمان تعویض روغن موتور

معمولا گفته می شود روغن موتور خودروی خود را پس از طی کردن 5000 کیلومتر تعویض نمایید. این سخن یک اصل کلی می باشد و عوامل مختلف دیگری در زمان تعویض روغن موتور دخیل می باشند. از جمله این عوامل می توان به کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی خودرو اشاره کرد.

بهترین زمان تعویض روغن موتور

روغن تازه و تمیز با انجام روغن کاری قطعات موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه می کند. با این حال، با گذشت زمان، مایعات موجود در روغن تجزیه می شوند و در انجام وظایف خود با مشکلاتی مواجه می گردند. با اتمام زمان عملکرد مناسب روغن موتور، خودروی شما حداقل یکی از علائم هشدار دهنده مربوط به زمان تعویض روغن موتور را نمایش می دهد.

در ادامه به علائمی که نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور را نشان می دهد اشاره شده است:

1. روشن شدن چراغ موتور و چراغ تعویض روغن

واضح ترین هشدار که نشان دهنده وجود مشکل در روغن موتور خودرو می باشد، روشن شدن چراغ هشدار می باشد. چراغ تعویض روغن در اتومبیل های مختلف در زمان هایی که روغن کافی در سیستم نباشد روشن می شود. بنابراین نیاز است تا چراغ تعویض روغن را بررسی نمایید.

در صورتی که مشکل روغن موتور بسیار جدی باشد، چراغ موتور چک روشن می شود. در واقع اتومبیل به شما هشدار می دهد که موتور به دلیل وجود مشکل در قطعات یا عدم روغن کاری در معرض آسیب قرار گرفته است.

2. وجود صدای موتور و ضربه زدن

روغن موتور به دلیل ویسکوزیته ای که دارد باعث می شود تا قطعات مختلف موتور در برخورد با یکدیگر آسیب نبینند. در واقع روغن موتور یک لایه محافظ بین قطعات موتور ایجاد می کند. اگر روغن موتور به درستی کار خود را انجام ندهد، صدای موتور افزایش می یابد. در موارد شدیدتر، حتی ممکن است صداهای بسیار شدیدی شنیده شود که نشان دهنده زمان تعویض روغن موتور می باشد.

3. روغن موتور بسیار تیره و کثیف است

روغن موتور تمیز معمولا به رنگ زرد روشن و تا حدودی شفاف می باشد. به مرور زمان و کار کردن خودرو، ذرات و رسوبات جمع شده از موتور به روغن منتقل شده و رنگ آن تیره می شود. نیاز است تا حداقل ماهی یک مرتبه روغن موتور خود را از لحاظ رنگ و میزان شفافیت بررسی نموده تا متوجه زمان تعویض روغن موتور اتومبیل خود گردید.

لازم به ذکر است که در صورتی که روغن موتور خودروی شما مدت زمان زیادی طول می کشد تا سیاه شود، نشان دهنده عدم کیفیت کافی روغن می باشد. چرا که روغن قادر به جذب دوده ها و رسوبات مختلف نبوده و ممکن است این دوده ها بر روی قطعات مختلف موتور قرار گرفته و به آن آسیب وارد نمایند.

4. وجود بوی روغن در داخل اتومبیل

یکی از علائمی که نشان دهنده زمان تعویض روغن موتور خودرو می باشد، وجود بوی روغن در داخل خودرو است. اگر داخل ماشین بوی روغن می دهد، ممکن است نشان دهنده نشت روغن باشد. در این صورت برای بررسی دقیق تر مشکل، نیاز است تا روغن موتور را چک کرده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. در صورتی که با تعویض روغن مشکل بوی روغن برطرف نشد نیاز به مراجعه به تعمیرکار جهت بررسی های بیشتر می باشد.

5. وجود دود غلیظ در اگزوز

همیشه مقداری بخار نیمه شفاف از قسمت اگزوز اتومبیل شما خارج می شود. در صورتی که به جای بخارهای نیمه شفاف متوجه خروج دود نسبتا غلیظ از اگزوز خودرو شدید ممکن است زمان تعویض روغن موتور خودرو فرا رسیده باشد. حتی ممکن است روغن موتور نشتی داشته باشد که در این صورت باید به طور دقیق بررسی ها و اقدامات لازم انجام گیرد.

6. طی کردن مسافت بیش از حد

اگر در ماه گذشته مسیر زیادی را با خودرو طی کرده اید، ممکن است زمان تعویض روغن موتور خودرو نسبت به قبل کاهش یافته باشد. این موضوع در اتومبیل های مختلف متفاوت است، اما به طور میانگین روغن موتور اکثر خودروها باید هر 5000 کیلومتر یا هر سه ماه یک بار تعویض گردد.
تعویض روغن کاری ساده و ارزان است و یکی از مهمترین کارهایی که می توانید افزایش طول عمر اتومبیل خود انجام دهید تعویض به موقع روغن موتور می باشد. داشتن سطح و کیفیت مناسب روغن از فرسودگی بیش از حد موتور شما جلوگیری می کند و در نهایت باعث نیاز به تعمیرات کمتری می گردد.

انتخاب روغن موتور مناسب

نیاز است تا روغن موتور مناسبی را برای اطمینان از کارایی مطلوب آن انتخاب نمایید. همه روغن موتورها یکسان نیستند. انتخاب روغنی متناسب با وسیله نقلیه و شرایط آب و هوایی محلی بسیار مهم است تا از تمام مزایای آن بهره مند شوید. به طور کلی سه نوع روغن موتور وجود دارد:

  • روغن موتورهای معدنی
  • روغن موتور نیمه مصنوعی
  • روغن موتور مصنوعی

انتخاب روغن موتور مناسب

علاوه بر نوع روغن، پارامترهای مختلفی از جمله ویسکوزیته وجود دارد که میزان آن بر روی ظرف روغن علامت گذاری شده است. این درجه ها میزان سیال بودن روغن را با توجه به دما نشان می دهند. بسته به طراحی موتور، روغن باید دارای میزان سیال بودن خاصی بوده و ویسکوزیته مشخصی داشته باشد. خرید یک روغن موتور با کیفیت و مناسب و زمان تعویض روغن موتور در بهترین تایم ممکن، می تواند بر عملکرد و کارایی خودروی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

نحوه تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور کار دشواری نبوده و معمولا در مدت زمان نیم ساعت قابل انجام می باشد. معمولا افراد تعویض روغن موتور خودروی خود را به دست تعویض روغنی ها می سپارند تا این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

برای تعویض روغن در ابتدا نیاز است تا روغن مناسب را خریداری نمود. سپس درپوش روغن را برداشته و یک جک در زیر خودرو قرار داد تا دسترسی به کارتل امکان پذیر باشد. در ادامه باید تمام روغن موجود در کارتل تخلیه گردد. با استفاده از آچارهای مخصوص، پیچ های کارتل باید باز شوند. پس از آن نیاز به تعویض فیلتر تعویض روغن می باشد و فیلتر جدید با دقت زیادی باید جایگزین گردد. در نهایت پیچ کارتل باید بسته شده و روغن موتور جدید وارد کارتل گردد.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی آموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران می باشد که با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور دوره های ویژه بازار کار و اشتغال از جمله آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو  ، آموزش تعمیر موتور سیکلت ، آموزش تعمیر گیربکس خودرو و … بصورت کاملا عملی برگزار می کند. برای مشاهده لیست بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *